Spoločné auto a BSM

14. mar 2023

Dobrý deň, chcem sa spýtať s manželom sa rozvádzame a máme spoločne auto , ktoré si nechal on. Jazdí na ňom on ja nie , lenže jazdí na ňom aj jeho frajerka pritom je to ešte náš spoločný majetok nemáme ešte vyriešené bsm. Môže na ňom jazdiť aj ona aj keď ja s tým nesúhlasím?

sasa1310
14. mar 2023

ak je manžel držiteľ aj majiteľ vozidla a dá do rúk frajerke technický preukaz, tak jazdiť môže frajerka koľko len chce

heni79
14. mar 2023

A ak ho požičia kamarátovi, tiež nebudeš súhlasiť. A čo urobíš? Prečo si si nenechala auto ty? Ak sa ti to nepáči, riešte to. Auto si vezmi ty. Ak ti ho akože nechce dať, je dosť možností .... 😉

heni79
14. mar 2023

@sasa1310 Držiteľ a majiteľ a BSM. To je trošku iné.

maciatkolulu
14. mar 2023

@heni79 veľa možností nemá. Ak je to spoločný majetok.... Jedine súdne vysporiadanie. Majú nárok obaja, keď ho ma č rukách on, je to ok. Môže nahlásiť krádež, keď jazdí frajerka, to je jediná možnosť. Policajti, zistia majiteľa, zavolajú, zistia aj to, z jeden majiteľ súhlasil a.... Nič.

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310
@sasa1310 môže do momentu keď majiteľ zavolá že je auto kradnuté... A môžu sa začať ťahanice,uolne zbytočne, ale môžu. Koľko ľudí má v aute papiere od auta? Ukradnú a je to ok? Nuž, ja by som na to kaslala celé a dala na súd vysporiadanie. To sa bude tahaaat ako úplne na nič, ale inak sa nedá, ak sa nevedia dohodnúť.

sasa1310
14. mar 2023

@heni79 ešte pred rozvodom je to úplne jedno. Ona sa pýta na toto časové rozpätie pred rozvodom. Vtedy manžel môže tvrdiť, že jej ho požičal a ona nezmôže nič.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu majiteľ myslíš jej manžel? No ten ťažko bude volať.

heni79
14. mar 2023

@maciatkolulu Ale má. Ak je to BSM. Odmontuje ŠPZ. A je vybavené. Jazdiť nebude nik, kým nerozhodne súd. Reálne riešenie je naozaj iba súd. No dovtedy sa "vie" zariadiť. Síce na "chrapúňa", ale vie.

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 nie, ona je tiež majiteľ, ak je auto písané na jej manžela. Úplne rovnaký.... Môže volať

lilope
14. mar 2023

Myslím si, že vlastník vozidla môže vozidlo požičať komu uzná za vhodné. Je vlastník manžel, ty alebo nejaká spoločnosť? Vyriešte si súdnou cestou rozdelenie spoločného majetku a bude po probléme.

maciatkolulu
14. mar 2023

@heni79 on zavolá na políciu... A ťahajú sa. Ja som sa tak ťahala slušne dlhý čas, vzdal to ex po trestnom oznámení. Keď ma chcel vysťahovať priamo od volantu... Prežila som si. Po svadbe (druhej) pôrode, ubehla zákonné lehota a auto patrilo mne.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu v papieroch tipujem, že nie je ona majiteľ. V malom technickom preukaze sa píše držiteľ vo veľkom aj majiteľ aj držiteľ. Preto som naschvál napísala, ak tieto obe pozície spĺňa jej manžel, tak si môže robiť čo chce. Ono síce je auto kupené počas manželstva, ale na papieri ho vlastní väčšinou iba jeden z manželov

autor
14. mar 2023

Vlastníkom je manžel a auto si zobral on ja by som ho rada využívala ale nechal si ho on a to ze jazdí ona už som jej povedala ze pokiaľ to nebude vyriešené si to neželám aby jazdila na ňom ale robí naschvál

autor
14. mar 2023

@sasa1310 áno tam je pravdepodobne písaný on ale kupované za spolocne peniaze

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 iba jeden a druhy môže volať políciu úplne rovnocenné, pokiaľ nie je auto firemné.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu nemáš pravdu, bavíme sa o stave počas manželstva.

sasa1310
14. mar 2023

tak potom nezmôžeš nič ešte pred rozvodom, ak on je písaný ako majiteľ aj ako držiteľ.

lilope
14. mar 2023

Asi nepochodíš, keď je ako vlastník uvedený manžel. Príklad: budeš vedieť, že na aute jazdí jeho frajerka, zavoláš na ňu políciu, že ti odcudzili auto. Zastavia ju, ona povie, že vlastník je jej priateľ a ten jej ho požičal, kontaktujú manžela a ten potvrdí, že jej ho požičal. Ty sa im môžeš sťažovať, že auto používa iná osoba proti tvojej vôli ako spolumajiteľa, ale asi s tým nepohneš. Ak sa s ním nedá dohodnúť a vyslovene ti tak vadí používanie auta inou osobou, skús sa informovať ako riešiť danú situáciu či už u policajtov alebo u právnika. Zrejme ťa obaja usmernia len na súd, inú cestu nevidím.

