Neplatenie výživného

anina3333
2. apr 2022

Ahojte ako to je ak mam deti vo svojej starostlivosti, prednedávnom som bola hospitalizovana v kritickom stave a deti mal manzel zhruba dva tyzdne,tyzden pred tym boli u mojich rodicoch. Manzel tvrdi ze nemusi platiť vyzivne ani nezaplatil. Jedno z deti sa rozhodlo ostat u manzela a druhe sa vratilo ku mne. Tvrdi ze nemusi platiť vyzivne co je na tom pravdy? Sudom ma urcene platit na obe deti. Co mozem robit?

zmrzlinka2021
2. apr 2022

@anina3333 Nie som pravnicka, ani nemam s tym vlastne skusenosti, ale plati, ze ak ma sudom nieco nariadene, MUSI. Ked chce nieco zmenit, musi to riesit sudnou cestou. Cize podla mna manzel nema pravdu a mala by si to riesit ako keby nezaplatil.

amelie2017
2. apr 2022

Kym nebude mat zo sudu na papieri nejaku zmenu, ze ma platiti len na jedno, tak ma platit na obe. A to, ze ich mal on 2 tyzdne tiez neznamena, ze ti nema zaplatit. Kokos, ako keby aj rodicia, ktori maju deti zverene minuli na ne len tu vysku, ako je vyzivne

pribinak
2. apr 2022

Platí ako baby píšu, kým nemá nove rozhodnutie súdu, stále platí, že má platiť na obe deti

Ale ak sa jedno dieťa rozhodlo, že ostane žiť s otcom, je morálne pýtať výživné aj keď s tebou nežije?

aliaray1
3. apr 2022

@anina3333 Ak mas vyzivne urcene sudom, plati posledne pravoplatne rozhodnutie.
Plati co povie sud a nie exmanzel.

Cize dokial sud pravoplatne nerozhodne inak, je povinny plnit vyzivovaciu povinnost tak, ako to ma v rozsudku.

V opacnom pripade sa dopusta trestneho cinu neplnenia vyzivovavej povinnosti atd.

Ak by aj poziadal sud a dozadoval sa spatne ze platit nemusel kvoli tej situacii ktoru opisujes, neuspeje. Spatne sud na taketo neprihlada.

anina3333
autor
3. apr 2022

@pribinak tu ide o princip,dieta je zmanipulovane a neposiela ani na to druhe dieta vyzivne. Ja len chcem vediet co mozem proti tomu robit ak manzel robi naprieky a neposiela vyzivne ani na jedno dieťa

pribinak
3. apr 2022

@anina3333 nápis mu SMS, že ak nezačne platiť výživné podľa rozhodnutia súdu, das trestne

Vieš, dieťa je zmanipulovane, to posúdi súdny znalec, ak sa to rozhodne jeden z vás riešiť

anina3333
autor
3. apr 2022

@pribinak dieťa je v pubertálnom veku a prikom stoji pri tom drzi nema svoj nazor a same nevie co chce

pribinak
3. apr 2022

@anina3333 to je veľmi subjektívne, puberta to je široký pojem, nejaký svoj názor v tomto veku už má, otázka do akej miery je ten názor ovplyvnený a mánipulovatelny

Ty si v kontakte s tým dieťaťom? Máš k nemu nejaký prístup? Odmieta tá?

anina3333
autor
3. apr 2022

@pribinak mali sme velmi blizky vztah vela sme si rozpravali k otcovi nechcela ísť ani o nom pocut odkedy ma hospotalizovali velmi ju to zmenilo,ani som ju nevidela sem tam nejaka sms je akasi divna cudna

victoriab
3. apr 2022

@anina3333 počkať tri mesiace a smer polícia. Miliónkrát som tak už bola. Pankovci by si mali uvedomiť, ze ked je raz nieco sudom dane, tak to budu rešpektovať. Vobec o tom nediskutuj. Žiaľ, musi nezaplatit tri nesiace, aby si mohla ist na políciu. Policajti to s ex riesili tak, ze najprv zavolali, postrasili, zaplatil. Ak nie, ma na krku sud. Takto sa to trestne oznámenie vzdy teda uzavrelo, lebo zaplatil. Ale ja uz som hanbu nemala, su to peniaze pre deti a basta.

pribinak
3. apr 2022

@anina3333 nemôžeš ísť za ňou do školy? Koľko má dcéra rokov? O druhe dieťa je s ňou v kontakte

anina3333
autor
3. apr 2022

@pribinak ma 14 rokov,druhe dieta nechce vobec byt pri otcovi ledva tam bolo keď som lezala,nevedel tam uz vydrzat ani minutut

pribinak
3. apr 2022

@anina3333 chod za ňou do školy, požiadaj aj školskú psychologickú o pomoc, chod za učiteľkou nech vie čo decko rieši a prežíva
To iste ten menší chlapček. Ak by sa niečo stalo, aby v škole vedeli. Nápis jej že ju napriek tomu čo sa deje, máš rada

pribinak
3. apr 2022

@victoriab už nemusí čakať 3 mes., skrátilo sa to, lebo to veľa ľudí zneužívalo

victoriab
3. apr 2022

@pribinak bola som na policii týždeň dozadu, povedali mi ze je to stale tak.. 🤷

modry1985
4. apr 2022

@anina3333 Z právneho hľadiska musí platiť výživné aj naďalej. Z etického hľadiska ak býva jedno dieťa u neho , odpovedz si sama. Ale pokiaľ nepožiada o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti - vo veku 14 rokov ak nie sú prekážky na strane otca a dieťa si tak želá - pravdepodobne s tým problém nebude. A vtedy sa situácia môže obrátiť. Aj keď deti - sudcovia neradi delia - 14 ročné dieťa neprinútia. A ak o to požiada - kľudne sa môže stať že výživné budeš platiť ty . Výživné na 14 ročné a na " menej " ročné môže byť iné. Takže - on platiť musí - on si požiadať o zmenu styku môže.