Návrh na úpravu styku s trojročným dieťaťom

elly11
29. júl 2021

Ahojte,
Co je lepšie? Alebo ako sa to presne udáva?
Neobmedzený styk a následne je medzi bývalými manželmi ústna dohoda
Alebo
Si radšej spísať v návrhu dni kedy bude dieťa s otcom? Na dňoch sme dohodnutí, len teda aby som mala aj v budúcnosti poistené, že to tak aj bude..
Ako vyzerali vaše návrhy na úpravu.. Ďakujem ešte raz
Ďakujem pekne.

simca35
29. júl 2021

Ahoj, no my sme mali ešte keĎ sme boli manželia (dcéra mala 2,5 roka) ale nežili spolu schválenú rodičovskú dohodu, že po vzájomnej dohode s ňou môže byť. A Keď sme sa rozvádzali (Dcéra 3 roky) už nechcel rodičovskú dohodu, chcel ju každý druhý víkend. Ale súd nevyhovel a tak máme styk upravený na každú druhú sobotu od 9-18tej. A keď by sa zaujímal tak potom to môžme prehodnotiť..Od rozvodu bol za ňou max.4 krát odvtedy nebol a už je tomu dva roky. Keby sa zaujímal a chodil pravidelne tak mu samozrejme nebudem brániť a dala by som mu ju aj na dlhšie. Ale Keďže nemá záujem tak je to takto.

draik
29. júl 2021

Konkrétne časy

ckatka
29. júl 2021

Záleží aký vzťah mate s otcom dieťaťa. Odporúčam ísť si k mediatorovi vykomunikovat rodičovskú dohodu. Aby ste mali pokryté situácie keď napr dieťa bude choré, alebo čo v prípade, keď budú mať obaja rodičia (alebo obe babky) dovolenku v rovnakom termíne...
Zároveň vykomunikovat, čo presne pre vás znamená napríklad "každý druhý víkend". Od piatka večera do nedele večera? Alebo od soboty rána? Do pondelka rána? Čo keď bude škola v prirode/tabor/zájazd?
Čo so sviatkami a školskými prázdninami?
Čo v prípade lockdownu a domáceho vyučovania?
A kopec ďalších vecí, na ktoré sa vás dobrý mediátor môže opýtať, aby ste v tom mali jasno a predišli možným problémom v budúcnosti.

cacianka
29. júl 2021

Odporúčam radšej rodičovsku dohodu, s presnymi terminmi, hodiny, dni, sviatky aj prazdniny a pod.
Ak bude mať záujem a snahu, viete sa slušne dohodnúť, nebudete si robit prieky, tak sa viete postupne prisposobit a vyjst si v ustrety pri rozsireni a zmenách. Ale ako sa hovori "dobré zmluvy robia dobrých priatelov"...

21oktober
29. júl 2021

ja som tiež za konkrétne časy, predchádza sa tak množstvu problémov.

elly11
autor
29. júl 2021

@simca35 och to mi je ľúto.. Môj muž chce byť s ním. A aj ja chcem aby bol s nim. Každý druhý víkend je malo.
Nastavili sme si to na takmer polovicu.. Cca 15 dní ja a 15 dní on.

elly11
autor
29. júl 2021

@ckatka áno toto všetko mi napadlo..
Ma s nim skvelý vzťah.. Maly sa naňho pýta. 7mes sme od seba takže už to je také ze fajn zabehnuté ale chcem sa vyhnúť tomu aby sme sa museli dohadovať..

elly11
autor
29. júl 2021

@cacianka
Áno. To sa mi zdá tiež veľmi dobre ze by to tam bolo.
Leno čítala som si ze maju to aj tak ze neobmedzený styk.. Len ci si nemýlim termíny ze to je vlastne niečo iné.. Neviem.
Nastavili sme si dní aj časy na polovicu cca. Ešte doladiť prázdniny a sviatky.