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 mam pravdu, aj počas manželstva je majetok obidvoch a aj po rozvode, pokiaľ nie sú vysporiadani. Mala som auto, písané na manžela... Prešla som si tým, ide tam, kto z koho. Ten kto sedí za volantom, ten má. Nemôžu ho zibrat ani jednému. Ale tretej osobe áno. Rozumieme si?

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu a na základe čoho bude autorka volať políciu, keď nemá v ruke ani technický preukaz a auto nie je písané na ňu. Teoreticky... zavolá policajtov bez TP, auto nie je hlásené ako kradnuté, tak neurobia nič. Auto drží jeho majiteľ, ktorý je zapísaný aj v TP. A komu ho majiteľ dá aj spolu s technickým preukazom, to je už jeho vec. Aj keby frajerku stopli policajti s TP na iného majiteľa ako je ona, pokiaľ auto nie je v pátračke, tak nič nerobia. Max. sa spýtajú od koho má auto "požičané". Následne môžu zavolať majiteľovi vozidla (jej manželovi) či danej frajerke auto požičal, čo on potvrdí a to je všetko.

Autorka to auto nemá ani v rukách, ani pod domom ani papierovo.
Po rozvode bude mať papier, potom môže volať policajtov koľko chce, že si neželá, aby auto využívala dalšia osoba

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 sobášny list....bsm... Sú majitelia obaja, keď by to auto majiteľ auta písaný majiteľ, napríklad nesplacal v prípade úveru, s radosťou kontaktuju manzelku, napriklad😉. Sú proste majitelia obaja, môže aj ona volať, môže ho aj ona požičať.... To by asi pan manžel pozeral, kebyže nasadene frajer od manželky a odfici.... Môže rovnako. Ak má manželka kľúče, môže odísť tiež. A muž ako to majiteľ nezmoze nič.

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 rozumieš, že rozvod nezmení absolútne nič ale absolútne.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu jasne. Na základe sobášneho listu budú hľadať policajti auto, ktoré nie je kradnuté a odoberú ho niekomu, kto má k nemu TP a povolenie používania od majiteľa. Isteže

h2
14. mar 2023

Predpokladám, že pri majetkovom vysporiadaní ťa manžel z auta vyplatí a bude len jeho, tak sa na to vykašli a nenič si nervy.

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 neviem, či nechcesš rozumieť tomu, že sú majitelia obaja, môže zavolať a policajti to dohladať vedia, že je aj ona majiteľka. Samozrejme, že to nestojí absolútne za to. Píšem, že úplne rovnako ho môže zobrat a používať aj ona a môže dať súhlas svojmu frajerovi. Úplne rosvnako. Ze to nemá význam, to je jasne a ze sa rozvodom nič nevyrieši je tiež úplne jasné. 😉

Autorka to auto nemá ani v rukách, ani pod domom ani papierovo.
Po rozvode bude mať papier, potom môže volať policajtov koľko chce, že si neželá, aby auto využívala dalšia osoba

Aký papier bude mať po rozvode?
Musí prebehnúť samostatné konanie o rozdelení majetku.... Tam sa dohodnú, pripadne rozhodne súd. Po rozvode môže mávať akurát tak vreckovkou, aj jeden aj druhý, stále sú obaja majiteľmi.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu papierovo nie sú obidvaja majitelia. A keď už ide o to. Čisto teoreticky to auto už môže vlastniť frajerka. Pri prepise vozidla na dopravnom inšpektoráte stačí iba podpis majiteľa, nie oboch manželov majiteľov. Takže o čom sa tu bavíme? Možno to už dávno prepísal na frajerku a preto na ňom aj jazdí

maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 inak celkom na prd predstava, že kúpiš auto s manželom, spoločne, pripadne ste ho spoločne splácali, a TP máva nejaká iná ženská 😉. Si spolumajitelka, či sa ti to zdá, či nie, proste si. Máš práva ako ten, čo je napísaný na TP s nie ten, ktorý s ním máva. Píšem že som mala osobnu a dosť nepríjemnú a dosť zdĺhavu skúsenosť. Ale nedala som sa a to ako osoba, čo NEBOLA písaná na TP....a čuduj sa svete, vyhrala som to ja. A policajti nezmohli nič. Len skonštatovali, že kto z koho. Ja nemôžem naňho a on na mňa a ani po rozvode.

maciatkolulu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
14. mar 2023

@sasa1310 nuž, to by mal problém a dosť, pokiaľ by sa do toho robila manzelka. A zvíťazila by. Bavíme sa tu o osobnej skúsenosti.... Ze mne manžel a neskôr aj exmanzel auto zobrať nemohol. Na prepis gule nemal. Lebo vedel, že by som to riešila a prehral by.

sasa1310
14. mar 2023

@maciatkolulu ja sa stále bavím o období, ktoré je teraz pred rozvodom a stále tvrdím, že ona nezmôže nič, keď jej muž ako majiteľ vozidla požičia vozidlo tretej osobe. Na to nepotrebuje jej súhlas. To je celé. A či bude mať potom problémy alebo nebude je v tejto téme bezpredmetné. A naozaj autorka nemusí vedieť, či to vozidlo už náhodou neprepísal na frajerku