Striedavá starostlivosť

mamina123321
5. aug 2022

Dobrý deň, baby mám takú dilemu a strach, potrebujem poradiť ak ma niektorá v tomto skúsenosť. S byvalym mame 3 ročného syna. Som s nim sama už od jeho narodenia. Súdom ma stanovené stretnutie so synom vždy po dohode so mnou a iba v mojej prítomnosti. Za celé 3 roky sa ukázal možno tak 10x. Maly ho ani nepozná, boji sa ho, keď príde tak maly sa drží iba pri mne. Bývalý sa s ním ani raz nezahral ani sa s ním nepokúšal zblížiť. Vždy keď prišiel “za ním” tak len sedel a rozprával sa so mnou. Teraz sa mi začal vyhrážať že si dá striedavú starostlivosť. Som z toho dosť v strese pretože ako hovorím maly ho nepozná a neviem si predstaviť dávať ho “cudziemu” človeku. 😞Maly je na mna naviazaný a bezomna nejde s nikým nikam, aj keď sme skúšali tak hneď plakal až sa zajakaval 😞 Prosím vás prihliada sud na to aký majú vzťah medzi sebou a na to ako je to dieťa naviazané na matku? Syna mu nezakazujem, neobmedzujem, keď chce vždy mu dovolim prísť za ním. Ďakujem za každú radu.

deti95060810
5. aug 2022

ale prosím ťa - čo by s ním robil....
také kecy môžeš kľudne pustiť z hlavy.

vlado818
5. aug 2022

Presne tak. To su len silacke reci. Ked bude maly chory zbalte mu veci a zavolajte aby sa staral. V nasej chlapsej logike je to len truc ako vas potrestat...

pribinak
5. aug 2022

Sama vieš že je to nereálne. Na to aby súd
Súhlasil so striedavkou musí byt medzi rodičom a dieťaťom funkčná väzba, pravidelný kontakt, musí vedieť riadne dieťaťu zabezpečiť starostlivosť a postarať sa on v plnom rozsahu
Toto on nespĺňa

Čiže by som mu povedala, že ak sa neprestane vyhrážať, budeš sa radiť s právnikom a podniknes právne kroky

liljana
5. aug 2022

Absolutne nerealne, aby sud dal striedavu rodicovi, ktory neprejavuje zaujem o dieta, ani sa o neho nevie postarat. Otcovia, co sa staraju a vedia postarat, casto nedostanu striedavu a nieto taky ako tvoj ex.

lienka.7
5. aug 2022

@mamina123321 striedavu starostlivost chce len preto, aby ti nemusel platiť vyzivne. Teraz je to taka "moda" co sledujem aj u kamarátok. Vztah s dieťaťom 0 bodov, ale striedavku to ano 👌
Treba argumentovať na sude, prečo si proti.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
5. aug 2022

@mamina123321 sud prihliada v prvom rade pre dobro dietata.Pises, ze sa pomaly nepoznaju, stretavaju minimalne bud bez obav a vypisuj si s nim co najmenej

mogaa
5. aug 2022

no on ale nie je cudzí človek, je to jeho otec....akého otca si mu vybrala, takého má....a už to naozaj nie je dieťa ktoré musí byť s otcom len v tvojej prítomnosti. veď trojročné deti u chodia na celý deň do škôlky....striedavka mu zrejme neprejde, ale aby mal dieťa každý druhý víkend to už ano.....a samozrejme už bez tvojej prítomnosti.....ako otec má nielen povinnosť (platiť výživné) ale aj svoje práca ktoré sa týkajú dieťaťa

tehotna40
5. aug 2022

Ahoj, malo by to byt tak ze ma mat dieťa nejakú väzbu a bla bla ale poviem ti, nikto to neskumal. Myslím si, že by mu schválili najprv každý druhý víkend a potom až striedavku. Ale čo píšeš, že príde a nejaví o malého záujem,asi by si to rychlo rozmyslel. Je to asi len na truc.

modry1985
6. aug 2022

@mamina123321 Dookola tie isté príbehy.....Ako cez kopirák.....Nechcem mu dať dieťa , neviem si predstaviť že má s ním byť , že ja bez neho budem.......Nato trebalo myslieť skôr.....Je otec právo styku má , bez tvojej prítomnosti , ja mam dieťa od 2 a pol roka v SS , a na súde odzneli úplne rovnaké argumenty ( ktoré však neboli vôbec pravdivé ale radiť si na MK je dobré ) výsledkom je to že síce dieťa mám v SS ale s mamkou ( s ktorou bola od narodenia a je priputaná pupočnou šnúrou k nej ) je v predškolskom veku - 6 až 7 dní v mesiaci.....Zvládne to ? Tak mu SS ak silno silne bude chcieť odklepnú-, a ak nie tak minimálne rozšírený styk....nezvládne ? Sú to len reči nátlakové ? Nemáš sa čoho báť sudcovia ako takú prax majú.....

