Osvojenie dieťaťa cudzincom

adat17
17. apr 2023

Dobrý deň chcela by som sa spýtať mám manžela cudzinca chceli by sme požiadať aj o osvojenie manželom. Dá sa to aj keď je manžel cudzinec ? Ex sa s malým nestretáva vôbec. Už ho 5 mesiacov nevidel jedine čo spraví je že pošle 100€ mesačne a teraz po 3x zaplatiť obedy v škole. Je tu nejaká šanca uspieť pri osvojení ?
Nemáme súdom určené nič. Ohľadne financii sme sa dohodli a stretávať ak by chcel mu nebránim ale očividne nechce. Inak sa nepodiela na výchove, pre malého nikdy nebol ani v škole ani škôlke ani nevie ako sa učí nič ho nezaujíma. Opýta sa raz za mesiac či ne všetko ok a to je celé. Je možné že by sme išli bývať s mojim manželom a synom do zahraničia. Je ktomu potrebný súhlas otca keď sme neboli na súde ?

adat17
autor
17. apr 2023

Ešte aby som nezabudla s exom sme rozídený od malého 3 rokov. Teraz má 8

annamalaga
17. apr 2023

Áno je. Žiaľ, ešte ti môže narobiť problémy.

e1i
17. apr 2023

@adat17 myslim ze ak je v rodnom liste tak ano suhlas potrebujes

adat17
autor
17. apr 2023

@annamalaga Takže si ho môže osvojiť aj keď je cudzinec ?

zuzinka888
17. apr 2023

Tak je to tvoj manzel tak ano asi bude viac papierovaciek - cudzinec- asi vsetko prelozene v jeho rodnom jazyku- ak to nie je npr. Cech. Je to nezvratne- aby potom netvrdil,ze nevedel. A ex musi dat suhlas a neviem ci by si neprisla o vyzivne- Ved uz otca bude mat - z pohladu tvojho ex.

morgane1975
18. apr 2023

@adat17 suhlas otca potrebujete na osvojenie aj na vycestovanie. Ak pride k osvojeniu a vas muz si chlapca adoptuje, vasmu ex zanikne povinnost platit vyzivne. Vzda sa otcovstva a to nadobudne vas muz. Inak obdivuhodny clovek. Maloktory ma zaujem o osvojenie partnerkinho dietata.

slavomira236
18. apr 2023

@adat17 potrebujes suhlas a staci upne ze zavola raz za cas pre sud je to ze sa o dieta zaujima

stanulienkat
18. apr 2023

Otec dietata musi suhlasit a nasledne uz nemusi platit alimenty. Tvoj manze zas v pripade rozvodu bude musiet na to dieta, ktore nie je jeho, platit alimenty.

whatever1
18. apr 2023

@adat17 Ked nesuhlasil ani so zmenou priezviska, pochybujem, ze sa vzda otcovstva. Radsej sa ho to teraz ani nepytaj ak teda planujes odcestovat do zahranicia, lebo bude urazeny a moze ti urobit na priek.

cookie29
18. apr 2023

Ved si skoc na UPSVAR v mieste tvojho bydliska, dostanes konkretne informacie. Ale dost pochybujem, aj ked sa s nou nestretava, plati, co sa povazuje za prejavenie zaujmu. Navyse ak by si ho osvojil tvoj sucasny manzel, tak by biologickeho otca zbavili otcovskych prav a teda pokial s tym nesuhlasi on sam, respektive neurobil nieco skutocne zle, tak ho otcovstva sud nezbavi. Maximalne mozes vysudit zmenu priezviska, tam aj keby eventualne on nesuhlasil, tak sudnou cestou mozes vybavit, ze v zaujme dietata je, aby malo rovnake priezvisko, ako rodina s ktorou zije atd, to sa vyargumentovat da. Ale najjednoduchsie je skutocne zajst na UPSVAR

adat17
autor
18. apr 2023

@cookie29 Lenže on dokazi o tom že sa na malého pýta nemá keďže maže konverzáciu kvôli aktuálnej frajerke 🙂

cookie29
18. apr 2023

@adat17 stačí že občas zaplatí nie? O tom predpokladám nejaký dôkaz ma. Chceš silou mocou zobrat dieťaťu otca. Možno sa mu nevenuje každý víkend ale zostava jeho biologickým otcom. To nebráni dieťaťu mať otčima a vytvoriť si vzťah. A verím ze Ti to kusok komplikuje život pretože potrebuješ súhlas otca na viaceré veci ale na druhej strane tak to funguje. A možno o pár rokov bude mat dieťa záujem.

