Určenie otcovstva, výživného pre občana inej krajiny EÚ

30. mar 2024

Ahojte, viete mi prosím niekto z osobnej skúsenosti povedať, ako prebieha podanie návrhu na určenie otcovstva s bývalým partnerom, ktorý je občanom inej krajiny EU? O dieťa nejaví žiadny záujem, malá má 3 mesiace a neposiela žiadne finančne prostriedky ani sa s ním nedá rozumne dohodnúť. Je vôbec možné ho dostať na SVK kvôli súdu? Viem, že ten by sa konal tu na Slovensku, ale či ma vôbec zmysel sa do toho púšťať. Ďakujem

pribinak
30. mar 2024

V takomto prípade nech je dieťa radšej bez otca

tenerifka
30. mar 2024

Suhlasim s
@pribinak, aj ked na to si sa nepytala. Bud rada, ze mozes spalit mosty a zacat od zaciatku. Lebo do buducna mozes mat velke problemy, lebo nejde len o vyzivne, ale neskor aj o prava "otca" dietata, vratane striedavky a moznosti obcianstva a nasledneho vyhotovenia cestovneho pasu pre dceru.... A jedneho dña ti ju zo striedavky nevrati, tebe zostanu len oci pre plac a dceru uz nikdy neuvidis

pribinak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
heidi4
30. mar 2024

@pribinak suhlasim s tebou, ale ina krajina EU nie je tretia krajina, nie?
Krajiny tretieho sveta nie su v EU a autorka pise, ze otec je z EU (len inej krajiny - inej nez SK)

deti95060810
30. mar 2024

@tenerifka nikdy dieťa neuvidí - z krajiny EU ? ja som pochopila že sa jedná o inú krajinu EU a nie nejaký Egypt...

zuzinabila
30. mar 2024

Pozri si link ktory som dala vyssie-vymahanie vyzivneho v podobnych pripadoch ako tvoj.

zuzinabila
30. mar 2024

@pribinak kde pise ze obcan 3.krajiny?

pribinak
30. mar 2024

@heidi4 Ok, chyba

heidi4
30. mar 2024

@pribinak pohodaa, stava sa 🙂 ja len ze ci som dobre ja pochopila text, lebo dnes mi to moc nepali 🤣🤣

pribinak
30. mar 2024

@zuzinabila dovolila som sa pomýliť, chybu som už uznala

tenerifka
30. mar 2024

@deti95060810
@pribinak
Zmenili nadpis, bolo tam 3.krajiny

pribinak
30. mar 2024

@zuzinabila Aha, tak tenerifka to napravila

tenerifka
30. mar 2024

Autorka, napis viac, aspoñ krajinu, ktorej obcanom je ten nadejny otec

autor
30. mar 2024

Otec je občanom Španielska. A áno na začiatku som to aj ja brala tak, že hlavne že mám od neho pokoj. Ale on nejaví absolútne žiadny záujem o dieťa, užíva si svoje peniaze, chodí po dovolenkách, veľký podnikateľ a my tu živoríme. A to sme boli 6 rokov spolu a z toho sa 3 snažili p dieťa.

autor
30. mar 2024

@deti95060810
@zuzinabila ďakujem veľmi pekne

autor
30. mar 2024

@tenerifka
@tenerifka nemenila som nadpis určite, otec je občanom EU (Španiel)

autor
30. mar 2024

Dievčence ja som sa dočítala, že ak sa to týka europského práva, nie je môžné aby otec z inej krajiny, ktorému dieťa ani nebude rozumieť, ho zobral napríklad na víkend preč do zahraničia, bez prítomnosti matky. Je to trochu iná situácia ako so Slovákom. Možno ma budete súdiť, ale mne ide naozaj čisto len o peniaze. Ja som kvôli nemu zahodila život tu, kariéru, domov, obetovala som veľa, viem. A dostala som za to toto. Takže keď už ozaj nič, pretože viem, že on sem za nami chodiť nebude aby malú vídal, tak aspoň nech platí, peňazí ma dosť

anomylka
30. mar 2024

Ked ma penazi dost, tak ked ho budes riadne provokovat, moze si vybavit za tie peniaze aj to, ze to dieta naozaj viac neuvidis. A mas tolko penazi ako on aby si stihala jeho pravnikom? Aby si sa este nepreratala.

