Terénni sociálni pracovníci. Na čo všetko majú kompetencie?

kamajka
17. sep 2013

Ahojte kočky.... Najprv toto..som našla na jednej stránke...

Terénny sociálny pracovník (TSP)

Samostatne vyhľadáva, diagnostikuje a nachádza riešenia pre jednotlivcov a rodiny odkázané na pomoc v sociálnej oblasti, pre osoby so zdravotným postihnutím, pre nevládnych starších ľudí a ich opatrovateľov v rodine. Poskytuje základné informácie (sociálne poradenstvo) v krízových situáciách a zabezpečuje potrebné sociálne služby. Po dohode s klientom navrhuje formu sociálnej intervencie a plán ďalších krokov riešenia jeho sociálneho problé mu. Poskytuje individuálne a skupinové konzultácie a distribuuje klienta príslušným odborníkom a inštitúciám. V prípade potreby sprevádza klienta do jednotlivých inštitúcií, koná v záujme klienta. Spolupracuje a sprostredkováva informácie medzi klientmi a inštitúciami v lokalite (obecný úrad, starosta, ZŠ, ŠZŠ, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotné zariadenia a ďalšie štátne, verejné, súkromné a mimovládne inštitúcie). Terénny sociálny pracovník samostatne vedie spisovú dokumentáciu klientov, pracovný výkaz, terénny denník, vypracováva mesačné správy. Terénny sociálny pracovník mapuje lokalitu – zbiera demografické údaje, analyzuje potreby lokality a určuje ciele svojej práce v dlhodobejšom horizonte. Svoje aktivity koordinuje s vedením samosprávy v obci a s ostatnými zainteresovanými verejnými a neziskovými inštitúciami.
Špecificky sa terénny sociálny pracovník v obci, kde je komunita ohrozená viacnásobným sociálnym vylúčením, vo všetkých uvedených činnostiach orientuje na prácu s jednotlivcami a rodinami z tejto komunity. A to najmä: mapovaním terénu na získanie relevantných informácií o spôsobe života vylúčenej komunity,

vyhľadávaním sociálne vylúčených klientov, ktorí nemajú schopnosť, resp. stratili zručnosť na riešenie svojich sociálnych problémov,
nadväzovaním kontaktov s klientmi a sprostredkovaním kontaktov s ofici¬álnymi inštitúciami,
poskytovaním poradenstva pri osobných problémoch, krízovej interven¬cie v ťažkých životných situáciách,
podporou a rozvojom osobnostnej kompetencie a motivácie vedúcej k samostatnému riešeniu svojich problémov,
podporou a posilňovaním sebavedomia a zodpovednosti,
prispievaním k prevencii násilia a dekriminalizácii skupín v komunite.


Teraz k tejto téme, dnes sa mi stalo,že za mnou prišla takáto terénna pracovníčka, kričala, tvrdila, že ona je sociálna kuratela, prišla samozrejme s biologickým otcom môjho najmladšieho syna, ktorý má určený každý utorok 2 hodiny styk, no odkedy malý nastúpil do škôlky, sa tento styk automaticky realizovať nedá, dohodnúť sa nechce že by sme styk zmenili, ja sa chystám do práce, s deťmi nebudem ako je týždeň dlhý, tak som chcela, aby sa to dalo tak,že každý druhý týždeň si malého zoberie na 4 hodiny napr. v sobotu..Platí mi minimálne výživné, a nechce sa dohodnúť takto, lebo že vraj to je málo..Malý má 3 roky a 1 mesiac.
Tak som sa chcela opýtať, či niektorá neviete, či má vôbec takáto tsp-čka prísť a kričať tu takto na mňa a žiadať odomňa nejaké vysvetlenia... úplne ma to zaskočilo.

