Musí rodič platiť výživné, keď dieťa v 18tich odíde z domu?

mimikyky
20. feb 2015

Prosím, neviete niekto, ako to je s výživným vtedy, keď 18ročná dcéra sa od rodičov odsťahuje žiť so svojim priateľom, a dokončuje si ešte strednú školu? Nebýva teda s rodičmi v spoločnej domácnosti. je rodič povinný jej platiť výživné ? Ďakujem

sue
20. feb 2015

Rodic je povinny dieta zivit,kym sa nestane schopnym sa zivit samo. T.j.v extremnom pripade choroby napr.ma rodic povinnost ho zivit do smrti. Ak sa pripravuje dennym studiom na pracu,tak samozrejme tiez. Ak studuje externe,moze rodic sud poziadat o posudenie - a sud rozhodne ...... Ale tahate za kratsi koniec,ak dospela stredoskolacka odisla z domu k frajerovi a vy ju stopnutim prachov chcete donutit vratit sa spat :/

lillien11
20. feb 2015

Výživné sa platí na dieťa,keď už má 18 rokov,tak by sa malo platiť jej . Výživné by sa malo platiť dovtedy,kým dieťa nieje schopné samostatne sa živiť...to,kde býva sa nerieši 😉

dollyzv
20. feb 2015

ani nie ze sa to neriesi kde byva...ona sama sa rozhodla odist, nie ze ju vyhodili. Ma kde byvat, ma co jest a ona sa napriek tomu sama rozhodla odist. Myslim ze cez sud by jej to nepriklepli. Ak ho pozaduje dcera, byt na jej mieste by som sa hanbila ako pes. Odide k frajerovi a este chce aj vreckove. Ked sa citi byt dospela nech si na seba aj zarobi, ked aj brigadne. Stale lepsie ako natahovat ruky k rodicom.

ivet1371
21. feb 2015

Myslím že má nárok .

lubicaregecova
24. feb 2015

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Súd by podľa môjho názoru prihliadal na okolnosti prípadu...

martimex1
9. aug 2015

lilien11🙂 ja mam tiez ten problem chce byvat s kamaratkou,ma teraz 11.8 18 rokov,,mi sme sa odtahovali nedavni na dedinu a ona chce zostat v meste:( tak myslis alebo vies ze jej to vyzivne mam normalne posuvat od otca kem mi posle? este je na strednej,,dakujem

oktoberka
9. aug 2015

Ma asi zabijete,ale nedala by som svojej dcere nic,reps.to "povinne"by som jej odkladala na ucet a neskor vyplatila. Lebo ked sa rozhodne zit sama s priatelom a chce byt taka samostatna,musi byt samostatna aj v tom,aby si na seba vyrobila.
A to teda mam svoje deti rada.
Ale mysoim,ze najprv skola,zamestnanie,zarobenie si na seba a potom osamostatnovanie-to este aby som jej davala na nejake jej momentalne vrtochy.
Samozrejme,iny pripad je vyzivne,kt.trebars plati otec na dieta,atd,ale aj to by som jej radsje davala na ucet. hoci asi moje chcenie by v takej situacii bolo iba chcenie 😀

mirica
9. aug 2015

Dieťa , ktoré študuje na dennom štúdiu ma právo na výživné. Ak sa odsťahuje v 18 z domu a študuje, má právo na výživné od oboch rodičov. Výživné , ktoré bolo určené platiť otcovi dostane jednoducho : Oznámi otcovi číslo účtu, kam mu ho má posielať. Ak dieťa nebolo zbavené svojprávnosti a dosiahlo plnoletosť, žiaden z rodičov už nie je jeho zákonným zástupcom, a teda výživné určené súdom patrí do rúk jemu. Druhého rodiča môže o výživné tiež požiadať, a ked sa nedohodnú, tiež ho môže dať na súd. Osobne nechápem prečo by sa dieťa nemohlo osamostatniť, a dostať výživné aj od matky(ak žilo s ňou)-však aj tak mu kupovala veci , stravu, pomôcky -teraz jej ten nákup odbudne, len mu pošle priamo financie.

Ja osobne by som to riešila tak, že by som ho podporila a poslala výživné- však nech si vyskúša starať sa samo o seba. Ale veľmi jednoznačne by som mu povedala, že keď to nevyjde, je doma samozrejme vítané. a môže sa kedykoľvek vrátiť. Ale rada by som ho videla aspoň raz týždenne, kým si zvyknem , že ho už nemám doma 😅