lienka.7
6. aug 2022

@modry1985 nikto chlapom ich práva neberie, ale zabúdajú na to ze maju aj tie povinnosti, vies?
Kto je s dieťaťom doma, ked je chore? Chlap? Asi ťažko, ze? Kto trati na prijme? Chlap? Asi ťažko, ze? Su rôzne situácie samozrejme, ale vo väčšine prípadov chce chlap striedavku, len nech nemusi platit aj to smiešne vyzivne. Pritom všetci veľmi dobre vieme ze dieta stoji viac ako 200€ ci koľko prisudzuje obvykle sud. A to uz ti tu vypisujú, ze mas pomaly ako keby milion 👌👎A nejde len o vyčíslenie veci, ale najmä času a energie, ktoré dieťaťu venuješ- asi uznáš aj ty, ze to je na nezaplatenie.
Ja mam v okolí 2 prípady SS, oba sú max.v neprospech deti, prehadzuju si ich ako macence, ale jasne, chlap ma SS 👌 Nekupi im nič, ani tie hlúpe papuče, nezaplati tabor, krúžok, proste zhola nic. Lebo vsak on sa stara. Deti (6 a 10 rocne) nemajú nič stabilne, pendluju tyzden hore, dole. Mladsi sa zacal teraz pomocovat, ale to je predsa ok. Samozrejme, ked su chori, je doma vylucne matka, lebo vsak predsa ONA je matka.
SS sa ma davat len vtedy, keď je na to pripravene dieta, nie ked si chce chlap dokazovať ze ON ma predsa svoje práva.
Nepoznám tvoj pripad, samozrejme su aj krkavcie matky a matky co robia proste naschvaly... ak sa ty staráš, tak potom klobúk dole pred tebou 👌👌👌

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modry1985
6. aug 2022

@lienka.7 úplne berieš problém z opačného konca. Chlap nemá SS , rodičia majú SS.....To že muž a žena majú rovnaké povinnosti a rovnaké práva neznamená prehru ženy......SS je jednoducho VŽDY - poznám mnoho žien ktoré majú dieťa v osobnej starostlivosti a 50% času dieťa je u babky a dedka , lebo ona " buduje " karíeru.......SS tým pádom nie je medzi otcom a matkou ale medzi matku a babkou a dedkom a susedov a.........O mňa vôbec nejde , ja mám súdom určenú len SS , nepresvedčil som sudcu na osobnú starostlivosť moju / aj keď 70% času u mňa je blízke osobnej starostlivosti.......Ale poznam XXX mužov ktorý sa o dieťa starajú podobne.....A názory matiek na MK stále tie isté.......Hold netuším či si svojich ex vyberali v krčme po 7 poldeci ( niekedy taký pocit mám pretože každý ex je narkoman , alkoholik , sociopat , psychopat , neschopný povedať 4 vety nieto ešte o dieťa sa postarať ) ale ja sa s takými ľudmi stratávam minimálne.......ale odôvodnenia žien na MK sú úplne identické.......ako keby mali jedného EX....Nie SS likviduje deti ale súboj rodičov , a ten je úplne jedno či je dieťa v osobke alebo v SS je len a iba o rodičoch......Ak to žena berie že SS prehrala , tak nikdy nebude SS " normálna " ale za to nemôže dieťa , ani starostlivosť ale ženské EGO....

lienka.7
6. aug 2022

@zoro9836 ako normalne to moze brat jedine nejaký teenager, ktorému je to uz jedno a vyuziva situáciu vo svoj prospech.
Rozhodne nie male dieta, ktoré tomu nechape.
@modry1985 no vidis, ja poznám práve 2 prípady mužského ega. A rozhodne u tak malých detí so SS nesúhlasím, lebo vidím, co to s nimi reálne robí. Dieta ma mat 1 izbu a jednu postel. A stabilitu. A teraz je jedno, ci je u matky alebo u otca.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modry1985
6. aug 2022

@lienka.7 No že nesúhlasíš ty je síce pekné , ale ja som predsa len dal na znalosti súdnych znalcov z oblasti detskej psychológie ( celkovo 3 ks ) ktorý predsa len o detskej psychike vedia viac ako my všetci na MK dokopy....

