Problém dostať nájomníčku z bytu

lucina87
14. jan 2019

Dobrý deň prosím o pomoc. Manzelovy rodicia majú byt ktorý prenajímajú jednej pani. My sme pred vyše štyrmi mesiacmi predali v ČR dom s tým ze pôjdeme bývať do toho bytu. Manželov otec dal výpoveď pani z bytu (bohužiaľ len ústnu - pani vyzerala slušná platila atď) celé dva mesiace vyzeralo všetko ok. Prestala platiť nájom (mala dvojmesačnu kauciu) lenže teraz tretí mesiac ani nezaplatila a dnes bol manželov otec u nej a ona mu povedala že pokiaľ jej dá písomnú výpoveď tak za tri mesiace sa odstahuje že bola u právnika a ma na toto právo. Takže my sa mame z tohto domu predaného vysťahovať do konca tohoto mesiaca a nemáme ísť kam lebo ona robí problémy. Chcem sa spýtať či je to nejak možné ju odtiaľ vysťahovať keďže nemá zaplatené tri mesiace ako hrubé porušenie?

nelinka2009
14. jan 2019

@lucina87 niesom pravnik, ale ustna dohoda bez svedkov na nasich sudoch moc neobstoji... treba pisomne vypoved a vyhadzov zavidi od toho, ako je pistavena zmluva

majkeel
14. jan 2019

Dajte 100 eur dvom ukrajincom, tetovanie vyhodou, nech zabuchaju panej. Ze su novi najomnici, za tri dni dni nech je vsetko vypratane, lebo pridu este Jegor a Stepan. Ze v Donbase momentalne nie su vitani, tak potrebuju na chvilu zmenit ovzdusie. 🙂

bleblu
14. jan 2019

Treba postupovat tak, ak bolo v zmluve dohodnute. Cize si precitajte ustanovenia podpisanej zmluvy medzi prenaj.a najomcom a je potrebne postupovat v zmysle nej, urcite podmienky vypovedania - ukoncenie zmluvneho vztahu v nej najdete.

lucina87
autor
15. jan 2019

@bleblu ďakujem za odpoveď. Zmluvu v ruke nemám takže neviem ako to tam je formulované. Manželov otec už ale nejaké kroky začal robiť. Už prvá chyba na jeho strane bola že jej výpoveď dal len ústne. Doteraz bola slušná platila nájom všetko bolo v poriadku. Dva mesiace bolo všetko ôk ani sa nezmenila o tom ze bude robiť problémy. A teraz keď už na konci mesiaca sa mame vysťahovať tak si vola pravniky. Takže teraz nemám ísť kam s dvoma deťmi.

lucina87
autor
15. jan 2019

@majkeel tiež dobrý nápad. Manžel má strýka ktorý je troska pomalejší a treba sa o neho starať. Ma tam trvalý pobyt v tom byte tak sme premýšľali že to urobíme tak ze sa tam nastahuje do toho bytu aj s manzelovou maminou ktorá sa o strýka stará. Keďže my nemáme ísť kam tak pôjdeme miesto strýka do izby a on pôjde do toho bytu.

lucina87
autor
15. jan 2019

@lucina87 najviac ma štve ze jej ešte ustupovali vo všetkom boli ochotný vo všetkom. Nájomne platila hrozne malo, výpovednú lehotu mala uvedenú v zmluve dva mesiace a napriek tomu jej to povedal o tri skôr nech sa zariadi. Hľadal jej aj vhodné byty v okolí atď. Proste s nami vypiekla a poriadne.

dominika_sk
15. jan 2019

Je taka skupina na fb, že opytaj sa pravnika, napiš to tam. Ale tiež by v zmluve mala byťklauzula že keď nezaplati tolko a tolko najom ma prenajimatel pravo okamžite vypovedať zmluvu a tak to bude slovo proti slovu. Teraz može ona tvrdiť že vypoveď bola ustna a vy že žiadna nebola a nezaplatila už dva mesiace.

lucina87
autor
15. jan 2019

@dominika_sk tiež si myslím ze takto by to bolo najlepšie vyriešiť. Proste dat okamžitú výpoveď z dôvodu neplatenia. Porušila zmluvu.

lucina87
autor
15. jan 2019

@dominika_sk na druhú stranu si myslím ze dnes to zaplatí. Ale pochybujem že bude mať na to aby zaplatila za všetky tri mesiace. Takže ak zaplatí len za tento mesiac tak tak ci tak bude dlzit ešte za dva mesiace. Môže byť aj to porušenie zmluvy však? Ja napíšem svokrovi nech si napíše už ukončenie zmluvy porušením. Nech to ma v ruke. A pokiaľ nepošle za všetky tri mesiace nech to odošle doporučene. Som tak rozculena že keby som bola blízko tak ju rozlamem. Za dva týždne sa ideme sťahovať a nemáme kam kvoly takej krave. Ja viem ze to bola chyba ze jej nedal písomnú výpoveď on je hrozne naivný a vravím doteraz proste nič nenasvedčovalo tomu ze bude robiť takéto veci

lucina87
autor
15. jan 2019

@dominika_sk prosím nevieš ako sa vola ta skupina?

