Návštevy otca, ktorý žije 200 - 300 km od dieťaťa

jandra
5. aug 2020

Ahojte, chcem sa opytat ci je tu nejaka slobodna mamicka, ktora nezije s otcom dietata od narodenia dietata a otec byva 200 300 km od dietata. Ako ste riešili návštevy? mali ste stretavanie urcene sudom alebo iba vasou dohodou? Chodili ste vy s niekolkomesacnym dietatom na navstevy za otcom dietata a jeho rodinou aby videli jeho dceru alebo ste si stali za tym ze otec a jeho rodina maju chodiť za dietatom? Ako to fungovalo dalej ked dieta vyrastlo? Mozte napisat svoje skusenosti k takejto situacii alebo co vas k tomu napadne.
Dakujem 🙂

zuzka251
5. aug 2020

@jandra nas tato je od nas cca 300 km a vyjadril sa, ze on taku vzdialenost nebude za nami merat

dollyzv
5. aug 2020

Nemám takú situáciu,ale zaručene môžem povedať,že v žiadnom prípade by som ja toľko necestovala a už vôbec nie s niekoľkomesačným babom..keď chce svoje dieťa vidieť,nech za nim príde on..detto jeho rodina..

mogaa
5. aug 2020

@jandra záleží aké máte spolu vzťahy....jedna vec je dohoda a iná ak je to určené súdom....súd zväčša určí styk otca s dieťaťom aby on chodil za dieťaťom, čiže ak už má pár mesiacov a nie je kojený môžu určiť styk od piatka do nedele.....čiže ak to nie je v prítomnosti matky, môže si zobrať dieťa na víkend domov a potom ho priniesť....samozrejme záleží koľko mesiacov má dieťa.....

jandra
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
5. aug 2020

@jandra tiež by som toľko s miminom necestovala. Teda dajme tomu 2-3x do roka na pár dní áno, ale nie každý druhý víkend na otočku a podobne. Ale tak to závisí od vašich vzájomných vzťahov, ak spolu dobre vychádzate a vedela by si tam pár dní stráviť, tak prečo nie, ak spolu nevychádzate tak si môžeš postaviť hlavu, že nejdeš a hotovo.

felycity
5. aug 2020

máme susedov, dieťa cestuje každý druhý víkend / od piatka po škole/ 250 km v nedeľu späť, je to na palicu, toto sa dá príležitostne, ale nie je pravidelne, určite by som s tkm nesúhlisala, dieťa nemá byť obeť a cestovať, ak sa rodič chce stýkať, musí si to zariadiť

simuskaaa123
5. aug 2020

My sme sa rozišli po 10 dňoch. Po mesiaci si našiel frajerku a je 120km od nás. Ma 2x do týždňa oprávnené prísť za malu ale 3 mesiace sa neozval už. Jeho rodina býva 10km od nás a ti sa od Vianoc neozvali. Mala ma 10 mesiacov

mogaa
5. aug 2020

@felycity tak ale pokiaľ má tak súdne stanovené, tak sa môže matka ja na hlavu postaviť a dodržiavať to musí či s tým súhlasí alebo nie...otec má nielen povinnosti(výživné) ale aj práva.....a je nepodstatné že otec žije 200-300km....ak je otec zo zahraničia sa to rieši tak že má styk s dieťaťom 1-2týždne za štvrť roka(samozrejme nie je s ním povinný ostávať na Slovensku)

felycity
5. aug 2020

@mogaa nemám s tým osobnú skúsenosť, ale ak toto niekto odsúhlasí, aby dieťa pravidelne pendlovalo niekoľko stoviek km , tak niečo nie je v systéme v poriadku. / naši susedia sa tak dohodli, ale je to na palicu/ Malo by sa predsa prihliadať práve na to dieťa, ktoré takto nevinne dopláca na neschopnosť dohodnúť sa rodičov.

mogaa
5. aug 2020

@felycity ale otec má rovnaké práva ako matka.....a na dieťa platí predsa výživné, nemôže sa po nom chcieť aby si ešte platil hotel aby mohol byť s dieťaťom v mieste jeho bydliska.....v tom prípade by sa pri výživnom muselo brať do úvahy aj to že si musí každý druhý víkend platiť hotel a to odrátať z výživného....

