Rozvod a majetok

gitusa23
12. nov 2016

Ahojte, prosím o info sk niekto vie. Hypoteku ns byt som si brala ako slobodna. Bývalí sme v ňom hned spolu. Ale hypotéka je iba na mna aj byt na lv. Ako to buď pri rozvode? Ďakujem

luliu
12. nov 2016

@gitusa23 ak si len ty na lv a byt sa kupil pred svadbou, tak.je len tvoj

mihula
12. nov 2016

@gitusa23 byt le len tvoj,ale isto budes musiet manzela nejakou čiastkou vyplatit,lebo čast uveru ste splacali spolocne

stanislava111
12. nov 2016

Byt bude len tvoj, ale manžel si môže na sude pýtať náhradu za prispievanie počas manželstva.

leylastore
12. nov 2016

Ak ste manželia, tak všetko čo ste nadobudli už počas manželstva to bude pol na pol.

mysga
12. nov 2016

Je tvoj, ale sudiť sa môže napr. Ak z jeho účtu šli peniaze na tvoju hypoteku,alebo byt a nemali ste nejaku zmluvu o prenájme - aby si mala "právo" brať na svoj byt jeho peniaze.

Moja mama pri svojom druhovi tak "dopadla" -nastahoval sa ku nej, prispieval na byt, po rozchode chcel 10 000 eur naspäť. Prisudili mu 2000.

Ja mam tiež hypoteku len na seba a byt tiež,ale ratam s nejakym vyplatenim, keby sa rozideme.

draik
13. nov 2016

@gitusa23
Bude mať nárok na polovicu splátok platených za manželstva resp. aj na polovicu investícií do nehzuteľnosti za manželstva, ktoré boli uhradené zo spoločného majetku.

paula145
30. nov 2016

Mám rovnakú otázku.... no my s manželom máme spoločne nadobudnutý dom (spolu aj na LV) a spoločnú hypotéku, ktorú máme na 30 rokov, no splácame zatiaľ len 3 roky + mama mi dala darom nejaké peniaze na výstavbu domu.... keby som chcela v dome ja ostať, ako by som sa mala s manželom vyrovnať?

draik
30. nov 2016

@paula145
Ak bude vyňatý z úveru, tak sa od hodnoty domu odpočíta zostatok hypo a Vaše vložené peniaze z daru a polovica zvyšku je jeho.

paula145
1. dec 2016

@draik Takže ak hodnota domu je 90000 - zostatok hypotéky 50000 - dar 40000 = 0 ... polovica z nuly je nula ... nemusím mu nič dať... správne?

draik
1. dec 2016

@paula145
Keďže tri roky splácate, tak je nepravdepodobné, že by mu vyšla 0.

paula145
1. dec 2016

@draik no uvažovala som, že ak sme si aj zobrali hypotéku 50000, tak zostatok po troch rokoch bude s úrokmi vyšší ako 50000 mínus splátky za tri roky... alebo sa mýlim?

paula145
1. dec 2016

@draik ešte som zabudla uviesť, že hodnota domu 90000 bola vyčíslená, keby bol na komplet hotový, čo nie je (chýba zateplenie a omietka) a z hypotéky sme uhradili dva spotrebné úvery, ktoré mal manžel zobraté, keď sme sa ešte nepoznali...

draik
2. dec 2016

@paula145
1. Mýlite sa. Od prvej splátky sa znižuje aj istina, aj keď pomaly.
2. Vami uvedená posledná informácia by spôsob a obsah vyporiadania mohla výraznejšie zmeniť vo Váš prospech.

paula145
2. dec 2016

@draik
1. Takže odratúva sa len zostatok istiny? Nie zostatok s úrokmi, čo budem ešte 27 rokov splácať?
2. Zmeniť v môj prospech... to mám chápať tak, že ešte on by mi mal zaplatiť? (...že hypotékou splácam jeho staré dlhy...)

draik
2. dec 2016

1. Stav úveru ku dňu zániku BSM. Nie je dôvod, aby niekto za Vás platil budúce úroky.
2. Áno.

mojito3
2. dec 2016

@draik ďakujem