ketrint
15. jan 2019

@lucina87 ja mám skúsenosť žiaľ opačnú. Mojej sestre (ktorá bola v podnájme) sa stalo toto: jedného dňa išla z práce a neodomkla si byt. Vymenené zámky. Platila riadne, vôbec nechala čo sa to deje. Bol to spor rozvadzajucich manželov, kedy žena dala na tomto byte čo prenajímali vymeniť zámky lebo chcela nech sa predá a aby ju muž vyplatil... Chápete?... Sestra mi volala že nemá ani gaťky na druhý deň, k niečomu sa nedostane... Išli sme so zmluvou a vypismi z účtu čo platila na políciu, tam povedali že jedine čo môže, je, že v ich prítomnosti ju majiteľka musí pustiť do bytu, ale môže si vziať len doklady, nič iné. To je peklo. A sestra tam bývala dlhsie a kúpila tam aj TV, internet mala na seba, a kopec veci, vybavenia kuchyne a tak... Majiteľka si navymyslala že tam mala neviem aké veci čo zmizli (absurdity ako že tam bol iný gauč, alebo dráhy kávovar a že bola zničená práčka a podobne...) A ziadala od nej doplatiť 5000€ v hotovosti. Človek, s ktorým nemala ani zmluvu spísanu.... Dopadlo to tak, že so sestrou išli pre veci moji bratranci (2m a 100kg) a čo vládali z jej veci na jedenkrát zobrať, to vzali a zvyšok tam nechala....

lucina87
autor
15. jan 2019

@ketrint je to kruté co si niektorý dovolia. Ja tiež neviem co budeme robiť nemám kam ísť. Ono človek sa nechce ešte po súdoch ťahať ale proste asi to inak nevidím. Nesťahujem sa z mesta do mesta.
A nezmohla sa sestra na nič? Žiadne právo na jej strane nič?

dominika_sk
15. jan 2019

@lucina87 vola sa opytaj sa pravnika/ask a lawyer. su tam pravnici aj normalni smrtelnici, určite poradia.

bambinomio99
15. jan 2019

@lucina87 vy ste so sebou vypiekli sami , jedina vec, ktoru ste mali dodrzat je pisomna vypoved a ochranili by ste sa ...a vy ste to neurobili lebo ? Hlavu si mozte trieskat o stenu teraz vy , plus pisete ze ani neviete co mate v zmluve, hovori Vam nieco pisomne napomenutie ze neuskutocnennu platbu ? hovori Vam nieco odpojenie od energii ked niekto neplati ?

bambinomio99
15. jan 2019

@ketrint a sudila sa sestra ? lebo pri podnajme sa k zmluve doklada tzv supis majetku a aj odpocet vodomerov

majkeel
15. jan 2019

@ketrint Sestra sa zial nechala dobehnut. Majitelka si moze vymyslat, co chce, ale co nie je v zmluve napisane ako zariadenie bytu, tak to k bytu nepatrilo a ma smolu. Nema ako dokazat, ze je to jej. A kym ma podnajomnik platnu najomnu zmluvu, plati najom, tak ma pravny narok uzivat byt. Podnajomnici su zakonom lepsie chraneni ako majitelia.
Kebyze ju date na sud, tak ma majitelka ine problemy. Skusila natlak, ze druhy ustupi, nebude sa sudit a vyslo jej to ...

lucina87
autor
15. jan 2019

@bambinomio99 ja neviem co je v zmluve pretože nie ja to prenajímam. Ja žijem v ČR zatiaľ. Prenajíma ten byt manželov otec. On ma zmluvu. Bohužiaľ je to naivný človek a nedal písomnú výpoveď z toho dôvodu ze si myslel ze to tak bude v poriadku. Bohužiaľ.

