Nárok na byt a striedavá starostlivosť

bohus111
16. apr 2015

Ahojte, neviem, ci dobre pisem, mozno sa tu viac venujete mamickam a ich pravam- kazdy mame ten svoj kriz!
Ale rad by som sa informoval - ak mate take skusenosti, resp. ci ste sa stretli, alebo riesili nieco podobne ako my teraz- BUDEM VDACNY ZA KAZDU RADU!!! . Stalo sa nam v rodine take nemile prekvapenie, ked manzelka moho brata podala ziadost o rozvod. Bolo to velmi mile od nej, ked ho prekvapila na Vianoce a dosla mu obalka s rozvodovymi papiermi! Dievca nevie co so sebou, chyta ju druha puberta- napriek dvom krasnym zdravim detom. Vraj sa jej manzel nevenuje - nuz pracovat 14 hodin denne casokrat 6 dni v kuse a byt zodpovedny za rodinny prijem, aby rodina mala na zaplatenie byvania a co do ust. Zivil ju pocas dvoch materskych.... ale "malo" sa jej venoval... to uz nebudem komentovat, jednoducho je najhorsi na svete a ona chce byt stastna! Problem je v tom, ze sa vobec nechce dohodnut, teda ziada aby odisiel z bytu, ani nesuhlasi s navstevami nejakej poradne, ci psychologa, nesuhlasi so striedavou starostlivostou (toto su uz veci ktore podla mna ma premyslene a vie velmi dobre, ze ma velku sancu uspiet). jednoducho nesuhlasi s nicim, ma jej len platit a zmiznut z jej zivota. Nech je ako chce, bratovi jednym papierom znicila zivot a to i ten psychicky. Chcem sa teda informovat, ci je nejaka nadej, aby sud priznal aj jemu pravo ostat v byte a co je hlavne, aby nariadil striedavu starostlivost o deti. Brat je ako otec na oboch chlapcov naviazany a miluje ich! Neviem si predstavit co s nim spravi situacia, ked mu deti odtrhne! Je vobec nejaka sanca, alebo je to stratene?
Prosim poradte ak mate nejake skusenosti, budeme vdacni!!
DAKUJEM

mawka
16. apr 2015

@bohus111 ak pracuje 14 hodin denne a 6 dni v tyzdni, nebude mat dost priestoru, aby sa postaral v striedavke o deti. pokial je dobry ocko a pokial si vie uprvait prac. dobu, tak preco nie? nech si zozenie dobreho advokata a nech si za to bojuje. a ostatne uz vyriesi sud, tam budu zistovat co preco, kto, co... do toho my uz nevidime.

bohus111
autor
16. apr 2015

@mawka tak zase je tu aj jeho rodina - stari rodicia a surodenci, ked sa mozu o deti starat jej rodicia a surodenci, ked je ona je v praci, tak sa mozu aj ti druhi. Ci na to sa neprihiada? Problem je ze ona ich chce pre seba

mirkava
16. apr 2015

@bohus111 juuuuuj neprijemne... Brat jej nejako ublizil? Podviedol ju? Ma ona niekoho? Snazim sa ju pochopit preco chce detom zobrat otca.

bohus111
autor
16. apr 2015

@mirkava teda, nezijem s nimi, ale ak povazuje za ublizenie, za ma asi malo casu, lebo ak dnes chce clovek zabezpecit rodinu, ak povazuje za ublizenie, ze jej nechal volnost, ak povazuje za ublizenie ze jej nikdy neodporoval ..tak potom asi jej ublizil. Podviedol? pri takej pracovnej dobe a v praci, kde robia muzi? NIE. To ci ma ona niekoho neviem, tvrdi ze nie...ale ono pravda vyjde na javo

lajlilinka
16. apr 2015

V konaní o rozvod bude ustanovený kolízny opatrovník a to miestne príslušný ÚPSVaR, ktorého úlohou je prešetriť rodinné, sociálne a finančné pomery účastníkov. Primárne sa zameria však na názor maloletých detí...Na základe zistených skutočností podá či už písomne, alebo priamo na pojednávaní súdu svoje odporúčania.
Upozorňujem - súdu, aj kolíznemu je srdečne jedno, čo bude s rodičmi po rozvode, či budú súhlasiť s jeho názormi alebo nie, ich zaujíma iba to, čo bude s dieťaťom a budú chrániť predovšetkým jeho záujmy.
To, že je možnosť SOS, je pekné, ale neznamená to, že to je právo rodiča! SOS (to znamená, že je prospešná pre dieťa) funguje iba za určitých špecifických okolností. Hlavným dôvodom ZA sú veľmi dobré vzťahy medzi rodičmi, schopnosť komunikácie, kompromisov, a pod. Inak to v záujme dieťaťa nie je...
Súd bude počas rozvodového konania rozhodovať o - rozvode manželstva, zverení maloletých detí, výživnom, úprave styku...
K dôvodom sa vyjadrím takto - vo vzťahu sú vždy DVAJA, ty vidíš len jednu stranu zo strany brata. Každá minca má dve strany...

Čo sa týka toho bytu, vysporiadanie majetku (BSM) je na rade po rozvode. Ak sa nevedia dohodnúť, musí to ísť súdnou cestou. Tu je dôležitý fakt a to ten, kedy nadobudli spoločný majetok.

Pri rozvode, alebo rozchode rodičov nejde o dospelých, ale o deti... Súd neháji práva rodičov, ale detí... nie otec/mama má právo, ale dieťa má právo... na to hlavne treba myslieť. A z praxe viem, že nie vždy to čo chcú rodičia, čo si predstavujú, je aj v záujme ich detí...

bohus111
autor
16. apr 2015

@lajlilinka dakujem za obsazny a vecny prispevok!