mogaa
5. aug 2020

@felycity a rovnako starí rodičia majú tiež nárok na styk s dieťaťom.....je bežná prax že otec má určený styk s dieťaťom každý druhý víkend a berie si ho bez ohľadu na to ako ďaleko býva....dokonca ho nemusí brať ani domov ale ísť s ním kamkoľvek😉

felycity
5. aug 2020

@mogaa hájiš stále len právo otca, napísala som, že by mali v takomto prípade sa vedieť dohodnúť rodičia, a kde v tom je právo dieťaťa? , vieš si predstaviť, že si školopovinná a po škole v piatok cestuješ celé poobedie cca 3 hod a v nedeľu späť opäť... predpokladám, že keď rodičia boli spolu, tak žili na jednom mieste a v prípade rozchodu sa 1 odsťahoval, t.j. mali by sa rodičia dohodnúť tak, aby to nešlo na úkor dieťaťa. Otcovi sa predsa právo na stretnutie neberie,rovnako ani starým rodičom, ide o to ako si dohodnúť rozumne stretávania tak, aby sa z dieťaťa nestal večný cestovateľ. Troška sa skúme zamyslieť ako to vníma a pôsobí na dieťa, rodič má práva,a le i povinnosti a v prípade rozchodu zlyhali obaja rodičia a dieťa by na to nemalo doplácať.

pomarancu
5. aug 2020

Teraz nechcem vyzniet arogantne,ale keby ste zili vo vacsom state,tak by sme tych 200/300km vobec neriesili..tym,ze SR je male sa Vam to zda strasna vzdialenost..ale tie 2/3hod cestovania mi pripada uplne normalne.

clarissa96
5. aug 2020

@jandra u nás to bolo tak, že kým bola mala kojená, bol s ňou iba za mojej prítomnosti, v mieste nášho bydliska, pripadne mohol byt s ňou sám chvíľu, ale však na kojenie naspat. Bola kojená do roka, potom si ju mohol brat každú druhu sobotu od 9 - 18, ale prevziať a vrátiť v mieste bydliska. Buď ju vzal na výlet alebo k svojim rodičom, cca hodinu cesty od nás.

mogaa
5. aug 2020

@felycity sú to 2-3hodiny cesty v piatok a 2-3hodiny v nedeľu.....čiže nie je to že dieťa pol dňa precestuje....ano rodičia by sa mali dohodnúť ale to sa deje po rozvode málokedy nakoľko vzťahy sú už narušené a rodičia si robia prieky.....súhlasím že ideálne to nie je, ale málokedy matka dovolí aby otec dieťaťa počas stretávania býval u nej aby bolo dieťa v domácom prostredí a nemuselo cestovať.....

jandra
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mlska19
5. aug 2020

@felycity Ano,dieta nema byt obet,na to by mali mysliet vsetci,ktori sa chcu nadaleko odstahovat.Neraz je to totiz prave matka,kto odide 300 km z povodneho bydliska aj s dietatom a otec s tym vela nezmoze.Je to krute voci dietatu aj druhemu rodicovi.

mlska19
5. aug 2020

@mogaa Priemernu rychlost 100 km/hod nedosiahnete ani ked pojdete vacsinu cesty po dialnici.Zdrzanie na semaforoch,zastavka na benzinovej pumpe priemerku vyrazne znizuju.

tulenka1
5. aug 2020

Bývalá kolegyna. Väčšie dieťa po rozvode. On v piatok prišiel cca 130 km. Ona v nedeľu musela ísť poň. Odsťahovala sa ona

mogaa
5. aug 2020

@jandra tak v čom je potom problém? tak sa dohodnite a nemusíš to riešiť súdne.....ono ak je malé dieťa je určite lepšie keď bude s ním u teba, neskôr sa tomu nevyhneš, určte ho bude chcieť brať aj k rodičom aj k nemu domov....a ak s dieťaťom môžeš chodiť aj ty k nemu, fakt nevidím žiadny problém, je to vyslovene na dohode medzi vami dvomi...ak máte dobré vzťahy treba sa dohodnúť tak aby to obom vyhovovalo...môžete sa dohodnúť že môže prísť kedy chce a môže u teba bývať a ty s malým k nemu v takomto veku pôjdeš len občas, sama uvidíš ako bude zvládať cestu..ak by to bolo súdne tak mu ho musíš dať či býva v rovnakom meste alebo 200km od teba- teda ak bude väčší.....