ďakujem baby

bubbles
17. sep 2013

kompetencie su jedna vec a charakter druha.. na mna kebyze niekto chce kricat v mojom, tak v prvom rade bud umierni ton alebo ho vykazem von. pri pokojnom jednani si dam vysvetlit o co ide a branim sa - na to treba podklady, papiere, zbytocne sa budete handrkovat a kazda si ustne presadzovat svoju pravdu. upravu styku otca s dietatom by som riesila cez sud.

sissy27
17. sep 2013

@kamajka tak v prvom rade - pokiaľ ti nevyhovujú hodiny, treba sa obrátiť na súd a riešiť to tam, nemôžeš svojvoľne meniť rozhodnutie súdu a akákoľvek dohoda medzi vami dvoma by aj tak nebola právne vymožiteľná, pokiaľ nie je schválená súdom..
druhá vec - prečo by sa nedali realizovať utorkové dve hodiny dieťaťa s otcom? máte presne vymedzené dve hodiny, ktoré s ním má byť? nemôže ho vybrať napr. o 16.00 zo škôlky a o 18.00 priviesť späť? a ak teda ako hovoríš, chystáš sa do práce a deti počas týždňa neuvidíš, nebude ti ľúto, že o malého prídeš ešte aj na 4hodiny cez víkend?
a nie, pracovníčka nemá čo po tebe kričať, každopádne je povinná preveriť akékoľvek udanie, sťažnosť, podnet v súvislosti s dieťaťom a keďže ty si nedodržala rozhodnutie súdu, je logické, že sa pýtala na vysvetlenie...ale bez kriku a myslím, že by bol na mieste aj nejaký služobný preukaz alebo niečo obdobné...

kamajka
autor
17. sep 2013

@sissy27 máme presne vymedzené od druhej do štvrtej a on sa nechce inak dohodnúť,tu je kameň úrazu. A ano, je mi ľúto že prídem aj o tie štyri hodiny, ale on ako otec má právo sa s malým stretávať a ja to rešpektujem, preto som chcela, aby sa to dalo na každý druhý týždeň, nie každý,ako je teraz... to vlastne ani nie je tak podstatné, ako to, či vôbec má na to terénny sociálny pracovník právo.....

Lebo oddelenie ochrany detí určite má, ale terénny pracovník? nie som žiadna príslušníčka rómskej komunity ani iná problémová občianka, o svoje deti sa vzorne starám, chodia do školy, škôlky, žijeme normány skromný život.

@bubbles ja som to chcela dať na súd aby zmenili styk, ale on nechce, on že proste bude chodiť každý utorok o druhej s tou pracovníčkou k mojím dverám a pýtať si malého..toto mi napísal v sms...

kamajka
autor
17. sep 2013

@sissy27 inak ja som telefonovala s našou kuratorkou už nie raz, keď boli problémy, aj dnes sokonca, tá mi povedala,že je to jasné a samozrejmé,že keď je dieťa v škôlke,tak nemôže byť aj na styku, že to nemám riešiť, lebo že vyslovene vidno,že biol.otec chce rýpať. Že sa to na súde vyrieši.
Nie je to tak,že by som nedodržala rozhodnutie súdu. Stáva sa nám často, nakoľko som s malým na predĺženej rodič.dovolenke, že je malý chorý aj dva-tri týždne, už aj zo škôlky sme boli týždeň doma, okrem toho mám dve školopovinné deti, s ktorými sa treba učiť, treba im variť, do roboty pojdem len na jednosmennú prevádzku tak aby som vedela aj vybrať malého zo škôlky aj s deťmi sa naučiť, nezarobím veľa, len min.mzdu, nemôžem si dovoliť platiť ešte družinu.

Jemu proste aj to vadí keď je malý chorý, a chce aby som stále mala čas, my máme styk v mojej prítomnosti, malý má astmu aje liečený aj pre inú psych.poruchu,no je to zložité.. ale to už je zase od témy

anieli_1
17. sep 2013

@kamajka ahoj tak ako tu bolo pisane všetko treba cez súd ziadat kazdu zmenu inak to nemáš ničím podložené a dalsia vec pokial si ja pamatam (možno sa to od vtedy zmenilo) tak keď som bola mala a moja mama sa dotahovala takto o nás s otcom tak volal policiu ziadna tetula u nás nikdy nebola a aj to neprekrocili prah bytu takže mala si si vypytat meno dotyčnej a overit si to...

