Je možné zverenie dieťaťa do opatery nevlastnej rodine?

lily2891
21. apr 2023

Je možné zverenie dieťaťa do opatery nevlastnej rodine?
Situácia je taká, že matka dieťaťa, nechala dieťa doma u svojej babky, čaká druhé dieťa s niekym iným, o toto dieťa nejaví záujem, maly bude mat 1 rok, ja študujem na Slovensku, mám tam aj trvalý pobyt, ale pracujem v zahraničí, tu mám prechodný pobyt, chcela som iba vedieť či by bolo možné zverenie do opatery

pribinak
21. apr 2023

@lily2891 áno, vždy lepšia voľba ako detsky domov

lindusss2016
21. apr 2023

@lily2891 a ty to dieta chces opatrovat? Neviem, ci to bude take jednoduche, ak zijes v zahranici. Ale sama som zvedava na tieto odpovede.

jamimo
21. apr 2023

@lily2891 na Slovensku máme viac druhov náhradnej rodinnej starostlivosti. Danú požiadavku a kroky treba riešiť cez UPSVaR, oddelenie SPODa SK= sociálno právna ochrana detí a sociálna kuratela.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

draik
21. apr 2023

S otcom dieťaťa je čo?

lily2891
autor
21. apr 2023

@draik otec sa nezaujíma, ani nie je uvedený v rodnom liste

kacena4
22. apr 2023

ak pracujes a zijes v zahranici bude problem, a aka si " nevlastna" rodina voci dietatu? najskor ho budu chciet zverir babke ked je u nej ak to bude davat ale mozes poziadat o zverenie do svojej starostlivosti

lily2891
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily2891
autor
26. apr 2023

@kacena4 Som nevlastná sesternica, moja sestra je sesternica s malým, ale ja nie, ja a sestra mame iných otcov- sestra je mladšia odo mna, ešte nie je plnoletá

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
27. apr 2023

@lily2891 no v prvom rade sa budu hladat vlasny pribuzny krori budu ochotní vychovavat dieta, ak sa nenajdu moze byt zverene aj vam. treba si dat ziadost na sud, ze mate zaujem o zverenie do starostlivosti. avsak ak zijete v zahranici moze to byt prekážka. rieši sa to vysoko individualne

lily2891
autor
27. apr 2023

@kittykat22 nepredstavujem si to ľahko, stály príjem mám, ako som písala vyššie, pracujem a mám aj byt, ale v zahraničí, na Slovensku mám stále trvalý pobyt a teda ešte študujem asi do mája alebo augusta a teda aké desiatky rodín? Určite ho nechcú dať niekomu na adopciu alebo niekomu cudziemu, koho maly ani nepozná… ale teda iba som sa pýtala, či by to bolo možné ho zveriť mne alebo teda ho bude mat jeho prababka.

lily2891
autor
10. máj 2023

@kacena4 a ak by s tým matka dieťaťa súhlasila? Bolo by to možné?

kacena4
11. máj 2023

@lily2891 ak to ide cez sud neviem ci ma matka pravo do toho hovorit ak jej odnaju rodicovske prava a ty vziat dieta do cudziny kedze je to obcan SR

lily2891
autor
13. máj 2023

@kacena4 dakujem, zatiaľ ma to iba zaujimalo, či by to bolo možné