Náhradné výživné na už dospelé dieťa

nikac_
2. máj 2021

Dobrý deň,

Chcela by som sa poradiť, ako to chodí, keď chcem požiadať o náhradné výživné, keď môj otec neplatí. Mám skoro 20, študujem na vysokej škole a on má povinnosť mi platiť 100€ mesačne. Problém je, že nikdy riadne neplatil, vždy poslal len raz za pár mesiacov a potom nič. A keďže mama riešenie problémov vždy odkladala, keď som ešte bola neplnoletá, chcem si to konečne dať do poriadku....
Za každú radu budem veľmi vdačná.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzka38
2. máj 2021

@nikac_ skus v skupine pravne poradenstvo

martina1201
2. máj 2021

@nikac_ odporúčam najskôr sa spojiť s otcom a povedať mu, že študuješ na výške a peniaze ti chýbajú keď nepošle výživné a preto ak nebude platiť pôjdeš cez exekútora. Možno to zaberie a otec dobrovoľné bude platiť. Predsa len exekútor nie je lacný.

pribinak
2. máj 2021

@martina1201 exekútor má zákonom stanovené výšky poplatkov. Nemôže si ich určovať ako sa mu zachce.
Tie peniaze v konečnom dôsledku dostane spat

borka168
2. máj 2021

@nikac_ ak by si chcela výživné vymahat cez exekútora, potrebuješ :
Právoplatny a vykonatelny exekučný titul (rozsudok o vyzivnom)
Presne vycislenu sumu zameškaného vyzivneho
A všetky úhrady (tie čiastočne) ktoré ti zaplatil.
Návrh na vykonanie exekúcie si podas u exekútora, zaplatíš poplatok okolo 20 eur a tie si budu spätne vymáhať od povinného (tvojho otca)

matabb73
2. máj 2021

V skupine Právne poradenstvo sú na začiatku články od právničky. Aj na tému výživné. Môžeš si aj zadať pod lupu tému a vyhodí to diskusie, kde radia právnici, tiež v tej skupine.

martina1201
2. máj 2021

@pribinak to viem, ale to neznamená, že sa otecko nezľakne toho slova a nezacne platiť....