Dobrý deň, prosím o radu...
Som plnoleté dieťa a moji rodičia sú rozvedený...
Otec samozrejme platí mesačne ako sa mu chce. Nestretávam sa s ním, zo života nám robil s mamkou iba peklo. Momentálne je bez práce a chce dokonca aby mu mamka platila na živobitie. Bude sa opat konať boj o sumu vyživného na súde:
Ja tam idem bez právnika, pretože som študentka a moja finančná situácia nieje vôbec dobrá. Ako môže on žiadať aby mu mamka platila( je nezamestnaný) a nechce ani mne platit. Vsade ma same dlžoby... Za peniaze ktore mi posiela, nemožem zaplatit ani prihlášku na vysokú školu.
Na čo všetko sa mám pripraviť?
Samozrejme si popíšem všetko čo potrebujem ku každodennému životu a financie k tomu.
Máte s takýmto niečím skúsenosti?
Budem nesmierne vďačná za akúkoľvek radu.
Ďakujem
@ivica7793 ono si to síce pekne "odpísala" z učebnice, ale zrejme máš veľmi málo praktických skúseností. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie po dobu 5 rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Uplatnenie príspevku na výživu rozvedeného manžela nie je podmienkou priznania dávky v hmotnej núdzi. O to však nejde. @mili252 sa pýtala na konanie o výživnom na plnoleté dieťa. V podstate toto konanie je jednoduché, mám s ním praktické skúsenosti, nebude problém, aby ti súd priznal výživné (aj ti ho prizná), problém budeš mať s jeho vymáhaním, pretože ak tvoj otec nebude dobrovoľne platiť, v podstate si bez šance, pretože exekútor nič nezmôže, ak nemá majetok, ktorý nie je postihnuteľný exekúciou. Neplatenie výživného je však trestný čin.
@andzi ...nie som študentka práva a skúsenosti z praxe mám, nemáš ich len Ty 🙂 ...v nadpise príspevku sa píše Vyživné...pomoc :( (Musí exmanželka platiť výživné na bývalého manžela?) a ďalej sa píše: Momentálne je bez práce a chce dokonca aby mu mamka platila na živobitie. Bude sa opat konať boj o sumu vyživného na súde.
Takže som reagovala na túto časť príspevku, aby bolo jasno a nemám pocit, že by som niečo odpisovala z učebnice. Je pravdou, že som nereagovala komplexne na otázku (ohľadne výživného na plnoleté dieťa), ale nemyslím si, že by som zle poradila. A ak si riadne prečítaš môj príspevok, tak ja tam uvádzam, že príspevok možno priznať najdlhšie po dobu 5 rokov od právopl.rozsudku o rozvode.
A ešte niečo:
Zákon č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi upravuje právne vzťahy pri posudzovaní hmotnej núdze občana a poskytovaní dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke, ktorých cieľom je spolu s príjmami občana zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť v hmotnej núdzi s prispením aktívnej účasti občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú.
Podľa uvedeného zákona hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú nedosahuje životné minimum ustanovené osobitným predpisom a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením. Za vlastné pričinenie zabezpečenia príjmu alebo zvýšenia príjmu na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa považuje najmä vlastná práca, užívanie vlastného majetku a uplatnenie zákonných nárokov.
@andzi To znamená, že každý kto požiada o dávku v HN musí preukázať, že si uplatnil aj svoje zákonné nároky, kde patrí aj ten prípad, že požiada o príspevok na výživu rozvedeného manžela. Pracovala som niekoľko rokov v justícii a takéto návrhy boli pravidelné, práve pre vyššie uvedené skutočnosti.
Inak neviem andzi prečo máš stále nejaké pripomienky, ak niekto okrem Teba dá nejakú právnu radu... o každom píšeš, že je asi "len študent práva"...máš nejaký patent na poskytovanie právnych rád?
