Súdne predvolanie a ospravedlnenie v práci

11. júl 2024

Dobrý deň,
Budem mať informatívne stretnutie na súde , kde by som sa mala dohodnúť s navrhovateľom. Ako to je s ospravedlnením v práci ? Vieme že na súde mi dajú potvrdenie ale bude mi platiť na celý deň, aj keď tam budem cca 2 hodiny, možno viac ?

melanta
11. júl 2024

Bude ti platiť na reálne strávený čas na súde plus cesta. Prečo by mal platiť celý deň, ak budeš na súde iba 2 hodiny?

autor
11. júl 2024

@melanta tak napr. keď ideš k špecialistovi lekárovi a si tam iba hodinu , tak ti to platí na celý deň. Preto sa pýtam

melanta
11. júl 2024

Nie, paragraf u lekára platí na čas nevyhnutný na návštevu lekára. Ak si tam hodinu, zamestnávateľ nie je povinný uznať ti celý deň. Ale iba hodinu plus cestu. Ak tvoj zamestnávateľ akceptuje celý deň, je to jeho dobrovoľné rozhodnutie nad rámec zákona, ale nemožno to považovať za štandard. Kedykoľvek to zamestnávateľ môže zmeniť, a hodinového lekára bude uznávať iba hodinu. To isté platí aj na súd.

autor
11. júl 2024

@melanta áno zamestnávateľ nám to takto povolil čo sa týka špecialistov, supervizora som sa nato.pytala , povedal že nech donesiem tlačivo iba. A teraz mi kolegyňa vraví že na celý deň mi to nebude platiť , pozerala som zákony a tam tiež to isté tvrdia. Tak neviem sama čo teraz.

mirkam3
11. júl 2024

Ako čo teraz? Pôjdeš na súd, daju ti potvrdenie (predpokladam, že ak by si tam cestovala napr 1hod a stretnutie by bolo 2hod, že by ti dali na 4 hod, ale teda treba sa infiormovat), zvyšok dňa pôjdeš do prace alebo si vezmeš dovolenku.

demodun
11. júl 2024

U nás napríklad platí paragraf na celý deň, ak cestuješ do iného mesta.
Inak nie

lucylaw
11. júl 2024

No treba to riešiť so zamestnávateľom,je iba jeho dobrá vôľa keď ti akceptuje celodenného lekára,lebo podľa zákona je to iba na nevyhnutný čas na ošetrenie a na cestu k/od lekára. Rovnako je to so súdom,ak ti to zamestnávateľ akceptuje na celý deň,tak ok,ale právny nárok na to zo zákona nemáš. Nevidím dôvod,prečo by na to nárok mal byť,keď budeš na súde 2 hodiny,tak treba prísť potom do roboty. Iné by bolo,ak by si musela cestovať na súd na druhý koniec republiky,tam by to bolo odôvodnené,ale za takýchto okolností nevidím dôvod.

melanta
11. júl 2024

Tak neviem sama čo teraz - no vybavíš súd a pôjdeš naspäť do práce. Bežná záležitosť.

sevrin
11. júl 2024

Myslím, že to je individuálne na každom zamestnávateľovi. Ja som mal lístok od lekára a chcel som ísť do roboty a naša sekretárka mi povedala, že aby som zostal doma. Však prečo nie 🙂

kacena4
11. júl 2024

kolegyna chodi a v poho cely den jej to uznaju. spytaj sa zamestnavatela

alenah31
11. júl 2024

ide o súd kde si ty odporca resp. ide o pojednávanie. kde nie si predvolaná ako napr. svedok, tlmočník a pod.? Pretože pokiaľ je to pojednávanie, ktorého si hlavným účastníkom ty (napr. tvoj rozvod, určenie výživného na dieťa, nejaký občiansko-právny spor) - je to tvoja osobná vec a na ospravedlnenie v práci v zmysle ZP nárok nemáš hoci ti súd účasť na pojednávaní aj potvrdí - vezmi si dovolenku.

Ak si napr. bola predvolaná ako svedok berie sa to ako prekážka v práci na strane zamestnanca par. 136 ZP - ospravedlnené voľno vo všeobecnom záujme (plníš si svoju občiansku povinnosť). Plnením občianskej povinnosti sa rozumie činnosť svedka, tlmočníka, znalca alebo inej fyzickej osoby predvolaných na konanie na súde alebo na inom štátnom orgáne, alebo na orgáne územnej samosprávy.
Len vtedy je zamestnávateľ je povinný umožniť ti zúčastniť sa na súdnom pojednávaní na nevyhnutne potrebný čas a ospravedlniť tvoju dočasnú neprítomnosť v práci a neplnenie povinností vyplývajúcich z tvojej pracovnej zmluvy. Rovnako má aj právo skúmať, aký nevyhnutne potrebný čas trvala účasť na pojednávaní, ako dlho pojednávanie trvalo, ako dlho trvala cesta na súd a späť do zamestnania a podobne. Samozrejme nemá povinnosť ti poskytnúť náhradu príjmu. Ale v súlade s ustanovením § 139 Občianskeho súdneho poriadku majú svedkovia v občianskom súdnom konaní právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). To si uplatníš na súde do 3 dní - inak nárok zaniká.

zic
11. júl 2024

Ale ved cele "pcko" funguje na tom papieriku, kde je jasne dane od do... ak sud / doktor potvrdi od - do cely den, tak plati cely den... (zalezi samozrejme na pracovnom case) ak potvrdi hodinu, tak plati iba hodina (plus cesta)... respektive to tam treba zohladnit...
A mas na to zo zakona pravo.. tam nema realne zamestnavavtel co do toho kecat okrem toho, ze ak neveri doktorovi, tak nech sa hada s nim...
Ak vyuzije niekto celych 8 hodin, tak sa mu to odrata z rocneho fondu (7 dni, respektive 7*8 je 56 hodin)...

nikaeli
11. júl 2024

Ja som si brala náhradné voľno 🤷🏻‍♀️
(pretože išlo o osobnú a nie pracovnú záležitosť)

alenah31
11. júl 2024

@zic čo sa týka návštevy lekára máš pravdu - čo sa týka súdov a iných st. orgánov - nie vždy má nárok na ospravedlnenú prekážku v práci pri predložení potvrdenia o účasti na konaní a už vôbec nie na náhradu príjmu pri tejto prekážke Pokiaľ teda nemajú toto v KZ).
Napr. keď som sa zúčastnila súdneho pojednávania vo veci vlastného rozvodu - je to moja osobná záležitosť, treba si vziať dovolenku, náhr. voľno....atď. Ak som bola na to pojednávanie vo veci rozvodu predvolaná ako svedok (čiže nejde o môj rozvod) - konám svoju občiansku povinnosť - potvrdením o účasti na súde preukážem zamestnávateľovi svoju neprítomnosť, náhradu príjmu za ten čas však žiadam od súdu).

zic
11. júl 2024

@alenah31 s tym uplne suhlsim... skor som "narazal" na diskusiu o Pckach (ze teda ci cely den alebo necely den)... ako to je so sudami neviem (a je logicke, ze tvoj vlastny sud je "tvoja vec")...

1sally12
11. júl 2024

No neviem...ja mám vzor potvrdenia kde nepíšem od - do. Veď pokiaľ dotyčný vystupuje ako svedok nemusí zostať až do konca pojednávania. Normálne píšem len deň, spisovú značku a menu a priezvisko.

rozculena
11. júl 2024

vezi si dovolenku alebo si to nadrob,to je taký problém?

katika901
13. júl 2024

Dostala som potvrdenie, ale s uvedením času presne tam stráveného. Tak som to riešila dovolenkou.