Výživné a striedavá starostlivosť

shanis
8. mar 2014

A este jedna odo mna.🙂 Prosim maminy, ktore maju skusenosti, nech poradia....(mame dve deti vo veku 10 rokov a striedame 2 a 2 tyzdne). Presiel by mi na sude navrh na vyzivne, aby mi ex prispieval nejakou sumou, nakolko nas prijem je dost rozdielny? Ja zarabam 450 - 550 Eur a byvaly 950-1300 Eur. Stale si deti kupuje roznymi hrackami, hry na PC, na playstation, pomaly kazdy vikend chodia po aqua parkoch, 5D kinach, po vyletoch...ked su u nas, tak im ex vyvolava a slubuje im co vsetko ich u neho caka, co nove im zase nakupil, kam zase pojdu a oni, pravdaze sa nevedia dockat, kedy pojdu k "tatinkovi". Jedine naklady, ktore si delime su vydavky na skolu, ostatne co sa tyka zimne bundy, topanky, ciapky, veci, ktore by nemuseli mat dvojmo...to vsetko kupujeme kazdy zvlast, lebo s ex sa neda dohodnut. Ked som si raz brala deti od neho a jeden mal teplotu 38,5, vonku - 15 a "starostlivy tatinko mi ho daval v teplakovej teplej bundicke, lebo zimnu bundu kupoval on!!! Bezne mi ich nosi bez ciapok, lebo by som mu ich asi zjedla, alebo co!! No nieco hrozne.☹ Takze zbytocne vydavky len preto, ze jeden urazeny jesitny "tatinko" nedokaze normalne komunikovat...no a maminka im zial nevie dat toto vsetko, co im dava on, ja ich zoberiem na vylet, kde pravdaze nemusim platit nehorazne peniaze...ale deti chcu ist do 5D kina. Vysvetlujem im to, ze nemam tolko penazi, aj to chapu, ale predsa...je mi to luto.☹ Este k tomu do skoly chodia na dedinu, kde byva ich otec, ja som sa prestahovala do mesta....takze ked su u mna, tak ich rano vozim do skoly aj zo skoly, dalsie vydavky...nemozem ich posielat busom, to by museli ist mestskou a potom presadat na primestsky...a na to sa mi zdaju este nezodpovedni. ☹ Poradte, ako mam argumentovat na sude, aby mi to preslo? Stacilo by mi aspon 80 eur na jedno dieta, ci je to vela?

mata128
8. mar 2014

Tak na tieto odpovede som zvedava...27.3.nas caka sud,ex chce striedavku...

luba28
9. mar 2014

@shanis sud pri stridavej starostlivosti vyzivne neurcuje,....iba v pripade,ze tvoj ,alebo partnerov prijem je podstatne nizsi,...co si myslim,ze v tvojom pripade je,.....dita musi zit na urovni svojich rodicov,cize si myslim,ze nejaky narok mas,...

maminuska
9. mar 2014

@shanis tak o takejto situácii som minule písala, že striedavá starostlivost má aj takéto uskalia , napri. tie zimné veci .
V každom príapde riešila by som výživné cez sud , pretože naozaj nie je možné aby si takto ťahala za kratší koniec.

shanis
autor
9. mar 2014

@mata128 my mame sud 24.3, tak ti potom dam info, ako sa k tomu sud postavi, drzim ti palce....my mame SS cca uz treti rok, ex so mnou nekomunikuje, lebo navrh na rozvod som podala ja, tak to cele beriem ako jeho "pomstu". Sud odklepol SS aj napriek tomu, ze ich otec pracuje na zmeny, taha 12tky, takze v tom case sa stara o deti kdekto, raz sa s nimi uci babka, potom jeho nova priatelka (uz druha v poradi, odkedy sme sa rozviedli), raz ich otec...raz prespavaju doma, inokedy u priatelky, alebo babky..no proste maju poriadny chaos v zivote. Detom to tak vyhovuje, zvykli si na to...u otca ziadne pravidla neexistuju, ziadny rezim, systematicka priprava do skoly...NIC! "Najlepsie" bolo vyjadrenie pana sudcu, ktory nas rozvadzal...."To, kto sa bude starat o deti, ked bude otec v praci, je jeho problem." Mala so milion argumentov preco nie SS, sudca ich posudil ako neopodstatnene...mohla som sa aj postavit na hlavu. Tak naco je potom SS, ked sa okrem matky a otca maju o deti starat vsetci pribuzni a znami v okoli? U nas to jednoznacne nefunguje.☹

