Vyrovnanie majetku po rozchode - druh a družka

aninenka
28. jan 2015

Ahojte žienky. Už rok nežijem s expartnerom, s ktorým mám 3 a pol ročného syna. Predtým sme bývali v byte, ktorý je v mojom vlastníctve. On však tento byt zveľadil a nechal tam spotrebiče - práčku, chladničku atď. Ja v tom byte bývam doteraz s naším synom. Konečne sme sa dostali do bodu - že chceme tieto vzťahy vyriešiť dohodou na súde - o starostlivosti o dieťa, výživnom a tak. On však - chce odo mňa majetkové vyrovnanie 2000 euro, a až potom mi to podpíše....samozrejme vydieranie....ale má vôbec na takéto niečo z právneho hľadiska nárok, keďže sme neboli manželia? V podstate zhodnotil - ale aj nadhodnotil svoj príspevok do toho bytu, keďže ho užíval aj on a jeho dieťa...a tá suma nie je už reálna pri súčasnom stave.
Prosím Vás o názor.

zdena12345
28. jan 2015

@aninenka veci, ktore kupil by mali byt jeho, takze bud mu dat tolko co stali alebo mu ich vratit. to co dal do bytu tazko dokazat, pokial na to nema vyslovene napr faktuuru na svoje meno- co asi nema.
ak sa nedohodnete, tak rozhodne sud. ale podla prava byt je tvaj a s tym nepohne. zariadenie by bolo diskutabilne ale tiez ako si povedala ze ten byt uzival. podielal sa na plateni energii???...
zevraj uz ficia v tomto smere aj sluzby mediatorov

aninenka
autor
28. jan 2015

@zdena12345 energie som platila ja.Teda o platbu okolo bytu som sa starala vždy ja. Aj keď prišiel nejaký nedoplatok. Ako to vyriešiť....on veci naspäť nechce, chce peniaze...faktury nemá dokonca ani nič čo by preukazovalo že to kúpil on....

zdena12345
28. jan 2015

nie som pravnik, ani nemam velku skusenost. len som v opacnej pozicii a zistovala som nez som isla byvat. takto je len jedna verzia- tvoja. ale pokial je byt tvoj aj ho platis a on mal pocas pobytu vsetok luxus... kolko to bolo rokov? lebo ked si vezmem napr 4 roky tam byval tak keby mal podnajom- platil b za 4 roky 50e mesacne- co je smiesna suma🙂 skusit mu to takto. ak ma trochu charakter...
ale ozaj veci co kupil su jeho podla prava.

karin1811
28. jan 2015

@aninenka ja by som na takúto dohodu určite nepristúpila, že najprv ma vyplať, potom sa možno dohodneme. Veď zveľadoval vtedy vaše. A všetko stráca na hodnote. Má to reálne hodnotu 2000 eur, ktoré pýta? To, že to jeho vtedy možno toľko stálo nič neznamená...

natalym
28. jan 2015

@aninenka Majú tie veci takú hodnotu? Ja by som mu tie prachy dala, pre pokoj. Len ak nemajú takú hodnotu tak je to na pováž, radšej nech si ich vezme.

karin1811
28. jan 2015

@zdena12345 veci sú podľa práva jeho? A to, že sa nepodieľal žiadnou sumou na nájme či inkase je @aninenka dobrá vôľa, že mu zadarmo poskytla ubytovňu... Tak @aninenka by si mohla spätne pýtať za nájom, keď tam býval. To, že nemajú zmluvu, nevadí, veď ani on nemá doklad, že to kúpil. A ešte je natoľko mazaný, že pýta peniaze a nechce to, čo kúpil...

alaguema
28. jan 2015

@aninenka ako bolo napísané - má právo si vziať svoje veci, ktoré kúpil. To, že ich nechce je jeho problém. Ty prejav dobrú vôľu a navrhni mu to. Na nič iné nemá nárok. A ak ani neprispieval na byt (nepíšeš ako dlho tam býval), ale robil nejaké reformy (nevieme v akom rozsahu), tak možno jedno kompenzuje druhé. Ak sa chceš zachovať fér, tak na tvojom mieste by som si zrátala polovicu výdavkov za bývanie (s energiami), ktorá by mu normálne prislúchala platiť po celú dobu, čo ste spolu v byte žili a zrátala by som aspoň cca koľko do bytu on investoval. Ak to viac - menej sedí, tak nemá nie len právny, ale ani morálny nárok na nič.

nyusika
28. jan 2015

@zdena12345 nie je to pravda, veci sa opotrebili, pouzival ich aj on. podla mna je toto chrapunstvo, ale ze teda megachrapunstvo. zistila by som si, v akej cene sa pohybuju spotrebice tak stare, ako su tie vo vasom byte, napisala y som, kolko som minula na energie, vydelila troma, jednu tretinu mu dala uhradit.

