Mám nárok na polovicu splatenej čiastky úveru po rozvode?

tosomja
15. sep 2020

Dobrý večer, potrebujem poradiť.
S ex manželom sme boli pred svadbou v podnájme dva roky, kedy sme už mali spoločný účet a moja výplata išla na jeho účet, ktorý založil len na svoje meno.
Po dvoch rokoch sme kúpili byt na úver, ktorý bral tiež len on na svoje meno, ja som nebola ani rucitelka ani ma nezapísal ako spolumajitelku bytu do katastra ani do zmluvy o vlastníctve.
Dva mesiace na to sme sa vzali, ale s bytom nič neriešil, nezapísal ma ako spolumajitelku, aj napriek tomu, že sme mali spoločný účet a úver sme platili spolu.
Úver sme splatili do 5 rokov od svadby.
Po 11 rokoch sme sa rozviedli. Viem, že nemám tým pádom nárok na byt, lebo je jeho, nadobudol ho pred svadbou.
Chcem sa spýtať, mám nárok len na polovicu splatenej čiastky úveru, alebo aj na byt, ktorý má už vyššiu hodnotu, za akú sme ho kúpili?

patka06
15. sep 2020

na polovicu splatenej čiastky
Na byt nie - pretože ho ako píšeš nadobudol pred manželstvom, aj úver bol iba jeho a ty si prispievala na splátky

hipuska
15. sep 2020

Presne ja som dopadla.takto isto. On ešte vytaiahol ucet-ktory založili jeho rodičia na jeho meno...lebo mali vtedy z toho výhodu...ale tie prachy si nechali...že ich investoval do domu...takže ešte o toto sa bude znizovat hodnota domu. Môžeš ešte žiadať....z prerábky ... čo bolo investované. Ja tak.zoadam čo bolo investované do záhrady...

tosomja
autor
15. sep 2020

@hipuska no len ako dokázať hodnotu zariadenia atď čo sme už počas manželstva investovali? Až teraz vidím tu jeho vychcanost, on vedel prečo až po kúpe si ma vzal 🙄
Čiže, keď bral úver 30tisic eur, tak 15 by mi mal vyplatiť? Nič viac?

mirka807
15. sep 2020

Vo väčšine prípadov je to o dohode, a keďže on vie že je vo výhode, je otázne či ti tie peniaze aj dá, máš doklad o tom ako si prispievala? Riešila som bsm s ex a teda toto chce dokladov a svedkov,.. ak by si vedela sama dokladovať to čo si platila mal by ti vyplatit, ale vtychto situáciách je to teda vypočítané od ex do bodky ako tá pripraviť o prachy, ak je charakter dá ti tie peniaze,ak je hajzel ako bol môj ex tak to je tvrdý boj

tosomja
autor
15. sep 2020

@mirka807 no on nedá nič, už teraz sa smeje, že všetko je jeho. A účet zrušil a všetky peniaze dal na mamin účet ešte počas manželstva hneď ako som podala o rozvod.

mirka807
16. sep 2020

@tosomja skus sa poradit s pravnikom a mozno ti pomoze. Mali ste spolu deti? Ale ked zrusil ucet , ty si mala k nemu tiez pristup? Ak hej banka by vedela povedat zostatok uctu si myslim... drzim paste a pevne nervy zelam

ratira
16. sep 2020

Na byt bohuzial pravo nemas, ako tu bolo pisane nadobudol ho este pred svadbou. Mas narok jedine na polovicku splatenej sumy, ktory ste platili ako uver. Ako to tak citam tak jedine pevne nervy ti prajem

simca06022011
16. sep 2020

Pravnik ti neporadil? Vsetko co sa vyplatilo, minulo v manzelstve ide na polovicu. Aj peniaze co zobral z uctu a dal mamicke este pocas trvania manzelstva. A ako sa to dohodne.. no mala by si mat dokaldy u vsetkemu, alebo to ohodnocuje znalec. Je na tebe a pravnikovi na co mate nervy...

Ja viem, zbytocne lamentovat, ale mozno dalsej naivnej zienke moze tato diskusia pomoct. ZIADNE ucty na jedneho z manzelov (a dokonca este pred svadbou!), ziadne splacanie cudzich uverov(branych ako inak pred svadou iba na jedneho).. tomu co nema ucet ostane hola rit s prepacenim, ak to druhy prehajdaka alebo sa rozvedu. Kazdy ma mat svoj prijem, prehlad o svojich vydavkoch, doklady k vyznamnym platbam.. to ci sa pomimo toho pomiesaju platby, peniaze posuvaju medzi nimi ako partnermi, nehra rolu. Ael nemoze ostat jeden bez cohokolvek a druhy si madlit ruky ako dobre s nim vybabral.

simca06022011
16. sep 2020

@mirka807 jasne ze to ma vyratane, predpokladam, ze vsetko platil z toho "spolocneho uctu", kam jej aj plat chodil, ten zrusil.. doklady n ie su...

tosomja
autor
16. sep 2020

@simca06022011 tak presne, všetko sa platilo z jeho účtu, mala som len pinkod, ktorý zmenil. Žiadne právo disponovať. 😏
Takže len na splatenu čas úveru (polovicu z toho)

simca06022011
16. sep 2020

@tosomja sikovny.. neviem co ti na to napisat vobec...

duduska25
16. sep 2020

Drzim palce, toto budes mat nadlho, ale malo by to byt mementom pre vsetky, co si nedaju pozor. Uz ked nieco splacam aj ja, tak trvam na tom, aby ma zapisal. Nic viac k tomu nedodam.

tosomja
autor
16. sep 2020

@duduska25 poučila som sa.

duduska25
16. sep 2020

@tosomja prajem aby ste ro dotiahli do uspesneho konca. Urcite sa dobre poradte s pravnikom.

mirka807
16. sep 2020

@tosomja drzim paste a pevne nervy zelam ... viem co prezivate a nieje to zavidenia hodna situacia