shanis
autor
9. mar 2014

@maminuska budem trvat na vyzivnom, naozaj sa takto neda fungovat....mojmu ex zial rozum do hlavy nenalejem, on sa bude spravat ako blb zrejme stale....To este nehovorim o tom, ze on ostal byvat v rodinnom dome, ktory som kupila ja za svoje peniaze a doteraz nemam od neho ani cent...ja som sa s detmi musela odstahovat....ale to je zase o inom. 😉

mata128
9. mar 2014

@shanis my ked sme sa s ex rozvadzali,uz 2 roky sme nezili v spol.domacnosti. Ex je s malou kazdy druhy den,nakolko byvame v jednej dedine. Donedavna sme sa vedeli dohodnut,nebol s nim problem v nicom. No odkedy sa k nemu nastahovala jeho partnerka,je to katastrofa. Deli veci,ktore jej nakupil on a ktore ja,facebook tem ma dcera bez obmedzeni,s peniazmi on tiez problem nema,jeho priatelka od dcery len vytahuje,co mi doma rozpravame,robime,do skoly dceru namaluje (ma 8rokov).on somar mi este povie,ze sa mam veci ohladom nasej dcery naucit riesit s jeho priatelkou,....ked sme sa rozvadzali,vedeli sme,ze mala bude aj u mna aj u neho. Na sude sme sa dohodli,ze bude posielat 50€!!!! s tym,ze jej bude platit stravu,kruzok,druzinu,proste to mesacne cini cca50€...teraz sa dozvedam,ze jeho partnerka kade tade rozprava,ze on mi posiela vyzivne a este aj vsetko za nu plati ☹ ... A on sa jej plne zastava,kazdy nas pokus o rozhovor skonci tym,ze mi vulgarne nadava...takze uz nekomunikujeme vobec...ja skutocne netusim,ako toto dopadne...este chcem skocit za soc.kuratorkou sa o istych veciach poradit. Teraz totiz este ake take dohody akceptuje,ale az bude mat striedavku na papieri,bude to katastrofa...

shanis
autor
9. mar 2014

@luba28 dakujem za podporu...idem tvrdo za svojim a budem ziadat o fin. podporu zo strany ex....kedze so mnou nekomunikuje a nema zaujem sa na nicom dohodnut, tak naozaj musim kazdy s prepacenim "prd" riesit cez pravnika a cez sudy...ale bude mat co chce, co narobim...

shanis
autor
9. mar 2014

No moj ex sa na svoju prvu priatelku vykaslal, lebo si na dovolenke nasiel inu, do ktorej sa "zamiloval"....deti kvoli tomu u mna plakal, ze otcovi "sibe"...zvykli si na nu a mali ju radi. Tato nova je udajne alkoholicka, co mi potvrdilo viac ludi z mojho okolia ...takato zena sa teraz stara o moje deti??? Jeho byvala sa mi sama od seba ozvala a vyrozpravala mi vsetko, ako sa "ne-staral" o deti, ako ju proti mne stval a opisoval ako furiu...zistila, ze vsetko co si na mna povymyslal ci uz on, alebo jeho mama su len klamstva a nakoniec sme v kontakte, je dokonca ochotna prist svedcit proti nemu na sud.
S kruzkami je to u nas doslova katastrofa....deti nechodia nikam, pretoze tatinko, kedze pracuje na zmeny nemoze deti vodit pravidelne na kruzky a na tom to vzdy stroskotalo. Jeden zacal chodit na sach, co ho naucil moj novy partner no a otec mu nahucal, ze sach je nuda, ze to je pre debilov a pod. Vlastneho otca serie to, ze dieta vie logicky rozmyslat a zrejme ho sralo to, ze on sach hrat nevie....tak tam prestal chodit. Ani v tomto sa s ex nedokazeme dohodnut.
Co sa tyka koliznych pracovniciek....radsej sa nebudem k tomu vyjadrovat....nemam dobre skusenosti, moj pocit....prava otcov na deti su momentalne vysoko vysoko nadradene nad pravami matiek.☹

