Rozvod a výživné, bývanie 2-ročného dieťaťa

marynastan
9. okt 2020

Ahojte mamičky.
Chcela by som sa poradiť, podala som návrh na rozvod pred pol rokom, stále čakáme na pojednávanie.
Chcem sa rozviesť s manželom. Spolu máme 2 ročného synčeka. Zatiaľ mu prisúdili do rozvodu výživné na mňa 100 eur a na malého 150. Malého má každý druhý víkend. Chcela by som sa vysťahovať, on nesúhlasí. Mám vôbec šancu, keď som cudzinka z Ukrajiny? Ďakujem vám za odpoveď

syslik81
9. okt 2020

ak myslis vratit sa na ukrajinu tak bez jeho suhlasu nemozes opustit slovensko ... zial to je nevyhoda manzeslstva s cudzincom - byvat matka musi tam kde ma dieta stred zaujmu -teda kde zije ..

hipuska
9. okt 2020

@syslik81 pre upresnenie - ona môže, dieťa nie. A nie je to celkom nemožné. Súd by to mohol odobriť aj keby otec nesúhlasil.

mogaa
9. okt 2020

@marynastan tak ako písali kočky vyššie, v EUsa stanovilo že pri zmiešaných manželstvách dieťa ostáva prioritne v štáte, kde má stred záujmu - lekár, škola, škôlka,poistenie, kamarátov.....Tak ak sa chceš vrátiť na Ukrajinu s dieťaťom a otec s tým nesúhlasí - musela by si to žiadať súdnou cestou a preukázať, že je to v záujme dieťaťa...ale prihliada sa aj na rodičovské práva druhého z rodičov....

darkswan
12. okt 2020

@mogaa a co ak ma clovek jedno dieta so Slovakom, druhe s inym statnym prislusnikom zijucim v inej krajine...vzdy ma zaujimalo co potom, ma byt pravo slovenskeho dietata uprednostnene pred druhym?🙂

syslik81
12. okt 2020

ak so slovenskym dietatom zije v zahranici tak musi mat povolenie od druheho rodica a tym padom sa berie ohlad na druhe dieta ... ak odisla bez pisomneho povolenia zalozila si v inom state rodinu muz sk dietata ju moze dat k sudu za unos a potom bude rozhodovat sud a moze sa stat ze matku od dietata rozdelia kedze matka vedome porusila zakon

darkswan
12. okt 2020

@syslik81 ak s nim nezije a ma partnera zo zahranicia?aj to dieta ma narok vyrastat v krajine otca...nie je to na hlavu sa prisposobovat cela rodina SK?

syslik81
12. okt 2020

kazde dieta ma pravo na vlastneho otca .. aj to slovenske a aj to zahranicne ... ak matka zije na sk s oboma detmi a rozhodne sa so zahranicnym priatelom opustit sk musi poziadat sud a ten rozhodne ... ale to ze je matka rozhodnuta jej nedava pravo vziat dietu otca ... ak sa otec nestara a neplati sud by mohol vyhoviet matke ale ak ma otec zaujem o vlastne dieta je sebecke mu ho brat ... matka musi premyslat aj do buducna skor ako si spravi dieta s imigrantom

darkswan
12. okt 2020

@syslik81 s imigrantom😲 ano matka ma len povinnosti, mas pravdu🙂 zlate slovensko co tak chrani prava otcov, skoda, ze matky a deti su tu ukradnute...ale podstata bola ina, ak sk bude chranit prava sk dietata, holandsko holandskeho, matka sa ma rozpolit?🙂myslim, ze obdobne ako matka nema pravo bez suhlasu krajinu opustit, by rovnoko malo byt zakazane toto aj v pripade otca, ak sa rozhodne odist z krajiny...lebo matky musia ostat, otcovia maju volne pole posobnosti...logika 0

marynastan
autor
12. okt 2020

@darkswan si myslím že ani otec nemôže bez súhlasu zmeniť krajinu pobytu dieťaťa.

syslik81
12. okt 2020

@darkswan logicky dieta chrani krajina kde sa dieta narodilo kde ma stred zxaujmov etc ... ak sa dieta narodilo na sk a zije tam holandsko nemoze rozhodnut o navrat do krajiny v kt nikdy nezilo... ako matke by sa ti tiez nepacilo keby sa otec s novou priatelkou rozhodol zit v inej krajine a tebe dieta vzal alebo sak sa mozes prestahovat s nimi ... preco by si mala mat na dieta vatsi narok ako otec? ved ste pri vyrobe boli obaja a obaja mate rovnake pravo pravo 50:50 a nieje to slovenske pravo ale europske

syslik81
12. okt 2020

@darkswan ak sa otec rozhodne odist moze-bez dietata ... rovnako matka moze odist -bez dietata .. nikto ich nedrzi..ale ak do toho chcu zapojit deti tak jedine dohodou alebo sudne .. matka ani otec nemaju pravo jednat sam za seba .. ale v prvom rade za dobro dietata a aby malo pristup k obom bio rodicom

darkswan
12. okt 2020

@syslik81 takze jedno dieta bude chranit sk druhe holandsko😀navyse pri styku raz do mesiaca a neplateni vyzivneho je samozrejme evidentne ako sa bio otec snazi🤦‍♀️

syslik81
12. okt 2020

@darkswan ty to nechapes ... dieta chrani stat kde vyrasta.. ak ste na sk je to slovensko ak ste v holandsku je to holandsko ... ak ste uz ovsem v holandsku legalne a neusla si tam bez suhlasu... aky je bio otec ja neviem a ani nesudim .. na to je predsa sud .. obrat sa nan