kamajka
autor
17. sep 2013

@anieli_1 no ja som si to overovala dnes u mojej kurátorke,teda našej a tá mi povedala,že aby si dotzčná pani nevymýšľala,lebo že zo sociálnej kurately ju nik ničím nepoveril.....
ale ma to vytočilo, som vlastne chcela vedieť či má právomoc vôbec terénny sociálny pracovník na takéto niečo.. prah bytu neprekročili, to viem,že k sebe nemusím pustiť nikoho...

inak to muselo byť hrozné keď ste furt mali doma policajtov...
aj ja som z rozved.rodiny, ale mama nikdy neprišla s policajtami,len raz, a keď videla, ako sme plakali,tak už viac neprišla.....

mamamajka
17. sep 2013

A do kolkej býva malý v škôlke ??? Lebo je choré chodiť o druhej k vám domov ak je malý v škôlke napr. do pol štvrtej. V našej škôlke deti napr. o druhej ešte spia. 14.20 ich budia, kým sa oblečú, umyjú, najedia... Škôlka sa odomiká o tretej a hotovo... To aj tá pracovníčka by mala pochopiť že je to nerealne 🙂

anieli_1
17. sep 2013

@kamajka no to bol taky tazky rozvod a aj keď som mala 4 roky pamatam si vela veci....všetko riesili cez nás a to som povedala že nikdy nespravim....no podla mňa ta chcel len zastrašit a hlavne to vytiahni na sude....a ak sa smiem spytat prečo ma styk len 2hod za tyzden? Keď chceš mozes aj do ip

sissy27
17. sep 2013

@kamajka no jediné riešenie je súdna cesta, zmeniť tie hodiny, od 14 do 16 je naozaj trošku odveci...

tyssa
18. sep 2013

TSP-to si nasla na stranke fondu socialneho rozvoja? nie su to pracovnici kurately z uradu prace, sice patria pod ministerstvo, le su to pracovnici hlavne pre urcitu mensinu, ak mas meno ist na urad prace a podat staznost, ano maju riesit deti ohladne dochadzky do skol ...atd, lenze maju v prvom rade pomahat a nie deptat ludi, opakujem podat staznost na urad prace a aj priamo na fsr-adresa špitálska 27, bratislava, pozri si adresu www.fsr.gov.sk - NP TSP v obciach

kamajka
autor
18. sep 2013

@tyssa velke dik!

tyssa
18. sep 2013

nemas zaco, takyto ludia nicia pracu a snahu TSP ktory to naozaj robia poctivo, poctivo komunikuju, snazia sa pomoct, postupne si ziskavaju doveru a potom pride niekto takyto a pomalicky otvorene dvere im pre jeho spravanie zabuchnu,.. inak ak tam mas aj dake komunitne centrum-na urade prace ti povedia, treba sa stazovat aj tam, plus starosta obce /alebo primator/- dakedy patrili TSP priamo pod obec,..vela stastia a nenechaj to tak, pretoze toto si v ziadnom pripade nemoze dovolit, ak mala dake podozrenie mala kontaktovat up -socialny odbor a tam to mali riesit a nie ze sa dotycny bude robit dolezita jak kilo soli v polkilovom sacku,.., ak sa otec nechce dohodnut daj na sud-su dovody na zmenu styku,..a dala by som aj zvysenie vyzivneho

13hlista13
10. feb 2015

Débry den.Vie mi niekto poradit,kde by som mohla podat staznost na koliznu opatrovatelu?Tato pani vobec neobhajuje zaujmi dietata.Viac krat sa mi stalo,ze vobec nezaznamenala do spisu co dieta vypovedalo.Chlapec sa skoro zrutil psychicky odmietal ist na prazdniny k otcovi.Chlapec jej povedal ze oca nema rad,ze sa snim nehra lebo ma vela roboty a tak dalej.Nic s toho nebolo zaznamenane v jeho spise.Dakujem za radu.

lenkavb
13. dec 2021

@kamajka jasné,že nemá,kašli na ňu!

lenkavb
13. dec 2021

@13hlista13 sťažnosť môžeš dať na daný úrad ,ja som dávala cez právnika priamo na riaditeľa 👆len sa priprav ,že budeš tá horšia 😄