maminuska
9. mar 2014

@shanis ja som tu už písala veľakrát že striedavá starostlivost je pre zrelých partnerov a ak je čo len jedna strana primitívnejšia ( bohužiaľ často sú to muži , zvlášt ak o rozvod podá žena, ego je urazené do výšav ) , tak sa nedohodnete aj keby ste sa na hlavu postavili . Akokoľvek dobré riešenie by si navrhla, nech je výhodné pre obidve strany , tak zo zásady ho zamietne.
Primitivizmus tvojho partnera sa ukazuje už len v tých bundách a ostatnom zimnom oblečení , pretože človek s normálnym priemerným EQ ( nie IQ ) toto neurobí .
Na tvojom mieste by som možno aj prehodnotila to či je naďalej vhodná striedavá starostlivost pri takto rozdielnom prístupe. Osobne si myslím že žať " úspechy " pri striedavej starostlivosti budeme tak o 15 rokov.
Napriek tomu , ja osobne ju neodsudzujem , ale .... ako vravím muisa byt obidve strany zrelé , schopné sa dohodnut, schopné rešpektovat finančnu situáciu druhej strany , vtedy skutočne môže byt prínosom , ale nie pre rodičov ale pre samotné deti.
Mnohí konzervatívny zástanci striedavej starostlivosti tvrdia, že rodičia sa v záujme detí musia naučit vediet dohodnút , musia naučit dozriet , ale ja sa pýtam skutočne je to tak ? Nevznikaju ďaleko častejšie tieto situácie , ktoré tu opisujete
@mata128 , že jeden z rodičov nikdy nedozrie ?
Moja kamoška má striedavu starostlivosť, nevie si to vynachválit ... lenže jej exmanžel je rozumný človek a aj ked zarába viac ako ona, drží deti zhruba v takom režime ako ona, veci kupuje ona , on jej prispieva takým pomerom v akom maju platy. Takže ak zarába o dve tretiny viac, tak ked kupi zimné oblečenie, tak ona zapaltí 1/3 a on dve tretiny, nemá s tým žiadny problém ... len tomu sa vraví inteligentný a vyzretý muž. A to sa rozvádzali kvôli tomu že ona si našla niekoho iného .

helka107
9. mar 2014

baby našla som na FB stránku,je asi nová, ale veľmi ma zaujala, všetci sa môžu pýtať čo chcú anonymne, pridávať foto, skúste kuknúť https://www.facebook.com/pages/Materstvo-a-rodi...

