Starostlivosť o dieťa po rozvode

2610
25. okt 2011

zdravím všetkých užívatelov, prosím o vaše názory

...vkladám diskusiu o tom, aké máte skúsenosti s rozhodnutím súdu, pri zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti matky..a následne úprava styku pod dohľadom matky? Ako to súd rieši, sú na to nejaké zákony, atd.... poteší každá rada, príspevok.
V mojom prípade sa jedná o 2r.dieťa a chcem, aby bolo zverené pod mojim dohľadom.
Za všetky odozvy Vám vopred veľmi pekne ďakujem

janemari
26. okt 2011

@2610 v dnešnej dobe stojí zákon na strane otcov, čo sa týka matiek ked si neželajú aby sa otec stretával s dieťaťom aj ked majú na to dobrý dôvod neobstoja/ berú ich ako mrchy ktoré brania v styku dieťaťa s otcom/ a čo sa týka dieťaťa tam nikto neberie ohľady či chce či nechce musí ísť k druhému rodičovi. A teraz ešte aj tá striedavá starostlivosť, pokiaľ partner ktorému dieťa nebolo zverené na tom nástojí súd mu to odklepne. Ja osobne mám pol ročné dieťa a músím ho dávať otcovi 3 krát do týždna a bez mojej prítomnosti. to že sa on nevie postarať nikoho nezaujíma. 😖 Neviem či je to všade,ale mne to tak na súde odklepli.

alexandra
26. okt 2011

Vsetko zavisi na sudcovi/sudkyni. Moze rozhodnut ako uzna za vhodne. Niekde ako vidis polrocne dieta dali 3x do tyzdna bez matky, niekde by to neprichadzalo do uvahy ani pri 2 rocnom ☹

janemari
26. okt 2011

@alexandra ale ako je to možné,neplatia všade rovnaké zákony? A čo zdravý psychický vývoj dieťaťa.Čo robiť ak je dieťa po stretnutí vystresované,uplakané,naruší sa mu spanie,odmieta papať? Ked sa dieťa zblázni vezme si to daná sudkyňa na zodpovednosť?

kaby
26. okt 2011

@janemari vsade platia rovnaké zakony, rozdiel je len v tom, ako si ten ktorý sudca zákon vykladá... Zial. To, co dieta preziva, alebo ako nasledky ma rozhodnutie sudu na psychicky vyvoj dietata, to nikoho nezaujíma. Paradoxne na sude su zastupcami dietata kuratorky z uradu prace, z ktorych 99 % je nedostatocne kvalifikovanych, ktore si zakon o rodine sice museli precitat, ale kazda si ho vyklada po svojom. Osobne si myslim (a mam aj osobnu skusenost), ze je velky rozdiel nastudovat si 30 stranovy zakon o rodine a 800 stranovy zakon o rodine s podrobnym vykladom, judikaturou... A je smutne, ze nazor takychto kuratorov, ma vacsiu vahu ako nazor rodica, ktory je denno denne v styku s dietatom a pozna ho....

Ja sa velmi cudujem, ze zakonodarci schvalili striedavu starostlivost. Nikto nebral ohlad na nazory psychologov, ze takato starostlivost prinasa detom v buducnosti len problemy. Dieta nevie vlastne ani kde je jeho skutocny domov, ake hodnoty su dolezite, co smie a co nie, lebo povedzme si narovinu, vacsine rodicov na SK nejde o blaho dietata ale o boj, o superenie s druhym rodicom.. Osobnost dietata, ktore takto vyrasta je podla mojho nazoru znacne v dospelosti narusena. Ale plakat nad tym po rokoch je uz dost neskoro.
Ludia by si mali uvedomit vopred, co prinasa status rodica, pripadne manzelstvo. Bohuzial, len deti nasledne trpia rozchodmi, hadkami, atd. Ked uz dvaja ludia nevedia spolu zit a vychovavat spolocne deti, rodicia by v prvom rade mali hladiet na zaujem dietata. Je potrebne si uvedomit, ze sud je uz len poslednou instituciou, ktora rozhoduje o sporoch medzi rodicmi...