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienka.7
6. aug 2022

@modry1985 psycholog ti napise co ty chceš. Dokaze položiť otázku tak, ze mu dieta odpovie, co chce on a hodi sa mu. Pokojne ti zoženiem aj 5 protiposudkov, ktoré budú tvrdiť presný opak.
Ty si možno jeden z mala co sa o dieta zaujima, a aj mu (mozno) niečo kupi a poplati. Ale u väčšiny chlapov to konci poslaním smiešnych peňazí na účet a tvária sa, ako by poslali milióny.
@zoro9836 nejde len o prava, ale aj o povinnosti, vies? A na to zase radi zabudate vy, chlapi.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modry1985
7. aug 2022

@lienka.7 Trošku si to mýliš , ak skutočne dokážeš zohnať 5 protiposudkov , daj mi nejaký kontakt ....Znalecké dokazovanie nie je ambulatná správa......Ja chápem tvoje vnútorné zranenia z minulosti , ktoré ti bráni nevidiet veci len čierno biele......Áno prevažna vačšina matiek sú lepší rodičia o tom niet pochýb , ale máme sem aj veľkú skupinu mužov ktorý nie len chcú ale aj vedia......Je to o výbere partnera....Treba sebakriticky priznať , že ak vyberáš v krčme ( nemyslím teba ale všeobecne ) asi zodpovedného otca detí nenájdeš.....aj ja si priznám že som vybral zle....ale to neznamená že všetky ženy sveta budem hádzať do jedného vreca...Ako som spomínal mám na firme 3 ks mužov čo majú osobnú starostlivosť a OČR , choroba , kiahne , všetko s deťmi absolvujú a mne niekedy týmto narobia hodne problémov... . Mám známich ktorý rozpadnuté rodiny nemajú , ale boli na materskej ( kde sa reálne starali ) ktorý svoje deti milujú , prezlečú plienky , vedia uspať , nakŕmiť , ostať s nimi aj týžden , dva sami .......

lienka.7
7. aug 2022

@modry1985 uz som ti napísala, ze klobúk dole pred tebou, keď sa ty konkrétne staráš. Ale je pravdou ze xks chlapov sa proste nestara. Mysli si, ze ich akakolvek "povinnost" skonci pri poslani výživného na ucet. Je tu nespocetne množstvo príspevkov, kde sa zeny sťažujú, že chlap im nechce zaplatit napr. tabor a pod.(lebo vsak poslal vyzivne a to je v tom). Taktiez napr.veci do skoly v septembri. Ci kupim zošity a pod.a potom decku poviem, ze co? Minula som ti na veci a oblečenie, papat sa nebude?
Ja nemám žiadne zranenia z minulosti, ani nehadzem všetkých do jedného vreca, ale vidím okolo seba, ako sú na tom kamaratky. A nie, nevzali si krcmovych "debilov", len proste chlapom svihlo a novej kobylke proste jeho záväzok vadi. Vsak naco platiť na nejaké cudzie decko (z jej pohladu) ked si peniazky moze uzit ona, ze?
Opakujem, ze netvrdím ze su aj výnimky. Ale žiaľ, zatiaľ som sa s nimi ja osobne nestretla.
Taktiež su prípady, ako nechce dat dieta zena mužovi, tak aj muz zeny, zase si neklamme....
Je úplne normálne normalne, ze ked je dieta chore, ak je to možné, ma byt s nim doma aj chlap. Aj keď je pravdou ze najma to menšie si proste vyžaduje mamu. Na MD dovolenke bol mimochodom aj moj mm a zistil, že to nie je med lízať. Je však rozdiel starať sa o 1 dieta a povedzme potom o 2,3, najma male. Ine je prechádzať sa s štýlovo s kociarikom v ktorom mas batoľa a iné behať ze co ja viem 1,5-2 rocnym dieťaťom. Povinne by mal ísť každý muz, aby vedel ze to nie je "dovolenka". Moj bol s nasimi týždeň sam co som bola v nemocnici a po 2 dňoch mi volal, ze bol z toho v koncoch kolko mala beha a co všetko vyžaduje...🙈 a to sa vie pritom postarat!

