Platenie súdnych trovov

rommieee
7. mar 2012

Ahojte.. dostala som sa do nepríjemnej situácie a bola by som rada, keby ste mi poradili.
Pred tri a pol rokom sa mne a môjmu ex-partnerovi (neboli sme ani zosobášení) narodila dcéra, po 4mesiacoch od jej narodenia sa so mnou rozišiel. Ja som mala problémy v rodine, tak keď mala moja dcéra 9mesiacov, mama ma vyhodila z domu a malú jej súd prisúdil do opatery, pretože ja som nemala ani kde bývať. Medzičasom sa moje vzťahy s mamou zlepšili, ale stále bývam mimo domova. Pred rokom si môj ex požiadal na súde o starostlivosť o našu dcéru. V decembri 2011 mu súd vyhovel, pretože má lepšie vytvorené životné podmienky, čo chápem pre dobro mojej dcéry, ale moja otázka sa týka toho, že k súdu boli prizvaní súdni znalci s tým, že po súde im boli vyplatené súdne trovy - mám to doma v listoch zo súdu potvrdené.
Teraz na konci februára 2012 mi prišiel doporučený list zo súdu, že ja aj môj ex máme zaplatiť obaja okolo 350euro za súdne trovy.
No teraz nechápem dvom veciam: 1. prečo má niekto ešte niečo platiť, keď už to bolo vyplatené zo štátnych prostriedkov?
2. prečo mám platiť ja, keď ako som napísala celý čas po dobu toho konania, to bolo konanie medzi mojou mamou a mojim ex a nie medzi mnou a mojim ex.

Nedáva mi to zmysel a neviem kam sa mám obrátiť. Na odvolanie sa mám 15dní a samozrejme nikto by nechcel platiť len tak za niečo, čo mu neprináleží, aby platil. Na dcéru som platila aj mame aj ex-partnerovi výživné určené súdom na čas aj sa s malou stretávam, len nechápem o čo tu teraz ide. Budem rada, ak mi poradíte 🙂

zabka88
7. mar 2012

@rommieee ahoj, zdá sa mi to divné. Vyzerá to akokeby si exmanžel nárokoval starostlivosť voči tebe a nie voči tvojej mame. Súdne trovy môžu z časti uhrádzať účastníci konania. Keby si bola účastníkom konania tak by to ešte ako tak dávalo logiku, že súd zaviazal úhradou trov oboch účastníkov, ale podľa tvojho opisu mi to nesedí 😖 určite sa odvolaj a daj vedieť ako si dopadla.. držím palčeky

zabka88
7. mar 2012

júúúj admin, to čo je za skloňovanie, že trovov? "trovy konania" , "trov konania" 😉

rommieee
autor
7. mar 2012

dakujem zabka 🙂 ucastnici konania su moja mama a byvaly (s ktorym sme neboli ani manzelia) a ja som tam vedena, ako tretia osoba, za dalsie v niektorych zapisniciach zevraj ani nie som uvedena, ze som sa zucastnila konania, co som si na 100% ista, ze som tam bola... cele je to divne.. odvolam sa, ale neviem, ako a kam.. kedze nemam peniaze nazvys ani nahodou.. a uz vobec nie na nejake sudne trovy, ktore mi podla mna uctuju nepravom.. :/

rommieee
autor
7. mar 2012

@zabka88 no aj keby zaviazal oboch ucastnikov, tak to je stale sud medzi mojou mamou a byvalym.. ja som tam vedena ako "druhy odporca" LENZE som nemala pravnika ani nic podobne, nebol to sud medzi troma stranami, ale medzi dvoma - moja mama, moj ex.. tak stale nechapem.. byvaly mi na to povedal, ze to preto mam platit, lebo som rodic...a tot vse

zabka88
7. mar 2012

@rommieee

to je dobre, keď tam nie si nikde uvedená ako účastník konania tak máš veľmi veľkú šancu uspieť, podľa mňa ide vyslovene o chybu (niekto na súde bol prepracovaný 😝)

kam? na ten súd, ktorý vydal rozhodnutie o trovách konania (malo by to byť v tom istom rozhodnutí, ktorým zveril dieťa do starostlivosti otca)

ako? posielam niečo na inšpiráciu :
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob...

ale stačí ak to napíšeš takto stručne: Ja xy, bytom... r.č....... podávam odvolanie voči rozhodnutiu..... vydaným súdom .... dňa..... v časti, v ktorom som bola určená povinnou zaplatiť trovy konania vo výške....
Odôvodnenie: S povinnosťou platiť trovy konania nesúhlasím z dôvodu že som v prípade.....nebola účastníčkou konania...

keď už niečo budeš mať, kludne mi to pošli do IP, viac hláv viac rozumu - dotvoríme 😀

ozaj, a včas podané odovlanie má odkladný účinok takže nič neplať!

zabka88
7. mar 2012

@rommieee to je zle že si tam uvedená ako druhý odporca, nevadí skús čosi napísať niečo vymyslíme 🙂 ešte pozri kedy si si prevzala rozhodnutie, aby sme vedeli do kedy je čas.. zatím..

rommieee
autor
7. mar 2012

jééj dakujem velmi pekne.. ono ja som si to este nebola vybrat na poste, aby som natiahla cas, ale povedala mi to mama, pretoze jej prislo zo sudu, ze ja a byvaly mame zaplatit tolko a tolko. idem si to vybrat 16.marca, nech mam na to viac casu, preto zhanam informacie... ale dakujem velmi pekne.. kazdopadne si to v linku precitam a napisem to odvolanie. 🙂

rommieee
autor
7. mar 2012

@zabka88 este som to nebola na poste vybrat 🙂