Problémy s výživným od otca

barbora1691
25. jan 2013

Dobrý deň, mám 18 a som v maturitnom ročníku. Moji rodičia sa rozviedli už v roku 2007 a otec mal súdom stanovené výživné na mňa a na mojich dvoch mladších súrodencov. To zo začiatku plnil a riadne ho platil možno 1 rok. Neviem čím to je, ale odvtedy sa nemôžme peňazí od neho dožiadať. Právo na brata a sestru má každý druhý víkend. Keď sa chce s nimi stretnúť, kontaktuje najprv ich a až potom moju mamu. Tá mu to samozrejme nechce dovoliť, keďže to je v úplne inom čase ako má a navyše od neho nevidela peniaze už ani nepamätám... Už sa raz snažila toto riešiť na polícii, ale vzdala to lebo ju to ničilo, no otec s tým samozrejme naďalej pokračuje a ona sa trápi. Chcem sa spýtať, či by som toto mohla riešiť aj ja žalobou, alebo nejak inak, pretože toto už podľa mňa prekračuje všetky medze!!! Ďakujem ak ste si to celé prečítali a vopred ďakujem za rady 🙂

sisaha
25. jan 2013

@barbora1691 si plnoleta, takze riesit to mozes aj ty. Podaj na otca trestne oznamenie, dories exekutora, zajdi na UPSVaR a popytaj sa na nahradne vyzivne..Kolko rokov maju tvoji surodenci? Otec musi komunikovat najprv s mamou, surodenci nie su vobec povinni mu dvihat telefon...

barbora1691
autor
25. jan 2013

sisaha To sa u snažila vysvetliť aj mama aj ja, lenže vysvetli to niekomu kto nemá záujem o tvoje rady... Súrodenci sú na neho naviazaní a on to takto využíva. Vždy keď je s nimi nakúpi im hračky, ale peniaze nikde... ale už sa nemôžem pozerať na to ako sa jej takto vysmieva do tváre 😒

sisaha
25. jan 2013

@barbora1691 tak preto podaj nanho trestne oznamenie, to mozes urobit este dnes. 😉

sissy27
25. jan 2013

@barbora1691 ty si môžeš poriešiť výživné na seba, ale na mladších musí mama... nechcem byť zlá, ale čo mamu tak ničilo, keď riešila dlh na výživnom na polícii? veď za 4 roky čo jej neplatí na dve deti, to musí byť riadna suma 😝 nedostatok financií ju neničí?
otec má zamestnanie,príjem, majetok? ak áno, treba riešiť exekúciu a kľudne aj investovať do právnika - nie je to taká strašná položka a aspoň vedia čo a ako...

vefi89
25. jan 2013

@barbora1691 tak veru, šup na PZ a podaj trestné oznámenie. a tvoja mama môže urobiť to isté.

barbora1691
autor
25. jan 2013

sissy27 Práve to že ničí. Teraz jej hrozí že príde aj o zamestnanie a neviem ako to chce potom riešiť. Ja sa viem o seba postarať aj sama, ale neviem ako to chce riešiť potom, preto som to chcela zobrať do svojich rúk. Ona je taká povaha, že ešte aj teraz je jej otca ľúto lebo nemá dlhy len u nej... a navyše sú tí dvaja na neho tak naviazaní, že nevie čo by im povedala keby išiel do väzenia, a ona by bola zasa tá zlá... neviem, je to celé také komplikované, preto som to sem dala, neviem si s tým rady...

barbora1691
autor
25. jan 2013

viem, človeku čo s tým nemá nič spoločné sa ľahko hovorí aby to riešila moja mama, ale v skutičnosti je to veľmi ťažké

sissy27
25. jan 2013

@barbora1691 ešte môže požiadať o náhradné výživné od štátu a hlavne ho neľutovať !!! preboha, čo je toto za argument... koľko rokov majú mladší súrodenci? prečo im na rovinu nepovie, ako sa veci majú, prečo pred nimi otca kryje a tvári sa, že je všetko ok? chápem, že ich nechce zbytočne zaťažovať, ale ak si to on bude musieť odsedieť, tak prečo ona má byť za zlú? 😝 kamoškin ex bol po necelých dvoch rokoch neplatenia výživného natvrdo v base... a čo sa týka jeho dlhov - výživné na deti je nadradené všetkému,takže ak nájdu spôsob čo mu zobrať, tak to pôjde v prvom rade na výživné

lea641981
25. jan 2013

@barbora1691 urob co sa da ked mozes 🙂

sisaha
25. jan 2013

@barbora1691 neboj sa, on sa ma velmi rad, do väzenia by iste nesiel, ale dal to na poriadok. On si je skôr isty, ze tvoja mama to riesit nebude a ze bude mat klud....tam je pes zakopany...Moj ex by na take nieco zaludok nemal.. sam mi povedal, ze veri tomu, ze keby mi nezaplatil co len jediny cent z toho co ma, tak postvem na neho exekutora.. Asi ma dobre pozna... 😉 Kazdy si dovoli iba tolko, co mu ten druhy toleruje...