@ivica7793 zákon o rodine vraví, že príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať len za určitých podmienok, a priznáva sa najdlhšie pod dobu 5 rokov od právopl. rozusdku o rozvode!!!! Takže ak je dotyčná rozvedená povedzme 10 rokov aký zákonný nárok si má uplatniť? Iné je to samozrejme v prípade iných druhov vyživovacej povinnosti, najmä vyž. povinnosti rodičov voči plnoletým deťom alebo medzi manželmi navzájom. Toto je však iná situácia.
@andzi moja milá....o čo Ti akože ide? Vieš vôbec čítať? V mojej odpovedi sa píše, že sa príspevok na výživu rozvedeného manžela priznáva najdlhšie po dobu 5 rokov od právopl.rozvodu...mili252 nepíše vo svojej otázke, koľko rokov sú jej rodičia rozvedení (Ty to vieš?) A myslím si, že mili252 vie čítať a keď ona vie, koľko sú jej rodičia rozvedení, tak sa z odpovedí aj dozvie, či si jej otec môže nárokovať, aby mu bývalá manželka prispievala na výživu.
dobry den chcela by som niekoho poprosit o radu.Mam problem z mojim byvalim manzelom ,ziada odomna vyzivne po rozvode.Od roku 2004 zijem v zahranici,mam 23 rocneho syna ktory zije na slovensku od svojich 15 rokoch zije u svojej krsnej matky otec sa o neho nestara neplati vyzivne syn stale studuje .Ja som sa v roku 2009 vydala v cudzine .moj ex manzel je vo vezbe za krades je ciastocny invalid pobera 191eur invalidne.musim nanho platit vyzivne?dakujem Prosim o radu ☹
Ahoj! Tvoje otazka je dost "specialni". 😉 .ma nekolik "podotazek" a skutecnosti,-ktere nejsou az tak normalnim jevem..
Ja se vyjadrim jen "povrchne"..za normalnich okolnosti...pokud zena vydelava vice nez muz, je povinna muzi hradit vyzivne..toto je italsky zakon.. 😉 a domnivam se, ze uz i Evropsky..
Ale tady hraje velkou roli zanik manzelstvi - duvody..
zanik manzelstvi - x let dozadu...
dite vychovava "treti" osoba...
Ty mas novou rodinu a nezname jeji celkovou uroven a naklady.. 😉
p.s. i z invalidniho by mel platit vyzivne... 😎 kdyz k tomu pripocitam, ze teoreticky i prakticky ho zivime z dani MY vsichni...tudiz i kdyz je ve vezeni, je prizivnikem...a platci jeho "blahobytu" jsme my...😉
takto skusim sa vyjadrit podrobnejsie ani neviem ako zacat lebo je mi do placu a som psychicky na dne.Vydala som sa ako 19 rocna za ciastocneho invalidu ktory uz bol raz rozvedeny ,u rodicou som mala ties zli zivot otec sa o nas nestaral bil matku tak som sa rozhodla ze sa vydam zo zaciatku bol nas zivot po kontrole jeho matky dost schopni v roku 1990 sa nam narodil syn .prisla revolucia a moj byvali manzel dal vypoved z prace a zacal podnikat.Padnikanie bolo neuspesne lebo najprv bol alkohol ,kasino a zarobene peniaze boli fuc.Ja som pracovala na viacerich miestach ale penazi nikdy nebolo dost.Mala som priatelku ktora bola vydata v nemecku ale obcas chodila k rodine na slovensko .ona sa na moju situaciu nevedela pozerat a navrhla mojmu byvalemu manzelovi ze ma pracu pre mna v nemecku,v skutocnosti ju nemala ale poznala niekoho kto hlada prtnerku. moj byvali manzel samozrejme suhlasil aby som do nemecka sla.Lebo si uz vypocitaval kolko penazi zarobym jemu bolo jedno co a ako hlavne vydel eura. Ked som dosla do nemecka nevedela som ani slovo po nemecky nic som nerozumela moja priatelka ma predstavyla terasiemu manzelovy vysvetlila mi o co sa jedna.Jasom jej vysvetlila ze ked sa to moj manzel dozvie co urobyla bude problem ona mi slubila ze nebude lebo uz to je vsetko vyriesene moj terajsi