Právo na informácie o deťoch u rozvedených rodičov

4. aug 2020

Kto by mi vedel poradiť? Mám zverené deti do osobnej starostlivosti. Podľa pravneho zástupcu, otec maloletých má právo (ako rodič, ktorému deti zverené neboli) na informácie o zdr.stave, škole, atď. Tieto mu podávam, o všetkých podaných veciach, ale otec má "šikanuje"pretože si vyžaduje každý deň mail o priebehu dňa detí, kde sme boli, čo sme robili..chce má aj naďalej kontrolovať. Naopak, keď su deti s otcom, napr.konkretne teraz 3 týždne cez leto...ja o deťoch neviem nič. Celých 20 dní mi otec telefón nezdvihne, neviem kde sa s deťmi nachádza, či sú v poriadku. Vraj, ja ako rodič, ktoremu deti zverené bolo, nemôžem toto vyžadovať. Otec si momentálne túto požiadavku dal aj na sud-chce má rozhodnutím súdu donutit ho informovať. Nie je to nespravodlivé? Že ja musím a on nič? V prípade, ak sa mi zas nepodarí s ním spojiť, mám nejaké páky? Napr.zavolat na sociálku, aby ich skontrovali? Či sú v poriadku? Keď vlastne ani neviem kde sú?

korunka1
4. aug 2020

Neporadím, ale gratulujem, že si dokázala od takého debila odísť

lujza123
4. aug 2020

Priebeh dňa a jedálniček predsa nieje info o zdravotnom stave ani škole takže by som na neho zvysoka vykaslala a informovala ho iba o tom o com treba.
Deťom odporúčam dat mobil a zavolať im priamo, neviem predstaviť ze sa deti nesmú porozprávať s mamou celé 3 týždne, choré toto.

Celkovo skúste obidvaja vynechať vašu vzájomnú komunikáciu a pýtajte sa priamo deti, ale skúste ich neobtazovat, žiadnemu z nich nieje príjemný výsluch rodica typu kde ste, čo ste jedli a ofrflavanie druhého rodica. Deti sú není blbé a poznajú rozdiel medzi záujmom a vysluchom.

Ak ti môžem poradiť z osobnej skúsenosti bud k otcovi deti asertivna a snaž sa nereagovať na neho zbytocne emotívne, komunikuj stručne a iba ohľadom deti, nedaj sa vyprovokovať...

Jeho to blbnutie prejde, keď nebudeš žiadno reagovať. Do roka máš pokoj. Keď sa budeš jedovat a posielať na neho sociálku budete sa handrkovat donekonečna. Múdrejší ustupi

alenah31
4. aug 2020

Podľa Zákona o rodine má druhý rodič (rozumej ten, ktorý deti zverené súdom nemá) právo na podstatné informácie. Bežné informácie - dianie čo ste robili počas týždňa, mesiaca čo ste jedli, kde ste boli na výlete, že ste napr. dieťaťu založili sporenie či poistku - toto sú bežné rozhodnutia a je čisto na tebe či to druhému rodičovi oznámiš.

A potom sú podstatné informácie - Podstatným rozhodnutím vo veci mal. dieťaťa treba rozumieť také rozhodnutie rodiča, ktoré svojim obsahom a dôsledkami výrazne zasahuje do výkonu rodičovských práv a povinností druhého rodiča a súčasne má výrazný vplyv na záujem samotného dieťaťa. Podstatnými rozhodnutiami sú napríklad trvalé alebo dlhodobé vycestovanie mal. dieťaťa do krajiny, ktorá nie je obvyklým pobytom mal. dieťaťa, , zmena štátneho občianstva mal. dieťaťa, poskytovanie zdravotnej starostlivosti mal. dieťaťu, najmä v prípadoch poskytovania dlhodobej zdravotnej starostlivosti alebo starostlivosti, ktorá môže mať priamy vplyv na život mal. dieťaťa, vrátane zmeny ošetrujúceho lekára mal. dieťaťa, príprava na budúce povolanie mal. dieťaťa, najmä rozhodovanie o forme a druhu štúdia, vrátane zmeny školy mal. dieťaťa, zmena priezviska mal. dieťaťa. Toto sú informácie, na ktoré má zo zákona nárok a musíš ich poskytnúť.

