Môže si osoba nahrávať rozhovor s iným človekom a použiť ho neskôr na súde?

chobotnica777
4. sep 2024

Môže zamestnávateľ alebo všeobecne si niekto nahrávať rozhovor s inym človekom a použiť to neskôr na súde alebo podobne?

pralinka25
4. sep 2024

Len v pripade ze ta na to dopredu preukazatelne upozorni myslim.

ericka_l
4. sep 2024

Neviem, ako to funguje u nás reálne, ale nedávno som zhodou okolností pozerala jeden americký film a tam to bolo 😀 A ako trestný čin to veru nebral nikto 😀 No či je to skutočne tak, netuším. 😀

biba_18
4. sep 2024

môže, ak mu dáš súhlas s nahrávaním. ak súhlas nedáš a nahrávku vyhotoví tajne môže ju použiť ak si sa na nej dopustila protiprávneho konania (napr. keď sa vyhrážaš a pod.). vtedy súd posudzuje oprávnenosť dôkazu aj keď bol vyhotovený protiprávne ...

luxus10
4. sep 2024

o tom rozhodne vysetrovatel...

biba_18
4. sep 2024

@luxus10 o tom rozhodne sudca

alenah31
4. sep 2024

@biba_18 to čo opisuješ sa týka prípustnosti nezákonného dôkazu v trestnom konaní, vtedy sa tieto hlasové či video nahrávky a foto posudzujú na súde inak - nebezpečné vyhrážanie je trestný čin, rovnako by sa konalo napr. pri predaji a distribúcii omamných látok, krádežiach atď.
@chobotnica777 V zásade platí, že pri civilnom konaní (napr. rozvody, spory medzi zamestnancami - zamestnávateľmi atď.) nezákonne získaný dôkaz-nahrávka, či fotografia je neprípustná. Ak však nastane situácia, kedy strana sporu nemá k dispozícii iný dôkaz, ktorým by mohla účinne chrániť svoje práva a dosiahnuť tak spravodlivosť, môže súd prihliadať aj na takýto dôkaz. V takom prípade musí posúdiť, ktoré ústavné právo je pri vzájomnej kolízii silnejšie a preváži. Takýto dôkaz sa pripustí najmä v prípade, ak ho predloží tzv. slabšia strana, teda napr. zamestnanec, osoba, ktorá bola diskriminovaná a pod. Aj tu však musí súd zistiť to, či bol zásah do súkromia osoby legitímny a nevyhnutný teda, či slabšia strana nemala k dispozícii iný dôkaz. Je dôležité dodať, že ide o procesnú rovinu. No z hmotnoprávneho hľadiska pôjde stále o porušenie práva na ochranu súkromia dotyčnej osoby a tá môže od osoby, ktorá záznam osobnej povahy vyhotovila, žiadať primerané zadosťučinenie.
A práve preto je použitie takýchto dôkazov potrebné vždy vopred konzultovať so svojím advokátom. Aj v prípade, ak si ty získala nelegálne dôkaz a porušila tým právo, advokát je viazaný mlčanlivosťou, takže sa takouto konzultáciou nemôžeš vystaviť riziku občiansko-právnych následkov alebo trestného stíhania. Naproti tomu neuvážené použitie nelegálne nahrávky môže mať vážne následky - budeš stíhaná ty. .

karolinakovac
4. sep 2024

@chobotnica777 nemôže. Ja som tak chcela ale právnik mi povedal že na súde mi to neuznajú ani na polícii, plus ešte ja by som z toho mala problém že bez súhlasu nahrávam ľudí

sevrin
4. sep 2024

@ericka_l neriaď sa tým čo vidíš vo filmoch. Aj mŕtvoly obkresľujú kriedou len vo filmoch.

moonlight1210
4. sep 2024

@ericka_l americky film a slovenske zakony su dva ine svety.
Aj americky film a americke zakony. Nie vsetky zdramatizivane postupy by v realite uspeli.
A keby sa filmy drzali reality, bola by to nuda.

draculla
4. sep 2024

@karolinakovac ja som to pouzila na exmanzela a ver ze keby niet tych nahravok tak mi nik neuveri. Moj ex je majster vo vyhovorkach, este aj vlastneho syna obvinil ze si vsetko vymysla. A tak nemal inu moznost len priznat pravdu

lienka.7
4. sep 2024

@chobotnica777 tajné nemoze, dokonca keď to robíš ty, dopustas sa protiprávneho konania

ibajaanikiny
4. sep 2024

@draculla toto ma zaujalo. Akoze,pouzila pred sudom? Sud bral taketo video/nahravku ako dokaz?

draculla
4. sep 2024

@ibajaanikiny neboli sme na sude, ale statna policia to brala ako dokaz. Inak by moju a synovu vypoved zamietli pod koberec. A takto nemohli, sla som s nahravkou aj na prokuraturu

draculla
4. sep 2024

@lienka.7 ale ak to pomoze dokazat trestny cin tak ano. Mam s tym skusenost

vevebono
4. sep 2024

Ono sa to dá myslím, ak to spravíš "nahodou". Príklad nahrávam si dieťa a v pozadí je počuť. Ale legálne bez súhlasu nie. Zamestnávateľ je však iný level. Mame vo firme kamery, a iba pri vstupe je oznam, že priestor monit. so záznamom. Nesuhlasis =nevstúpiš