Problém s vysporiadaním pozemku

11. nov 2022

Ahojte,keďže sa v tomto nevyznám,pýtam si tuna radu ako to riešiť.Moja mama má po rodičoch dom,dvor a záhradu 10 árov.Za záhradou je jarok a z jednej strany má susedov,z druhej strany vedľa je lúka so stromami.Mamu vyhľadali ludia,že na tej lúke idú stavať niečo a jej záhrada není vyriešená,že budú stavať aj tam.Bola dnes u notára to overiť a je to pravda.Stary rodičia keď kupovali pozemok v roku 1950,tam kde je teraz záhrada to bola lúka vždy zatopená vodou,tak to neodkupili.Po rokoch ostalo sucho a začali tam sadiť,plus pozemok oplotili.Len zabudli na to že není to ich.Mama nevie ako to ďalej riešiť.Teoreticky kde má záhradu je to majetok obci a môžu tam robotníci stavať.Keby chcela záhradu odkúpiť,za tie roky môže to stáť aj vyše 60 tisíc odhadujem.Tolko peňazí nemá.Takze môže prísť o záhradu.?

pribinak
11. nov 2022

No môže.

veronikaszabova
11. nov 2022

Nech si zavola geodeta, podla katastra si necha urcit, kde ma jej pozemok hranice - a hold, musi si svoj plot posunut.

katarinaba
11. nov 2022

Existuje "vydrzanie" - mozno toto by bola cesta. Skus sa opytat v skupine Právne poradenstvo
https://www.modrykonik.sk/group/1900/

veronikaszabova
11. nov 2022

@katarinaba mam pocit, ze obec uz ten pozemok predala dalsej osobe - ked uz tam idu stavat. Neviem, ci tam pomoze vydrzanie.

missdiva
11. nov 2022

Kedze to nie je jej musi posunut plot alebo pozemok kupit.
Vydrzanie sa uz robi cez sud a pochybujem, ze by jej vlastnik pozemku dal suhlas. Ale urcite by som si zavolala geodeta aby vytycil hranice toho co je jej.

katarinaba
11. nov 2022

@veronikaszabova netusim v akom stave to je, pisem, co by mohla byt moznost. Urcite k tomu treba zodpovedat mnozstvo otazok.

andrea_82
11. nov 2022

podľa toho, čo si napísala, ten pozemok nikdy nebol ich. Veď ho nekúpili, len využívali. Takže nevidím dôvod, prečo by ti ho mal niekto darovať.

nelca84
11. nov 2022

a na zaklade coho ten pozemok vlastne vyuzivali, ked ho neodkupili?? este moze byt rada, ze jej obec nevyrubila najomne
samozrejme, ze o zahradu pride, ak ju neodkupi

klarissa25
11. nov 2022

No jasné že to nie je jej, to že to užívala neznamená že to vlastní

autor
11. nov 2022

@nelca84 Ja neviem na základe čoho.Mama bola v tom že celá záhrada je odkupena a je to jej.Ona o tom nevedela že záhradu neodkupili jej rodičia.Teraz sa to dozvedela ako ju vyhľadali ludia že chcú tam stavať.

veronikaszabova
11. nov 2022

A pri dedickom konani neprisli na to, ze zahrada je ovela vacsia, ako zdedila?

wheel
11. nov 2022

Kedysi bezna prax, pred 100 rokmi sa pozemky darovavali v krcme, ustnym suhlasom.. Zial relativne bezny pripad, ludia to nikdy neriesili a postupne prisli na to, ze pozemok ma na katastri niekto iny.. Neviem ci sa s tym da nieco robit :/

Moj stary otec mi rozpraval ako jeho otec mal na aute nehodu a ako odskodne daroval tomu chlapikovi co donho nabural pozemok. Povedal tam mam luku, zober si ju.Pred 80 rokmi veci fungovali uplne inak ako dnes.

autor
11. nov 2022

Takže má zavolať geodeta nech odmeri pokiaľ je jej pozemok a posunúť plot?A toho geodeta odkiaľ zavolať,cez obec alebo cez právnika,ona sa v týchto veciach nevyzná a ani ja nie.

nelca84
11. nov 2022

nuz, tak zrejme to odkupili od obce oni, takze s tym uz nic nenarobite
ako niekto vyssie radil, treba zavolat geodeta aby vytycil hranicu pozemku podla skutocnosti

veronikaszabova
11. nov 2022

Geodeta si normalne najdi na internete podla toho, kde byvate. A priprav sa, ze to nebude zadarmo

Obec ani pravnik s tym nic nemaju. To si musi tvoja mama dat do poriadku.

nelca84
11. nov 2022

vsak vygoogli nejakeho nablizku, prip. na katastralnom urade su geodeti

wheel
11. nov 2022

Autorka otvor si katasterportal a pozri si kolko z toho pozemku vlastne patri vam ;)

autor
11. nov 2022

@veronikaszabova Pri dedičskom konaní všetko zdedila mama lebo ona doopatrovala rodičov.2 súrodencov mala vyplatiť,no keďže nemala na to peniaze tak nevyplatila nikoho.Ja neviem či na dedičskom jej to hovorili že záhrada nie je jej,vtedy som to ja ani nepýtala od nej.

klarissa25
11. nov 2022

Normálne vygoogli geodeta, snáď vieš používať Google, a minimálne 150€..

nelca84
11. nov 2022

@wheel ibaze oni su si vedomi toho, ze pozemok neodkupili, len ho vyuzivali

zuzap33
11. nov 2022

@nelca84 to poznam. Moj dedo mal hranicu pozemku akoze dohodou. My dedicia sme prisli, zavolali geodeta a pani suseda viac ako meter po celej dlzke v nasom. No veruze plot preklada...

maranco
11. nov 2022

na stránke https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster vľavo do vyhľadávania napíš adresu, prepni si na vrstvu ortofoto klikneš na miesto a podľa čiar a mien vlastníkov uvidíš čo patrí mame a čo novým susedom

autor
11. nov 2022

@maranco Pohladala som,zakrúžkovala som červeným celé čo má mama dom aj záhradu oplotené.Len je tam veľa čísel a zelené čiary neviem čo to znamená?

veronikaszabova
11. nov 2022

Pozri list vlastnictva, ktore parcely su na mamu pisane

eeffka
11. nov 2022

klikni na parcely 192 a 189 kto je vlastnik

maranco
11. nov 2022

Tak ani ten dom 655/7 nie je riadne vysporiadaný, nemali by ísť cez neho zelené čiary.
Pod domom:
Na parcele C nie je žiaden vlastník
Na parcele E je časť domu ako Trvalý trávny porast a 7 vlastníkov aj slovenský pozemkový fond
Iná časť domu je 21 vlastníkov
Samotný dom ako stavba nie je ani zapísaný.
V poriadku je jedine parcela 192, 7 vlastníkov

autor
11. nov 2022

@maranco Tie údaje máš odkiaľ?

maranco
11. nov 2022

V tom zelenom pásiku 72 je tých 21 vlastníkov a cca polovica nemá uvedený dátum narodenia.
Tam treba poriešiť všetko aj dom zapísať aj záhradu vyriešiť.
Údaje, veď pozerám kataster čo som ti poslal link.

nelca84
11. nov 2022

staci postupne poklikat na tie parcely a vlavo ti zobrazi vlastnikov a da sa zobrazit aj uplny list vlastnictva
zda sa, ze kusok zahrady bude asi najmensi problem

maranco
11. nov 2022

Zelený pásik 68 kde je východná časť domu vlastní 1/4 Poľnohospodárske družstvo
Treba zohnať naozaj odborníka a riešiť to.