Pokiaľ sa druhému rodičovi nepáči, že ho neinformuješ o každodennom priebehu detí nech si podá žiadosť na súd - musí byť ale opodstatnená...z priebehu dňa, ktorý mu dieťa opísalo by mal napr. pocit, že konáš v neprospech dieťaťa - a súd trebárs určí, že má pravdu a ty budeš musieť poskytnúť info mesačne čo podstatné sa v tom mesiaci stalo. Ale toto ani neviem, že by niekomu prešlo - to už je extrém.

To čo opisuješ ty by som považovala za šikanu a obmedzovanie...a to môžeš zasa nahlásiť ty nech ho súd skrotí.

autor
4. aug 2020

@lujza123 toto trvá už 3 rok. Tie som čakala, že ho to prejde. Ja som už dávno nad vecou, on si proste myslí, že som deti uniesla a snažím sa o vymazanie druhého rodiča. Teraz, čo je to také moderné. Za vserko-ked sa mu nedarí napr.v práci som zodpovedná ja.

@alenah31 Toto presne viem, a toto aj robím. Práveže ma dal.na súd, len ja mám kopu mailov čo mu posielam, takže zatiaľ ešte nebolo pojednávanie tak neviem . Chce má súdne zaviazať 2x do mesiaca. A presne sa oháňa tým právom. Lenze aké mám právo ja? Keď fakt neviem, kde sa deti nachadzaju celé tri týždne? Veď nepotrebujem vedieť denný režim, ani konkrétne, stačí mi iba kde sú a či sú zdraví. Keď mu napíšem.neodpise, telefón nedvíha. A deti telefony maju, ale tie im otec konfiskuje vždy, keď k nemu prídu

elenita
4. aug 2020

Napis do skupiny Pravne poradenstvo. Drzim palce.

alenah31
4. aug 2020

počas obdobia čo sú u neho ale nemá povinnosť ťa informovať čo robia pokiaľ sa nestala "nepredvíteteľná okolnosť...napr. úraz". Ale platí to aj opačne. Sudcovia nie sú blbí - súdu sa neboj. Toto čo popisuješ je obťažovanie. Prešlo by mu to len v tedy ak preukáže, že sa viac krát stalo, že si mu zamlčala "podstatnú" informáciu. Tu skôr ide o jeho ego....určite to zamietnu, len sa priprav na to, že sa odvolá. Takýchto pojednávaní kde si chlapi "honia svoje ego" sú plné súdy. Skrátka sa nevie zmieriť z rozvodom a s tým ako súd rozhodol čo sa detí týka. A určite tam nechoď bez právnika - už len pre tvoju pohodu, nebudeš sa cítiť "holá - nechránená"!

autor
4. aug 2020

@alenah31 ďakujem. Teraz mi uznali zvýšenie výživného, takže to ho tiež dosť rozzúrilo. Deťom povedal, že on musí jesť chleba s maslom, lebo mamka si požiadala o viac peňazí, ktoré on nema

alenah31
4. aug 2020

neboj deti nie sú sprosté...nasávajú veľa z toho čo vidia. Možno ich to - pokiaľ sú malé mätie, ale deti rastú - a vedia si informácie o tom čo je pravda a čo nie roztriediť😉 Ostatne keď sú u neho vidia, že to maslo a chlieb nie je jediná vec čo má v kuchyni. vždy budeš v nevýhode - pretože v jeho očiach si vyhrala...musí ti to predsa osladiť. Musíš sa na to povzniesť..inak ťa to pohltí. Ďalšiu vlnu teroru čakaj keď si niekoho nájdeš - nevravím, že teraz. Jemu to bude vadiť aj keď sa to stane po rokoch. Dýchaj a teš sa zo života. Už to, že si zvládla rozvod je veľa - mnohé žijú v nefunkčných manželstvách a vlastne nežijú. V podstate si víťaz👍