adat17
autor
18. apr 2023

Ja nechcem silou mocou zobrat dietatu otca nevidí ho 5 mesiacov. Nechodí za nim a ani nechodil. Akože sorry trošku od veci komentár. ak by mal o neho záujem tak by sa staral aj teraz. O pár rokov ma to vôbec zaujímať nebude.

tanyag
18. apr 2023

Biologický otec sa musí vzdať otcovstva...a následne môže tvoj manžel požiadať o osvojenie...iná cesta nie je...vycesfovať so synom do zahraničia nemôžeš bez súhlasu otca...a veľká chyba, že nemáš nič na papieri..dávno si už mala požiadať súdne o zvedenie syna do svojej opateri a stanovenie výživného súdnku cestou...

cookie29
19. apr 2023

@adat17 preco by bol moj komentar od veci? Definicia zaujmu o dieta je ina u kazdeho z nas. Niekto ma pocit, ze ked s nim stravi 10min denne tak sa venuje, iny aj ked je s nim 10 hodin tak ma pocit, ze by mohol urobit viac.
Zakon upravuje "zaujem" biologickeho rodica:

Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak
a) počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka...

cize kedze otec dietata plati vyzivne, je to povazovane za zaujem.

Navyse osvojenim zanika akykolvek vztah (legalny) medzi biologickym rodicom a dietatom. Zvazovala si napriklad, co by bolo, keby Vam to so sucasnym manzelom nevyslo? Oficialne by bol "otcom" a jeho rodičovstvo nie je nadviazané na existenciu manželstva, preto si pri takomto kroku treba uvedomiť, že takto založený vzťah nezaniká ani rozvodom manželstva, počas ktorého došlo k osvojeniu dieťaťa. S manželkou sa rozviesť môže, ale s dieťaťom, ktoré si osvojil, nie.

Navyse, ak som medzi riadkami pochopila, zvazujes vystahovanie do zahranicia. Je to v zaujme dietata? Pretoze sud prihliada v prvom rade na jeho zaujem. A povedala by som, ze v takom pripade je situácia komplikovanejšia a je potrebný aj súhlas Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVaR) alebo orgánu štátnej správy určeného MPSVaR

adat17
autor
19. apr 2023

@cookie29 Určite je to v záujme dieťaťa 🙂 Myslím že študovař v zahraničí na súkromnej anglickej škole je asi oveľa lepšie ako školy tunak. Ďalšia vec on sám považuje mojho manžela za otca. On je ten čo sa o neho stará,učí ho. A som si vedomá že to bude jeho dieťa aj keby sme sa rozviedli 🙂 Lepšie ako jebo bio otec určite ;)

cookie29
19. apr 2023

@adat17 to je posudzovanie podla Teba, nie je objektivne ale subjektivne. Sud zvazuje objektivne. Aj to ze ho vytrhnes z obvykleho prostredia a podobne. To ze sa Tvoj manzel stara, fuka boliestky, prispieva finacne ci mu je oporou nerobi z neho v ociach zakona otca. A toho bio otca si si vybrala vtedy Ty, nepredpokladam, ze by islo o znasilnenie. Tak ako si si teraz vybrala manzela. A pozri ako to dopadlo... nesudim a nepoznam okolnosti, len hovorim, ze ludia sa menia. A v konecnom dosledku, ako som Ti uz odporucala, zajdi si na UPSVAR. Mna presviedcat nemusis a je totalne jedno co si myslim, na veci to nic nemeni.