Môžu si starí rodičia právne vynútiť styk s dieťaťom?

lubicakovac
22. júl 2013

Okolnosti toho, ako sme sa do tohto problému dostali sú obsiahle a veľmi komplikované. Ide o to, že moja "budúca" svokra chce mňa a môjho priateľa (otec dieťaťa, nie sme však zobratí) udať na sociálku a vynútiť si právnou cestou styk s naším synom. Je to možné? Čo môže byť dôvodom, že si to môže takto "vysúdiť"? Ja s priateľom a naším synom žijeme v jednej domácnosti, a po určitých nezhodách sme sa s rodinou z priateľovej matkynej (z otcovej nie je problém) strany prestali stýkať a baviť. Prosím poraďte.

liz_lemon
22. júl 2013

nic take si nemoze vymoct

m_ij_ka
22. júl 2013

presne ako píše liz_lemon, nemôže nič spraviť. A na sociálku ťa môže udať len v prípade, že sa nestaráš o dieťa, čo by ti musela aj dokázať. Čo sa týka nezhôd medzi vami a starými rodičmi , ona si nič nezmôže, tvoje slovo a priateľove je konečné a rozhodujúce. Prajem veľa šťastia 🙂

strociatka
22. júl 2013

nedavno sme zazili nieco podobne, stari rodicia dali na sud, ale sud jednoznacne priznal vsetky prava rodicovi a starych rodicov poslal .. Ale ide o to, ze mozu vas udat na socialke, ze sa nestarate o deti, ze sa o ne neviete postarat a pozhanat si na vas dokazy a potom moze byt horuco. V nasom pripade isli stari hned na sud, cim sa sami odpilili, ale cez socialku mozete mat kludne problemy. Je to hodne neprijemne, ale verim, ze je u vas vsetko vporiadku a viete a ste schopni sa im ubranit. Napriek tomu, z vlastnej skusenosti si myslim, ze je ovela lepsie a jednoduchsie si to vydiskutovat priamo, lebo ak sa do toho raz zapoja sudy, strasne sa vsetko pokazi, zhorsi a nikam nevedie. Vztahy budu v troskach, aj ked mas pocit, ze horsie to byt nemoze, tak moze.

evkakorcek
22. júl 2013

Nie nemôže! Svokra alebo kotrý koľvek starý rodič nemá absolutne žiadne právo! akurát tak morálne.......ale všetko je to len a len na rodičoch.

katren
22. júl 2013

ani sa im necudujem po tom, co som citala tvoju diskusiu.... 🙄
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/ked-je-zo-zivota-telenovela/

palomka
22. júl 2013

ja by som povedala, ze v dnesnej dobe je vsetko mozne a ak nie ste zobratí tak by som isla ja sama osobne na sud a dala si zverit dieta do svojej opatery a v tom pripade uz nemoze nic 😉

fra
22. júl 2013

@m_ij_ka nevyjadrila si sa presne, samozrejme že na socialku ju može udať aj ak sa stará o dieťa, stačí že bude tvrdiť že sa nestará, prípadne že dieťa týra a v podstate to ani socialke dokazovať nemusí, ide asi hlavne o to, aké iniciatívne tie sociálne pracovníčky sú... tu napríklad učitelky v školke dali podnet na rodičov že deti týraju hoci to nebola pravda (usúdili tak na základe modrín, ktoré ma ale skoro každé dieťa) a deti už vyše roka stále nie sú doma ☹
http://www.topky.sk/cl/100535/1354617/Pribeh-ak...
ale keby to svokra urobila, tak to by bola zákernosť prvej triedy, dufam že toto by si rodina nikdy neurobila ☹

victory1
22. júl 2013

Po pravnej stranke ta mozu kvazi stari rodicia tak akurat....mat radi. 😝 Nie, nemozu si vynutit cestou sudu styk s dietatom. Co sa tyka socialky, ak je u vas vsetko v absolutnom poriadku a si na Slovensku, taktiez nebudes mat problem, okrem neprijemnych navstev zo socialky.
Vynara sa mi skor otazka, aky je dovod na to, ze odmietas povolit navstevy starym rodicom, resp. styk starych rodicov s vnucatom? A ci tvoj partner s tym suhlasi....Pretoze sa mi zda vcelku chore, ze ty sa povadis so "skorosvokrou" a trestas ju takymto sposobom...co s tym to dieta ma?

zuzitko74
22. júl 2013

Nemôžu si to vynútiť.... a len tak mimochodom, ľuďom, ktorí sú násilnícki, bijú svojho syna a jeho priateľku, by som dieťa určite nezverila.Deti sú niekedy poriadne nanarvylezúce, náhodou svokre prepne a srieska ti ho...fakt by som neriskovala.

kikina84
22. júl 2013

ci mozu alebo nemozu vynutit to neviem..zalezi od okolnosti..s tou socialkou by som ale bola opatrna..uz aj u nas za zacinaju odoberat deti..a aj take co tyrane niesu.staci jeden trapny podnet na socialku a dieta vam mozu zobrat..radsej by som sa skusila nejako rozumne dohodnut so svokrou,lebo naozaj to nieje sranda.. 😒

zuzanocka
22. júl 2013

Ja viem tak, ze mozu. Hovorili nam to na rodinnom prave v skole, zial, neviem za akych podmienok.. edit: platilo to pri rozvode

kaktusik007
26. júl 2013

@fra urobila si to aj rodina, taketo podnety dostavala socialka od mojho uz teraz ex... Ale nastastie stacil jeden pohovor s koliznou a pochopila, co za "otca" ma pred sebou... Takze potom to bolo uz v pohode, akurat teda lekarka sa mi pri kazdej navsteve ospravedlnovala ze musi deti prevazit -- rozumej ci priberaju, teda ci im davam adekvatne jest 😀
ale s tym som nemala problem - bolo to aj na moju ochranu