Koľko môžem žiadať výživné na prváčku?

beatrice18
13. feb 2014

do akej vysky mozem ziadat vyzivne na dcerku ma 7rokov. rozvedena som od roku 2007 a este som neziadala o zvysenie. Pretoze absolutne nemam paru kolko. a kedze je prvacka by mi to fakt fest pomohlo. Byvali ma zenu dve jej deti ktore nema ale osvojene a jedno dieta maju spolu....dakujem za kazdu odpoved

sissy27
13. feb 2014

@beatrice18 žiadať môžeš koľko len chceš, aj 10 tisíc, žiadna horná hranica neexistuje... ako to chodí už vieš - ty spočítaš výdavky, čo sa dá zdokladuješ, on zdokladuje svoj príjem a ďalšiu vyživovaciu povinnosť a súd už nejako rozhodne... nie je smerodatné, koľko dostávajú iné ženy na deti v tomto veku, každé dieťa má iné potreby, každý ex iný príjem a iné možnosti, tabuľky na to neexistujú... ale celkom určite máš nárok na zvýšenie výživného v súvislosti s tým, že dcéra začala chodiť do školy...

beatrice18
autor
13. feb 2014

no takto on je podnikatel takze dajme tomu ze zaraba 1000e cca.... a neviem ci sa rata do jeho vyzivovacej povinnosti aj tie dve jej deti ktore su neni jeho. tak som sa len tak chcela opytat ze kolko kto dostava aby som vedela kolko si mam do ziadosti napisat.. lebo ako pisem absolutne neviem

sissy27
13. feb 2014

@beatrice18 no ale súd nezaujíma "dajme tomu" ale bude chcieť jeho daňové priznania... vyživovaciu povinnosť voči jej deťom nemá, tie predsa majú niekde svojho biologického otca, ktorý na ne platí výživné, takisto ako by tvoj druhý manžel nemal vyživovaciu povinnosť voči tvojej dcére.. a ako hovorím, nie je podstatné, koľko vysúdili iné, ty si spočítaj svoje výdavky na dcéru - bývanie, strava, oblečenie, hygiena, zdravotná starostlivosť, škola, výbava do školy, krúžky, poistenie, cestovné, kultúra, môžeš aj jednorazové položky napr. letný tábor alebo dovolenka, a žiadaj niečo viac ako polovicu... súd bude prihliadať aj na to, koľko času s ňou tráviš ty, či ex prispieva aj niečo nad rámec povinnosti a pod...

denkaajejdeti
14. feb 2014

@beatrice18 Presne ako píše @sissy27. Napísať môžeš hocičo - je to len tvoja predstava, nie to, čo napokon súd nariadi platiť exmanželovi. Vieš koľko ti platil doteraz, tak to navýš o polovicu sumy, ktorá ti vznikla nákladmi s nástupom dcérky do školy + nejaká rezerva, aby mal z čoho sudca zrezávať 🙂. Alebo varianta B - napíš si všetky mesačné výdavky na dcérku a urob si taký priemer, že koľko ťa asi "stojí" dcérka mesačne a z toho minimálne polku žiadaj od bývalého. Ak si vedieš domáce účtovníctvo a odkladáš bločky od topánok, šiat, hračiek, knižiek, úhrada krúžkov, stravy v ZŠ, v školskom klube,... (ja to tak robím od začiatku manželstva, aby som lepšie "gazdovala" 🙂), tak to máš hotové raz-dva aj s dôkazmi pre súdne pojednávanie.
No druhá vec je, že ty vlastne ani nevieš koľko zarába tvoj exmanžel a preto sa ti bude len veľmi ťažko triafať do čierneho - ono sa totižto môže stať aj to, že ti prisúdia ešte menej ako ti platil doteraz 😒 . Pretože sa bude vychádzať z jeho posledných daňových priznaní a drvivá väčšina živnostníkov v posledných rokoch priznáva len minimum, resp. vykazujú "stratu", aby nemuseli platiť tomuto štátu nenormálne odvody za nefungujúci sociálny systém a zdravotníctvo v otrasnom stave. Ďalšia vec je, že manželovi pribudlo dieťa a žena (tie jej dve deti sa nerátajú) - to sú dve nové okolnosti, dve nové vyživovacie povinnosti (aj voči súčasnej manželke má isté povinnosti - zabezpečiť jej štandard). No ak napr. podľa daňového priznania vyjde jeho mesačný plat cca 370 eur v čistom (väčšina to má tak nastavené, aby nemuseli platiť odvody), tak mu sudca odráta životné minimum na neho a jeho novú rodinku a pre tvoje dieťa zostane max. 80 eur. Pretože v prvom rade musí byť zabezpečený on, aby dokázal uživiť svoju rodinu aj predchádzajúci záväzok (tvoje dieťa) a až potom sú ostatní. Ale na druhej strane musí zabezpečiť taký istý štandard tvojmu dieťaťu ako má aj jeho nová rodina.
Len toto všetko závisí od jeho daňových priznaní a od toho, či sa ti podarí preukázať, že žije istým štandardom - že si napr. kúpil nové auto, chodia na dovolenky, postavil dom, kúpil byt,.....ty si musíš zháňať dôkazy.
Všetko závisí od toho, či spolu normálne komunikujete a vychádzate v dobrom (vtedy sa s ním mimosúdne dohodni na zvýšení výživného podľa tvojich potrieb a jeho možností) alebo ste na mŕtvom bode či nebodaj "na nože" - v tom prípade to bude vec dokazovania a budeš rada, ak z neho nejaké navýšenie dostaneš.
Denisa

