Nesúhlas so striedavou starostlivosťou

deni1988
10. mar 2024

Dobrý deň, snáď mi vie niekto poradiť. Manžel podal žiadosť o rozvod a žiada v nej striedavu starostlivosť -teda každý druhý víkend a 2 týždne v letných mesiacoch. Dcéra má 4 roky a od jej narodenia vôbec spolu nežijeme. Je na mňa naviazaná. Manžel je liečený psychiatrický pacient na psychozu a ďalšie úzkosti. Momentálne je sledovaný ambulantne a berie lieky. Pred 3 mesiacmi mal zase duševné stavy-nespavost tak ostal mesiac na PN aby sa dal dokopy. Môže sa to hocikedy vrátiť.
Je možné že by takému človekovi súd uznal striedavu starostlivosť o dieťa? Viem že nie je schopný sa postarať poriadne ani sám o seba nie to ešte o dieťa, a viem že by to skôr dopadlo tak že o dieťa by sa starala jeho matka keďže on si nevie poriadne ani sám navariť.
A ja chcem na súde požiadať výhradne starostlivosť do mojej opatery. Ide mi hlavne o jej zdravie a bezpečie.
Vopred vám ďakujem za radu

viestta
10. mar 2024

@deni1988 toto co ziada manzel nie je striedava starostlivost. Jeho navrh je standardna poziadavka na styk otca s dietatom. Zverenie diatata do opatery matky neznamena, ze nebude umozneny styk otca s dietatom.
A ci zdravotny stav otca je prekazkou v tom aby sa s dcerou stykal, o tom rozhodne sud. Moze si k tomu vyziadat aj stanoviska znalcov aby rozhodol v najlepsom zaujme dietata

ptvw
10. mar 2024

hento nie je striedavka ako bolo aj vyššie spomenute

ukulela
10. mar 2024

@deni1988 toto nie je striedavoa starostlivost, ale úplne štandardný styk otca s dieťaťom. A ty nechceš výhradnu starostlivosť, ale zákaz stretávania sa. Ja by som sa snažila, aby dieťa malo vzťah s otcom aj starkou, ak majú záujem.

nelca0510
11. mar 2024

@deni1988 dovoľ mu stretávať sa s dcérou. Veď vieš,s kým si si robila dieťa,už vtedy si to vedela. Najprv trávte čas spolu (ak chces byť pritom ) a potom postupne predlžuj čas bytia dcéry a otca

slavomira236
11. mar 2024

@deni1988 syriedava starostlivost je ze tyzden je u teba tyzden u otca pripadne po 2tyzdne tobuz je na dohode. Toto co pises je normalny styk otca s dietatom

dadka1997
11. mar 2024

@deni1988 to co ziada muž nie je striedavka, ale co vacisnou sud schvaluje... ale pri jeho zdravotnom stavu neviem, skus si podať to, ze budes ty s nim v pritomnosti stretnutia budexto sice neprijemne ale, nemozes ho mat iba ty vo vyhradnej starostlivosti to ti neprejde...

A ako ste zili tie 4 roky, ked ste manzelia? Ako sa stretaval s maloou ?

cookie29
11. mar 2024

Pozri, striedva starostlivost, ako Ti bolo pisane je, ze dieta travi rovnaky cas u kazdeho rodica, ci uz je to tyzden/tyzden alebo systemom 3/4/4/3 dni a pod... Ty pises o klasickom styku otca s dietatom. To ze je otec psychiatricky pacient neznamena, ze nemoze mat styk s dietatom, pokial nema nejake sklony k ublizovaniu/sebaublizovaniu a pod a pokial sa lieci. To ze mu s dietatom bude pomahat mama predsa nie je problem. Je na Tebe, aby si umoznila styk otca s dietatom. Ako ste fungovali doteraz? Prisiel k tebe? CHodili ste spolu? Maximalne mozes poziadat, aby na zaciatku boli stretnutia u Teba, alebo pod dozorom, ale dieta potrebuje aj otca

damian85
11. mar 2024

@deni1988 požiadaj o znalecké dokazovanie ( cca 1000 eur obaja ) a buď sa tvoje " nebezpečie " potvrdí - alebo možno prídu na to že skutočná striedavá starostlivosť t.j týždeň u teba a týždeň u neho by bolo pre dieťa lepšie. Keby da deti dávali do starostlivosti / resp.rodičov by zbavovali rodičovských práv na základe názoru jednej zo strán - deti by nemal kto vychovávať .

stannkas
11. mar 2024

To, že sa otec lieči na psychiatrii môže a nemusí byť prekážka jeho stretávania s dieťaťom. V minulosti sme žiadali zákaz styku otca s dieťaťom práve kvôli tomu, že sa otec nachádzal na psychiatrii a liečil sa (dokonca spáchal trestný čin v minulosti, z ktorého napokon nebol odsúdený, nakoľko bol nepríčetný, práve kvôli duševnej chorobe), no nevyhoveli nám (na prvostupňovom súde), nakoľko podľa slov lekárov (a napokon aj súdu), ak otec bral lieky a bol "zaliečený", nepredstavoval pre dieťa hrozbu, a teda mal právo sa s ním stretávať. V danom prípade sme sa odvolávali a stále čakáme na finálne rozhodnutie.