Ukončenie vyživovacej povinnosti

dena_383
12. júl 2023

Dobrý deň,

mohli by ste mi prosím pomôcť? Mala som s otcom súdne pojednávanie o zrušení vyživovacej povinnosti. Dohodli sme sa, že vyživovacia povinnosť bude ukončená k dátumu 06.06.2023, keďže v tom dni som oficiálne ukončila štúdium na VŠ. V rozhodnutí od súdu však nie je napísané, že koľko by mi mal ešte otec doplatiť, keďže som počas tých 6 dní ešte stále bola študentkou. Vedeli by ste mi poradiť, že či sa to berie samozrejme, že sa to doplatí alebo ako to mám chápať? Lebo podľa môjho názoru by sa to malo vypočítať zo sumy, ktorú mi mal posielať mesačne na účet. Vopred ďakujem.

patka06
12. júl 2023

Teoreticky by ti mal doplatiť presne ako píšeš, za 6 dní to veľa nebude. /výživné : 30 x 6 /
Dohodni sa s otcom, keď to v rozhodnutí nie je.

dena_383
autor
12. júl 2023

@patka06 No obávam sa, že to s ním bude na dlhé lakte. On keď to tam vyslovene nemá napísané, tak bude tvrdiť, že on nemusí nič. V tom prípade sa môžem informovať napríklad u daného súdu, že ako to teda je?

patka06
12. júl 2023

@dena_383 Nuž keď je problémový mala si si to dať napísať do súdneho rozhodnutia.
Teraz by som si premyslela, či mi to za tie doťahovačky stojí.
Môžeš sa informovať u na súde, prípadne u právnika.

martinkatinka
12. júl 2023

@dena_383 ja by som potom podala podnet, ak ti nic neposle.....

zuza265
12. júl 2023

Neplati sa vyzivne dopredu? A teda v maji za jun? Alebo sa jun plati v juny? Neviem preco mam zafixovane dopredu - mozem sa mylit

dena_383
autor
12. júl 2023

@zuza265 No my sme to mali tak, že k 15. dni sa platilo za ten daný mesiac. Čiže napríklad 15. mája sa platilo za máj

zuza265
12. júl 2023

@dena_383 urcite? Alebo teda mate to niekde ustanovene? Lebo mne sa mari - stale sa mozem mylit, ze sa plati sice do 15.5 ale je to uz platba na jun🤗 ak je niekto znaly, snad odpovie

sissy27
12. júl 2023

@dena_383 a to vyzivne za tych 6 dni (alebo aj za cely mesiac) ti nejako zasadne zmeni zivot? O akej sume sa bavime? Ako na jednej strane beriem, ze mas na to zo zakona pravo, na druhej strane by som si prepocitala, kolko casu, energie a extra poplatkov (telefonaty, postovne, cesta na sud…) ma to bude stat a ci sa to oplati. Ale ak ide len o ego, tak smelo do toho…

mogaa
13. júl 2023

@dena_383 zváš si , či ti tých pár eur stojí za doťahovanie a vybavovačky....lebo 6dní nebude žiadna valná suma....40-50eur ťa z biedy nevytrhne, tie si dokážeš zarobiť na brigáde za 1deň a nemusíš si ešte viac kaziť pokazené vzťahy a doťahovať sa s niekým....

mirica
14. júl 2023

@dena_383 V rozsudku má jasne napísané do akého dátumu má platiť. Ak ste nemali v pôvodnom rozsudku že sa platí mesiac vopred, tak si ma vyrátať alikvotnu časť k 6.6. Veď predsa ani v rozsudku nie je vycisleny každý mesiac zvlášť. Ja by som mu vyrátala koľko má doplatiť a napísala že jeho povinnosť platiť zanikla až 6.6 a nie 30.5.....a tu časť výživného za 6 mesiac mal uhradiť do 15.6.

mirica
14. júl 2023

Nikto nevie aké výživné bolo stanovené, a aký by mal byť doplatok. Ale v princípe ide o dlžnú sumu. Tí čo radíte , že na to treba kašľať, radili by ste tak aj keby napr. elektrárne nechceli vrátiť sumu 40- 50 eur z vyúčtovania? Alebo keby Vám zamestnávateľ zaplatil plat o toľko nižší? Veď aj tam treba dobré vzťahy , keď tam človek pracuje. Treba si uvedomiť že pre niekoho je aj 20 eur veľa.