cacianka
29. júl 2021

@elly11 neobmedzeny styk znamená ze ze si ho vezme kedy chce.
Môže to tak byť že na 2 hodiny. Na 3 dni. Na 2 týždne vkuse a ty nevies kedy, od kedy do kedy. Hala bala. Alebo aj mesiac sa neozve. A ty sa nevieš zariadiť, urobit program.
Ked su pravidlá lepsie sa hrá. A on ked nepride v stanoveny čas, po hodine si urobis náhradný program

elly11
autor
29. júl 2021

@cacianka aj to by som tam mala dat ze keď nepríde co v tom prípade? Dáva sa to do tých podmienok?

cacianka
30. júl 2021

Nedava sa tam. Ale mozes formulovať nieco v type
"Potvrdí stretnutie alebo zmenu minimalne 12h vopred /24h." napr.ma dieťa vyzdvihnut v sobotu ráno o 9.00, takze vecer v piatok musi oznamit ze príde alebo nie, inak o 10.00 robis svoj program.
Bohužiaľ - zákon dava právo pre dieťa prísť, stretavat sa, ale nie povinnosť ze vtedy a vtedy musi.
Odporúčam zaviest zošit, kde si budes písať poznámky. Rozvrh napr. na mesiac a k tomu len aktualne dopises priebeh, zmeny , dohody a pod .
Mozes si tam písať aj vydavky (nielen jedlo, ale vsetky náklady - voda, elektrina, plyn, doprava, oblečenie, obuv, drogéria, krúžky, kino knihy časopisy...)
Ak muz /otec nebude robit problémy, bude ok, ale ak by vyvadzal alebo mal nejake požiadavky mimo misu, pripadne by potreboval súd podklady, tak budes pripravená.
Su otcovia normalni, ale drviva vacsina si mysli ze ked "ti" plati kráľovské výživné 100€, ty si kupujes za ne kazdy mesiac drahe handry kabelky a chlast....
Pritom takmer kazdy mesiac a vlastne priemerne aj musis kupit napr.novu obuv(prezuvky, tenisky, topanky, cizmy, gumaky sandalky a znova dokola a pod)co je pekna suma

basska_b
30. júl 2021

@elly11 ak na stretnutie nepríde, to sa extra nerieši, je to právo, nie povinnosť...

sense
30. júl 2021

My máme podľa dohody, s tým ze ak sa nedohodneme platí 2 dní v týždni s tým ze ich musím vedieť 2tyzdne vopred a tie 2 dní v týždni môžu byť max 2 víkendy v mesiaci. Nie každý v týždeň sobota a nedela

sense
30. júl 2021

A časovo to mame po večeri cca 18.30-19.00, niekedy aj 19.30 ale s tym že keď je pripravená tak mu zavolá a on po ňu príde. A rovnako aj keď sa od neho vracia ak chce večerať doma dovezie ju skôr ak u neho tak po večeri... A keď ide k nemu na víkend niekedy ide už poobede rovno zo školy a ešte v pondelok od neho do školy. Ale napr v tomto sa prispôsobíme podľa toho ako si praje dcéra a vieme sa dohodnúť s odstupom času bez problemov

