SZČO - výživné na 5-ročnú dcéru

12. jún 2024

Dobrý deň chcem sa spýtať. Som živnostník SZČO a mam stanovene sudom platit na dceru 5 ročnú 150€ výživné vždy 20. v mesiaci... Nakoľko som teraz mesiac zostal bez práce a ledva som zaplatil nájom tak už mi ex vypisuje ako si poda nahradne výživné a ze ju ani nezaujíma ze nemam pracu, ok chapem ale aky je postup ak nastane tato situácia? Samozrejme vzdy som platil na cas a ked trebalo tak som poslal aj navyše ale to asi zabudla , najneskôr sa mi az dalsi mesiac podari ked sa rozbehnem v novej praci a budem mat vyplatené peniaze a aj jej doplatim toto zameškané ale ked teraz nemam z čoho tak na co ma ona pripadne narok napadnúť? Ďakujem za rady

pribinak
12. jún 2024

Rodičia súrodenci alebo kamaráti ti nepozicaju? Nemáš žiadne úspory?

Vieš to Dieťa potrebuje jesť mat oblečenie obuv drogeriu ….tiez to nemá jednoduché

autor
12. jún 2024

@pribinak Poziciavat si nebudem nakolko kazdy sa v takej situácii otočil chrbtom to je na dlhšíe rozprávanie,chcem si to poriešiť sam

maris5
12. jún 2024

Na taketo situacie sa tvoria rezervy. Ak nemas, najdi si brigadu. Si mesiac doma, mohol si tych 150 € uz zarobit kdekolvek.
Kebyze je dieta s tebou, povies jej dnes nepapame, lebo nemame peniaze, alebo nepojdes zo skolky na vylet lebo nemam pracu?

autor
12. jún 2024

@maris5 ja sa pýtam na radu ako to je právne a nie o pozicani,brigade...ako vidim tu je to bezpredmetné

maris5
12. jún 2024

pravne je to tak, ze vyzivne sa ma platit na cas. Ak nezaplatis 2 meisace, moze matka podat exekuciu a mozu ti aj zadrzat vodicsky preukaz. Zameskane vyzivne je potrebne doplati resp. ho moze vymahat exekutor.

melanta
12. jún 2024

Právne je to tak, ako píše maris, len ju opravím v tom, že už po jednom výživnom, ktoré nezaplatíš, môžeš dostať exekúciu. Čiže jeden mesiac nezaplatíš načas a môže ex riešiť exekútora. A taktiež je právne možné podať trestné oznámenie, nakoľko neplatenie výživného je trestný čin. Neviem, či sa na Slovensku berú vodičáky v rámci riešenie trestného činu neplatenia výživného, ale je za to väzenie.

7miriam77
12. jún 2024
melanta
12. jún 2024

@maris5 stačí jeden mesiac, ak nezapaltí načas a už je možné riešiť exekúciu.

autor
12. jún 2024

@melanta ďakujem za rady pekny den prajem

lucka_ke
12. jún 2024

zase si to otoč - ona tiež musí zaplatiť účty a od teba peniaze neprídu, čo má robiť?

breznica
12. jún 2024

@lucka_ke snáď ona nežije len z výživného?? Mne ex neplatí riadne už roky a to je dieťa ťažko postihnuté, pomôcky, terapie stoja tisíce a viem mu všetko zabezpečiť napriek tomu, že občas peniaze v daný mesiac vôbec neprídu

melanta
12. jún 2024

@breznica ale je tvoj problém, ak roky neriešiš to, že tvoj ex neplatí riadne a že neprispieva aj na pomôcky, liečbu atď. Fakt to nie je na chválenie sa, že ako matka to neriešiš a ideš ospravedlňovať, že matky sa majú samé postarať.

lucka_ke
12. jún 2024

@breznica to som kde napísala? len reagujem na to, že matka má právo to riešiť hneď a nie si požičiavať od rodiny alebo mať dve-tri práce, dosť že sa stará sama, ale to ti písať nemusím, to vieš

breznica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
12. jún 2024

@breznica určite nežije len z výživného, ale tých 150 eur jej môže chybat

breznica
12. jún 2024

@melanta to nie je tvoja starosť,ja píšem, že keď nepošle v príslušnom termíne, pretože je tiež živnostník a nie každý mesiac sa mu darí zarobiť rovnako,tak neskapeme od hladu ako sa tu v niektorom komentári píše. To ale neznamená, že tie peniaze nepošle v neskoršom termíne ako chce urobiť aj autor príspevku

damian85
12. jún 2024

Rozumná počká , hysterky na MK budú utekať za exekútorom , pretože zbožňujú konflikt.