Môže sa otec vzdať detí?

zuniq
7. sep 2012

chcela by som sa opýtať či máte niekto podobnú skúsenosť / problém
Manželova sestra sa rozišla s priateľom s ktorým majú dve malé deti- 4ročné a 2,5ročné
V rodných listoch je uvedený ako otec, majú jeho priezvisko
Mna by zaujímalo či môže on ako otec sa vzdať detí, kvôli tomu aby neplatil výživné? Existuje taká možnosť?
Ja si myslím že je to nezmysel,ale som na pochybách
dakujem za každú odpoved

xenicka13
7. sep 2012

moze byt, ked si matka najde noveho partnera a ten si osvoji jej deti

sisaha
7. sep 2012

@zuniq iba z jeho rozmaru nie...

bosoriak
7. sep 2012

@zuniq Nie je to take jednoduche, ako spomina xenicka13. Deti nie su majetok, neda sa ich len tak "vzdat". Osvojenie inym muzom je mozne, ale tiez sa to riesi cez sudy a dost podrobne sa skumaju dovody. Samotny rozchod nie je dovodom na to, aby muzovi zanikli prava a povinnosti vyplyvajuce z toho, ze ma deti.

Ak nechce, aby platil vyzivne, nech nepodava podnet na sud. Pokial sa zena boji, ze muz sa nejako vzda narokov na deti a nebude na ne platit, tak to nie je pravda. Akurat treba ratat s tym, ze ak sa muz bude nejako branit, tak to bude dlhsie trvat.

klincek
7. sep 2012

moze sa vzdat rodicovskych prav, ale vyzivovacia povinnost mu aj tak ostane. v preklade: nestaral by sa, len by platil.
inak ma pravdu xenicka, s tym, ze k osvojeniu musi dat biologicky otec (az na par vynimiek) suhlas (a to chlapi z jesitnosti nerobia..), a potom uz by sa za otca povazoval adoptivny otec-mal by vsetky rodicovske prava i povinnosti vratane vyzivovacej.
za danej situacie sa vyzivovacej povinnosti len tak nezbavi, a tak to je spravne. ked si narobil deti, nech sa stara!

luciaaak
7. sep 2012

nemoze sa ich vzdat, ale myslim, ze moze napadnut otcovstvo do 3. roku zivota dieta. ale ked sa ukaze, ze on je otec, tak vyzivne bude musiet platit. ak by mala matka partnera a ten by si chcel deti adoptovat, tak biologicky otec s tym musi suhlasit a po sude mu zaniknu vsetky prava aj povinnosti ku vztahu k dietatu