Mám dcéru s iným. Môže si ju manžel osvojiť?

baby2310
4. jan 2011

Dobrý deň, nenašla som na fóre žiadnu vhodnú odpoved na moju otázku, tak to skúšam takto 😉
Mám dcérku z predošlého vzťahu....jej bio odišiel od nás ešte ked som bola tehotná, žiadny záujem naozaj, platí 33 euro..aj to sa mu zdá veľa, vianoce, narodeniny ignoruje...dcérka má 5 a pol roka a najnovšie si vymyslel(podľa mňa len aby mal výhovorku, prečo sa nezaujíma), že chce testy DNA, aby si bol istý, že je jeho a potom jej vraj dá všetko, aj si ju bude brávať...4 roky žiadne testy nespomínal a aj tak na ňu kašlal 😔 😔 😔
Pritom pred 3 rokmi dobrovoľne podpísal otcovstvo, už sme sa aj súdili kvôli výživnému, čiže z môjho pohľadu mal dosť šancí sa vyjadriť k otcovstvu. Keď mi to teda v máji minulého roka navrhol, slušne som ho odporučila na najbližší súd, nech si podá návrh, ja som sa tiež nachodila po súdoch kvôli nemu, nič mi nedal "zadarmo"... Do dnešného dňa mi ale nič neprišlo...ked mu napíšem, nech sa rozhýbe, že ochotne počkám, kým si tieto veci vyrieši, kým si bude teda istý svojím otcovstvom a ja dám potom návrh na zvýšenie výživného, ozaj sa s ním snažím jednať slušne, aj ked by som nemusela, melie si len svoje, že chce testy... že mi nedá viac, že si ju nechce zobrať, lebo neverí, že je jeho. Absolútne nemá záujem niečo riešiť, chce to len naťahovať....a ja už som zúfalá, som rok vydatá, s manželom sme spolu ale už 3 roky a majú s dcérkou krásny vzťah, stará sa o ňu, vychováva ju, ozaj niekedy by sme chceli fungovať ako normálna rodina, máme aj spoločné bábätko, naozaj u nás sú usporiadané pomery. Ale stále je tu strach, že sa zrazu ozve len aby mi strpčil život, jeho rodina tiež žiadny záujem, nepomáhajú mi, nič nekúpia.
Moja otázka teda znie, keď by si dal manžel návrh na osvojenie, má šancu uspieť, lebo bývalý naschvál nebude súhlasiť... Ako takýto návrh spísať? Aké dôkazy priložiť? Viete dosť som sa natrápila, chcem mať už konečne pokoj, pre dcérku je to tak najlepšie, lebo vie síce o ňom, aj sa na neho niekedy opýta, lebo však vždy jej kúpil kindervajce a majú psíkov....ale jej zdravému vývoju by nijak neublížilo, keby sa navždy vyparil z jej života. Ak s tým má niekto skúsenosť, prosím ozvite sa mi aj na súkromnú poštu 😅

andzi
4. jan 2011

Ak je tvoj ex ako biologický otec zapísaný v rodnom liste, je otec dieťaťa a na tom už žiadne DNA testy nemôžu nič zmeniť, preto úprimne nechápem, prečo si už dávno nepodala návrh o zvýšenie výživného. Bez súhlasu biologického otca osvojenie nie je možné, pretože ak výživné platí a prejavuje aspoň sporadický záujem, tak to možné nie je.

ela2710
4. jan 2011

@andzi To nie je pravda, mna samu si osvojil mamin priatel. Moj biologicky otec sa o mna nezaujimal a tento otec si ma jednoducho adoptoval. A to som mala tiez napisaneho mojho biologickeho otca v rodnom liste, a kedze si ma osvojil tento, uz tam mam jeho meno.

Tu nejde len o materialne zabezpecenie dietata. Po prve sud prihliada na to, ako casto sa venuje dietatu otec a ako ten druhy muz, a podla mna ak nejaky biologicky otec plati len 33 eur vyzivne tak rozhodne by ten novy otec minal na dieta viac, nie je o com riesit.

Moj biologicky otec s adopciou neuhlasil, no mamina vyhrala sud, a dali ma na tohto otca, a pritom ten biolog. na mna prve mesiace tiez platil vyzivne.

A preco nepoziada o vyssie vyzivne? moja krstna ma dve deti, a od byvaleho tiez chcela vyzivne, ma jej platit len 60 eur mesacne a nevidela zatial ani cent, vysi jej neskutocne peniaze a viac od neho nevysudi, lebo on vraj nema. Takze asi tolko, ze osvojenie je mozne aj bez suhlasu druheho rodica, najma ak sa o dieta nestara, nezaujima sa on, a plati len 33 eur, iny muz by sa on postaral lepsie...a okrem toho s dotycnou pani zije v jednej domacnosti uz 3 roky, takze sa podla mna rozhodne nema coho bat

sue
4. jan 2011

@baby2301 presne ako píše @andzi - bez súhlasu biootca zapísaného v rodnom liste si ju terajší manžel nemôže osvojiť. Biootec by sa musel vzdať svojich otcovských práv a povinností a až potom by si ju mohol osvojiť tvoj manžel. Neviem o žiadnych výnimkách v tomto 😒

veronika81
5. jan 2011

Ak je osvojiteľ manželom rodiča maloletého dieťaťa, môže osvojiť maloleté dieťa len so súhlasom druhého manžela; súhlas nie je potrebný, ak druhý manžel stratil spôsobilosť na právne úkony alebo ak je zadováženie súhlasu spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.

