Vypočúvanie štvorročného dieťaťa pred súdom

alicka850
2. okt 2014

Ahojte, včera prebehol súd o upravu styku 4 ročnej dcery s exmanželom a na pojednávaní sme sa nevedeli dohodnúť na vianočných sviatkoch . Sudkyna nam povedala, že ak sa nedohodneme, vypočujú našu 4 ročnú dceru, s kym chce byť. Samozrejme moj ex suhlasil, ale ja som bola proti, aby som dceru vlačila po sudoch a psychologoch a niekto jej kladol otazky typu Maš radšej maminu či tatinka? a preto som suhlasila s tym, čo chcel. Mate s tym niekto skusenosti, že tak malých detí sa pýtajú, s kým chce byť na Vianoce? Mala som pocit, že ked sa nevieme dohodnúť, konieckoncov preto sme na súde, mala by rozhodnuť sudkyna v prospech maloleteho dietata a nie všetku zodpovednosť preniesť na 4 ročné dieťa.

pribinak
2. okt 2014

Pri vysluchu dcerky sa urcite psychologicka (sudny znalec) nebude pytat otazky typu: mas radsej maminku alebo ocinka? To akurat tak vo filme, ak sa fakt neviete dohodnut, tak chodte k psychologicke, ona spravi posudok a sudkyna na zaklade toho posudku rozhodne

Podla mna je lepsie ako ma dieta moznost sa vyjadrit a nie ked len niekto sucho zan rozhodne a hotovo, niekedy je to o tom, ze ktory rodic spravi na sudkynu lepsi dojem, ale to neznamena, ze je to vzdy zasadne v prospech dietata!
Tot moj nazor

kaktusik007
2. okt 2014

@alicka850 vzdala si to, lebo si sa bala.... ale chapem. kedze si tehotna, je to uuuplne este ine a kazda chce ochranit svoje vlastne dieta.
ako mate teda poriesene tie sviatky? co chcel on a co si chcela ty? a ustupila si uplne?

sissy27
2. okt 2014

@alicka850 sudkyňa je sudkyňa, riadi sa zákonmi... je by som jej zatlieskala za to, že je ochotná spolupracovať aj s dieťaťom či psychológom, nie len tak rozhodnúť od stola... ty si to odmietla bez toho, aby si si aspoň pozisťovala, ako to prebieha a čo to obnáša...ty si sa rozhodla bez toho, aby si mala úplné informácie, ona sa takto rozhodovať nechcela, ona mala záujem tvoje dieťa spoznať a rozhodnúť čo najlepšie v jeho prospech, a ty ako matka si jej nedala možnosť... či v prospech dieťaťa by bolo to, čo vyhovuje tebe? nezabúdaj, že otec je rovnako rodič ako aj ty, malá by na svet neprišla bez teba ale ani bez neho, obaja rodičia majú pre dieťa rovnakú hodnotu... takže odlož niekam svoje urazené ego, rozvodom sa končí manželstvo, nie rodičovstvo...
z toho, ako si to napísala, to vyznieva tak, že ex má záujem o intenzívny kontakt s dieťaťom, sudkyňa má záujem sa venovať prípadu tak ako by mala, ale ty ako matka máš klapky na očiach a odmietaš to, čo nie je podľa teba... podotýkam, hodnotím naozaj len to, čo si napísala...

bonaqa2013
2. okt 2014

Behám 20 rokov po súdoch, súdim sa len a len so svojim ex - rozvod, určenie dieťaťa do výchovy,vysporiadanie majetku, zvýšenie výživného... Ale s tým som sa ešte nestretla aby niekto vypočúval dieťa do 15 rokov.

alicka850
autor
2. okt 2014

@sissy27 Na zaklade coho si pochopila z mojho prispevku,ze moj ex ma zaujem o intenzivny kontakt s dietatom? Nechcem tu pisat nejake podrobnosti,nebolo to mojim cielom,zaujimaju ma realne skutocnosti,ci niekto riesil takuto konkretnu situaciu. Ja si nemyslim,ze 4 rocne dieta sa dokaze objektivne o sebe rozhodovat v akejkolvek veci.