aninenka
autor
28. jan 2015

@nyusika
@natalym
@alaguema
@karin1811
@zdena12345
žienky, bývali sme tam spolu cca rok a pol. On ten byt - bol v povodnom stave, je dvojizbovy, POlozil v dvoch izbach podlahu, nábytok v spalni, gauc, televizor, chladnicka, pracka. POtom obklady v kupelni a v kuchyni. malovanie. A to je vsetko....ziadna mega rekonstrukcia. ... ja som platila mesacne cca 100 eur naklady (boli blbo nastavene zálohy na SBD, kedze predtym som drzala byt v podnajme ale nikto v nom nebyval)....
ano je to chrapunstvo...ja mu tie peniaze dam, ale tiez mu potom teda jemu aj jeho rodine chcem povedat, že ci sa im to zda fer, ze okrada valstne dieta a ze toto - som platila ja....atd....no skoda reci o tom...len som chela vediet, ako to vlastne je po tej pravnej stranke je, alebo je to cisto na mojej dobrej voli.

natalym
28. jan 2015

@aninenka No ja som asi blbá, ale to čo popisuješ je podľa mňa dosť veľká investícia. A to že si Ty platila sama za byt a on neprispieval, tak to je Tvoja chyba, mala si pýtať.
On chce za toto 2000 €? Však to je dobrá cena, nechápem.

nyusika
28. jan 2015

@natalym urcite je to menej, ako by si zaplatil on za podnájom. ved to robil aj pre seba.

aninenka
autor
28. jan 2015

@natalym samozrejme je to investicia. Nehovorim ze mala, ale tie veci uzival aj on.
uziva ich jeho dieta.... Je vobec bezne aby matka vyplacala otca????

natalym
28. jan 2015

@nyusika Ale ona od neho nepýtala za podnájom, či? Možno keby sa dohodli na začiatku na platbách tak by normálne platil. Ako ja neviem, ale veď len zariadenie spálne je za 2000 €.

natalym
28. jan 2015

@aninenka Ale áno je to bežné. Ak by som zostala ja bývať v našom byte tak by som musela vyplatiť manžela z bytu, či?

aninenka
autor
28. jan 2015

@natalym Ten bytnebol nas ale moj 🙂 teda je napisany na mna nie na neho a on nema ziadny doklad o tom ze by to kupil ani nic....ale to je jedno..
Nasa spalna stala asi 800 🙂 no vsetky tie nove veci keby sme ich zratali stali dokopy 2000 - pracka, chladnika, gauc, spalna, telka.
Ostatne veci ako podlahy a take...presahuju tu sumu....neviem je to dost vela...k rukam, v hotovosti....
je možné to zapísať do zmluvy u právnika...ze matka dáva k rukam otca 2000 eur ako vyrovnanie majetku?

natalym
28. jan 2015

Za to nemusíte ísť právnikovi, načo. Spíšte dohodu, že ste sa takto dohodli a peniaze mu pošli na účet. Vybavená vec.

natalym
28. jan 2015

Len sa najprv dohodnite aj na ostatných veciach až potom mu posielaj peniaze.
Celú dohodu spíšte a podpíšte.

nyusika
28. jan 2015

@natalym ale ved ja viem, ja rozumiem, ze na to podla zakona ma pravo...mne to aj tak pride chrapunske. byval tam aj on, pouzival to, pouzivalo to aj jeho dieta.

natalym
28. jan 2015

@nyusika Kto sa na to pozerá, keď je po láske?

alaguema
28. jan 2015

@aninenka skúsila by som vyčísliť koľko reálne stál materiál na tú reformu. On by ti na nájomnom zaplatil 900EUR. Spočítaj a porovnaj obe strany. Ťažko sa tu dá polemizovať, keď obklad sa dá kúpiť aj za 10EUR a aj za 80EUR m2. Celú reformu financoval úplne sám? Plus predpokladám, že ju aj zrealizoval. V tom prípade by som si naozaj sadla a počítala. Lebo ak aj nemá právny nárok, tak dojednať sa férovo s otcom môjho dieťaťa by som sa určite chcela. To, že to robil pre seba je volovina...Veď vidíš ako pre seba. Momentálne z toho nemá nič. Na druhej strane navýšil hodnotu bytu, ktorý je v tvojom vlastníctve. Keby si ho teoreticky chcela predať, tak zaňho dostaneš viac, než pred reformou. Ktorá mimochodom nie je až taká zanedbateľná podľa mňa. Najprv som myslela, že zveľadil v zmysle trebárs vytapetoval a vymenil batérie...ale toto je o dosť viac.