manzel ma firmu posielal na slovensko mojmu vtedajsiemu manzelovi kazdi tyzden peniaze.mne sa u neho velmy pacilo bol stale myli ku mne a pomahal mi s kazdej stranky ja som chodila pravydelne domou na slovensko iba synovi som stal vravela ze opustim jeho otca ked chce moze ist so mnou po case som sa rozhodla ze odidem lebo moj byvali manzel viac a viac penazi ziadal co uz bolo nenormalne.v roku 2004 som opustila mojho ex manzela v roku 2005 som poziadala o rozvod .moj syn bol zvereny do vychovi otca prad vianocami 2005 pod vplivom alkoholu napadol mojho syna zbil ho a vyhodil z domu .Po porade z advokatkou sme sa dohodli ze moj syn pojde do vychovy krsnej matky tak sa aj stalo .Po dlhodobych pojednavaniach a o podanych staznostiach na sud,moju advokatku nas konecne sud v roku 2007 rozviedol .on ziadal od sudu odskodne ,odstupne vo vyske 400.000sk ado mna nakolo sud mu to zamietol lebo ja zijem len s prostriedkov mojho manzela.ja som sa v roku 2009 vydala za nemca.moj ex odo dna kedy moj syn odisiel od neho neplaty vyzivne na svojho syna ja som len z jednou taskou odisla zo slovenska.Nas vtedajsi spolocny majetok,moje osobne veci veci mojho syna predal.teras sedi vo vezeni za lupezne prepadnutie a ziada odo mna vyzivne na seba .je to spravodlivost
prosim vas ako mam tomu rozumiet .Pravo na vyzivu zanikne ak sa opravneny manzel uzavrie nove manzelstvo alebo ak poviny manzel ozeni.To znamena ze ked podavojuci ktory ziada sud o vyzivne sa ozeni alebo zomrie prosim o radu
@pipa1968 rozviedli vas v 2007 -- tu je dolezity konkretny datum, kedy to nadobudlo pravoplatnost -- najviac je vyzivne na rozvedeneeho manzela 5 rokov od tohto datumu, pricom su aj okolnosti kde je to mozne predlzit, ale to uz je na sude...
potom - k tym sobasom --- ak sa tvoj ex medzitym ozenil, nema narok na to, aby si si pytala vyzivne.... to, ze si sa vydala ty, to je nepodstatne.... podstatne by to bolo ak by si si ty ziadala vyzivne od neho, nemala by si narok, lebo si sa opat vydala
nadobudlo to platnost 20.9.2009. to ste ma nepotesili,ja sa zblaznit ten debil neplaty vyzivne na svojho syna ad roku 2005 a ja mam platit vyzivne na neho.Moj terajsi manzel s tym suhlasit nebude asi poda o rozvod. To nieje mozne
prepacte pravoplatnost rozsudku nasho rozvodu bolo 7.10 2008.
Prosím chcela by som Vás veľmi veľmi pekne poprosiť, aby ste mi vyplnili dotazník k mojej diplomovej práci ohľadom rozvodu. Veľmi by ste mi tým pomohli a tiež, ak by ste to dali vyplniť aj niekomu kto je tiež rozvedený. Srdečne dakujem.
Dotazník najdete tu:
Ide o príspevok na výživu rozvedeného manžela (§92 a 94 zákona o rodine) . Ak je Váš otec vedený na UP tak to musí podať, taký je zákon,
Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
Vyživovacia povinnosť medzi rozvedenými manželmi sa podstatne odlišuje od vyživovacej povinnosti medzi manželmi. Tento rozdiel je odôvodnený tým, že ide o vyživovaciu povinnosť medzi bývalými manželmi, ktorí už spolu nežijú a neuhrádzajú spoločne hmotné a kultúrne potreby. Zjednodušene vyjadrené, rozdiel spočíva predovšetkým v tom, že rozvedenému manželovi vzniká nárok iba vtedy, „ak nie je schopný sám sa živiť“. Ďalší rozdiel je potom v tom, že rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, „môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností a možností“ (ak sa nedohodnú, rozhodne súd o príspevku na výživu na návrh niektorého z nich).