sissy27
2. okt 2014

@alicka850 ako som spomínala, hodnotím len z toho, čo si napísala... ex sa chce s malou stretávať, dohodnúť sa neviete (predpokladám, že konflikt nastáva v tom, že on chce vtedy a vtedy a ty nechceš), rozhodnúť má sudkyňa... sudkyňa sa chce rozhodnúť čo najlepšie s ohľadom na dieťa, nie len podľa toho, ako "sa to bežne robí", chce využiť možnosť vypočutia dieťaťa - ale to neprebieha tak, že 4ročnú postavia pred sudcu a hovor... a detský psychológ vie s dieťaťom pracovať tak, že to dieťa nepociťuje stres, netuší, že je účastné nejakého súdneho procesu, je to preň len hra... a nebude to ani o tom, že dieťa si má povedať čo a ako chce... len škoda, že si to nezisťovala skôr, ako si to jednoducho zavrhla, lebo tebe sa to nepáči, aj keď nevieš o čo ide...

pribinak
2. okt 2014

Ved ono to 4 ročne dievčatko ani o sebe reálne nerozhodne, bude mat sedenie so psychologickou - nadriadený súdny znalec a ta spraví posudok, na základe ktorého sudkyňa rozhodne, resp sa prikloni k názoru jedného z rodičov

To sedenie tvojej dcéry s psychologickou nebude žiadne inkvizicne vypočúvanie, budu sa spolu rozprávať a kreslit si, možno budu robit s pomocou obrázkov, alebo budu dopĺňať nejake vety, ale určite sa nebude pýtať priamo, ktorého rodiča ma radšej a to z dôvodu, ze rodicia zvyknú s deťmi nacvičovat rôzne výroky smerom k sebe aj k druhému rodičovi
Psychologicka pre sudkyňu aj napíše aky je mentálny vek dcérky a ci chápe o co sa jedna medzi vami a nou, niektore deti, ktoré zažívajú rozvrat rodiny a rozchod rodičov su akoby rýchlejšie dospelé s iné sa zas vracajú spať dozadu, ked boli menšie, neviem ako je na tom tvoja dcérka, ale ja by som sa toho posudku nebála, robia zo ľudia z praxe a oni uz vedia ako s deturencami

alicka850
autor
2. okt 2014

Ja som to zavrhla, pretoze nechcem vlacit dceru po psychologoch,ked nemame vobec ziadny problem. Ani so vztahom k otcovi,ani so vztahom ku mne,ani so stretavamim sa s otcom.Vysledkom bolo,ze som suhlasila so vsetkym,co navrhoval exmanzel. Nepaci sa mi to,ale stoji mi to za to,ze nebudem musiet dceru vlacit po psychologoch. Pytala som sa zo zvedavosti,ako to prebieha.

alicka850
autor
2. okt 2014

@pribinak vdaka za vysvetlenie. Ja dufam,ze to takto bude fungovat a ked bude mala vacsia,bude sa uz rozhodovat sama,kde a s kym chce byt

silwinkakukiova
30. apr 2018

Ahojte mam teraz tazky pripad mam 5 rocnu dceru ako chodi do skolky a pohode. Lenze mali sme ext piatelom vsud skuska prespanim a zacala sa pocikavat sa skolke a ma ju kazdy neparny tyzne a parny tyzne to ze piatok pred skolkou 15:30 do nedele 6:30 ako dojde domou a nic mi nehovori furt je nervozna a uplakana je a stredu ze 15:30 pred skolkou a svtok rano polocne rodičia zoberu dieta do skolky cice ona sa vzdy vyhovara vzdy stredu a piatok tedy ked ju ma on ze nejdem do skolky boli ma brucho a vsimla som stredu ked ju ma on hovorim ze je skolka a pojdes tatovi a pocikala sa skolke.

ebi88
30. apr 2018

@bonaqa2013 moze byt ak je “schopne” vypovedat.