Testy otcovstva

micuska11
10. feb 2022

Dobrý deň. Idem k vám po radu. Som rozvedená 5 rok máme dcérku (5r) ..nezaujíma sa o ňu vôbec platí ako sa mu chce...ale terás k veci .. písal mi že chce spraviť testy otcovstva z esi nieje istý že či mala je jeho ..prosím vás ako to funguje ? Keď požiada súd o takú vec ako sa to bude riešiť ? Má stým niekto skúsenosti? Ďakujem ..čo mám vlastne robiť? Mala je na 100% jeho veď je celá on...

levandulova111
10. feb 2022

Takých "oteckov" by som.... Ach 🤬 ale k veci... Ak požiada súd o DNA testy, tak si chlapec pekne zaplatí. Píšete, že malá je na 100% jeho, čiže prebehne odber DNA tkaniva, a keďže s určitosťou prehrá súd, bude platiť nie len náklady za testy, ale aj súdne trovy... A na ten súd by ste ho kľudne mohli dať aj Vy za to (ne)platenie... Veľa ľudí si myslí, že súdne rozhodnutie je kus papiera, ale je to úradná listina, čiže kľudne môže mať problém za marenie súdneho rozhodnutia... Určite to riešte a myslím si, ak sa nemýlim, že by sa to dalo kľudne riešiť exekútorom. Viete, ak sa dlžná suma na výživnom vyšplhá za určitú hranicu, už je to trestný čin za zanedbanie povinnej výživy.. môj bývalý tak bol stíhaný, lebo prekročil dlžnú čiastku 264€, ale to bolo ešte pred 9 rokmi, ako to je dnes, treba určite zistiť. Zbehnite si na kuratelu na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a tam Vám určite poradia.

levandulova111
10. feb 2022

Spresním, vtedy bola hranica 264€, ak chlap bol dlžný viac ako spomínaná suma, bol stíhaný za zanedbanie povinnej výživy.... Ale to sa mení... Pred tým ste museli čakať a keď chlap nezaplatil 3 mesiace po sebe, až vtedy ste mali nárok na exekútora... Potom to zmenili a exekútora mohol mať chlap na krku aj za to, že trebárs posielal výživné síce pravidelne, ale ak nejakú sumu neposlal celú, že Vám proste bol dlžný, už aj vtedy ste to mohli od neho vymáhať exekútorom, ale ako to je teraz fakt netuším, niečo sa mi marí, že to znovu dali na tie tri mesiace neplatenia, pretože naozaj sa môže stať, že jeden mesiac to chlapovi nevyjde... Ak však to robí sústavne, určite to treba riešiť... Choďte na ten úrad a spýtajte sa, silno držím palce a prajem veľa veľa síl a trpezlivosti ❤️

pribinak
10. feb 2022

@micuska11 ty nejdes robiť nič. Keď chce, nech si pôda návrh na určenie otcovstva. Kľudne. Ty teda len čakáš na papier zo súdu

V com však môžeš byt aktívna, je výživné. Sú to peniaze, ktoré patria dieťaťu. Neplatí? Rieš si náhradné výživné. Mizes dať aj trestne oznámenie

modry1985
10. feb 2022

@micuska11 si 5 rokov rozvedená a dcéra ma 5 rokov ?

micuska11
autor
10. feb 2022

@levandulova111 on je už všade ..aj na exekúcii má dlh..kvôli tomu mu vzali vodičák..aj na súde je dlžníkom aj na polícii ale ešte mu není dosť

kacena4
10. feb 2022

nic nerob nech si poda ziadost malej mozu spravit test u dr a on zisti ze je jeho a bude platit tak ci tak

levandulova111
10. feb 2022

Tak by som ho hlásila stále a dookola, čím viac zápisov, tým horšie pre neho.... Zakaždým ako nezaplatí, nahlásiť...

enapoll
14. mar 2022

@levandulova111 len ma zaujíma k tejto téme pri testoch DNA sa robia testy všetkym na raz či môžu prísť o pár hodín neskôr

enapoll
14. mar 2022

@micuska11 dobrý deň mňa čaká to isté ako to prebiehalo tie testy ak máte už po tom

dupinka
14. mar 2022

Ak si podá návrh na zapretie otcovstva - že popiera, že je otec, po úhrade súdneho poplatku 66€(ak nie je oslobodený), súd nariadi dokazovanie. Samozrejme, najčastejšie a najlepšie testy dNA. Vyzve navrhovateľa n zaplatenie preddavku na trovy dôkazu (nebude to cvakať z vlastného vrecka štát). Ak zloží preddavok, súd určí znalca, ku ktorému sa na vyzvania dostavia strany, urobí sa odber biologického materiálu a znalec urobí posudok. Potom na základe toho súd rozhodne. Trovy svoje znáša každá zo strán sama.(ak si nájme advokáta napr.) Výška sumy znalca sa pohybuje okolo 1000€. Priebeh testovania je na znalcovi.