Ahojte, chcela by som sa opýtať za kamošku (keďže nie je na MK), či ste sa stretli s takou situáciou. Muž má dlhoročné exekúcie, žena kúpila byt na hypo ešte pred uzavretím manželstva, zobrali sa v kostole a po 3 rokoch chce žena refinancovať hypotéku, avšak banka vyžaduje zdokladovať aj manžel príjem + jeho čistý úver.register, lenže v tomto prípade to nie je možné, keďže nemá čistý úverový register. Právnička navrhla riešenie, aby sa dali papierovo rozviesť, aby exekútor nesiahol na jej majetok. Čo si o tomto riešení myslíte ? ďakujem za všetky skúsenosti
(prosím blbé komentáre nepíšte, kamoške to nepomôže :/ ).
@dianka111 velmi malo informacii ste podali. V prvom rade nie je uvedene, či je “kamoska” uvedena ako odporca v platobnom rozkaze. Zistiť sa to da priamo na súde, ktorý vydával platobný rozkaz k exekucii. Ak je uvedena ako odporca, potom jej platobný rozkaz mal byť doručený a nemala by byt nemilo prekvapena,lebo mala aj pavo proti nemu podať tzv. odpor. Ak jej vsak nebol doručený a bola uvedena ako odporca, potom rozhodnutie nemôže byt exekučným titulom a exekúcia je neoprávnená. Vtedy je potrebné podať návrh na zastavenie konania. Po ďalšie, exekutor môže siahnúť iba na majetok,ktorý je v BSM. Čiže ak chce siahnúť aj na byt,tak byt je buď písaný na oboch a ona klame,lebo exekútor taktiež nemôže siahnúť na dedičstvo,majetok získaný reštitúciou a na darovaný majetok,ani na majetok získaný len ňou pred manželstvom. Ak je byt písaný na katastri na oboch,sú dve možnosti ako sa vyhnúť exekúcii na byt: rozvod alebo návrh na zúženie BSM...
ak chce refinanc hypoteky bez manzela tak bud zuzit bsm (u notara) robi sa na konkretnu vec v tomto pripade hypoteka.
alebo rozdelit cele bsm , to sa robi uz na sude. neviem preco pravnicka hned rozvod navrhuje, normalne, skoro bezne sa rozdeluje bsm, napr. u zivnostnikov.
za predpokladu teda, ze na LV je stale len ona, a tiez za predpokladu, ze ta exe je len na neho, a ona nie je ani v druhom rade uvedena ako exekuovana....
určite by som dala návrh na zrušenie BSM, nielen kvôli refinancu, ale aj kvôli jeho exekúciám ..je to pre súd dostatočný dôvod
@dianka111 suhlasím s @brezza stačí zúžiť BSM u notára, a riešiť to v týchto bankách Vub, mBank, bývala OTP (teraz čsob-je len rozdiel kde pôjdete, hľadajte tam kde bola OTP pobočka). A ak pretrvávajú tieto problémy exekúcie , tak by bolo dobré to riešiť aj tak aby to bolo rozdelenie BSM až na súde.
exekúcie má len on. Ona je ako jediný vlastník na LV a aj na hypo. Ja si myslim že tiež nie je potrebný hned rozvod, skôr to zuženie BSM.
a ešte otázočka, ak by on chcel vyhlásiť bankrot koli exekuciam, tak si myslim že tiež nemožu siahnut na jej byt, kedze ho nadobudla pred manzelstvom ... ? či to sa už inak rieši ? .... (vzhladom na situáciu, hladaju rozne riesenia aby to vyriešili)
@dianka111 napísala som Vám tie banky preto, lebo tie partnera (manžela ) neriešia.
Manžel je finančný sprostredkovateľ (pre všetky banky- takže má prehľad) a presne teraz riešil takýto prípad. No nie všetky banky majú k tomu taký postoj. A aj ked partner nefiguruje na pôvodnom úvere, ani na novom pri refinanncovaní, aj tak si banky preverujú aj partnerov v manželstve. Proste to tak je, aj ked dá zúžiť BSM. (Čo v tomto prípade sa nemáme o čom baviť , kedže ani nespadá do BSM- tak zúženie môžu alebo nemusia vyžadovať.) Nech ide kamoška do týchto bánk: Vub, mBank, bývala OTP (teraz čsob-je len rozdiel kde pôjdete, hľadajte tam kde bola OTP pobočka- ešte robia na svojich starých produktoch). Môj manžel Vám radí, nech nerieši svoju banku kde má teraz úver, ona môže ísť hocikde, ale tieto čo som napísala, neskúmajú partnera, nejdu až tak do hlbky. Nech ide riadne na pobočku a nech im tam vysvetlí situáciu, že byt ma pred manželstvom, je len jej. Ale partner ma exekucie, treba byť riadne v banke otvorený. A oni vám poradia. Jasné, tam kde je teraz, nechcú prísť o klientku, tak to riešia po svojom. ☹ Ale ona má vždy na výber. Ale do budúcna kedže má takéto problémy partner, určite dať na súd a na určité veci ho vylúčiť z BSM (pretože počas manželstva sa beru aj iné veci do BSM, a nikto nepozerá kto do toho kolko peňazí priniesol, zarobil vo vzťahu, aby vám nesiahli napr. na zariadenie bytu,). BSM sa týkať všetkých vecí, ktoré buď jeden z manželov alebo obaja spoločne získali počas trvania manželstva. Pretože manželstvo kým trvá, tak všetko spadá do BSM. Začína od sobáša a končí sa dňom rozvodu. Čiže možno aj toto je cesta, ale neprichádza mi to fér zo strany právnika, žeby dala také odporúčanie. Ked partneri asi žijú spolu. Čo sa týka vyhlasenia bankrotu, to neviem poradiť. To vždy také právne veci riešte s odborníkmi.
@dianka111 toto je uz z ineho sudku, ked sa len zuzi bsm, a on vyhlasi bankrot.... to je uz asi na konkretne otazky s konkretnymi vecami na pravnika. lebo teoreticky ako pisu vyssie, na ostatne hnutelne veci siahnut mozu, na vsetko co nadobudli po manzelstve.... kde patri aj auto, aj prijmy, ucty, uspory (nadobudnute po manzelstve).
Kazdopadne dakujem za rady, pretlmocim jej to a snad neake riesenie najdu.
A co sa tyka pravnicky tak neviem preco im to takto odporucila, asi aby bolo menej papierovaciek alebo neviem ...
Je aj on na liste vlastníctva? Nestačí iba vysporiadať bzm?