Právoplatnosť rozhodnutia

petronelka47
1. apr 2023

Ahojte,v decembri 2022 sudkyňa rozhodla ohľadom výživnom a zverení do starostlivosti,doteraz to nieje právoplatne. Aj vy ste tak dlho na to čakali? Samozrejme že zatial ex neposlal ani €. Možno sa proti rozsudku odvolal,ale ani to mi súd nedá vedieť? Mám ďalej len tak čakať.
Vďaka

mira0611
1. apr 2023

@petronelka47 ahoj, ja ked som sa rozvadzala, tak som povedala, ze sa nebudem odvolavat a prosim, aby to bolo pravoplatne od dnes.
Ano, aj on musel suhlasit. Chod na sud, nech ti na rozvodovy papier daju peciatku pravoplatnosti, oni sa pozru v systeme a ked sa odvolal budes to vediet. Myslim, ze pravoplatnost ak sa neodvolal je 14 ci 30 dni, takze to uz davno vyprsalo a ex by mal uz platit vyzivne. Ale naozaj tie dni neviem na 100%.
Ak budes mat pravoplatny rozsudok sla by som na policiu oznamit, ze od decembra neplatil, oni vacsinou okamzite idu k otcovi a odoberu mu vodicsky preukaz pokym nezaplati vyzivne. Vacsinou do tyzdna potom zaplatia.

vojkri
1. apr 2023

@petronelka47 vied zavolat na sud na info kancelariu a opytat sa ci bolo podane odvolanie alebo je to pravoplatne. Ak je tak postup ako Ti radia vyssie

petronelka47
autor
1. apr 2023

@vojkri dovolať sa tam nieje možné, tak som im písala mail,jednoducha odpoveď že to ešte nieje pravoplatne a potom som sa ešte pýtala či rozsudok v časti týkajúcej sa výživného už vykonateľný a žiadna odpoveď

mira0611
1. apr 2023

@petronelka47 a nemala si pravnika pocas rozvodu? Vsak ked jemu/jej zavolas ohladne vyzivneho, ci je vykonatelne, tak vie povedat do telefonu, ano ci nie.
Ak by si nemala, zavolala by som bezplatnu pravnu poradnu.

petronelka47
autor
1. apr 2023

@mira0611 mám právnickú cez CPP a to je 0 bodov,ako by som žiadnu nemala

petronelka47
autor
1. apr 2023

@mira0611 nerozvádzala som sa ,som slobodná mama

mira0611
1. apr 2023

@petronelka47 vsak skus jej zavolat a spytat sa na to? Ci je uz otec povinny platit alebo nie.

draik
1. apr 2023

@petronelka47
Rozsudky o výživnom sú vykonateľné (=je potrebné sa nimi riadiť), aj keď nie sú pravoplatné (=plynie lehota na podanie odvolania alebo ak aj odvolanie bolo podané). Podstatné je, či rozhodnutie súdu bolo z právneho hľadiska doručené.
V prvom rade komunikujte so svojou právničkou. Inak volajte na informačné centrum súdu alebo tam osobne zájdite.

petronelka47
autor
1. apr 2023

@draik rozhodnutie súdu bolo ex doručené za pomoci polície 13.3.2023. Viac neviem a ani mi na súde nepovedali.

hipuska
1. apr 2023

A kedy si tam volala? Lebo on tam má pravdepodobne 15 dni na odvolanie. Takže by malo nadobnut právoplatnosť niekedy teraz. (Ak sa neodvolal)

petronelka47
autor
1. apr 2023

@hipuska 13.3.dostal rozsudok a 30.3.som pisala na súd a že to ešte stále nieje právoplatne

alex49
1. apr 2023

28.3. je 15 dní, bud to pracovníčka ešte nevyznačila, alebo nechávajú ešte pár dní na doručenie odvolania. Odvolanie mohol poslať aj ten posledný deň, pošta sa môže omeškať.

draik
1. apr 2023

@petronelka47
Je povinný sa ním riadiť od doručenia, teda aj platiť výživné. Bez ohľadu na to, či sa odvolá. Právoplatnosť v tomto prípade nie je podstatná.

hipuska
1. apr 2023

@draik áno, to su dve veci ktoré sa riesia.

@petronelka47 ako vieš, že to prevzal 13.3.?

petronelka47
autor
1. apr 2023

@hipuska to mi povedali na infocentre

mira0611
1. apr 2023

@petronelka47 vsak v decembri sud rozhodol, prevzal 13.03. To su 3 mesiace a chces mi povedat, ze nie je to pravoplatne???
Sorry, ale ked neprevezmes od exekutora list tak ci onak, zacnu to exekuciu vykonavat. Mas papier s decembrovym datumom chod na policiu ukaz svoj papier a povedz, ze neplati.

draik
1. apr 2023

@mira0611
Skúsil by som čítať s pochopením.

dadis
2. apr 2023

@autorka zastav sa v info kancelarii na sude a vykonatelnost ti na rozsudok uz teraz vyznacia. 13.3. bol rozsudok doruceny, k tomu datumu ti vyznacua na rozsudok peciatku a vykonatelnost rozsudku (tak ako ti pisal vyssie draik, vo veciach vyzivneho sa na pravoplatnost rozsudku nemusi cakat, rozsudok je vykonatelny dnom dorucenia). A teraz k tomu, co je v rozsudku napisane -vyzivne ma platit do 15.dna v mesiaci? Ak ano a vyzivne neposlal, tak mozes rovno s vyznacenym rozsudkom ist za exekutorom.

petronelka47
autor
2. apr 2023

@dadis akože prečo mi toto nepovie právnička??

dadis
2. apr 2023

@petronelka47 Ja neviem :( mala som to podobne s ex manzelom. On pred poslednym pojednavanim vypovedal pravnika a tiez si myslel, ze ked sa odvola, tak nemusi platit. Moja pravnicka mu musela posielat vyzvu s prislusnym paragrafom obcianskeho zakonika.

petronelka47
autor
3. apr 2023

@dadis a rozsudok mi vôbec neposlali,len mojej "pravničke" a ona mi to preposlala a ja vytlacila,je to takto OK?

dadis
3. apr 2023
stannkas
4. apr 2023

Rozsudok súdu o výživnom je v zmysle § 44 Civilného mimosporového poriadku predbežne vykonateľný jeho doručením. V praxi uvedené znamená, že povinný musí platiť výživné už od času, kedy mu bol takýto rozsudok doručený, a to aj v prípade, že rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť (napríklad aj z dôvodu podania odvolania). Zároveň v rozsudku muselo byť poučenie o možnosti podať odvolanie. To či sa Váš ex odvolal je možné veľmi jednoducho zistiť, a to tak, že sa pôjdete pozrieť do svojho spisu na súd. Po prípade Vaša právnička musí mať prístup do elektronického súdneho spisu, kde sa dá pozrieť, či bolo zo strany Vášho ex podané odvolanie.