Výživné na 5-ročné a 8-ročné dieťa

jankaibajanka
4. sep 2024

Ahojte mamičky obrátila som sa sem k Vám pre pomoc.
S mužom sme sa rozišli neboli sme zobratý a máme dve malé deti 5 a 8 ročných synov.
Muž je živnostník cca 3000eur zarobí mesačne ale má aj náklady na sociálku má úver, leasing platí poistky naše paušály atď atď. A ešte k tomu robí dosť nadčasov zato má taký plat ktoré povedal že keď sa stal znovu slobodným tak už toľko nadčasov ťahať istotne nebude takže neviem kde mu klesne plat....
Ja som zatiaľ u rodičov a zarábam 1300-1400 mesačne v čistom a výdavky mám tak 800 lebo viem že sa aj to rieši koľko žena zarobí o zabezpečenie detí.
Teraz aj predávame spoločné dve nehnutelnosti a keď ich predáme tak si kúpim vlastné bývanie no veľmi mi náklady nestúpnu lebo tiež platím úver 280 a keď predáme ho vyplatím a tu kde bývajú rodičia si budem vedieť kúpiť nehnutelnosť takže rátam že nájom elektrika atď že moje náklady ostanú cca rovnaké.
Nemajú moje deti žiadne špeciálne požiadavky budú chodiť na nejaké krúžky ale teraz sa to stalo len sa oťukávame a uvidíme.
No a teraz k jadru veci povedal mi že mi bude platiť na deti 340eur...
Že viac mu nevyjde ale že keď mu ostane dačo samozrejme že deťom niečo kúpy aj že ich zoberie na výlety ale pevnú platbu že vie toľkoto platiť a že keď sa mi to nepáči môžem to kľudne dať na súd ale úprimne mi píše koľko môže...
Ja neviem či je to málo či veľa ako vyžiť vyžijem asi len sa chcem opýtať ktorá máte skúsenosti koľko dostávate na deti či je to primeraná čiastka alebo sa mám ísť boriť cez súdy k vyššej sume.
Ďakujem

pribinak
4. sep 2024

@jankaibajanka môžete spísať rodičovskú dohodu a predostrieť ju už len súdu na schválenie
Otázka je či si s takouto sumou spokojná a ochotná veriť tomu čo hovorí, že prispeje nad rámec

jankaibajanka
autor
4. sep 2024

@pribinak No toho sa bojím že teraz budem súhlasiť a potom prídu nečakané výdavky alebo či je to reálna suma čo tu aj súdy cca uznávajú. Preto žeby mi nejaké mamičky čo poberajú výživné napísali pri dvoch deťom na jedno dieťa 170 či je dobrá suma alebo nie lebo som v tejto situácií nikdy nebola a neviem si to dobre predstaviť čo ma čaká.

sense
4. sep 2024

Ako píše @pribinak dajte si to dohodou a predložíte súdu, mimoriadne výdavky môžete si toho zahrnúť tiež. Otázka je či s tým súhlasíš alebo nie. Činí to 170e na dieťa. Ty vieš aké máte výdavky na deti

zuzu1986
4. sep 2024

@jankaibajanka dosť málo navrhol na taky prijem, brat platí na školopovinne deti 600e a to ma v čistom príjem okolo 2000-2100e

pribinak
4. sep 2024

@jankaibajanka veď môžete do tej dohody dať napr že školské výlety škola v prírode športové výcviky okuliare strojček na zuby a neviem čo ešte vserko čo je nad rámec pôjdete na polovicu. Alebo ty 40 a on 60 zo sumy
Preto je to rodičovská dohoda lebo sa dohodnete vy dvaja

Ja by som pýtala viac. Aspoň o 50 eur na každé dieťa. Jeden je skolak, druhy je skolak čoskoro.

petulda333
4. sep 2024

Moj svagor bol v case riesenia vyzivneho bez prace. A vlastne doteraz je viac bez prace ako v nej. Ma platit 300€ na dve deti

jankaibajanka
autor
4. sep 2024

@zuzu1986 no to je v čistom on je živnostník tam je tiež asi veľký rozdiel. A ako hovorím robil nadčasy mával aj 250-270 hodín teraz keď už nebude toľko robiť čo aj sám deklaroval lebo veď bude aj za nami jazdiť aby bol s deťmi už ani nebude tak zarábať.

hipuska
4. sep 2024

Ja by som to nechala na ustnej dohode, ak to bude fungovať načo to ťahať pred súd? A ak sa tých 340 plus prispeje na ostatné výdaje, bola by som spokojna.

deti95060810
4. sep 2024

berie sa to čo zarobil doteraz , nie čo bude keď bude...😉 takže ak chceš niečo vytĺcť tak teraz kým má pekný príjem - o istý čas bude už kalkulovať
drísty a sľuby nech si nechá pre niekoho iného... všetko dávajte na papier - lebo príde niekto iný do jeho života a ty s deťmi budeš veľmi rýchlo na bočnej koľaji....

