Som povinná prispievať na domácnosť, v ktorej už nežijem?

filipko14
28. jan 2016

Ahojte maminy! Chystam sa s manželom rozviesť. Byvali sme v spolocnej domacnosti, z ktorej som asi pred pol rokom odisla aj so svojim dvojrocnym synom. Boli pokusy dat sa spolu dokopy, ale ani jeden nevysiel. Na byt sme si zobrali uver. Manzel plati hypoteku + energie. Ja som financovala domacnost a veci s tym spojene a samozrejme veci potrebne pre nasho syna. Teraz byvam u rodicov, prispievam im, zivim seba a nasho syna. Manzel mi vycita, ze teraz musi vsetko financovat sam. Som povinna prispievat mu na domacnost, aj ked tam nebyvam? Moze tato skutocnost ovplyvnit rozvod? Dakujem za kazdy nazor.

natalym
28. jan 2016

@filipko14 Nie si povinná. Nemôže ovplyvniť.

dominika6
28. jan 2016

@filipko14
hypo ide napoly čiže na tú by si mala prispiervať,lebo byt je spoločný..
alebo nech ťa on z tvojej polky vyplatí a nechá si ho..
alebo ho predáte a prachy rozdelíte...

sissy27
28. jan 2016

@filipko14 rozvod a vysporiadanie bsm sú dve rozdielne veci... ale nie je dôvod, aby si mu ty prispievala na jeho náklady, veď má nižšiu spotrebu vody, elektriny - bude mať preplatky... hypotéka - no kto si nechá byt po rozvode? on? tak ešte on teba bude musieť vyplatiť...
@dominika6 keď byt predajú, tak akurát tak sa vyplatí hypo, sotva bude ešte čo deliť...

filipko14
autor
28. jan 2016

@dominika6 cize mam prispievat na dve domacnosti? ked tam neminam elektrinu, vodu, plyn? nestravujem sa tam? On napriklad pobera rodinne pridavky a synovi nekupi nic. Ak sa byt preda, predcasne splatime uver.

filipko14
autor
28. jan 2016

@sissy27 aj ja mam takyto nazor 🙂

dominika6
28. jan 2016

@sissy27
no píšem viacej možností,ale byt sa bud delí alebo predá..

sissy27
28. jan 2016

@dominika6 napísala si "byt predáte a prachy si rozdelíte" - na margo toho ti píšem, že sotva bude čo deliť, lebo prachy, čo by dostali z predaja bytu, budú akurát tak na pokrytie hypo (ak vôbec)...
@filipko14 a ešte by som sa tak spýtala - on ti koľko prispieva na syna?? lebo to jeho povinnosť je... na tvojom mieste by som si čím skôr zažiadala o výživné na dieťa, na to máš nárok aj počas trvania manželstva... a ak si ešte na RD, tak kľudne aj na seba, nech sa pánko preberie...

dominika6
28. jan 2016

@filipko14
na náklady prispievať nemusíš,po rozvode sa bude deliť majetok tak isto aj byt..čiže bud ťa vyplatí z bytu a nechá si ho,alebo ho predáte vyplatíte hypo a každý si ide po svojom..a rodinné prídavky si daj na seba prepísať

dominika6
28. jan 2016

@sissy27 zle som sa vyjadrila 🙂 jasné že hypo

guinevre
28. jan 2016

@filipko14 Na domacnost v ktorej nezijes - nie. Na hypoteku ak ste ju zobrali spolu - ano, az kym si nevysporiadate BSM, alebo ked to nebolo v BSM, tak do vysporiadania spoluvlastnictva.

filipko14
autor
28. jan 2016

@sissy27 neprispieva mi ani euro a ja uz pracujem a poberam rodicovsky prispevok, ale ten ide cely na splacanie auta, ktore sme kupili, aj ked ja ho nepouzivam, nakolko nemam vodicak.

filipko14
autor
28. jan 2016

@guinevre aj ked splacam auto, ktore sme kupili?

filipko14
autor
28. jan 2016

@dominika6 on tvrdi, ze po rozvode celu hypoteku preberie na seba, takze asi vyplatit ma nebude musiet. ale neviem ci to je vobec mozne, kedze sme si uver brali spolocne.

guinevre
28. jan 2016

@filipko14 Pozri, ked ste nieco kupili spolu - splacate spolu, kym si to nevysporiadate. Preco ti nic neplati na dieta? Ano, moze si prebrat hypoteku na seba, ked banka s tym bude suhlasit (ked z jeho platu vlada to splacat, tak s tym banka vacsinou suhlasi).

sissy27
28. jan 2016

@filipko14 ten fakt nemá kožu na papuli... tak tebe neplatí na malého, ty splácaš de facto jeho auto a ešte má tú drzosť pýtať prachy na domácnosť, v ktorej nežiješ??

filipko14
autor
28. jan 2016

asi mi najlepsie poradi pravnicka, ktoru samozrejme pri rozvode budem mat.