fiafia
4. aug 2020

Právne poradiť neviem, ale čítať toto mi dvíha tlak. Toto bude riadny..... ktorý,si timto šikanovanim teba potrebuje hladkať ego, niečo dokázať, prípadne mu ide o pomstu. Chudata deti, bohvie čo im tára keď sú s ním, či deti nestve proti tebe. Pevne verím, že súd toto neschváli. Len aby nežiadal o striedavku

panelacikova
4. aug 2020

@alenah31 prosím o názor. dcéru mám už 4.rok zverenú, všetko ohľadom platenia výživného aj trávenia času s dieťaťom je OK. čo mám ale problém je, že ex sa chová ako idiot a podľa môjho názoru tým môže uškodiť dieťaťu. príklad: dcéra bola zaočkovaná a lekárka odporúčala niekoľko dní upevňovať imunitu, zbytočne ju nevystavovať slnku, ani preplneným plavárňam či kúpaliskám. klasická situácia, kedy dieťa, ktoré je bežne oslabené, je navyše zaočkované a lekárka dá odporúčania. ja to poviem bývalému, on súhlasí. vezme dieťa a o 5 dní mi dieťa volá, že otec ho ťahá do aquaparku. dcéra nechce ísť, otec nástojí. napokon nejdú. keď mu poviem, že prečo to robí, že dieťa je očkované a navyše, ani nemá záujem o aquapark, tak vyhlási vetu: mám ju ja, tak bude robiť to, čo poviem ja.
čo v takom prípade? takýchto vecí už bolo u nás množstvo, v konečnom dôsledku sa dcéra bránila a napokon neuspel, ale ja osobne mám pocit, že to zle vplýva celkovo na jej psychiku, keď ona vie, už je rozumná, počuje, čo jej radí lekárka, počuje, že to poviem otcovi ja a on súhlasí a napokon musí ešte s debilom "bojovať" o to, aby nešla, kam si zmyslel on. môžem s tým niečo urobiť po právnej stránke? môžem podať na súd niečo v zmysle, že on ju nemôže ťahať, kde sa mu zachce, pokiaľ tým ohrozuje jej zdravie, nebodaj život?
a to takých situácií za 3 roky bolo neúrekom. viem, že to robí naschvál mne, aby ma nazlostil, hoci sa mu to nedarí. v konečnom dôsledku však trpí dcéra, lebo sa s ním musí vadiť, aby si uchránila zdravie a aby nešla tam, kde chce ísť vlastne on, nie ona. a to nepíšem o banalitách, ako ísť vysypať smeti. ale sú to veci, kde naozaj mala nejaké odporúčania napríklad od lekárov a on to vždy buď porušil (v 80% prípadov mi potom malá ochorela) alebo chcel porušiť, ale dcéra sa už vedela ubrániť

alenah31
4. aug 2020

@panelacikova píšem IP - nech neriešime osobné veci verejne

autor
4. aug 2020

@panelacikova tak toto je aj u nás

deti95060810
4. aug 2020

máš aj súdom prikázané ako má taká správa vyzerať, čo musí obsahovať , popr. koľko riadkov máš tam navymýšľať....ak nie, tak napíšem deti sú Ok a dovi dopo....a kopírujem každý deň. Sem tam sa neozvem vôbec - pokazil sa noteboook...😉
A môže ma súd naháňať koľko len chce....😉
bude pritláčať ex - blbé požiadavky zmedializujem...

deti95060810
4. aug 2020

ex ti nedvíha telefón, neodpovedá na správy - prečo si myslíš že ty si povinná to robiť.... troška sa mu postav na odpor - nemusíš sa hádať, ale napr. nespravím všetko o čo si požiada ex....