autor
30. mar 2024

@anomylka ja netvrdím že to je milionár, alebo nejaký arabský šejk ktorý dokáže podplatiť súdnictvo aby mi bolo zverené maloleté dieta do osobnej starostlivosti. Ja len hovorím, že ma dosť peňazí na jeho koníčky, na dovolenky a na vlastne dieťa nedá korunu. A ja žijem zo 400€

autor
30. mar 2024

*mu

kitycat
30. mar 2024

Ide ti "len" o peniaze, sle podla sk zakonov ma s tymi peniazmi sj prava rodica

Tak sii to premysli este raz. Ty vychovas decko od mala a on ked bude mat uz taky ten partacky vek sa rozhodne, ze chce travit cas s dietatom. Hadam ze si si za tych 6 rokov uzila aj ty jeho peniaze a dovolenky.
Teraz si to este raz premysli

olimuc
30. mar 2024

Je to beh na dlhe trate … musis dokazat stredobod zivota, dokazat zazemie atd dotahoval by sa ES sud so SVK, nie on sa nedostavi na Svk - vsetky dokumenty musia byt prelozene, overene - komunikuju iba pravnici … naozaj doverujes tak SVK sudnictvu a mas tolko €? Na vybavenie pasu potrebujes jeho podpis atd … nie su to len peniaze 🤷🏻‍♀️ my mame iba gentlemansku dohodu bez sudu … bez nicoho, samozrejme, ze vyzivne by malo byt podstatne vyssie, ale nedrazdim hada bosou nohou … neviem, ci si uz na Svk ale skor sa zameraj na to aby si si nasla oporu a zariadila si zivot bez komplikacii …. Ked budes zabehnuta zacni rozmyslat nad pravnikom a riesit vyzivne a doplatenie spatne … ale ano stat sa moze, ze od urciteho veku moze ziadat aby ho dieta navstevovalo (ca od 8-9 rokov Ti ho LH alebo Austrian zoberie aj same do lietadla a odovzda tatkovi na letisku … a neskor sa moze rozhodnut odist na trvalo 🤷🏻‍♀️, takisto moze vyzadovat aby si ju ucila rec atd ) Nie je to take jednoznacne a jednoduche … daj si naozaj konzultaciu s pravnikom a potom to posud. Ja som rada za kazdy rok co prejde a nemusim riesit …

fiafia
30. mar 2024

Ak by sa ti podarilo vysudit výživné tak s povinnosťami ma aj práva tak pozor nato.

betulinka1
30. mar 2024

Objednaj sa do centra bezplatnej pravnej pomoci, tam ti poradia. Na Sk su sudy vo veciach maloletých deti bez sudnych poplatkov a ak su dovody hodné osobitného zretela nebudes musiet uhradit ani znalca ani tlmočníka. Ak nedokazes vyžiť s peniazmi nic ine ti neostava iba ako riesit otcovstvo a vyzivne. Zial niektore matky proste musia aj s tym rizikom, ze sa casom tatko spamätá a zacne o dieta boj. Druha vec neskusala si oslovit jeho mamu, babku? V Španielsku sa dost dba o deti, ze ci nevie mladeho donútiť platit ti aspon nejaku sumu penazi.

autor
30. mar 2024

@kitycat veru som si za jeho peniaze neužila nič… ešte mi je aj 50.000€ dlžný, čo som vrazila do nášho podnikania. Uvedomujem si, že s právami vznikajú aj povinnosti, ale to sa zle stať aj v prípade, že tento návrh na určenie otcovstva nepodám ja, ale on sa o pár rokov rozhodne, že chce byt otcom. Môže ho rovnako podať on

autor
30. mar 2024

@betulinka1 ďakujem za normálnu odpoved. Ja mám naozaj komplikovanú situáciu a ešte ma niekto bude súdiť, že mi ide len “o prachy.” Odišla som odtiaľ s holým zadkom, bývam s malou v jednej izbe a ten pocit, že on si tam užíva ma nehorázne zožiera. Ano premýšľala som aj nad tým, že sa budem snažiť dohodnúť so “svokrou”

tenerifka
31. mar 2024

Autorka, kde sa dieta narodilo? Ake ma obcianstvo? Ja zijem v Spain, a tu ma otec rovnake prava ako matka, aj pri malych babatkach davaju striedavku. Ak matka zoberie svoje vlastne dieta mimo Spain, daju ju hladat Inetrpolom, obvinia z unosu a ide do vazenia. To len aby si vedela, co ta moze cakat

kiki68
31. mar 2024

A dieta sa narodilo uz na Slovensku? Ono com viac a dlhsie je na Slovensku, tym bezpecnejsie pre Teba, vsetko pojde medzi SK sudom a ES, on sa sem nedostavi. Dieta na urcite do 18 narok na dvojite obcianstvo ( iba ak on uznal otcovstvo), ak nie je v RL, tak dieta je iba Slovak. Ja osobne neviem, ci tie sudne preklady a pravnik nebude stat viac ako to, co priklepnu. Ja by som skor dufala, ze si roky nespomenie, ze ma dieta a nemas opletacky.

kiki68
31. mar 2024

@tenerifka ale to iba v pripade, ze dieta unesie uz ked je viac ako par mesiacov v Spanielsku. V pripade, ze dieta sa uz narodilo na Slovensku a neboli vobec v Spanielsku, cize dieta tam nema ziadne preukazatelne zaujmy a pobyt.