Máte nejaké finančné rezervy pre prípad rozvodu?

jarunka111
17. júl 2011

Opýtala sa ma známa v neľahkej životnej situácii 😢 a dala "chrobáka do hlavy". Byt na manžela, bez práce, manželstvo v ohrození a neistá budúcnosť...
Zaujímali by ma prípadné vaše skúsenosti, či máte nejaké hlavne finančné rezervy, keby zostanete samé, len s dieťaťom, teda bez manžela, či partnera?

viera27
18. júl 2011

samozrejme. A nielen ked zostanem sama, ale aj rozne rezervy ak by nahodou prisla nejaka nepriazniva situacia vseobecne.
Zeny robia tu chybu, ze si nedorobia vzdelanie, pripadne idu s pracou na vedlajsiu kolaj a nechaju sa zivit partnerom. Ja nemusim pracovat, ale pracujem presne pre toto, aby som v akejkolvek situacii uzivila seba aj syna na standarde na ktory sme zvyknuti.
+ rozne poistky a rezervy atd atd v pripade, ze by sa nahodou nieco stalo manzelovi alebo v pripade straty zamestnania, choroby... A samozrejme spolocny majetok v pripade rozvodu.

angua27
19. júl 2011

ja som na tie zadné vrátka nemyslela. našťastie na ne mysleli moji rodičia a dali nám chrobáka do hlavy. a tak sme s expriateľom, ešte v čase najväčšej zamilovanosti uzavreli písomnú dohodu o majetku. pri rozchode sme to mali potom jednoduchšie. a zadné vrátka mám teraz dosť veľké - poistky rôzne, šetrenia, byt. aby mal môj syn v prípade, že by sa mi niečo stalo z čoho žiť a neostal na ulici.

maminuska
19. júl 2011

@jarunka111 ano, ja myslím na zádné vrátka a aj manžel, obidvaja si sporíme v produktívnom veku na dôchodok , máme poistky a snažíme sa tvorit rezervy.
Ja ako žena som nikdy nepripustila finančnú závislost na manželovi a pracujem aj keby som nemusela, podnikám a predovšetkým svoje deti vediem k zodpovednosti a skromnosti ( bohužial nie vždy sa mi t darí 😠).Napriek tomu že s manželom zarábame obidvaja velmi slušne, naše deti nemaju drahé značkové topánky typu adidas , puma a ani oblečenie. Z každého daru ktorý dostanu si zvykli polovičku odložit na svoje stavebné sporenie, na ktoré im mesačne prispievame aj my. Deti dostávaju primerané vreckové ( 10 EUR na mesiac ), na telefon 10 eur, ked si prevolaju , maju smolu.
Častokrát sa stretávam vo svojej profesii, že deti maju dostatok až nadbytok a vyrastaju z nich totálny fagani.

berus222
19. júl 2011

my aj myslime na zadne vratka, chceli by sme mat rezervu, ale neni z coho na nu odkladat. malemu sporime a budeme aj druhemu. snazime sa vytvorit nejaku financnu rezervu, ale ide to straaaaasne pomaly.

sisaha
19. júl 2011

ano, samozrejme...clovek si nikdy nemoze byt isty akym smerom sa bude uberat jeho dalsi zivot.. Tym mam na mysli partnera, zamestnanie, rozne zivotne a krizove situacie...Mam byt, ktory je len moj a za ziadnych okolnosti by som polovicu neprepisala ani v case najvacsej zalubenosti na partnera...