modry1985
7. aug 2022

@lienka.7 Otázka je že nikdy nepočuješ názor druhej strany. Tu na MK nie sme na párovej terapii , a viem čo bolo obsahom môjho 1200 stránkovej rozvodovej biblie. Tak isto jednostranné vyhlásenia , ktoré museli rozlúsknuť až 3 súdny znalci. Čo tým chcem povedať ? Že mnoho príbehov je už zo svojej podstaty sem " prikrášlených " lebo len na KRAVU doma čaká Vôl , a na PRINCEZNU doma princ.....Existujú prípady , kedy nie je jednoznačné kto je lepší rodič , a práve v týchto prípadoch je SS vhodná.....Ak postavíš 2 rovnocenných vo svojej podstate na koho stranu sa obrátiš ? Koho ukrátiš ? Matku ? Otca ? Áno súdy zvačša dávajú osobnú starostlivosť matkám a OPRÁVNENE , mnoho krát na súde ani protinávrh nepadne.....Ale potom sú tu iné prípady....Rodičom sa nenarodíš , rodičom sa staneš......Niektorým ženám , ale najma mužom trvá dlhšie kým pochopia čo rodičovstvo obnáša , niektorým to nedôjde NIKDY.............Ale to nie je o pohlaví ale o charaktere.....Každopádne sme mimo témy.......Ak otec preukáže že sa o dieťa vie postarať , dostane minimálne značne rozšírený styk.......Hovoríš že nie si ovplyvnená minulosťou ale napísala si tu samé veci ako to tvoj " nezvládal " ...HOLD takého muža si si vybrala za otca dieťaťa , výber to bol tvoj. Ja len hovorím že sa s tým vo svojom okolí stretávam minimálne. Otcovia sa starajú ( a nebudem teraz hodnotiť či lepšie ako matky alebo horšie ) každý z rodičov dieťatu dá niečo iné......A ak by sa ich vzťahy rozpadli som prvý ten ktorý im pomôže aby SS mali. Mám bohaté skúsenosti s tým....Nie krčmovým štangastom s 3 promilami a barmankou na kolienkách , pričom doma majú 3 deti a ženu padajúcu od únavy by som nepomohol.......Ale naopak ich prefackal a naparil im výživné aby na tie 3 promile nemali......Len treba rozlišovať človeka a človeka...

peter2404
10. aug 2022

@modry1985
prepac, ale tvoje tvrdenie:

"Existujú prípady , kedy nie je jednoznačné kto je lepší rodič , a práve v týchto prípadoch je SS vhodná....."

je uplne mimo. V normalnej rodine je predsa tiez "lepsi" a "horsi" rodic, podla tvojej logiky by mali rodinu socialni pracovnici rozdelit a pravo vychovavat by mal iba ten lepsi..
pritom v zakone sa predsa hovori uplne jasne ze dieta ma pravo na vychovu od OBOCH rodicov - eugenika sa u nas nepestuje. dietatu vybrala otca prave matka - ak mu vybrala debila tak s tymto vyberom musi ona - a aj dieta - zit. hladanie "lepsieho" rodica je presne to zlo, proti ktoremu sa treba postavit a treba ho zmenit...

momoqui
10. aug 2022

@mamina123321 sud mu striedavku da. Tym ze prejavuje zaujem na velke sance.

modry1985
10. aug 2022

@peter2404 Keďže som absolvoval 3 znalecké dokazovania áno súd je o tom nájsť " lepšieho " rodiča , toto je realita rozvodového konania na SR. Či je to správne alebo nie môžeme polemizovať , ale ja som 2 a pol roka nežil hypoteticky , ale reálne. Vychádzam z reálnych skúsenosti , nič nenasvedčuje zmene.....Bohužiaľ

peter2404
10. aug 2022

@modry1985
Poznam to, mam tiez striedavku, avsak zariadil som su ju trochu inak. Nebudem sa doprosovat skorumpovanym hovnam na socialkach a sudoch..
Ano, aj preto je striedaviek stale malo, pretoze normalny zdravy muz ma v sebe hrdost, nebude sa predsa predvadzat pred nejakou zasranou luzou, ktorej jediny ciel je sa vopchat svojmu sefovi co najhlbsie doprdele, a preukazovat im, ze viem svojim detom navarit alebo oprat, naucit sa s nimi do skoly alebo ich odviest na kruzky. To je pod moju uroven..
Reagoval som na teba, lebo som citil z tvojho vystupovania istu "sutaz, preteky, kto je lepsi".. O tom nie je rodicovstvo. Mne je ukradnute ci som lepsi alebo horsi. Robim co ma naucil moj otec, lebo verim, ze to je spravne. Ine ma nezaujima..

cica8
14. aug 2022

@lienka.7 no po 2 dňoch bol hotový.... Môj partner 4 deti a mal ich 2 týždne pretože som bola v nemocnici a zvládal to SAM ľavou zadnou. To sa nemá teda čím chváliť. On ma tiež striedavu starostlivosť ale v tomto prípade jeho EX to berie s riadnym humorom. Už to dal mediátorke kde sa ona smiala co z toho ta EX urobila a vážne jej dohovirla že to pôjde na súd ak sa nenapravi ako Matka. Veľa žien zhadzuje na chlapov povinnosť ale pritom oni sami nevedia co a ako... Bohužiaľ!