suezee
14. feb 2014

Len hlavne nepanikar a vsetko si pekne daj dokopy, Ja som to zazila pred 2rokmi a vysudila som slusnu sumu vyzivneho z prijmu ex 1000eur. Sudcu zaujima hlavne zivotna uroven matky a otca dietata a dieta ju nemoze mat nizsu ako rodicia. Tj. ak nova rodina tvojeho ex si zije dobre, tak dobre sa musi mat aj tvoje dieta. Je potrebne vsetko poriadne zdokladovat (lieky, zubar, stravne, skolne, skolske potreby, drogeria, internet, telefon) tvoje naklady na byvanie vratane hypoteky, auto +benzin ak dieta vozis do skoly (cestovne v pripade MHD). Dalej som tam dala naklady na kruzky v skole a mimo skoly ( plavanie, korculovanie, lyzovanie, jazda na koni), dovolenky kvoli zdravotnemu stavu. Na vsetko som mala potvrdenia od lekara. Aj to, ze musim drzat prisnu dietu a specialne sa stravovat. Vsetko toto mi sud vzdal do uvahy. Dokonca som dokladala aj zakonnu a havarijnu poistku na auto. Vsetko bolo zalozene do sudneho spisu.

beatrice18
autor
14. feb 2014

@sissy27 mame dobry vztah teda vieme sa dohodnut a aj preto som chcela kolko tak je mozne dostat na 7 rocne dieta abz som vedela o kolko ho mam poziadat a ak bz to neslo tak sudne .... preto som to tak napisala .... nemzslim to v zlom len sa snazim zistit ako to vlastne je kedze som sa este tym nezaoberela lenze uz je to neunosne... a okrem toho ze plati vyzivne tak malej absolutne nic nekupuje okrem sviatkov.... a brava si ju kao kedy raz do mesiaca na dva dni alebokolkokrat ani mesiac nieje snou .... jemu to zena zakazuje :( a mala k nemu neche chodit koli nej lebo to je cista macocha :(

beatrice18
autor
14. feb 2014

@suezee dakujem velmi si mi pomohla 🙂

sissy27
14. feb 2014

@beatrice18 ak máte dobrý vzťah, tak mu na rovinu povedz koľko potrebuješ a zdôvodni mu to tak ako to je... na to naozaj nepotrebuješ vedieť, koľko dostávajú iné, lebo inú sumu by ti povedala matka Kollárovho dieťaťa a inú sumu mama dieťaťa, ktorej otec platiť nechce... takisto aj každé dieťa má iné nároky, jedno potrebuje okuliare alebo špeciálne lieky, iné je nadané na šport a tréningy a výstroj stoja majland, každý má iné náklady na bývanie...

denkaajejdeti
14. feb 2014

@beatrice18 Ak je to takto, tak sa ešte riadne zapotíš. Nová manželka ti nepustí ani euro navyše, keď nebude musieť (veď má tri deti a tvoju dcérku jemne povedané "nemusí") a tvoj ex sa radšej nebude hádať s ňou ako s tebou, keďže bude chcieť mať doma kľud.

sendy1977
14. feb 2014

@beatrice18 , sesternici ex manžel zarába cca 1000e. Ona žiadala 300e on navrhoval 150e, sudca určil 200e.
Mala ma 5 rokov, chodí do škôlky.

beatrice18
autor
14. feb 2014

@denkaajejdeti tak to si trafila a presne....

beatrice18
autor
14. feb 2014

@sendy1977 presne takto nejak som to chcela vediet 🙂 lebo kazdy mi hovori ze aj keby ja nechcem tak by mi mali urcit cca 200e

sendy1977
14. feb 2014

@beatrice18 asi sme sa nerozumeli sesternica pýtala 300e. To jej poradil právnik, aby pýtala viac, aby sudca mohol z čoho uberať.
Ak ty opýtaš 200e tak sudca z toho uberie,malo kedy sudca prisúdi koľko žena chce, iba keby si vyslovene preukázala, že tvoje vydaje na malú presahujú oveľa viac ako 400e.

beatrice18
autor
14. feb 2014

@sendy1977 ja som to pochopila 🙂

sendy1977
14. feb 2014

@beatrice18 som rada 🙂, ja som myslela, že som to zle napísala

beatrice18
autor
14. feb 2014

@sendy1977 nie dobre si to napisala... a o tmto viem ze musim dat viac ...

denkaajejdeti
15. feb 2014

@beatrice18 Len zasa je tu rozdiel - nevieš, či exmanžel sesternici sendy1977 má alebo nemá ďalšie dieťa a novú rodinu a to najdôležitejšie - ak jemu dokázali 1000 eurový príjem, tak čo ak tvoj bývalý preukáže príjem 500 eur.....a k tomu nová žena a dieťa 😒 . To je úplne iná situácia, preto je zbytočné zisťovať si to od iných mamičiek - súd zoberie do úvahy vašu konkrétnu situáciu a sumu určí podľa možností manžela.
Jediná naozaj dobrá rada z celej tejto diskusie pre teba je - dôkladne sa priprav na súdne pojednávanie.
1. Daj na papier aj s dokladmi, bločkami, potvrdeniami,.... koľko mesačne vynakladáš na dcérku.
2. Zisti si dôkazy a možno aj svedkov o manželovom skutočnom príjme, nielen to, čo priznáva daňovákom.
3. V návrhu žiadaj vyššiu sumu ako v skutočnosti chceš, aby mal sudca dobrý pocit, že vyhovel obom stranám 😉 .
Držím palce.

beatrice18
autor
15. feb 2014

@denkaajejdeti dakujem