Je to fakt smutne, ale na nasich sudoch je vydavané mnozstvo rozhodnutí, ktore nie su spravodlive, a zodpovednost nenesie nikto, bohuzial len nasledky - nase deti.
Bezne sa stava, ze otecko nevidi svoje dieta xx rokov a zrazu pri konani o zvyseni vyzivneho si zmysli, ze sa chce s dietatom aj stykat na zaklade sudneho rozhodnutia (aby nemusel viac platit). Je ocividne, ze matka mu v styku nikdy nebranila a ze dotycny potrebuje len strpcovat zivot matke aj dietatu. Nie je jednoduche totizto tahat dieta po psychologoch a vysvetlit mu o co vlastne ide. Napr. 15 r. dieta ma uz pravo vyjadrit sa, ci sa stykat chce s rodicom ktoreho prakticky nepozna alebo nie... napriek vyjadreniam, napriek posudku psychologa, ze je nevhodne nutit 15 rocneho cloveka k stretavaniu sa s druhym rodicom, ze taky clovek je dostatocne rozumovo schopny posudit s kym sa chce a s kym nechce stretavat, napriek tomu, sud je schopny vydat rozsudok o stretavani kazdy druhy vikend, o prazdninach, sviatkoch atd.... A ako to cele dopadne po nadobudnuti pravoplatnosti rozsudku? Otecko aj tak nikdy nepride, ale mamicka musi cakat v stanovenom termine. .... Kde su v zakone postihy pre takychto rodicov, ktory ocividne nemaju o svoje dieta zaujem, napriek tomu im sudy priznavaju prava?? .....

alexandra
26. okt 2011

@kaby @janemari
Zial ma kaby pravdu.. Nesuhlasim sice co sa tyka tej striedavky, pretoze pre niektore deti, ktore maju zodpovednych rodicov ktori drzia spolu aj ked nie su partneri, je tato moznost vynikajuca. Rozhodne vsak nesuhlasim so striedavkou ako jedinou a najlepsou moznostou upravy styku..
V praxi by to v mnohych pripadoch vyzeralo totiz tak, ze otecko by si dieta braval ako by sa mu zachcelo, ale vyzivne by platit nemusel, takze dieta by bolo kompletne zmatene, matka by si nemohla nic naplanovat (nehovorim o dovolenke alebo kadernicke, ale o pracovnych povinnostiach, navstevach lekarov, a pod.), a zivotna uroven dietata by sa vyrazne znizila..

janemari
26. okt 2011

@kaby
@alexandra máte obe pravdu,je to postavené na hlavu.Najlepšie je že otecko najprv popiera že dieťa je jeho,teda urobí zo ženy k... a pritom sám si užíva kade tade. A zrazu sa dieťa narodí a ked zistí,že musí platiť tak si začne uplatňovať na dieťa právo.Niečo ako platím tak chcem aj službu.A presne to je postavené na hlavu dieťa pendluje medzi dvoma domácnosťami a nikde nieje doma.Ja len to hovorím,že z takýchto detí vyrastú psychopati.

lypka
26. okt 2011

len treba dodať, že sa stávajú aj opačne prípady, že otec sa stará a matkee mu chce len ublížiť a preto mu berie deti, je to neuveriteľné ale je to bohužiaľ tak 😒

lenka311
26. okt 2011

@2610 Ja som neuspela. Moju dcérku má bývalý partner - manželia sme neboli sám od 6mesiacov, v tom čase na určité hodiny - kvôli kojeniu, ale teraz - má 19mesiacov ju má od 13mesiaca na každý druhý víkend domov.
Spočiatku to bolo ťažké, ale tento systém funguje a sme spokojný obaja - už mi ju nevracia chorú ako minulú zimu, keď boli vonku na mraze. Malá sa k nemu ťahá, tak načo brániť...
Čo sa týka Tvojej otázky, sudcovia sú hodne na strane otcov, aby si na ne zvykli, aby ich vídali.
Skús odhodiť nervy na neho a ak je dobrý otec - musíš úplne zabudnúť na to aký bol manžel - je to ťažké, tak im nebráň v stretávaní...

