Výživné na 12-ročné dieťa

3. jan 2024

Viete mi prosím poradiť čo sa týka výživného?
V skratke :
S ex partnerom nežijeme spolu 7 rokov.
Máme spoločné dieťa ktoré má 12 rokov.
Teraz sú medzi nami dosť nezhody kvôli výživnému.
Nemali sme súd iba sme sa dohodli. Aj na tom že po splátkach si bude platiť výživné ktoré tie roky neplatil.
Dlhé roky neplatil. Až posledné 2 roky začal a teraz zase má problém čo to poslať.
Ja som na rodičovskej,s mužom máme dve deti.
Už ho nemienim tolerovať a nebaví ma sa s ním stále doťahovať o výživné pre aj jeho dieťa. Mimochodom dieťa vidí 2-3krat do roka. Nijako sa nepodiela na výchove,vzdelávaní ani nič.
Je možné že mu súd nariadi zaplatiť aj spätné výživné?
Mal niekto niečo podobné?
Aké je vôbec minimálne výživné pre také dieťa?
Vopred ďakujem .

mk22
3. jan 2024

Veľká chyba, že ste sa iba dohodli.. Platil ako chcel, alebo neplatil vôbec.
Normálne stanoviť výživné súdom, ktoré bude musieť platí. Co je psano, to je dano.

A nie domáhať sa.
Spiš si náklady na dieťa, navrhni sumu a súd rozhodne, potvrdí.

kaktusik007
3. jan 2024

takze ty sedem rokov zijes mimo otca tvojho dietata a absolutne ho ani nemas zverene do opatery? a vobec si neriesila papierovo vyzivne? spoliehala si sa na to ze bude platit dobrovolne? a akoze toto ti mame realne aj uverit?

kubkovamama
3. jan 2024

Myslíš vážne,že nebol súd ani o zverení,nič? Kks,to by som sa bála takto existovať. No daj návrh na výživné a napíš tam spätne k akému dátumu pozadujes.Ale toto je taký prípad,že súd asi bude zaujímať,prečo to riešis až teraz,pochybujem,že mu nariadia doplatiť 7 rokov,veď to nemá šancu ti dať naraz a pokiaľ ti platí pár krát ročne,asi nebude mať možnosti doplatiť to ani v splátkach.Ale dosiahnes aspoň riadne výživné

draik
3. jan 2024

Ak je to celé náhodou pravda, aj tak nie je najmenšia šanca priznať výživné spätne. Len od podania návrhu.

vyrovnanaosoba
3. jan 2024

Nemala si určené len výživné, alebo ani nie je tebe zverené súdom? Toto je choré. Veď hocikedy mohol chlapca zobrať a nevrátiť ti ho.
7 rokov ti to bolo jedno.
Treba dať na súd, výživné sa posudzuje z viacerých hľadísk - príjmu tvojho, jeho, životná úroveň tvoja, jeho, či má aj inú vyživovaciu povinnosť, či máš ty partnera s ktorým žiješ v domácnosti atď.
Spísať príjmy do jedného stĺpca, výdavky do druhého a to deleno 2. Lebo vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia.
Zohľadňujú sa tam však nejaké veci, či prispieva aj mimo toho (narodeniny, Vianoce, lieky atď)
Spätne neviem. Ale keďže ste nemali nič na papieri, je to také, slovo proti slovu. On povie, že ti dal na ruku, ty zaprieš...

mk22
3. jan 2024

vyrovnaná osoba tiež si myslím ze spätne ťažko.. Súdny príkaz nebol..

kamatopo
3. jan 2024

@draik mne sudkyňa dala výživné od mesiaca od ktorého sme spolu s ex nežili. To bolo polročné výživné.

kamatopo
3. jan 2024

Výživné určí súd podľa príjmu otca. Ja som s ex nežila polroka,keď mi konečne došlo že to dobre nebude. Pani na sociálke mi odporučila dať návrh na súd o zverenie syna do starostlivosti ešte pred rozvodom a vtedy mu sudkyňa na pojednávaní dala aj doplatiť pol ročné výživné...

kaktusik007
3. jan 2024

@kamatopo v mimoriadnych pripadoch, za mimoriadnych okolnosti je mozne ho priznat aj spatne. Avsak tu matka tazko preukaze mimoriadne okolnosti pre ktore sedem rokov nemohla podat navrh na sud o vyzivne.

kamatopo
3. jan 2024

@kaktusik007 no to by chcelo právnika a dokázať, že otec zavádzal a naťahoval čas. Iné poradiť neviem len si pýtať čo je dieťaťa všetkými možnými spôsobmi.... A hlavne si ho dať súdom do osobnej starostlivosti.

arasidka123
3. jan 2024

Napíš žiadosť...plus doloz len to čo zaplatil...a daj si dátum odkedy by mali určiť ...mne tak platil tri mesiace dozadu..aj to mal vyše polroka, ale stiahli mu to na tri

autor
3. jan 2024

Áno viem. Mala som to dávno spraviť. Moja blbosť.
Nechcem spätne výživné za 7 rokov. To by mu ani nedali. Ale nejaké 2-3 roky ktoré ani nemá ako preukázať.
A už vlastne vôbec nejde o to spätné ale o to aby som sa už nemusela s ním doťahovať
Problém je aj to že on nepracuje na zmluvu ale tak kadejako na stavbách.
Ale keď 2 roky mal s čoho platiť 200e tak nech už platí pravidelne. Netuším akú výšku mu určia. Bez ohľadu na to chcem mať od neho už svätý pokoj. Nech platí to čo má.