jankaibajanka
autor
4. sep 2024

@deti95060810 No on zarábal 1700 na živnosť posledné dva roky to len teraz má posledné tri mesiace viac lebo mu dovolili nadčasy robiť... Tak neviem ako by k tomu prihliadal súd lebo nadčasy aby robil 250 hodín ho súd asi nútiť nemôže... A áno určite to dáme na papier len to chcem vedieť od nejakých mamičiek čo poberajú výživné že koľko cca majú na dieťa

isis234
4. sep 2024

@jankaibajanka ústna dohoda... hmm. už to niektorý muž splnil? Ako písali. Spísať dohodu. Dať na súd. Ale platiť min. 200€ na dieťa. Mladší pôjde budúci rok do školy. Zvýšia sa výdavky

vyrovnanaosoba
4. sep 2024

@jankaibajanka mne by bolo jedno, čo mi sľubuje, čo vsrtko dá mimo dohody. Chcem mať všetko na papieri.
Styk s deťmi tiež určený, aj pevné výživné. To, že on už nemusí robiť toľko vela nadčasov na súde veľmi neuspeje. Keď vedel zarobiť 3000e a teraz povie, že zarobí len 1500, lebo viac mu netreba, je jej problém, nie tvoj a vašich detí.
Kľudne si pýtaj 250e na staršie, 200e na mladšie.
A plus mimoriadne výdavky ako sú krúžky, zubár, výlety zo školy, pomôcky do školy, počítač atď polovicu nákladov.

ibajaanikiny
4. sep 2024

@jankaibajanka vyzera to,ze v podstate takych veciach komunikujete,takze by som nasla mediatorku,aby ste nemali vyssie vydavky na pravnika a spisala by som rodicovsku dohodu. Ta Vas vyjde na 50-100e u mediatorky. Ta sa predostrie sudu,ktory ju odklepne a budete to mat na papieri. Upravila by som v dohode styk,napr neobmedzene po dohode rodicov plus vyzivne napr 350e plus neocakavane vydavky na polovicu a plus pripadne sporenie. Ak budu starsi,dohodu upravite podla potrieb deti. Existuje aj tabulka,ktorou sa plus minus sud riadi,ze kolko % by mal muz platit na dieta. Napr 16% z prijmu na jedno dieta do 12 rokov. To si vygooglis.

jankaibajanka
autor
4. sep 2024

@ibajaanikiny vygooglila som si to a tam je 18% ale je tam písané z príjmu v čistom neviem ako súd prihliada k živnostníkom jeho 3000 na živnosť na 280 hodín je asi rozdiel ako 3000eur v čistom na nejaké norma hodiny... Preto hľadám mamičky čo majú živnostníkov oteckov a povedali by mi že koľko dostávajú na deti

ukgirls
4. sep 2024

podla mna je tp ok - ale spisat na papier a dat poznamku - skolske vylety a vydavky , doktor, zubar a extra vydavky nad napriklad 100e sa platia pol na pol

ibajaanikiny
4. sep 2024

@jankaibajanka je to plus minus 18%. Vzdy vyzve sud matku a aj otca,aby spisali svoje vydavky a predlozili prijem (je jedno,ci szco,tpp atd). Treba podotknut,ze tolko,kolko pytas od muza,by si mala do deti dat aj ty,vyzivne musi byt stale “spotrebovatelne”, ale s tym vie naozaj pomoct pekne mediator. Pokial u Vas dvoch nepokulhava komunikacia,pojdete tam obaja,predlozite svoje predstavy a ona Vas usmerni. Ved si daj na papier vydavky na deti-priemerne mesacne strava,oblecenie,obuv,skola,drogerie,lieky,kruzky a suma,ktora ti vyjde,daj deleno 2. Zase,ak je on ochotny platit aj nieco na vyse,tak nevidim dovod ho tlacit do vysokej sumy. Ak to nebude fungovat,podas rovno na sud navrh na zvysenie sumy. Vsak si obaja sadnite,spiste vydavky a povedzte si,kde su Vase limity. Postupuj,ako by postupoval sud,ale netlac na sud,ked to viete vyriesit dohodou a nenarusat si korektne vztahy. Ak sa mu zmenia pomery,alebo tebe,alebo zvysia vydavky na deti,podas opat zvysenie.

vevebono
4. sep 2024

Príde mi to fajn. Mne platí debil na 14 a 11 dokopy 360. 5 rokov po rozvode a už som dávala 2x na zvýšenie, lebo začínal na 70€ dokopy.

vevebono
4. sep 2024

Mam v rozsudku klauzulu, že je povinný prispieť polovicou na neštandardné výdavky. Samozrejme neprispieva, ale to je na ďalší súd. Každopádne trvaj na tej formulke. To pokrýva napr zubára, okuliare, ale i matrace, alebo školu v prírode. Pošleš bloček a s najbližším výživným by ti mal doplatiť polovicu výdavku

draik
4. sep 2024

@vyrovnanaosoba
Skúste čítať poriadne. Príjem (nie mzdu) má tak vysokú posledné tri mesiace. Ako u SZČO sa bude vychádzať z jeho posledného ročného daňového priznania, teda za rok 2023, čo sú nižšie príjmy. Ak teraz prestane robiť nadčasy, tak tie tri mesiace zvýšia celoročný príjem za rok 2024 v priemere menej výrazne. A to ešte nevieme, aké má daňové náklady, pretože príjem SZČO ako taký môže byť s ohľadom na charakter práce niečo úplné iné ako mzda zamestnanca.

dettilv
4. sep 2024

Ja som asi hlúpa ale vážne minies 680€ mesačne na dve deti?veď o deti sa máš financne starať rovnako aj ty.

ukgirls
4. sep 2024

@dettilv na dieta sa nemaju skladqat pol na pol ale dieta ma mat rovnaky zivotny standar ako rodic.. teda ak otec ma zivot v luxuse(nie tento priklad) ma to dopriat aj dietatu ..a je normalne ze zena tolko mat nebude,kedze berie menej alebo ma ocr musi riesit prazdniny a podobne

kristinapetronela
5. sep 2024

@dettilv áno dá sa normálne minút 700 eur mesačne na dve deti .ja mám tri a boli mesiace keď som minula vyše 1000 ... Veď len prerabka detskej izby ,bicykle,korčule ,krúžky ,strava ....ešte ak má dieťa zdravotný problém tak to ide do peňazí