Ex neprebral zásielku s rozhodnutím súdu. Ako postupovať?

zuzulka22
17. feb 2015

Ahojte baby chcela som vas poprosit o radu. V januari sme mali s byvalym sud ohladom vyzivneho. Mne zasielka s rozhodnutim uz prisla ale byvaly ju stale neprebral a tym padom rozhodnutie nie je pravoplatne. Chcela som sa vas spytat ci to rozhodnutie nadobudne pravoplatnost aj bez jeho prebratia zasielky po urcitej dobe alebo to musi prebrat. Baby poradte prosim ako to funguje ?

liebling98
17. feb 2015

Myslím, že teraz je to tak, že po tej lehote doručenia, čo má pošta sa na zásielku (doporučenú, do vlastných rúk) hľadí ako na doručenú. Bez ohľadu na to, či si ju adresát prebral alebo nie. Práve preto, aby sa zabránilo takýmto špekuláciam, že nepreberiem zásielku, neviem o ničom.

anketkarka
17. feb 2015

Aj ja mam taku informaciu...

stefi76
17. feb 2015

Upravuje to zákon o správnom konaní- č.71/1967, v ! 24 je okrem iného uvedené, že posledný deň lehoty uloženia zásielky na pošte sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

zutera
17. feb 2015

Ano,tak jak píše @stefi76 .Já jsem byla ve stejné situaci minulý rok

pribinak
17. feb 2015

Postup súdu pri doručovaní písomností určených do vlastných rúk adresáta, ktorý nebol zastihnutý, je upravený v ustanovení § 47 ods. 2 O.s.p. Podľa tohto ustanovenia platí, že ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku do troch dní od uloženia nevyzdvihne, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.

draik
17. feb 2015

Aby nastala fikcia doručenia (zásielka sa považuje za doručenú, aj keď si ju adresát neprevzal/nedozvedel sa o nej), je základnou podmienkou to, aby sa v čase doručenia na danej adrese zdržiaval, teda nebol napríklad na dlhšej dovolenke alebo pracovnej ceste. Ak by preukázal, že bol mimo, nemohlo rozhodnutie mu byť platne doručené, a teda aj prípadná exekúcia by bola nezákonná. Súd by mal preto skúmať dôvody nedoručenia, skúmať pobyt odporcu prípadne mu ustanoviť opatrovníka.
Zákon 71/1967 Zb. (Správny poriadok) neupravuje postup súdov, ale orgánov v správnom konaní. Doručovanie súdnych zásielok sa riiadi podľa 99/1963 Zb. (OSP).

duun
17. feb 2015

Fikcia doručenia - ja som mala so súdnym rozhodnutím presne to isté (koniec 2014) - doba uloženia zásielky bola ale 18 dní (poštový poriadok) a ešte o ďalší týždeň to natiahol súd, pretože "im sa ešte nevrátila doručenka ani zásielka" a až po týždni mi potvrdili právoplatnosť s tým dátumom po 18 dňoch.