maggie59
27. okt 2011

@janemari uplne s tebou suhlasim. Aj u nás je to presne tak. Môj syn nieje ex a on to vie. Teraz zaprel na sude otcovstvo, no sud este nebol, ale este pri rozvode mu prisudili platit aj vyžívne. 2 roky do rozvodu ho to decko nezaujimalo a odrazu presne ako pises, ked si za nieco "platim tak to aj budem vyuzivat". A odrazu ho vobec nezaujima ze nieje jeho, podava na mna vymyslene trestne oznamenia a pred súdom hra otca roka...Je mi z toho vsetkeho na ... A ked som dala na sud aby mu obmedzili styk tak to sudca zamietol...

alexandra
27. okt 2011

@lypka
@maggie59
@lenka311
@janemari
Samozrejme ze ked je otec dobry a ide mu o dieta a nie o to skodit cez dieta matke, tak nevidim dovod preco by striedavka nemohla by najlepsim riesenim.
Ale tak, ako su matky co brania otcom v styku, tak su aj otcovia ktori si deti beru len aby robili prieky, vracaju ich chore, alebo tak vystresovane, ze trva par dni kym sa daju do poriadku a prestanu sa budit s placom..
Preto myslim, ze by sa malo postupovat viacerymi smermi, v prvom rade, vychovavat partnerov, aj tych ex, k zodpovednemu rodicovstvu.. Sprisnenie trestov pre matky co nerespektuju rozsudok sudu. Dokladne presetrenie situacie v rodine.. Ale to je hudba dalekej buducnosti, ak vobec.

dankadina
27. okt 2011

a čo tak stredavá starostlivosť?

alexandra
27. okt 2011

@dankadina A o com som pisala v predchadzajucom prispevku? 😉 2. riadok, prve slovo 'striedavka' = striedava starostlivost.

betina1984
27. okt 2011

Také malé deti sa väčšinou zverujú do opatery matke (pokiaľ nie je alkoholička alebo niečo podobné) a styk sa upravuje s otcom podľa toho, aký ma k nemu vzťah a ako sa dokáže o to dieťa postarať. Ale väčšinou pri tak malom dieťati je styk upravený s prítomnosťou matky na pár hodín. Prípadne, ak sa viete dohodnúť, tak sa styk neupravuje vôbec.
Striedavku nedoporučujem. Ja ako mama by som s ňou nikdy nesúhlasila. Dieťa je potom ako handra. Nikde nemá svoje "miestečko". Ešte v najnutnejšom prípade, dá sa to, keď je také malé, že nechodí do školy a ešte lepšie, keď obaja rodičia bývajú v jednom meste/dedine. Inak ja som za zverenie dieťaťa jednému z rodičov, nie do striedavky. A z vlastnej skúsenosti viem, že striedavka sa nevyužíva tak často ako si niekto myslí...

adrina
27. okt 2011

môj ex si najmenšieho syna vôbec neberie, pri rozvode mal malý rok...to sme už polroka nežili...tak mu určili návštevy každú druhú nedeľu od 15-17:00hod....za 2roky ho vzal 2x na hodinu...a raz bol so mnou s ním u lekára... ☹ nikdy sa na neho neopýta,nič mu nekúpi....výživné dostávam 55eur...ale to je iná kapitola...by ma zaujímalo,čo sa bude diať,keď sa raz "otecko" preberie...ako rozhodne súd.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

dankadina
27. okt 2011

@alexandra prepac tvoj prispevok som neprečítala

janemari
27. okt 2011

Tak malá sa stretávala s otcom od narodenia s mojou prítomnosťou a bolo to celkom ok. Ale vydupal si rozsudok bez mojej prítomnosti a to je podľa mna pri pol ročnom dieťati postavené na hlavu.Vracia mi ju urevanú,alebo spí.Ale ako som sa dozvedela reve mu ako tur a ked sa vysili a zaspí. A nakoľko viem,že ked začne revať nerobí nič len sa ňu usmieva ako.... a nechá ju revať alebo ju nadája čajom. Po stretnutí s ním je mala vystresovaná,má problémy zo spaním a jedením. Najprv to boli dohady,ale nakoľko dlhší čas za nou nechodil a jej sa pekne upravilo spanie,papanie a je kľudnejšia. teraz znova za ňou začal chodil a hned po prvom stretnutí mala problém zo zaspatím a nechce papať.