junova
28. jan 2015

@aninenka
@alaguema ja si tiež myslim že je fér ho vyplatiť. A áno, robil to aj pre seba, ale keďže tam už nebýva je mu to nanič. Veď ti navýšil cenu bytu. Byt v ktorom bývame je vlastníctvom manžela, ale ja som ho za svoje ušetrené peniaze dala prerobiť. Mám blocky. To si píš, že kebyze sa rozvedieme tak ma musí vyplatiť do koruny.

draik
28. jan 2015

Z právneho hľadiska sú veci jeho a odkúpiť ich nemusíte. Môžte ho vyzvať, aby si ich prevzal alebo na jeho náklady veci niekde uskladniť.
Čo sa týka prác, tak by som argumentoval tým, že ste sa dohodli, že na oplátku nebude platiť za ubytovanie/energie.
Predovšetkým sa snažte dohodnúť, súdne spory zvyknú vzťahy zhoršiť.

mihula
28. jan 2015

@karin1811 ona nikde nepise,že sa ziadnoz sumou nepodielal na najme.Predpokladam,že spolu zili tak jej nosil peniaze.A že chce vyrovnanie mne pride uplne normalne.Alebo ma odist z holym zadkom a zacat od nuly?Urcite by som mu dala peniaze,alebo nech si svoje co kupil zobere

mihula
28. jan 2015

@aninenka uziva ich len jeho dieta,alebo aj tvoje?No tak,taketo tahanice mi pridu zbytocne.Skus si pozriet firmy,ktore robia taketo veci a kolko by ta to vyslo keby si to mala zacvakat.Myslim,ze ani tak vela nechce

mihula
28. jan 2015

@nyusika a teraz to bude pouzivat len ona a popripade pride niekto dalsi,tak si to bude uzivat aj on

kimina7
28. jan 2015

Ja to vidim tak, ze ma pravdu a tych 2000,- sa zda ok, vsak zariadil a prerobil cely byt, aj ti to nechal. Urcite ti pomahal s reziou, vsak si bola na materskej, mnoho si nedostavala, musel dat na reziu, stravu atd...

mirica
28. jan 2015

@aninenka ...tak ja by som v žiadnom prípade nevyplácala nič predtým , ako sa súdom nepotvrdí dohoda o zverení dieťaťa a výživné....lebo ty vyplatíš a on potom môže zabudnúť na čom ste sa dohodli, a môžeš sa súdiť (mne trvalo 2 roky, kým sa rozhodlo právoplatne o výživnom).môže doniesť potvrdenie , že zarába minimálnu mzdu a podobne Neviem , aká je tvoja finančná situácia, ale mala by si to zvážiť. Ak nemá vôbec žiadne potvrdenie a doklady, je tvoja vyjednávacia pozícia lepšia.

a druhá strana....zariadenie sa tiež opotrebováva , a on ho užíval tiež...určite by som nevyplácala celú cenu, za ktorú sa to kúpilo....taký chytrý by mohol byť každý....zoberiem si celú hodnotu a kúpim si nové . To môžeš rovnako chcieť nech si odnesie to čo si kúpil, a ty si za tie peniaze kúpiš všetko nové. Pozrela by som si čo stojí na bazároch použité a brala do úvahy tú hodnotu.

karin1811
28. jan 2015

@mihula ale píše, že sa nepodieľal a neviem prečo by mal odísť s holým zadkom, veď nech si vezme, čo kúpil, ale ak si si nevšimla on to nechce, ale chce hotovosť...

stastenka42
29. jan 2015

@aninenka je to ubohe, okrem toho ze zostanes sama s dietatom tak este chce vyplatit 2000eur? Tak nech si tie veci zoberie. .on nespal v tej posteli? Neprala si mu v tej pracke? Okrem toho si ho obskakovala a starala sa o neho ci nie? To nema tolko slusnosti aby to akoze "nechal svojmu dietatu "? A nezabudni mu na oplatku pripomenut ze aj ty mozes spatne pytat alimenty na maleho! Aby vedel ze aj on ma nieco platit. ..Tu nejde o to kolko to stoji ked to urobi firma a pod. .tu ide o princip, a hlavne su to veci ktore boli denne pouzivane obidvomi, neslo o sperky ci dovolenky ,ci auto alebo chatu. ..preto nechapem niektorych muzov, ze maju odvahu pytat si peniaze aj za veci ktore cely cas pouzivali. ..

nyusika
29. jan 2015

@mihula este aj JEHO dieta to bude pouzivat, ci nie ?