Sudca z ľudu. Existuje niečo také?

piacere
17. jan 2011

Existuje niečo také? Našla som zákon, ktorý ustanovuje, ako sa takýto sudca z ľudu volí, ale je z roku 1990 a neviem sa dopátrať k tomu, či je ešte vôbec v platnosti...

Stretli ste sa s tým?

titkovamiriam
17. jan 2011

tak to neviem kto su prísediaci pri sudcovi dnes,otec ho robil celé roky za totáča ako nestranník aj som sa chodila pozerať,ale dnes neviem ci su to iný sudcovia alebo ako to funguje...nebola som este na súde

klincek
4. feb 2011

@piacere, pozri zakon č. 385/2000 o sudcoch a prisediacich.

ani3012
4. feb 2011

svokor je taký sudca...ale už ho dlho nevolali

fracle
4. feb 2011

O sudcovi nemam potuchy, ale mamina je prisediaca uz niekolko rokov. Na pojednavania chodi takmer kazdy den (niekedy 2x), je to neplatene a dostala sa k tomu uplnou nahodou - zastupovala inu prisediacu a zapacilo sa jej to 😀.

waitinka7
1. okt 2013

Prísediaci sa volí mestským zastupiteľstvom každé 4 roky. Teda volia sa len tí noví prísediaci, ktorí už nechcú ďalej pokračovať vo svojej funkcii. Môže to byť akýkoľvek občan z "ľudu", ktorý spĺňa nejaké kritéria, napr. minimálne vek 30 rokov, bezhúhonnosť...atď...Pod palcom to máva Mestský úrad, takže treba sledovať, kedy končí funkčné obdobie, aby sa nový kandidát mohol prihlásiť na miesto prísediaceho. Je to neplatená funkcia, zamestnanému človeku patrí náhrada mzdy a nezamestnanému patrí paušálna náhrada podľa zákona na hod.