elly11
autor
30. júl 2021

@cacianka perfektná si. Ďakujem moc.. Vidím ze sa vyznáš 😊

adrifi
31. júl 2021

Ahojte, som mediátorka a rodičia sa na mňa obracajú aj s dohodami ohľadom detí, tak by som trochu opísala, čo to obnáša. Dohodnúť sa môžete aj nad rámec toho, čo by ste dohodli na súde. Okrem tých základných vecí, ako je úprava styku s dieťaťom a výška výživného, aj to, ako sa bude dieťa stretávať s inými členmi rodiny, napr. starými rodičmi, kto sa bude starať o domáce zvieratko, ako budete riešiť dovolenky, sviatky, školské prázdniny, kto bude dieťa voziť k lekárovi, na krúžky, kto bude platiť školné, extra výdavky na školské výlety, zdravotné pomôcky, drahšie veci ako lyže, bicykel, počítač, v akom duchu bude o vás pred dieťaťom hovoriť bývalý partner, ako sa budete navzájom informovať, v akom vierovyznaní budete dieťa vychovávať, akú školu bude navštevovať, akým spôsobom ho budete vychovávať, atď., všetko, čo si potrebujete vyriešiť. Samozrejme, ak sa v budúcnosti niečo zmení alebo vám to prestane vyhovovať, dá sa to otvoriť nanovo. Všetko je riešené veľmi detailne - presný čas, kto, kedy, kde, ako, dokedy, atď. Vychádza to všetko od vás, lebo vy najlepšie poznáte svoje pomery, možnosti, zvyklosti, preferencie, potreby. Tým, že vám dohoda nie je nanútená niekým iným, máte motiváciu ju obaja dodržiavať a byť aj po rozvode stále tými istými rodičmi, aj keď v zmenených podmienkach. Zároveň nespálite mosty. Po rozvode ako rodičia tak či onak musíte kvôli dieťaťu spolu nejakým spôsobom fungovať. Keď si to vyriešite takto kultúrne bez hádok, dáva to dobré predpoklady do budúcnosti, že spolu budete vedieť komunikovať a dohodnúť sa, čokoľvek príde. V každom prípade vám prajem veľa síl a aby ste to vyriešili k spokojnosti vás všetkých.

elly11
autor
2. aug 2021

@adrifi
Ďakujem krásne za odpoveď. Wow. Veľa vecí by mi nenapadlo, aj ked niektoré body som si už spisala.
Môžem sa spýtať jednu takú vec ktorá mi napadla ešte k tomu, a to je to, že obaja chcem aby ani jeden z rodičov nebol ukrateny o styk s dieťaťom. Vymysleli sme "plan" kde sa striedame v starostlivosti takmer na polovicu (cca). Potom mi ale vzniká otázka - ze vlastne zo zákona ja nemám nárok na výživné? Nejde mi o peniaze. Obaja sme chceli, aby to bolo spravodlivé, ale aby nás 3.5r syn nebol na striedavke 7 a 7 dní co je podla nás veľmi dlho. Aj 5 dní je dlho. Tak sme si to podelili trochu inak. Je možné, že aj vtedy budem dostávať na dieťa výživné?
Neviem totižto detailne, koľko dní to musí byť aby zanikol nárok na výživné a naopak, kedy vzniká.

cacianka
2. aug 2021

@elly11 to sa nerata iba podla dní, ale podla príjmov oboch rodičov a ich zázemia

adrifi
2. aug 2021

@elly11 Klucove je, aby dietatu neklesla po rozvode rodicov zivotna uroven, takze narok moze vzniknut dokonca aj pri striedavej starostlivosti, co mnohi nevedia a niekedy sa chcu striedavkou mylne vyhnut plateniu vyzivneho. Robime to tak, ze si prejdeme, co vsetko dieta potrebuje a kolko to stoji - niektori rodicia o tom nemaju predstavu. Nasledne tiez prijmy a vydavky a vysledok je taky, aby dieta malo pokryte vsetko, co potrebuje a zaroven zohladnuje moznosti rodicov. Velmi dobre je dohodnut si tie extra vydavky, ktore sa nedaju pokryt z vyzivneho. Napr. ak dieta nosi okuliare, kto ich zaplati. Dohoda moze byt rozna, napr. ze ich kupia na polovicu alebo ze ich kupi jeden z rodicov a druhy plati napr. kruzok, atd. Alebo darceky, dovolenky, atd. Kazdy to ma trochu inak.

elly11
autor
3. aug 2021

@adrifi
Toto som práve nemala na mysli, skôr ten čas strávený mama - otec. Así keď je dieťa zverené do opatery matky, má /musí byť s ním viac času ako otec. Ci to nesprávne chápem?
Je tam jedno koľko bude otec a koľko matka?

adrifi
9. aug 2021

@elly11 ospravedlňujem sa, otázku som porozumela, či máte nárok na výživné a podľa toho som odpovedala. Vo všeobecnosti súd akceptuje dohodu, ktorá zohľadňuje najlepší záujem dieťaťa, čo v tomto prípade tak je.