Striedavá alebo spoločná starostlivosť o deti po rozvode

aellea
5. júl 2024

Ahojte, vyuzili ste niekto nový institut spolocnej starostlivosti o deti? Mame 3 malolete deti, manzel by chcel striedavu starostlivost. Pravnicka ma odhovarala od spolocnej starostlivosti, lebo ze to nie je dobre osetrene. Byvat budeme v rovnakom meste (BA). Budem spisovat navrh na rozvod a tam by som uz chcela zahrnut aj ten navrh na starostlivost o deti. Len prosim z praxe, ci ma niekto skusenosti, dakujem 🙂

cookie29
5. júl 2024

Bratislava je siroky pojem. A do spolocnej by som nesla. To myslis tu, kde je jeden byt, kde byvaju deti a rodicia sa tam striedaju podla toho, ci je tyzden? Poznam par ludi, ale vzdy skor ci neskor boli problemy.

zuzanockamt
5. júl 2024

@cookie29 Aj inak to funguje.
@aellea Ak chceš, napíš správu.

betulinka1
5. júl 2024

@aellea mame striedavku a je to v pohode. Ide o muzove dieta. Oni mali s ex striedavku, ked som im prisla do zivota ja. Maly mal 2,5 roka. Uplne v pohode to zvládal, teraz ma 10 a stale je to pohoda. Základom je dobra komunikacia medzi rodicmi a prijat fakt, ze proste jeden rodic sa s dietatom uci viac a druhy to potom dobieha 😉. U nas najväčší problem je ucenie. Lebo mužova ex to ma na háku a my potom u nas dobiehame ANJ a SJL. Ale myslim si, ze nejake dohadovanie pravidiel medzi rodicmi je aj v uplnych rodinách. Co sa tyka penazi, tak sa dohodli, ze muz jej posiela peniaze a ona z toho plati skolu, pomocky, cestovne. Je to rozumnejšie ako riesit blocky a neviem co. Oblecko si kazdy kupuje do svojej domacnosti, ked sa premiešajú z casu na cas sa poprehadzuje ale to tiez nikto neriešime. S muzovou ex si tykam aj muz s ex muzom, ked nieco zavolame si, doriesime, vymenime aj dni, dohodneme sa na darčekoch, kto co aby nedostal to iste, vieme sa dohotnut na dovolenkách. A podla mna aj vdaka tomu ako dokazu rodicia komunikovat, to dokazu deti zvládať bez problemov. Samozrejme ak by maly nechcel, uz v jeho veku by sme to akceptovali.

damian85
5. júl 2024

@aellea ja mám striedavú , sused spoločnú. Výhoda spoločnej - o deti sa nenaťahujete pred súdom - súd úplne veci nerieši. Nevýhoda - musíte mať 100% dôveru jeden pred druhým pretože súd nič neurčí t.j kedy ma byť dieťa s jedným kedy s druhým - t.j nič nie je " vymožiteľné ". So spoločným bývaním to nemá úplne nič spoločné. Striedavá je striktne dané - ale znova jedna vec je papier , druhá realita. Ja mám na rozsudku striedanie v piatok reálne ide k ex v utorok a vráti sa v nedeľu ( 8 dní u mňa 6 dní u ex ). Vymôcť by som si to ale nedokázal pretože rozsudok hovorí o týždeň a týždeň.

damian85
5. júl 2024

@cookie29 nie. Spoločná starostlivosť je starostlivosť kde súd neurčuje styk s rodičmi. Predpokladom je dohoda rodičov na takejto starostlivosti , súd ju nariadiť autoritatívne nemôže. Striedavú môže. Len ako môžeš poznať ludí ktorý spoločnú starostlivosť majú - ak nevieš aká to starostlivosť je ? To mi hlava neberie.....

liz_lemon
5. júl 2024

ja s tym nastastie skusenost ziadnu nemam, ale moje deti maju kamaratov, ktori su v striedavej, a podla toho, co tie deti hovoria, je to hrozne, rodicia to mozno ani netusia, ako ich deti tym trpia, kazdy tyzden sa stahovat, a najhorsie je to, ak uz ma jeden z rodicov noveho partnera, ci si zalozi novu rodinu, ved to dieta chuda ostava tak nejak medzi, ze nikam nepatri, nikde nema stabilne miesto

damian85
5. júl 2024

@liz_lemon dieťa môže so striedavou starostlivosťou nesúhlasiť a je málo pravdepodobné aby ak je to objektívne - dieťa v striedavke niekto držal. Takže asi až tak hrozné to pre nich nebude. Mali na výber či sa budú premiestňovať každých 11 dní alebo každých 7. Vždy sa premiestňujú 2 x takže to máš úplne jedno. A čo sa zmení , ak napríklad matka ma dieťa v osobnej a nájde si nového partnera s ním ma dieťa oproti tomu ak si toho partnera nájde v striedavke? Rozvedené ženy už nemajú právo žiť s iným mužom respektíve si skúsiť založiť ešte raz rodinu ? Rovno k múru a zastreliť takých rodičov 🤣

kacena4
5. júl 2024

poznam spolocne zdielanie pre deti je to super nakolko nependluju oni ale rodicia kazdy rodic ma 1 izbu a deti svoju detsku

leo2019
6. júl 2024

@liz_lemon bože ale trepete. Zas niekto kto niekde niečo počul...striedava je absolútne najlepšia. Naše dieťa je veľmi rado. Teší sa ako na mňa aj na Matku. Deti veci skresluju a dospelý ešte viacej. Spoločná je najlepšia vec len bohužiaľ je malo rodičov ktorí sa vedia dohodnúť takže len čo súd určí.