hausknechtova
30. okt 2011

@2610 ahoj mi sme este neni rozvedeni no mam podobny problem bojim sa davat manzelovi malu bez mojho dohladu mala ma tri roky sud nas poslal psychologicke a ta mi dala za pravdu nakolko ked manzel od nas odisiel sa s malou nestretaval a vyhrazal sa mi psychologicke som povedala ze chcem aby dieta poznalo otca a aby sa stretavali no mam z toho obavy potom sme sa dohodli ako budeme pokracovat dalej no manzel na stretnutie k psychologicke ktore malo byt aj z dcerkou neprisiel ona doporucila castejsi kontakt otca s dietatom avsak za pritomnosti matky tak uvidim ci mi to odklepne aj sud termin je 6.12dam ti potom vediet drzim palce a skus ak chces tu psychologicku.

janemari
31. okt 2011

@hausknechtova ale ked si zoberieš je to na hlavu postavené.Ked sa z niekym rozídeš a hlavne ked to nieje len preto,že si nerozumiete v bežných veciach,ale je tam psych.týranie a ked sa ešte aj vyhráža a teraz sa musíš s ním stretávať, to akoby si sa ani nerozišla,nerozviedla 😠 Aj ked má dieťa právo na oboch rodičov,malo by sa prešetriť ako sa správal ten druhý rodič. A ako reaguje na otca tvoja malá?

hausknechtova
31. okt 2011

my sa s manzelom nestretavame pre malu je to uplne cudzi clovek vobec ho nepozna a hovori mu ujo je to na hlavu postavene mas pravdu ale v mojom pripade chce moj manezel aby som mu malu vozila a ja nemienim mu robit poskoka ked ju chce vidiet nech pride sam a to on nepride a prave preto ze ma psychicky tyral a vyhrazal sa tak sme boli u psychologicky a ta okrem toho ze doporucila aby som mohla byt pri ich stretavani sa tak mu doporucila aj psychologicke liecenie a co sa tika nasho stretavania asi to nepojde ja nemienim ku nim chodit a on nepride ku nam a stretavat sa niekde v restauracie to by asi neslo a nakolko nie su v Hlohovci ziadne centra pre rodicou tak neviem uvidim co povie sudca a ako to cele dopadne nikto ti nemoze prikazat ani zakazat aby si sa snim stretavala zalezi na tebe a ako to obaja vnimate a aj na dietati da sa podla psychologickych sprav dokazat ze mu styk s otcom nerobi dobre ale to je na dlhe vybavovanie

janemari
31. okt 2011

@hausknechtova ale moja má len pol roka,takže psychologička to nezistí.Ja však vidím zmenu po stretnutí je bojazlivá,rozrušená,večer sa bojí zaspať,strháva sa zo spania a pri najnovšom mi na druhý den po stretnutí odmietala stravu. Takže som zvolila cestu a naposledy som bola na stretnutí aj ja a videla som ako s ňou zachádza 😠 ,stále kontrolovala či som pri nej.Ked sme prišli domov okúpala sa,napapala a ked zaspávala strhla sa a nenormálny rev mala som čo urobiť aby som ju utíšila a aby zaspala. Nakoľko pred tým sa nejaký čas neukázala malá bola úplne pokojná,pekne zaspávala,papala ale po prvom stretnutí zase zvrat dokonca ked mi ju doniesol bola skoro hodinu uplne apatická len pozerala pred seba neragovala na mna ani iné osoby,ani na to ked som jej mávala pred očami. Čo k tomu dodať.