lucina87
autor
15. jan 2019

@dominika_sk ďakujem 🙂

mrkvicka060
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
biokozmetika
15. jan 2019

už viac rokov prenajímame byt a ja sa v zásade riadim tým, že všetko písomne ale to už teraz asi viete a rovnako aj depozit vyplácam až pri odovzdaní bytu a nie ako úľavu z nájmu na posledné obdobie. každopádne keď nezaplatila za posledné 3 mesiace je to dôvod na vypovedanie zmluvy (podľa toho ako to máte formulované v zmluvu) a ak sa nedá dohodnúť podobrotky tak bohužiaľl už len súdnou výzvou, prípadne políciou keď sa nebude chcieť vysťahovať (tiež by v zmluve mala byť klauzula o tom, že nemá právo od vás požadovať náhradné bývanie). najprv však ozaj skúsiť všetky možné spôsoby ako sa slušne dohodnúť... držím palce aby to dopadlo dobre 😉

lucina87
autor
15. jan 2019

@biokozmetika no to sme veľmi poučený teda skôr manželovy rodicia. Ja by som hneď dávala písomne. Ona akonáhle jej to povedali tak prestala platiť nájom.

bambinomio99
16. jan 2019

@majkeel parada cize vlastnici musia pred prenajmom rozmyslat nad vsetkymi negativnymi scenarmi a premietnut ich do zmluv

fokuska
18. jan 2019

@lucina87 Akoze nehnevaj sa, ale pani bola doteraz slusna, platila. Ci platila malo, ci vela - tak hadam platila presne tolko, kolko bolo dohodnute v zmluve.
Ona nedostala vypoved, tak ako treba, nebolo jej to oznamene pisomne. Cize z vasej strany (teda manzelovho otca) nebolo dodrzane to co ma byt a teraz ty sa stazujes na nu, ze vam ide robit problemy a ze vy nemate kam ist?

Tak najprv si zariadim veci ako kaze zmluva a zakony a ked tie druha strana nedodrzi, tak potom sa mozem stazovat.

vroni
23. jan 2019

@fokuska, jaj, no lebo neplatiť nájomné je určite úplne v pohode a len také mierne porušenie spoločenského bontonu. Ale právnik bude vedieť nasmerovať lepšie.

fokuska
23. jan 2019

@vroni Autorka napisala, ze 2 mesiace najom neplatila, lebo isli z tej kaucie, ktora bola zlozena - na to vacsinou ta zabezpeka aj sluzi. Teraz treti mesiac je vlastne jej prvy co zatial neuhradila a v dalsom prispevku pise, ze si mysli, ze to dnes uhradi. Cize mozno s platbou iba meska.

Ano, urcite mohla hned reagovat, ze chce pisomnu vypoved, ale tu je ociernovana ako keby len ona robila chyby a spravala sa zle a ze ako ju dostat prec a radia jej tu poslat za nou Ukrajincov a podobne.

vroni
23. jan 2019

@fokuska, nie, práve na to zábezpeka NESLÚŽI. Zábezpeka je na pokrytie prípadných škôd alebo nedoplatkov, to nie je žiadne predplatené nájomné. Jasne, ze majiteľ urobil chybu, že nedal výpoveď písomne a posielať na niekoho hlavohrude tiež nie je v poriadku. Ale ta najomnicka koná minimálne nemorálne, nie je za čo ju chrániť ci obdivovať. Byť to môj byt, vytočím sa do biela a vrámci zákona jej naplujem do polievky, koľko sa dá. Nenávidím vychcanych ľudí a táto tetula vychcana je.

fokuska
23. jan 2019

@vroni Sluzi na pokrytie pripadnych skod, ale v praxi to chodi tak, ze ked sa dohodne ukoncenie najmu, alebo sa da vypoved a byt je v poriadku, tak namiesto toho aby sa dalej platil najom a zabezpeka sa p ukonceni vratila, tak sa tie peniaze pouziju na vyplatenie najmu.

Ale ano ok, nevieme aky je tu pripad, ci byt skontrolovali ci nie. Podla mna tu nekona nemoralne len ta pani, ale aj prenajimatel.

vroni
23. jan 2019

@fokuska, prenajímateľ urobil chybu, že nedal výpoveď písomne. Medzi slušným a serióznym ľuďmi sa to rieši pripomenutim. Nabudúce už taký naivný nebude. Ale nič nemorálne na jeho konaní nevidím.

fokuska
23. jan 2019

@vroni Nepovedala by som ze je to o naivite - pisomnou vypovedou chrani v prvom rade seba. A mozno som sa zle vyjadrila - nemoralne sa mi zda byt to, ze autorka pise, ze pani chce vystahovat za hrube porusenie a ze kde maju oni teraz byvat ked ich predchadzajuce byvanie predali a musia ho uvolnit. Ale to zas je rozdiel otec, ktory prenajima a autorka ktora tu pise prispevok.
Asi som mala napisat ze doslo k pochybeniu z oboch stran - mohla sa pani ozvat skor, ze predsa to nema pisomne, nemusel byt najom uhradzany z tej kaucie, kedze nemala v umysle sa vystahovat. A zas pan mal dat oficialne pisomnu vypoved a dohodnut sa ako bude vyplatena naspat kaucia.