Rozvod a rodičovská dohoda

darca85
9. dec 2021

Dobrý deň chcela by som sa spýtať vedeli by ste mi poradit. Idem sa rozvádzať chcem spisat žiadosť návrh o rozvod.
Muž zostal žiť v zahraniči ka s deťmi na Slovensku. Prídavky na deti poberám z Nemecka keďže otec deti tam pracuje.
Dohodli sme sa že ak naďalej budem poberať prídavky z Nemecka nechám na ňom aku sumu zvolí za výživné a to bude deťom chodiť na ich účet ktoré každej zalozim( sporenie) . Plus na starsiu dcéru 7 rokov mi bude prispievať 30€ na stravu keďže ja nemám nárok na daňový bonus ani na obedy zadarmo . Dostávam peniaze z úradu prace opatrovatelske . On si bude uplatňovať bonus v De a mne dá 30€ mesačne .
Otázka znie
Do žiadosti o rozvod napíšem sumu ktorú teda bude muž platiť napr staršia dcéra 70€+30 =100
A na mladšiu 70€ a do rodičovskej dohody napíšem toto všetko na čom sme sa dohodli ak som to teda spravne pochopila.
Neviem ako to správne napísať a čo som písala jednej právnicke chce 350€ čo mi príde vysoká suma za pár strán
Dakujem

dadis
9. dec 2021

@darca85 Ahoj, neviem aku su tie pridavky...ale predpokladam, ze iba pokial tam bude robit. Urcite by som sa porozpravala s pravnickou..aby pridavky isli na jeho ucet a ty aby si dostavala vyzivne od neho. 70+30 je neskutocne malo :(

dadis
9. dec 2021

@darca85 Podla praxe na SK davaju vyzivne cca 30% cistej mzdy otca...samozrejme musis zdokladovat naklady.

darca85
autor
9. dec 2021

@dadis áno to viem pokial tam on bude robiť , on sa ale naspäť na slovensko nechysta
Dokopy na obe deti mám z Nemecka cca 440€ plus to čo by mi on dal . Preto chcem do tejndohody zahrnúť že s tým čo minnie on posielať súhlasím ale je podmienka že budem poberať aj peniaze z Nemecka. Ak by sa náhodou niečo stalo že sa vráti aby sa dalo rozhodnutie napadnuta dodatočne

darca85
autor
9. dec 2021

@dadis a dodatočne upraviť výška výživného

dadis
9. dec 2021

@darca85 Ved ked sa nechysta ok. Aj tak je to mala suma, co na deti pytas...su este male? Spis si vsetky rocne naklady(byvanie, strava, oblecenie, drogeria, lieky, skola, kruzky, kultura, poistka)..ak budu v tvojej starostlivosti, otec by mal prispievat cca 60% tych nakladov. Tie pridavky su len k dobru. To, co chce prispievat je zalostne malo...to bol jeho napad? Toto ani na sude nemusi prejst, v takej nizkej vyske vyzivne...dietatu ma rodic povinnost dozicit zo svojej zivotnej urovne. Take nizke vyzivne platia naozaj z velmi skoromnych pomerov, nie ze niekto robi v Nemecku 🙄

dadis
9. dec 2021

Poznam babu, co boli spolu v Britanii (praca opatrovatela v domove dochodcov) ona s dcerou vratila na SK a vyzivne dostava 800eur.

bluka2
9. dec 2021

A prečo si okrem tých rodinných prídavkov z Nemecka nepytas aj normálne výživné? Ja neviem, keď zarobí v čistom povedzme 4500 tak sa môžete dohodnúť, aby poslal takých 500 na deti ako úplne minimum? A kľudne aj viac

uskrnica
9. dec 2021

Toto je podla mna skor otazka na pravnika, ktory to bude vediet isto naformulovat tak, aby o bolo pre teba a deti najlepsie a najvyhodnejsie

darca85
autor
9. dec 2021

@dadis sumu som napísala len ako príklad, ja som mužovi napísala že nech sa on rozhodne koľko chce na nich prispievať že to pôjde na sporenie pre deti keďže nemajú zatiaľ žiadne a chcem aby do budúcna mali niečo nasporené keď dospejú. Dcéry 4 a druha bude mat 7 .
Už keď som odchádzal z Nemecka som mu povedala že mne nejde o peniaze aby som od neho vymáhala neviem aké sumy myslím že keď zrátam to čo dostanem plus peniaze od neho je pekná čiastka.
Dom mám vlastný takze náklady nie sú vysoké má bývanie.
@bluka2
V čistom má nejak 2500-2800 lenze keď dá všetky náklady na byt auto splátky zostane mu možno 500-700€ t
Bývali sme s ním v Nemecku a len za byt platí 1000€

dadis
9. dec 2021

@darca85 Lenze splatky nemusi casom platit, najomne, tiez moze platit nizsie, alebo s partnerkou na polovicu. Predpokladam ze uvery su spolocne a po rozvode a majetkovom sa aj uvery podelia. Ja by som majetkove veci s vyzivnym nespajala. No ved uvidis, kolko ti povie, ze chce prispievat. Mozno to nebude tych 70 a 100 eur. To platia na SK chlapi zo 600 eurovych prijmov...

darca85
autor
9. dec 2021

@dadis nie pozicky nie sú spoločne ani dom ani majetky. Každý sme mali svoje účty a dom som mala už predtým ako sme sa spoznali
Uvidím spýtam sa ho aku sumu teda chce platiť lebo to budem musieť dať do žiadosti
Nerada by som aby tie kindergeld chodili jemu lebo neviem čo sa môže stať a peniaze nebude posielať a potom sa naťahovať atd takto mám istotu že aspoň tých 440€ dostanem každý mesiac

dadis
9. dec 2021

@darca85 Aj ked ste mali oddelene ucty, v manzelstve su pozicky spolocne. Tie pridavky si kludne nechaj na seba, ale ber to iba ako bonus, co budes detom setrit. Vyzivit by ste ich mali vy dvaja. A vies co. Radsej si zaplat tu pravnicku. Ma skusenosti, poradi ti.

bluka2
9. dec 2021

Dobre, ale keď býva v byte o 3 ľudí menej, tak už nemusí mať taký za tisícku. To by si mohol zariadiť lepšie, sorry. Súdim podľa seba, keď som v dobrej, centrálnej časti Frankfurtu platila za 3 izbový byt menej. Tento rok, žiadne staré informácie. Ale ok, ak nie je na vidieku, zas o toľko markantne menej zas za byt nebude platiť.
Poraď sa radšej v nejakých nemeckých skupinách na Facebooku. Niečo Nachbarschaft-Hilfe, skupiny Pre expats, pre rodičov, tam ti lepšie povedia, než tu.
A určite nech Kindergeld ide na tvoj účet, ale s tým sa neuspokoj. Ved to sú len prídavky

cacianka
11. dec 2021

Rozdel € na deti na 2 časti, otec nech platí na deti riadne výživné podľa jeho príjmu a podľa potrieb a nákladov na deti,. Z vašich platov by ste ich mali uzivit. Prídavky sú ako bonus od štátu, na ktoré majú nárok, to ber bokom ako sporenie. Nie vaše príjmy, ale príjem od štátu.
Môj hrubý názor.

sense
11. dec 2021

Podľa toho čo píšeš neviem kto ten návrh vymyslel ale ak chlap tak chce s tebou vybabrat keďže prídavky je bonus od štátu a keďže si uplatní Dánov bonus tak je to tiež niečo čo dostane kvázi od štátu a jeho to nestojí nič. Takže pekne výživné plus prídavky. prídavky nech idú deťom na šetriaci ucet