anjelicek26
19. júl 2011

Ale ano - vzdelanie a a prax, co mam vdaka poslednym zamestnaniam, to su moje zadne vratka, ine zatial nemam, nie v tomto veku... pokial budem pracovat, uzivim celkom slusne mna aj obe deti. Viac vediet nepotrebujem, my sme len dva mesiace manzelia, asi by sme sa nebrali, keby nam to skripalo 😀

maminuska
19. júl 2011

Ono mysliet na zadné vrátka je velmi dôležité a je aj dobré ked si každý človek užije dočasne totálnu biedu ako napríklad ja, potom sa staviate k určitým vecia inak.
Počas prvej materskej pred 16 rokmi bol prvý manžel ešte na vojne, ja som žila len z materskej ktorá bola 1449 sk + 120 prídavky a 1000 Sk mi chodilo mesačne ako podpora od vojska.Nemala som nič viac, len staru choru starku ktorá bývala nado mnou a zahradu kde som sa občas chodila pásť a to doslovne. Boli obdobia ked som aj týžden jedla iba jablká a chleba s džemom , ale prežila som .
Až tam som zistila aká som vynaliezavá a kolko vecí je k životu zbytočných alebo nepodstatných. Od tejto doby si viem vážit peniaze a vždy ked mínam viac ako treba spomeniem si na toto obdobie a v hlave mi bliká stop.
Chápem že šetrit sa vždy nedá vo velkých sumách ale po troškách to ide vždy, aj keby len zrovna po dvoch eurách.

viera27
19. júl 2011

@maminuska uplne s tebou suhlasim. Bieda cloveka nauci. Nikdy viac, nikdy nikdy. Len potom clovek zostane taky divny, rozmysla vzdy nad najhorsim moznym scenarom 😖 .

aliza
19. júl 2011

nie, nemyslim na zadne vratka, zijem tu a teraz. Verim vo svoje schopnosti a viem, ze keby sa stalo cokolvek, tak to vyriesim. Zazila som toho tiez vela a vzdy som to zvladla a boli to fakt tazke situacie, aj bez penazi, bez jedla... Ja budem radsej nastavena na hojnost, ako neustale setrit a mysliet na horsie casy. Som na materskej, uz 6 rokov, nemam svoju ani korunu, nemam ani byt, ani ziaden spolocny majetok a som takto spokojna. Mam vzdelanie a prax a momentalne si robim rozne doplnujuce kurzy. Problem budem riesit az vtedy, ked pride.

jarunka111
autor
20. júl 2011

@viera27 ďakujem za tvoj názor a súhlasím, že väčšinou je to tak, že žena-matka ide so svojimi potreby do ústrania, či ide o vzdelanie, prácu alebo aj starostlivosť o seba, a potom je ťažké sa zorientovať vo svete. Tiež by som rada niečo robila, ale pravdu povediac, ani neviem čo. Nenudím sa doma, milujem svoje dieťa a som strašne rada s ním, ale proste prišiel aj na mňa pocit, že by bolo vhodné už niečo urobiť, niekde sa pohnúť. Prajem ti veľa úspechov a aby si nemusela tie rezervy z núdze využívať 😉

jarunka111
autor
20. júl 2011

@angua27 tak je fajn, že vám toho chrobáka dali rodičia a potom neboli nepríjemné ťahačky. Poznám podobný prípad z okolia, že už boli snúbenci a potom namiesto svadby bol rozchod a handrkovanie sa o to, čo kto kúpil ☹
Veľa šťastia 🙂

jarunka111
autor
20. júl 2011

@maminuska máš to dobre vymyslené a je super, že to viac-menej funguje a o to viac je to cenené, lebo si si zažila aj nie najľahšie obdobie. Toto sa mi páči, že nezávislosť, samostatnosť a perfektný vzor pre deti. Lebo skutočne, ak si deti vyberajú že chcú Pumy ,a nie adidas ako som mohla vidieť v jednom nákupnom centre, tak ups, niekde sa stala asi chyba, ktorú teraz asi nie je vidieť (alebo nechce byť videná) a čím budú deti staršie, tým sa tie nároky budú stupňovať. Ale v podstate nie je nič zlé na tom mať Pumy, ale deti sa chovajú aj podľa vzoru rodičov, ak sa doslova niekto pretŕča so značkami, tak čo iné môže robiť to dieťa.
Prajem veľa úspechov podnikaní (ak nie je tajomstvo, môžem vedieť, v čom podnikáš?) aj v živote 😉