cookie29
8. júl 2024

@damian85 Tebe hlava neberie vela veci, ako som si vsimla. Nezijem na SK, ale za spolocnu starostlivost sa u nas povazuje take, ze rodicia nadalej rozhoduju o vsetkom ako pred rozchodom a dieta nie je zverene do starostlivosti ani jednemu z rodicov. Bud to funguje u rodin, ktore zostanu byvat v spolocnom dome/dvojdome, alebo maju minimalnu vzdialenost, alebo sa rodicia striedaju v spolocnom byte... podla potreby/dohody. Kamaratka mala tuto poslednu moznost. A fungovalo to pekne, pokial si ona nenasla noveho partnera...pretoze spolocna starostlivost predpoklada, ze sa rodicia vedia dohodnut a nepotrebuju upravenie styku sudom. Skus mi povedat, co som na tom nepochopila?

aellea
autor
8. júl 2024

@kacena4 ano, to som tiez pocula, ze deti zostanu v jednom byte a rodicia sa tam do bytu chodia striedat... a medzitym maju ine byvanie, kde su s novym partnerom, cize 3 byvania. Ale toto nie je nas pripad, ja ani muz nemame novych partnerov, deti by sa striedali-stahovali

cookie29
8. júl 2024

@aellea pozri, ono to treba zvazovat aj do buducnosti... co keby ste si nasli novych partnerov, len jeden z vas. Lebo ano moze to fungovat perfektne, pokial si rozumiete a ochladli len vztahy atd... ale nikdy nevies, ako zareaguje ten druhy, ked si jeden z rodicov najde noveho partnera.

leo2019
9. júl 2024

@cookie29 ja mam partnerku ktorá má dieťa. Naše doeta si rýchlo našlo cestu k nej aj k jej dieťaťu. Maju sa radi dokonca keď je u matky tak sa na nich pýta. Ci matka žiarli alebo je s tým v pohode to neriešim. Dôležité pre mňa bolo aby si rozumeli u mňa. On vie kto je jeho mamina a kto je neho tatino a to ze mame rovnako čas s ním je dôležité lebo nikto nesupluje ani otca ani matku.U nás nieje možné aby sme sme mali 3 byty. Ďalšia vec dieťa sa musí sťahovať tak ci tak ak je vo výlučnej starostlivosti aj keď nerozumiem pojem sťahovať. Keďže i nás dieťa si vlastne nič neberie jedine hračku ktorá ho aktuálne zaujíma alebo lieky ak je chorý a ma ich na predpis. Všetko ostatné ma ako aj u nás tak aj u matky a nič netreba sťahovať.

cookie29
9. júl 2024

@leo2019 pretoze principom striedavej starostlivosti je, ze dieta ma co potrebuje v oboch domacnostiach, cize berie maximalne skolske veci a oblubenu hracku. Ale v praci to zavisi... to ci riesis byvalu, je Tvoja vec, mate upraveny styk podla vsetkeho. Pokial ide ale o spolocnu starostlivost, tak sa ako rodicia musite dohodnut a ziarlivost alebo nevyrovnanost ved casto k priekom, zlomyselnostiam a zabomysim vojnam... prave preto to moze byt problematicke...nehovorim ze musi, ale riziko je.

leo2019
9. júl 2024

@cookie29 veď samozrejme ze na spoločnej sa musia dohodnúť obaja rodicia.Pokial nie tak rozhodne súd. Ak rozhodne súd do striedavej máš presne určené kedy a ako. Ja som chcel spoločnu no to nebolo možné. Bývalú neriešim v tom zmysle ze ci žiarli alebo neziarli a aký má pohľad na môj vzťah s terajsou, v podstate každý mame svoj život a to nezasahuje do starostlivosti a dieťa. Čiže áno spolocna len ak obaja sú dosť vyspeli na to ak nie tak potom už len striedava.

ibajaanikiny
15. aug 2024

@leo2019 ahoj,mna by zaujimalo,ak mate striedavku,ak je dieta chore,rozumej aj dvakrat za mesiac a ak je u teba,beries OCR ty a ak ma byt u zeny,tak zena?a co skumala kolizna?bytove podmienky a co este?dakujem

leo2019
16. aug 2024

@ibajaanikiny ak pripadne chorý na mňa alebo na matku berie si ten OCR kto ma byt s dieťaťom. Vieš si v prípade ak je to dlhodobejšie (OCR tuším je max 2 týždne) tak si viete OCR medzi sebou vymeniť. Jeden nastúpi do práce a ide druhý rodič. Áno bytové podmienky sa skúmajú ale v našom prípade to bolo ze kolizna sa pýtala len jedného a druhého ze ci sme oboznámený s podmienkami a ci ich považujeme za vyhovujúce. Kolizna zisťuje vaše vzťahy medzi sebou skúša hľadať nejaký kompromis nejakú dohodu. Ona zastupuje dieťa cize nemala by mať tendenciu zastupovať zaujmi jedného alebo druhého rodiča ale iba dieťaťa. Kolizna je podstate len právny zástupca dieťaťa vo vašom prípade. Ona si predvola jedného potom druhého popíšeme situáciu v prípade ak je to možné tak budete aj spolu ak nie tak nie. Ja som s synom nebol u nej ale ona bola. Takže asi záleží co potrebuje kolizna vedieť. Pripadne môže kolizna to jej súd povedal ze ma zistiť aj pomery v škôlke.