dominika6
28. jan 2016

@filipko14
tak ked na to má po rozvode,tak čo teraz pýta?

guinevre
28. jan 2016

@filipko14 Nie je tu jasne niekolko veci: Co ste kupili spolu pocas manzelstva a kto co teraz splaca? Splacate to spolu? Nedava ti vobec nic na dieta? Ked nie, tak preco?

filipko14
autor
28. jan 2016

naozaj neviem a neviem, co mozem pri rozvode od neho ocakavat. uz teraz ma podozrieva z nevery, co samozrejme nie je pravda a ze chce, aby maleho prisudili jemu. myslim, ze nas rozvod bude velmi neprijemny a este sa vyjadril, ze na maleho bude platit vyzivne maximalne 100 eur, ak budem pytat viac, nebude suhlasit. uz som z toho nervozna, strasne ma to ubija...

filipko14
autor
28. jan 2016

@guinevre kupili sme spolu byt a auto, ktore splacam ja, on hypoteku. vyjadril, ze vsetko okolo bytu splaca on, takze na maleho nebude davat nic, lebo ja mam vraj celu vyplatu len pre seba.

sissy27
28. jan 2016

@filipko14 normálne mám červeno pred očami... ako že na malého ti prispievať nebude??? a že max 100?? no dievča zlaté, ty už aj píš každé €, čo dáš na malého... a on má pre koho celú výplatu??? pre suseda?? veď si spláca svoju strechu nad hlavou, svoju riť si vyváža v aute... tak nech predá auto aj byt, vozí sa mhd a ide bývať k rodičom, tiež bude mať celú výplatu pre seba...
každopádne s týmto argumentom na súde nepochodí, a ani sa ho nikto nebude pýtať, či súhlasí alebo nesúhlasí s výživným... a jasné, určite súd dá dieťa niekomu, kto nie je ochotný naňho prispievať...

filipko14
autor
28. jan 2016

@sissy27 robi v BA, kazdy den dochadza,ale maleho nepride cely tyzden pozriet, berie so ho na vikendy a to tvrdi,ako ho strasne lubi a zalezi mu na nom. aj teraz som bola s malym v nemocnici, odpadol nam, bala som sa o neho, tak som isla samozrejme na pohotovost a ani pozriet nas nebol, len nas tam zobral. maly si odtial priniesol rotavirus, hnackoval, grckal, teploty a manzel mi to vycita,ze som nemala suhlasit s hospitalizaciou a ze som vsetky vysetrenia mohla absolvovat ambulatne. mala som tazky porod, maleho museli kriesit, tak si myslim, ze je normalne, ze som s nim isla do nemocnice aspon na pozorovanie...

guinevre
28. jan 2016

@filipko14 No, nie, spolu ste mali splacat vsetko co spolu mate, dohodnut sa na vyzivnom, styku, a vysporiadat potom spolocny majetok.

filipko14
autor
28. jan 2016

@guinevre takze ja prispievam 150 eur rodicom, splacam 200 eur auto, plus zivim nasho syna a seba. mna potom co zostane z vyplaty? skoro nic, kedze zarabam okolo 650 eur.

guinevre
28. jan 2016

@filipko14 Aha, a jak by si chcela, aby len on splacal to co ste spolu kupili, ci jak? Kto pouziva auto? Ty ci on?

sissy27
28. jan 2016

@filipko14 hej, a keby si s ním do nemocky nešla, tak zas bude zle, lebo si nezodpovedná a bla bla bla... toto poznáme...všetci ako cez kopírák, zoberiem ti dieťa, nebudem ti platiť... a potom keď si majú dieťa zobrať každý druhý víkend, tak radšej by si ruku odrezali len aby nemuseli...
kašli na to, venuj sa sebe a malému a nenechaj sa rozhodiť jeho rečami...

sissy27
28. jan 2016

@guinevre veď čítaj, ona ani vodičák nemá... auto používa len on ale spláca len ona... v byte býva len on, ale žiada peniaze od nej... na syna odmieta platiť, lebo on platí byt, v ktorom býva len on...
@filipko14 na koho je napísané auto a leasing?

guinevre
28. jan 2016

@sissy27 No, ked to spolu zobrali, a caka ich sud o rozdelenie BSM, tak stale by mali vsetko spolu platit. Na chod domacnosti mu nema co platit. Ked si majetok vysporiadaju, tak ju on vyplati, na priklad ak si necha auto a byt, tak jej to ma vyplatit, alebo predat a podelit si peniaze. Ked jej nic neplati na dieta, tam neni ine riesenie len sud.

filipko14
autor
28. jan 2016

@guinevre samozrejme, ze on, ja nemam vodicak, ked som aj potrebovala niekde odviezt s malym, tak bud taxik alebo otec,ktory je uz na dochodku.

filipko14
autor
28. jan 2016

@sissy27 poslala som ti internu postu