jarunka111
autor
20. júl 2011

@berus222 júúúj to máš pravdu, že to ide veľmi pomaly 😒 Keď má človek málo a chcel by si aj odložiť, aspoň troška, tak si musí mozog zapariť niekedy, aby vymyslel niečo výhodné, aspoň ako tak. Tak nech vám (nám) to ide stále lepšie 🙂

jarunka111
autor
20. júl 2011

@sisaha ...veru, nikdy nevieme, kam nás život dovedie. Dnes super a o pár dní to už nemusí byť pravda 😖 A partnerovi to nevadí (nevadilo), že je byt len na teba? Viem, že to u niekoho je dosť závažný problém 😢

jarunka111
autor
20. júl 2011

@anjelicek26 vzdelanie a skúsenosti nám veru nikto nevezme 😀 Je fajn, že si veríš, že keby treba, tak to dokážeš. Veď ani iná možnosť ani nie je, pravda? O deti sa postarať treba, tak pre ne urobíme čokoľvek 😉
Tak nech vám to nikdy neškrípe, ale to znie až neuveriteľne ideálne, ale možno sa to dá 😀

jarunka111
autor
20. júl 2011

@aliza aj ja by som chcela byť nastavená na hojnosť, ale ešte sa nejak nedostavila 😀 😀 😀 Ja tiež nerada riešim potenciálne problémy, lebo sa človek len stresuje a niekdy úplne zbytočne. Tiež riešim veci ako prídu. Ale keď nebudú peniaze (tiež viem, aké to je 😢 ) potom sa ťažko dýcha 😖
Ale s tvojou iniciatívou to nebude také ťažké, veľa šťastia 😉

anjelicek26
20. júl 2011

@jarunka111 - tak na mna v robote cakaju xixi, tak snad by to nebol problem a plat som mala rozhodne dost na platenie bytu ci maleho domceka + skolky + ten zvysok. Navyse by drahy platil vyse tisic eur vyzivne na decka, takze ehm, problem nie, to by to nebol.... takze keby bolo najsamhorsie odtrepem svoj zadok k tatinovi, ma velky dom, na slovensku z tych penazi co by som dostavala ako vyzivne uplne v pohode slusne vyzijem, aj keby si pracu hladam dlhooo. No ale tymto smerom uvazovat je strelene, ja planujem este vela spolocnych rockov 😵

jarunka111
autor
20. júl 2011

@anjelicek26 no strelené to možno je, ale máš to už vymyslené 😀 😀 😀
Tak si užívajte krásny spoločný život, u vás to asi všetko funguje inak ako tu na Slovensku 😉

viera27
20. júl 2011

@anjelicek26 ono rozvod nie je az taky problem. Horsie je to s urazmi a s praceneschopnostou/invaliditou zivitela. Toho sa ja osobne bojim najviac. Len za minuly rok malo 5 ludi v mojom okoli infarkt - vsetko muzi pod 40 rokov 😒 . A v takom pripade ti "odpada" vyzivne, naopak prichadza situacia, ked musis manzela a deticky zivit ty. Videla som v blizkom okoli, toto je to najhorsie co si viem predstavit. Preto tak betonujem poistkami manzela, lebo uzivit ich sice zvladnem, ale problemom moze byt draha lekarska starostlivost a opatrovanie atd atd.

lili_mia
20. júl 2011

@maminuska mam zvlastnu otazku ... da sa nieco usetrit aj pocas materskej ako slobodna mamina, ked dietatu treba vsetko nove, lebo 30rocne oblecko mu predsa neoblecieme, alebo naozaj ide vsetko na dieta, lebo mu treba vselico mozne, myslim to nutne .. strava, vyzivy lebo nie vzdy zje navarene, topanocky, oblecenie, plienky, mozno este umele mlieko ak si dieta pyta a mamina uz nekoji, pripadne hracky

anjelicek26
20. júl 2011

@viera27 - jj drahy ma poistenu praceneschopnost.