jandra
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasesoe
5. aug 2020

@jandra ahoj, nepises kolko mesiacov ma dieta, ale cca do roka al mozno i dvoch sme za starymi rodicmi chodili 200km cca raz za 3 mesiace, potom sme tam zvykli ostat aspon predlzeny vikend, casto i tyzden a to mame dobre vztahy, ziaden rozvod, len ta cesta je narocna a hlavne detom narusa rutinu - spanok, jedlo,... ako su starsi, tak to zvladaju aj na otocku autom, s tym, ze vacsina cesty sa planuje tak, aby spali, ale tiez cca raz za mesiac - dva, niekedy aj menej, ked su chori. No cestovat takuto vzdialenost vlakom alebo busom je narocne aj pre dospeleho, pozna kazdy, kto byval na intraku. P.S. aktualne k nam castejsie chodi svokor ako my tam a to ma na 2 prestupy vlakom, ale chodi rad a ochotne, ked potrebujeme pomoct a tiez u nas potom ostava nocovat.

tncka
5. aug 2020

@jandra no to je pekna bobost aby som ja na ziadost mojej "ex svokry" cestovala s dietatom aby ho ona mohla vidiet🤣ked chce nech zdvihne rit a pride,urcite by som si ja nerobila vydavky a o strate casu ani nevravim

luccija
5. aug 2020

@jandra keby si mala ďalšie dieťa či prácu na smeny ako by to bolo?Nikam by som nechodila.dcerina spoluziacka chodí v piatok skôr zo skoly a cestuje do Prahy za otcom od dosť nízkeho veku a nedeľa poobede späť.Deti nemôžu za rozvod rodičov a najviac si to odnesu

nikussss
5. aug 2020

@jandra Posli svokru do psej matere! Ked mimino chcu dospeli ludia vidiet, nech zdvihnu rite a pridu za nim. Co su slahnuti? Mojho krpca si od 2r (vtedy bol rozvod) otec berie v niektoré víkendy a urcene sviatky, ale bral si ho aj skor. A teda ani sa neodvazil navrhnut, aby som mu ho vodila cez pol slovenska. Sudne rozhodnutie je prebrat a vratit k mojim rukam. A mysli dopredu. Zacas pojdes do prace, ako by si takuto logistiku zvladala? A urcite by som si dala dohodu potvrdit sudne. Zabranis tahaniciam o dieťa, keď zas svokre prepne.

777januska777
6. aug 2020

@jandra A zaujíma ma aj dôvod svokry prečo ona nemôže prísť za vami, má nejaké zdravotné problémy alebo niečo?

elizuella
6. aug 2020

@mogaa zle pises. Cestovanie s takym malym dietatom je peklo. To dieta to nedava. Reve ako sialene a vzpiera sa v autosedacke.
Malinke dieta potrebuje 100 percentny kontakt s primarnou vztahovou osobou, vacsinou matkou. Dat len tak dojca na vikend druhemu rodicovi, kazdy druhy vikend a mysliet si, ze je to ok, je scestne.

@jandra je mi ta a tvojho dietata uprimne luto, ked svokra je takato sialene neempaticka. Je to vrchol neznalosti a sebeckosti vyzadovat, aby si s niekolkomesacnym dietatom pendlovala.

maciatkolulu
6. aug 2020

@felycity ja to ale nevidím nijak desivo, ved nie jedna rodina sa v piatok a to aj každý parkuje a ide na víkend na chalupu a nie je to nič hrozne😂😂😂tak dieťa môže chodiť k otcovi na víkendy. Netreba vždy vidieť všetko čierno.

maciatkolulu
6. aug 2020

@elizuella vieš koľko rodín s malým dieťaťom, deťmi cestuje a nie je to peklo. A deti to dávajú a úplne ôk, deti sú rôzne, jedni cestovanie milujú a doslova jedine miesto kde vedia zaspať je sedačka a rodičia krútia ako sibnut v aute okolo domu, aby dieťa zaspali, áno, poznám dosť takých, ďalej sú deti, čo to nemajú radi, záleží aj od iných faktorov, ako napr, či je dieťa zvyknuté na sedačku a auto a pod, ale napísať, že dieťa potrebuje 100%kontakt s priamou vzťahovou osobou mi príde už ako jemný fanatizmus. Toto konkrétne ma 10 mesiacov, to nie je partytzdnovy novorodenec a jedna sa o otca. Nie o suseda z vedľajšej dediny.

felycity
6. aug 2020

@maciatkolulu neviem, ci kazdy cestuje na chalupu kazdyvdruhy vikend cca 3 hod tam a spat, to nie je, ze vsak podme, toto je pravidlo, ktore bude trvat roky, dieta zacne byt skolopovinne ...no neviem, ja osobne ako dieta by som nechcela travit cas tolko cestovanim - moj nazor.