sissy27
25. jan 2013

@barbora1691 áno, nám sa ľahko napíše, nech to rieši tvoja mama a vieme, že to nie je ľahké - ale tvoja mama nie je jediná, ktorá niečo také musí riešiť, je tu takých viac než dosť a dostávaš rady od takých, ktoré to aj zažili a vedia o čom to je... a hlavne - jediný, kto to môže riešiť, je práve tvoja mama a ty za seba, nikto iný to za vás urobiť nemôže ani keby chcel

barbora1691
autor
25. jan 2013

no ona ho už raz udala, riešilo sa to na policii, a v ten den ako sa mal podat na sud to vzdala a v tomm pripade uz musela povedat policii ze jej to zaplatil...teraz ako to pisem si uvedomjem ze je to velmi naivne....

tajomna21
25. jan 2013

@barbora1691 nie je nic jednoduchse, ako podat na policii trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho ... viac mama robit nemusi, urobi to sud .... musis mamu spravne nakopnut, pretoze v podstate chranenim exmanzela a jeho lutovanim "okrada" o lepsi zivot svoje deti ....
a osobne si myslim, ze 90% chlapov radsej zaplati dlzne vyzivne, akoby slo sediet ...

chodte tam s mamou spolu, naraz, dodas jej tym mozno odvahu, mozno sa zahanbi, ze ty to ides riesit a bude to riesit aj ona ...

stale si nenapisala, kolko rokov maju tvoji bratia

chorvatka
25. jan 2013

@barbora1691 ahoj, ty za seba podaj navrh na vykon exekucie, u hociktoreho exekutora, treba k navrh urcite prilozit par dokladov tvoj rodny list a rozsudok kde naposledy upravovali tvoju vysku vyzivneho - predpokladam pojde o rozsudok v ktorom je rozvod tvojich rodicov... Co sa tyka nahradneho vyzivneho, ty ak si stale student, mas na neho narok, urcite podaj ziadost na UPSVaR ako ti tu uz kocky radili...mozes to ale podla zakona urobit az po tom, co 3 mesiace bezi exekucne konanie...a pytaj si nech ti ho vyplatia spatne 3 mesiace ktore predchadzaju mesiacu v ktorom si podala ziadost o nahradne vyzivne.... K trestnemu oznameniu? Ak chces, podaj ho.

K maloletym:mama musi podat navh na vykon exekucie, ak by neplatil po 3 mesiacoch od zacatia exe konania, moze na UPSVaR ziadat o nahradne vyzivne rovnako ako aj ty

kapljhgf
25. jan 2013

Nevím jak tj na slovensku ae tu v čr máš právo řešit výživné akorát pro sebe pro souroyence to musý dělat zákonný zástupce tzn. matka

barbora1691
autor
26. jan 2013

@tajomna21 sestra ma 11 a brat 12, asi sme sa nepochopili...my sme sa s otco stretli s tym, ze ak dlh vyplati, tak mam zrusi trestne oznamenie... on sluboval a prisahal ze vsetko splati na cas, ze ma nove pracovne ponuky a blaa bla bla......... a peniaze nikde, preto si myslim ze sa mama tych penazi nedoziada nikdy

tajomna21
26. jan 2013

@barbora1691 vsak to je ta chyba ... ze ste trestne oznamenie stiahli, hoci otec slub nesplnil .... preto mama nech nevaha a chodte podat nove trestne, ty za seba, mama za surodencov .... a otcovi neverte, ak zaplati, trestne stihanie bude zastavene, ak nezaplati, hold, bude niest nasledky
kedze mame neplati teraz, nema o co prist, ked by siel do basy .... ale myslim, ze tam to nedojde, ze zaplati, akoby mal ist sediet

barbora1691
autor
28. jan 2013

no to by sme chceli setci, dufam ze to cele dobre dopadne 🙂 dakujem vam