Striedavá starostlivosť - dieťa chce, matka nechce

miba33
23. máj 2016

Rada by som vás poprosila o radu, manžel má z prvého manželstva 16 ročnú dcéru, a chcela by ísť k nám na striedavú starostlivosť, doteraz sme na to nemali podmienky, ale budeme sa sťahovať a mala by svoju vlastnú izbu. Vzťah máme dobrý aj keď k nám teraz veľmi nechodí keďže bývame v inom meste. Nerozumie si s nevlastným otcom, ale nechce ublížiť svojej matke. Doteraz nám ju stále jej matka nútila keď mala sňou nejaký problém aby sme si ju k sebe vzali, ale nechcela ísť pretože by stratila konktakt s kamarátkami. Teraz keď budeme bývať v tom istom meste a budeme mať na to podmienky tak ju sa vyjadrila, že s stým súhlasiť nebude. Moja otázka je či bude musieť íst dcéra k súdu a pred sudkyňou povedať, že chce striedavku alebo stačí keď to povie svojej kolíznej opatrovníčke. Ona sa toho nejak bojí, že tam bude musieť ísť a taktiež sa bojí toho, že jej matka bude robiť kvoli tomu dusno. A ešte sa jej matka vyjadrila, že pokial k nám pojde tak si zoberie, len tie veci čo sme jej kúpili. Može takto konať ako to je keď sa rodičia nevedia dohodnúť ale dieťa to chce? Úprimne neviem si to predstaviť, keďže s jej matkou sme sa dlhé roky na ničom nezhodli.

pribinak
23. máj 2016

Je dost pravdepodobne, ze sudkyňa ju bude chciet vypočuť. Je uz takmer dospela, takze ma nejaky ten vlastný nazor na vec s aj nejaky argumenty na zdôvodnenie svojho postoja ci názoru
Druha vec je, ze matka dusno bude robit tak ci tak, ked nebude spokojná s rozhodnutím sudu.

To, ze bude mocť povedat na sude svoj nazor, nech berie ako SVOJU VÝHODU, ze bude mocť povedat svoje a sama a nie, ze budu ta mu rozpravat druhí ludia
Ak je dobra kurátorka, tak mozu si spolu dohodnut co a ako na sude, aby nemala strach.

emily76
23. máj 2016

@miba33 to, ci bude musiet ist k sudu, alebo bude postacovat rozhovor s koliznou opatrovatelkou zalezi asi aj na sudcovi.. ono, v tomto veku sa nalady a nazory menia rychlejsie ako blesk... dcera si nerozumie s nevlastnym otcom, ale nikto nezaruci, ze ked bude byvat u vas, nebudes mat cierneho petra v rukach ty.. tym nechcem samozrejme povedat, ze mate dat od nej ruky prec a nechat ju tak ako je teraz... Mozno by si mohol manzel pohovorit s exmanzelkou, ci by suhlasila s tym, ze by dcera bola 2 tyzdne u vas, 2 u nej /napriklad/, aby si vedela sama realne vyskusat, co to striedavka znamena. Ak ku vam chodila len na vikendy, sviatky.. vtedy je rezim volnejsi, clovek ju nezapaja do domacich prac, nevyzaduje od nej urcite povinnosti, ktore su samozrejme, ak dieta s nami v domacnosti byva.. a tak moze mat mlada dojem, ze u mamy ju dusia a naopak u vas je sveta zit... v realnom zivote mozete na nu klast ovela vacsie naroky, ako jej mama. K veciam... toto je asi vec dohody... niekde sa rodicia dohodnu, ze veci financuju 50:50... tazko povedat... ale tak nahu ju ku vam zrejme neposle. Kazdopadne treba ratat s tym, ze ak by ste striedavku na sude vyhrali, budete sa musiet dohodnut aj na financovani satnika, poistiek, vyletov, skoly.... doteraz manzel zaplatil vyzivne, mozno jej obcas cosi kupil, ale v podstate prehlad o vsetkych vydavkoch mat nemusi... 😉

miba33
autor
23. máj 2016

No bola u nás aj mesiac cez prázdniny, ja si to ružovo nemalujem. Viem aké má muchy a tiež dobre vie že aj u nás si bude musieť plniť povinnosti. Tu je problém skorej to že jej výchovu prevzal do rúk otčim pretože matka na ňu nemá čas a ona ho z duše nenávidí. 16 ročné dievca potrebuje aj trochu porozumenia a on je proste pre ňu cudzí človek. A ako som napísala som jej matkou sme sa nikdy na ničom nedohodli ona sleduje svoje záujmy tak to bude ťažké. Zatiaľ sme žiadosť nepodali, tiež mám obavu že by dcéra mohla dať spiatočku a čelá snaha by bola k ničomu.

miba33
autor
23. máj 2016

@pribinak ona by najradšej nič neriešila si myslela že sa len presťahuje a hotovo, len sme jej vysvetlili, že sa to dá len keď sa dvaja vedia dohodnúť a my takýto prípad nie sme.

pribinak
23. máj 2016

@miba33 no nic, sadnúť si spolu a vysvetlit jej ako sa veci maju a ze sa bude musiet do procesu zapojiť aj ona. Je to tlak, ale treba si to s nou otvorené prediskutovať, aby to vobec malo zmysel

miba33
autor
23. máj 2016

@pribinak To aj chceme, ona má totižto v pláne sa v 18. odsťahovať z domu, takže jej musíme vysvetliť že si bude musieť zažiadať u súdu aby jej matka posielala výživné, my stým problém nebudeme mať keď sa chce postaviť na vlastné nohy, nech to skúsi. Vtedy už bude musieť bojovať sama za seba a nikto jej stým nepomože.
Ešte nevie čo všetko dospelosť prináša tak jej to musíme ozrejmiť, že to nie je len tak ako si to vysníva.

pribinak
23. máj 2016

@miba33 hm, kurátorka sa s nou uz rozprávala? Ak sa boji mamky a jej reakcie, asi by mala pokecať s psychologickou. Da sa sj on-line.

miba33
autor
23. máj 2016

@pribinak ešte nie chceme najskôr my, kým nepríde sama osobné aby sme vedeli, že to myslí vážne a aj po dvoch mesiacoch si za tým stojí.

miba33
autor
23. máj 2016

Len neviem ako to chodí poprípade že sa rodičia nedohodnú kto a koľko čo bude platiť, to im stanoví súd?

pribinak
23. máj 2016

@miba33 no, presne, treba jej dat priestor nech si to cele premysli, aby pozom uprostred procesu nepovedala, že uz nechce, lebo......

Co sa tyka výdavkov, bud sa dohodnete, alebo ak nie, tak to urči sud. Najmä ak mate zle vzťahy, môžete poziadat, aby sud určil ako sa budete deliť v pripade väčších súm