angua27
20. júl 2011

@lili_mia ja som ušetrila aj na materskej ako slobodná mamina. síce sme bývali u mojich rodičov, ale aj im som platila akože nájomné, nižšie ako keby sme bývali sami, ale platila. a mesačne malému išlo na sporenie 10,- Eur - nie je to veľa, ale za 3 roky je to 360,- Eur. ale nekupovala som jemu, ani mne nové oblečenie - sekáče a bazáre na nete fičali u mňa v prípade nutnosti.

vroni
20. júl 2011

Mysliet na zadne vratka ano, ale rozhodne nie na ukor dnesku. Dnes zivorit, aby som mohla "zajtra" hyrit - to teda nie. Ale jezia sa mi chlpy, ked citam "byt na manzela". Toto by som v zivote nedopustila. Alebo by bol byt "nas" alebo ak by som si vzala muza s bytom, tak by si ho aj platil sam a ja by som si usetrene odkladala. Nehody a urazy mame poistene, z prijmov odkladam cca 10%, takze sa to pekne zbiera a zarabam bohate na to, aby som uzivila seba a dieta, keby chlap nebol (z akehokolvek dovodu) Chodime na dovolenky a pri znackovom oblecenim si nevesiame okolo krku cesnak, aby nas nedaj boh neurieklo (strasne mi lezie na nervy toto bitie sa do hrude ako "ja nikdy nenakupujem znackove veci, no nie som ja uzasna...") Dieta posielame do dobrej skoly, to povazujem momentalne za najlepsiu investiciu, takze ano, myslim na zadne vratka...

maminuska
20. júl 2011

@vroni jasné že nie živorit. Žit dôstojne ale tak dnes ako i v čase zajtrajška a staroby.
Značkové topánky deťom nekupujem z jedného jediného dôvodu , rastie im noha ako šľak a myslím že aj taký Baťa je dobrá topánka, nemusí to byť zrovna Adidas.
Investícia do vzdelania je podla mna velmi dobrá investícia ale aj to samotné dieta musí byt vedené k tomu aby ho neskôr vedelo využit. Veďla mňa je súkromné gymnázium , ktoré rodičia platia,deti vídavam poza školu ...
Zbytočné zametanie cesty deťom je viac na škodu ako na úžitok , moje deti ak niečo chcú navyše nikdy to nedostanu len tak, napríklad teraz nám syn pomáhal zberat marhule v našom sade, to čo nazbieral si aj predal a to su tkzv jeho peniaze. Polovičku si dal na stavebné sporenie a za polovičku si kupil futbalovu loptu značky Adidas 😀.
Ja značkové veci nekupujem , nepotrebujem ich k životu , kupujem veci kvalitné a v mojich overených obchodoch .

maminuska
20. júl 2011

@jarunka111 ale ja nezavrhujem značky ako také , nech ich aj deti majú , to je každého osobná vec. Nekupujem osobne veci v číňaku a ani veci nekvalitné, ale dať ročnému dietatu 65,EUR za topánky velkost 20 sa mne zdá prehnané ale znova opakujem je to môj názor.
Ja mám tri deti , a k nim dvoch otcov, jedného nezodpovedného ktorý sa o ne nestará a jedného zatiaľ zodpovedného - dokedy neviem ale tak dufam že teraz už navždy.
Ak každé z nich pôjde z domu s určitým kapitálom do života budem nesmierne rada, najstaršia dcéra zostane pri mne lebo je mentálne postihnutá., ale aj jej tvoríme po troche úspory. Zrejme nekúpim každému z nich byt , ale dostanu kvalitné vzdelanie ( ak budú on stáť ) a peniaze na byt ( teda na čast) + možnost zobrat si výhodný hypotekárny úver. Nie som z tých matiek čo budú synovi žehlit košele do 30 tky a mat ho u seba doma, stáva sa potom z neho rizikový partner, taktiež nemienim pripravit peklo neveste tým že vychovám z neho chlapa čo nič doma neurobí a nechá sa obskakovat.
Hups som trocha mimo tému ale dufam že mi rozumiete