draik
3. jan 2024

@kamatopo
U Vás to nepochybne bolo inak, pretože ste boli manželia. Jedna vec je plnenie vyživovacej povinnosti za manželstva, druhá po rozvode a úplne niečo iné po rozchode.

mk22
3. jan 2024

Ze nepracuje na zmluvu, nerieš.. Bude musieť preukázať svoje náklady.. Všetko čo vlastní, platí.. Byt, auto, možno úver, poistky, proste všetko..
Ty si spis náklady na dieťa.. Škola, krúžky, obedy, bývanie, poistky, všetko čo platíš..

autor
3. jan 2024

@mk22 veď práve to. Že má priateľku a obaja pracujú. Tvrdí že nemôže prísť za dcérou lebo stále robí. A keď ma poslať výživné, tvrdí že nemá.Majú dve autá. Jeho priateľka tiež pracuje. Nemajú deti. Iba psa.
Platia nájom 550eur. My bývame v 4izbovon byte a platíme 800eur.
Neviem ako mám všetko zrátať. Nemám s tým vôbec skúsenosť.
Zase keď neplatil tak sa môj chlap o všetko postaral. Ja som na rodičovskej. Máme ešte dve malé detičky. Ale už je to neúnosné lebo si ešte aj hudbu otvára.

kamatopo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
3. jan 2024

V podaní na určenie výživného však neargumentujte tým, že máte ako príjem len RP - mať ďalšie deti bolo Vaše slobodné rozhodnutie, na ktoré nemôže doplácať otec Vášho najstaršieho dieťaťa (nezohľadní sa pri hodnotení Vašej finančnej situácia existujúca RD).

draik
3. jan 2024

@kamatopo
Chápem, že nemáte prehľad, ako to je s výživným. Platí však, že spätne ho možno priznať max. tri roky a len vtedy, ak ho rodič nemohol žiadať z objektívnych dôvodov a len ak ide o maloleté dieťa.

autor
3. jan 2024

@draik ešte takto napíšem.Pred dvomi rokmi sme sa dohodli že splatí aspoň 3ročné výživné. Čiže platil 120eur a 80 eur splácal. Mesačne posielal 200eur. Výživné plus splátku 80eur.
Teraz už dva mesiace zase nič neposlal lebo že platil nájom a pokazilo sa im auto.
A zase začína s tým že 100eur mi musí stačiť ako výživne a podľa neho si už dlh splatil.

mk22
3. jan 2024

Spises vaše výdaje všetko čo platíš
Nájom
Elektrika, plyn
Internet, tv, komunálny odpad platíš tiež
Poistky ak platíš
Poplatky v škole, obedy krúžky
Strava cca mesačne
Ak má zdr problémy, alergie, lieky, zuby strojček, okuliare všetko čo platíš pravidelne plus oblečenie ak má mobil a platíš paušál
Náklady na bývanie vypocitas na osobu tiež každý poplatok.
Nájdeš aj na internete vzory..
Co ty máš s jeho pokazeným autom?
Keď budes mať súdom určené výživné to je na 1.mieste..

Nemusí ta zaujímať ze nemá, lebo..

simca06022011
3. jan 2024

ziadost na sud si napises aj sama... vzor najdes. Podaj ho a nechaj sud nech robi co ma... budes mat papier v ruke a s tym uz si vies vyzivne vymahat. Vysku si urci realnymi nakladmi na dceru, spis vsetko, plus celkove naklady na domacnost, v porovnani s prijmami (kedysi ked som pisala ziadost, bolo aj ake prilohy bolo treba, viem ze som zhanala potvrdenia o prijmoch, danove priznania, ostatne si vyziadal sud od opacnej strany). VObec s tym nevahaj a necakaj, aj ak nedostanes nic spatne, bohuzial.. ale od buducna budes mat istotu ze to vyzivne vies vymoct...

@kamatopo mala riadne dohodnut vyzivne sudnou cestou a nemusela by to riesit takto. Tu ziadne domnienky a pocity nemaju miesto. nemali to riadne dohodnute, odklepnute = nie je narok. Spatne sa neda vymoct vsetko.. preto treba riesit veci poriadne, tak ako sa maju.

vyrovnanaosoba
3. jan 2024

To že si na rodičovskej je tvoj "problém" nie tvojho ex. Súd to vôbec nebude brať do úvahy. Pretože pre tie dve deti máš otca ktorý si (predpokladám) plní vyživovaciu povinnosť a aj tebe prispieva na chod domácnosti.
Ty si tu práveže musíš vyčísliť len na to najstaršie dieťa výdavky.
Napríklad strava celkom delené počet osôb.
Nájom energie delené počet osôb
Atď. A to delené 2. Čiže keď ti všetky výdavky našu a vyjdú 400e, tak 200e by ti mohol platiť on.