shanis
autor
9. mar 2014

@maminuska so vsetkym s tebou suhlasim...presne o tomto hovoril sudca, ktory nas rozvadzal...ze sa mame naucit spolu komunikovat..ale ako mam k tomu ex donutit?? mozem sa aj roztrhat, jednoducho to nejde, skusala som uz vsetko mozne...ako pises, urazena muzska jesitnost, nic viac. SS mame uz viac ako dva roky a v ramci komunikacie sme sa nepohli ani o krok dalej.
Ved prave vsetko prehodnocujem, este 30.4. 2013 som podala navrh na zmenu starostl. o deti a akurat minuly tyzden mi prisiel termin pojednavania...cize o 11 mesiacov po podani navrhu!!!! Za ten cca rok sa tolko veci zmenilo, zvazovala som vsetky moznosti pre a proti SS, stale mi vychadza ze najlepsie bude trvat na navrhu o zrusenie...ale ako dlho to bude trvat? cim vsetkym si budu musiet prejst deti? ex o tom nechce ani pocut, bude sa to natahovat donekonecna.☹ Deti sa vyjadrili, ze im sa to takto paci a su tu este dalsie okolnosti ako stryko mojho ex, ktory je advokat a bratranec, ktory je sudca na krajskom sude....mam vobec nejaku sancu uspiet? Mam pocit, ze aj sudca pri rozvode bol ovplyvneny, kedze nas rozviedli az na stvrtom pojednavani a to na prvych troch sudca stale dookola opakoval mojmu ex, ze deti budu prisudene mne...na posledne pojednavanie sme si mali priniest doklady o tom, ake mame mes.vydavky na deti, malo sa rozhodnut o vyske vyzivneho....to si akoze sudca len tak bajocko pozrel a rozsudok znel STRIEDAVA STAROSTLIVOST !!Som mala pocit, ze sa mi sniva...ze som sa zrazu ocitla na inej planete,alebo co...neverila som vlastnym usiam...no a potom zacalo to peklo s ex.
Momentalne po tom roku bilancovania, odkedy som podala navrh, zvazujem, ze to necham tak...mam aj obavy, aby mi to deti nevycitali a verim tomu, ze by ich ex huckal a pred detmi daval za vinu mne....doteraz ma obvinuje, ze "ty si to tak chcela"!! No nechcela, ale on mi potrebuje ublizovat cez deti a robi mu to radost. Jedine co teraz chcem a budem trvat na tom, ze deti potrebuju zmenit skolu. Podla rozsudku maju trvaly pobyt tam kde ja, kupila som s priatelom novy byt a hned za panelakom je ZS....podla netu ovela ovela lepsie hodnotena ako skola kam chodia teraz....nasli by si tu novych kamaratov, tak dufam, ze sa aspon toto podari. Druha varianta ma napada poziadat sud o ss v pomere 1:3...tyzden u ex a 3 tyzdne u mna...s tym ale ex taktiez nebude suhlasit...on zasadne nesuhlasi s nicim, co navrhnem ja. Ako sa sam vyjadril, vsetko co poviem ja, tak to absolutne neberie do uvahy..ale ak by mu to iste povedal niekto iny, tak by aj o tom rozmyslal...no primitiv ukazkovy, to sa tak casto nevidi. Este mam 2 tyzdne do pojednavania, tak si to musim velmi dobre premysliet ako dalej, aby tym rozhodnutim netrpeli deti.

maminuska
9. mar 2014

@shanis z vlastných skúseností ti radím , nájdi si dobrého právnika, najlepšie z iného kraja. Ale ženu ! a najlepšie aby mala deti . Muž ťa nikdy tak nepochopí , aj keby sa na hlavu postavil.
Po druhé , ak by si písala odvolanie, rovno daj najprv námietku zaujatosti , ja mám s tým skúsenosti , môj bývalý švagor je prokurátor a než sa ním stal pôsobil asi 5 rokov na krajskom súde ako vyšší štátny úradník. Mne osobne vyhoveli , a odvlačka bola posunutá do iného kraja.
Neuvádzaš z ktorého kraja si , ak by sa jednalo o Žilinu alebo Trenčín ,alebo blízke okolie , tak ti viem doporučit dobrých právnikov , už mnou odskušaných .
V každom prípade , tvoje deti su ešte dost malé na to aby vedeli posudit čo je pre nich do budúcna dobré a čo nie, preto by som si veľmi tvrdo išla za svojim . Deti docenia výchovu až ked budu staršie a samostatné alebo ked budú sami mat deti . A na tvojom mieste by som využila všetky možnosti , aj tu jeho bývalu priateľku .