hausknechtova
1. nov 2011

ahoj tak sa skus poradit s niekim kompetentnim alebo to skus prebrat s koliznou opatrovatelkou nech su pri tom ako sa mala sprava pred pocas aj po stretnuti s otcom ja som sa s nimi tiez radila a oni mi doporucili tu psychologicku tam sme boli dokopy 4 krat najprv ja sama vsetko som jej porozpravala aj to aky bol manzel a potom som povedala ze chcem aby sa stretavali no mam z toho stach nakolko sa mi vyhrazal.Potom tam bol manzel sam potom sme tam boli oby dvaja a on nemal ziadni zaujem sa co i len opytat na to co potrebuje mala nevedel povedat co ma rada ani s akymi hrackami sa hra a nakoniec sme tak boli aj s malou no na toto stretnutie uz neprisiel ospravedlnil sa a tak to skoncilo psychologicka sa este predtym so mnou dohodla ako toto posledne stretnutie bude prebiehat ze ja pojdem za dvere aa ona zisti ako sa chova on ku malej a ako reaguje mala nanho ale ked neprisiel zistila za mala ho nepozna a ze je uzko na mna naviazana .Musis nieco podniknut lebo to moze mat nepriaznivy vpliv na tvoju malu.

janemari
2. nov 2011

@hausknechtova tak už som to poriešila a môžem čakať čo bude 😖

hausknechtova
2. nov 2011

budem ti drzat palce aby vsetko dobre dopadlo

janemari
2. nov 2011

@hausknechtova ďakujem,halvne aby bola malá v pohode. Ved prečo by nemohla byť s otcom,ale pokiaľ mám mať takéto problémy tak čo mám robiť. Snažila som sa dohodnúť po dobrom,že budem chodiť s nimi kým si na neho nezvykne,ale ked nie tak nie. Ale aby sa mi bála zaspať,revala ako tur a bola dezorientovaná tak nie dakujem.

2610
autor
4. nov 2011

všetky tu máte v niečom pravdu..sme matky, tak to vieme lepšie posúdiť, ako sudkyne, kt. majú všetko nalinajkované..

2610
autor
4. nov 2011

@hausknechtova aj ja držím palce

luke711
20. feb 2013

Ludia moji poradte...som rozvedeny takmer rok a mam dvoch synov...chcel som ich zobrat na dovolenku do chorvatska.Uz par mesiacov im o tom hovorim a chlapci sa i tesili,no dnes mi oznamili ,ze nechcu ist...najmä ten starsi..Ma 12 rokov...Co mam robit? On ma vobec problem so mnou niekam ist...Myslim ,ze ma nanho zly vplyv moja ex,iked ho mozno ani priamo neodhovara,no povie: ked nechces tak nechod...Aj pred rozvodom bol so mnou na chate iba preto,ze mu povedala aby isiel lbo ked nie ,tak to pouzijem na sude proti nej...Co mam robit? Mam neobmedzeny styk s detmi,byvame spolu,no neviem ich prinutit ku spolocnym aktivitam...Uvazujem o uprave styku s detmi...dosiahnem tym nieco?

martinka254
22. feb 2013

Dobrý deň, som študentkou posledného ročníka na UPJŠ v Košiciach a chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie môjho dotazníka k diplomovej práci. Dotazník je určený pre rozvedených, je anonymný. Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem, tu je link: https://docs.google.com/forms/d/1zBtxoq4BzrrnOu...

zoia
9. jún 2013

Baby, viem co vam lezi na srdci, rozumiem Vam. Aj ja mam take iste problemy ako vy, neklamem, ved vas osobne nepoznam, nemam preco. Vynasla som proti muzskosovinizmu liek. Spojme sa ako Liga otcov a bojujme aj my. Nie sme hlupe, nenechajme nicit nase deti, nechat ich povinne trpiet u otcov. Dieta nie je hracka- opustim jeho matku, potom ho chcem nasilu. Aj Vas viedli matky, na ich bedrach stali a stoja i dnes rodiny, nevychovavali ich muzi, ved ani neboli doma, ked bolo treba. Existuje aj zodpovednost a moralka.A preco vladnu muzi v manzelstve a i po rozluke? Lebo to nechame. A kto povedal ze je to ok? Nikto, tak naco cakame?Spojme sa a dosiahneme vsetko, o co nas milacikovia-exikovia obrali.
Spojme sa.

lllara1110
18. aug 2013

@kaby preč len otecko musi byt ten zloduch?