Na osvojenie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa. Odvolať súhlas možno len do času, kým nie je maloleté dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.

Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ak:
a) počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
b) počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavili o dieťa žiadny záujem, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
c) ak dajú súhlas na osvojenie vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

Osobný súhlas rodiča musí mať písomnú formu a musí byť uskutočnený pred súdom alebo pred orgánom sociálnoprávnej ochrany, alebo pred povereným zamestnancom orgánu sociálnoprávnej ochrany v zdravotníckom zariadení, kde sa dieťa narodilo.

dajna11
5. jan 2011

ja som písala baby2301.....ja som tiež chcela žiadať o osvojenie,ale hned mi povedali že nemáme šancu nakoklo sa o dceru zaujima...aj ked len raz za pol roka,platí tiež sporadicky,ale platí a ked nesuhlasí otec tak ťažko. nech najprv skusi zmenu priezviska na terajšieho manžela,to poradili aj mne a ked by sme uspeli tam,tak možno,ale takto.....dá sa to dať na súd....no aké sú šance?malé....a kludne nech žiada o zvýšenie výživneho,ved keby jej aj neplatil,dá to exekutorovi a ten dlh vymože......ako prečo by nemala podať?maloktorý prizná že má peniaze aby platil....zvlášť ked sa nezaujima o dieťa.

minnie55
5. jan 2011

Neexistuje, aby bez súhlasu biologického otca súd rozhodol o osvojení dieťaťa. To je možné len v prípade, ak otec neudržiava s dieťaťom žiaden kontakt, resp. je neznámy a pod. Viem, o čom píšem, pracujem s poručenskou agendou. To najlepšie, čo ti môžem poradiť, je obrátiť sa na advokáta, ktorý sa venuje rodinnému právu a poradiť sa s ním. Určite by som to neriešila cez fórum, kde ti kadekto popíše kopec somarín a ty budeš mať z toho ešte väčší zmätok. Každá situácia je osobitná, jedinečná a je potrebné k nej pristupovať individuálne.

miriam29
8. jan 2011

ahojte.o moje dieta sa jeho otec tiež velmi nezaujíma,vobec nič mi na malé ešte nekúpil,len slubuje...a to sa mi už blíži termín.no reči má velké, a s Božou pomocou to nejako zatial zvládam...Ale otcovstvo podpísat chce, aj mu dat svoje priezvisko,čo sa mi nezdá rozumné,ked navyše teraz je s mojou sestrou a chcú sa vziat.a to užmá jedného syna v Cechách,na ktorého údajne neplatí žiadne výživné,ani sa nezaujíma,som si to zistila....tak neviem tiež, čodalej,či by nebolo lepšie uviest otca ako neznámeho, aj ked na druhej strane,každé dieta má právo poznat si oboch rodičov...

marika80
8. jan 2011

baby2310 nechce sa mu platit, povedz mu, ze nemusi ale nech podpise papier, ze sa zrieka otcovstva.

miriam29 tak to Ti neviem poradit, mozno kocky budu vediet viac, ci sa Ti viac oplati aby nebol zapisany v liste.

Sa mi zda, ze niektori 'oteckovia' chcu byt otcami iba na papieri, ale platit alebo cas stravit s detmi to nie. Ale ak je pre zenu sanca z toho vyjst, ze ho nepotrebuju tak uz streckuju. Kontrolori.

labus
8. jan 2011

AHOJ baby2310 my sme uvažovaly o osvojení ale kedžeje to náročnejšie skusili sme najskor len zmenu priezviska..teda,že sa bude syn písat po mne a mojom terajšom manželovy...pokial bilog.otec suhlasí ..na sociálnom urade vám daju tlačivo ktore podpíše u notára a je to...žial zväčša je to naopak a otec nesuhlasí vtedy spíšete žiadost na sociálke a tá sa podá na sud...pokial ju sud schváli počkáte na právoplatnost ..potom vám na základe toho dojde povolenie zo sociálneho uradu o povolení zmeny priezviska a s týmito dokladmi (samozrejme právoplatnost treba mat orezenu na sude) idete na matriku kde vám na počkanie vydaju nový rodný list...
takto sme postupovali...

miki44216
24. apr 2012

ahojte chcem sa opytat.... s manzelom sme spolu uz skoro 8 rokov ale zobrali sme sa len nedavno.Mam 8 rocnu dcerku... jej biologiky otec sa od sudu kde mu urcili vyzivne o nu uz nezaujima a ani nevieme co s nim je .... moj manzel si chcedcerku osvojit ...... bude potrebny suhlas bilog. otca? podotykam mala pozna ako otca len mojho manzela toho svojho nikdy nevidela.... ak niekto vie poradit,tak budem velmi rada

xenicka13
24. apr 2012

so suhlasom by ste to vybavili rychlejsie ale ked sa nezaujima sud by mal osvojenie odklepnut normalne napis navrh na sud ked nevies ako chod za malej kuratorkou

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
masaryk11
20. nov 2013

ahoj to co si zazila ty mam aj ja . byvaly sa nestara po 3rokoch si dal na DNA a povedal ze ked bude jeho tak sa bude starat.. a vobec nema zaujem sud urcil 80eur a plati len 35eur. a zmanzelom mame 2rocnu dceru a chceme dat na sud aby sa moj syn volal ako my daj mi potom prosim vediet ako si dopadla neviem tiez co mam robyt a nesuhlasyy stym iba strpcuje zivot a pritom je to mojej mami sused.....