minusa
20. júl 2011

ahojte
mm je tiez typ cloveka, ze zije pre dnesok a to co pride sa vyriesi ... ja som zase opak, stale mu vravim, ze treba setrit a nie neuvazene minat ... ale zase on vacsinou mina na veci, ktore maju hodnotu a budu mat aj v buducnosti a moje "zadne vratka" je momentalne aj studium VS
@maminuska - mne sa uz moc rozdiel medzi adidas a bata veru nezda .... 😅 jedine sandalky, ktore malemu sadli (ma siroku nozku) boli prave od batu a dali sme za ne 35 eur ... ale na topankach nesetrime, proste ked su kvalitne, nikde netlacia a hlavne nie su z nich plesne, tak nie je o com

maminuska
20. júl 2011

@minusa ja teda neviem ale ja malej kupujem topánky u bati za tak do 40 EUR. Rozdiel je v cene. Potom kupujem u tej nemeckej značky .... ale za toho pána si neviem spomenut ako sa volá , tam maju vcelku velmi dobré topánky.

minusa
20. júl 2011

do 40 eur kupis aj adidas, pumy tenisky ... a podla mna to uz az taka znacka nie je

jarunka111
autor
20. júl 2011

@maminuska nemyslela som to tak, že zavrhuješ značky 😉 , skôr naopak, asi som to nejasne napísala. Chcela som len všeobecne povedať, že na značke nie je nič zlé, ale čo z nej niektorí ľudia robia - stavajú na najvyššie miesto a tým pádom aj dieťa získava také miesto v spoločnosti, podľa toho, aké oblečenie má na sebe. Chvalabohu nie vždy to platí, ale je až neskutočné, čo musí rodiť riešiť.
...no hovorím, máš to dobre zariadené, či rezervy, či vzory pre deti a výchovu. Tak nech sú z nich tí zodpovední, samostatní, vďační ľudia 🙂

hadassah
20. júl 2011

Zadné vrátka - pre mňa je to poistka do budúcnosti. Pre iného to môže znamenať vypočítavosť. Hmm... odkedy osobne poznám osudy niektorých žien, ktoré na zadné vrátka nemysleli a doplatili na ne, rozmýšľam inak. Raz chcem byť matkou a budem mať zodpovednosť najmä za svoje dieťa. Preto - byt som si zadovážila za slobodna, mám našetrenú finančnú rezervu, ktorej sa nedotknem, a ešte jednu, o ktorej muž ani nevie. Pre istotu. Keď som na tejto istote a na týchto vrátkach pred pár rokmi začala intenzívne pracovať, bola som bez partnera a brala som do úvahy, že ešte neviem, s kým budem žiť a čo sa z neho môže vykľuť. Ale nejde tu len o to, čo by mi muž v prípade rozchodu nedal. Môže sa mu niečo stať a čo potom? Sestra žije v krásnom dome, ale ten je napísaný na svokrovcov, ktorí ju nenávidia. Ak sa jej mužovi niečo stane, vyhodia ju aj s dieťaťom bez mihnutia oka. Takto by som skončiť nechcela. A hlavne, aby neskončilo moje dieťa na ulici.
Zarábam slušne, ale nemíňam. Všetko čo sa dá, odkladám. Radšej nepôjdem na luxusnú dovolenku, ale môžem kľudne spávať, že v prípade núdze, mám na čas vykrytú hypotéku a podobne. A nakoniec, rada by som potom tomu svojmu dieťaťu pomohla postaviť sa na nohy. Mne nemal kto, všetko som si odmakala, od nikoho som nedostala nikdy ani halier.