autor
4. aug 2020

@deti95060810 práveže čakám na pojednávanie, tak neviem ešte. Ale tak ja dokladam kopu mailov, kde ho informujem

deti95060810
4. aug 2020

by som chcela vidieť ten paragraf ktorý by ma zaväzoval dávať pravidelné info o deťoch ex....Ono to v podstate nie je problém, len ide o to ako sa on chová ku tebe...😉

autor
4. aug 2020

@deti95060810 akože je to také obťažujúce. Keď mi každý deň pípne...sú zdraví? A mám to ako
@panelacikova tiež nič nerespektuje. Aj my sme mali aquapark po očkovaní.

lujza123
4. aug 2020

To poznám, môj ex začal polavovat s eeeebnutosti tak 6 ty rok od rozchodu, teraz je to 10 a uz relativne v pohode.
Ja nám pocit ze ti ohrdnuti chlapi sú ako cez kopirak....
Dieťa nachladne? Matka ho zle oblieka.! Zla znamka v škole? Matka sa nevenuje! Odstávajú dietku uši, potrebuje rovnatka? Matkine pofiderne gény!
Čo si papal na večeru? Parky? Ta matka ti zas nevie navariť!

Môj ex vie byť tiež zabavny. Platí 25! 25 eur - polka sumy na školu, kruzky, autobusovú kartu. Každý druhý mesiac nejaký problém prečo nemôže... Lebo však on sa stará, on bol s nou raz v zime lyžovať, vyšlo ho to 100 eur (zarátal aj sumu co minul na seba) tak mu nám dat pokoj on nič platiť nebude polroka... Komédia toto

Ale stále razim teóriu že najrychlejsia cesta z tohto von je co najmenej pozornosti, nenechať sa vtiahnuť do hádok ci sporov, ani pristúpiť na takéto obťažovanie ci sikanu.
Keď s chlapom nepohne nič, treba skúsiť cez jeho mamu, sestru, kamaráta nech mu dohovorí.

autor
4. aug 2020

@lujza123 6 rokov? To sa mi zdá večnosť. A áno, aj o tých chorobách to sedí, aj o strojčeku, ak ten máme. Ja už začínam ho ignorovať ale akosi mám potrebu vždy to riešiť keď tam idú. U nás sa nedá ani cez mamu ani cez svokru. Tie ma nenávidia obe, a zastávajú si ho všade kde môžu

luccija
4. aug 2020

Prečo mu denne píšeš mail kde boli a čo robili deti, keď ty nevieš kde sú a čo robia 3 týždne a nemôžeš s nimi volať?Jednoducho nenapíšem a neodpisem ako on.Drzim palce na súde a určite si ber so sebou pravnicku

autor
5. aug 2020

@luccija nepíšem.mu denne, on si to vyžaduje. A je to strašné otravné. Píšem mu iba o podstatných veciach.

autor
5. aug 2020

Ale teda, nikto mi neviete poradiť, že keď už 7 deň neviem nič, ci ho vie niekto skontrolovať?

luccija
5. aug 2020

Nepíš mu vôbec ako on tebe😊vidíš, že on s tým nemá problém.Nikto ho neskontroluje má deti je za ne zodpovedný.Neviem prečo si to nechas, že deti sa Ti nemôžu ozvat

autor
5. aug 2020

@luccija a čo.mam.podla.teba robiť? A pisat mu musím. Už len kvôli tomu, aby som to mohla na súde preukázať.

luccija
5. aug 2020

Písať máš pri dôležitých info dieťa si rozbilo hlavu, treba podpis na nástup do škôlky....A nie bežný deň čo si robila, kde boli....veď nevidíš, že ty robíš to, čo chce on a ty nevieš o deťoch nic?Nie je Ti to podozrivé?Veď s tebou manipuluje.Dokazy máš doteraz si písala teraz stačilo.

komir63
5. aug 2020

Prečo to neobrátiš na svoju zábavu? Na slinky dňa mu napíš obsiahly mail, kedy deti kakali a koľko, aká bola farba a konzistencia, čo jedli...atď. Potom treba napísať aj o tom, że v škole sa pohádali deti so spolužiakmi a tiež spomenúť to, že syn si nevymenil ponožky. Zahltiť exmanžela zbytočnými informáciami.

autor
6. aug 2020

@komir63 😀