Ex mi posiela menšie výživné na dieťa ako určil súd

rika27
21. jan 2018

Poprosim o rady.
Co mam urobiť ked mi bývalý zacal posielať menšie výživné na dieťa ako ma určené súdom?

Znížil sa mu príjem, tak mi oznámil, ze bude platiť menej. Ze ak sa mi to nepáči, mam ho dať na súd.....

trinneo
21. jan 2018

No je to presne tak, ako píšeš, môžeš naňho dať exekúciu, že neplatí v takej výške ako má. Na súd ho dať nemôžeš, pretože tam v súčasnosti dôvod nie je - výživné máš už určené, ale môžeš ísť k exekútori podať návrh na exekúciu, že neplatí v takej sume ako má a on to bude vymáhať.

janci05
21. jan 2018

Tak ako píše trinneo. Je tu podobný prípad https://www.noviny.sk/krimi/140845-byvaly-muz-n....

kiks_1
21. jan 2018

@rika27 Nato, aby to mohlo ísť exekútorovi, musíš mať výkon rozhodnutia zo súdu.

mondolina
21. jan 2018

@kiks_1 vôbec nemusí mať rozhodnutie súdu,

mondolina
21. jan 2018

@kiks_1 sud už predsa o výške výživného rozhodol

mondolina
21. jan 2018

@rika27 ak nezaplatí stanovenu ciastku aspoň tri mesiace v priebehu 2 rokoch, môžeš naňho podať trestne oznámenie u štátnych, idem to tiež riesit

andrbeata
21. jan 2018

@rika27 Môžeš podať návrh na vykonanie exekúcie. Nárok na náhradné výživné, ale nemáš.

katarinamarkova
21. jan 2018

@kiks_1 súdom už pani má určené výživné! Stačí jej to - a jediné € menej či jediný omeškaný deň ju oprávňuje žiadať výživné cez exekútora.
aký výkon rozhodnutia zo súdu máš na mysli??

adus120
11. apr 2018

Ja som dnes to iste riesila, exovi pribudla nova vyzivovacia povinnost tak mi namiesto 300 poslal 50... doteraz riadne platil... volala som na dva exekutorske urady, vraj ak len teraz nezaplatil vraj sa tym nikto nebude zapodievat-ani exekutor, ani sud, vraj by to riesili az bude vyssia dlzna suma... ale mozem povedat, ze dve osoby s ktorymi som telefonicky komunikovala akoby do 5 nevedelu naratat a museli sa pytat kolegyn... tak teraz neviem, tiez mi tvrdili ze exekuciu mozem zacat riesit ale veaj to trva min.1-2mesiace kym bude vydane rozhodnutie na exekuciu a vraj to moze medzitym on zaplatit atd ze vraj z toho mozem este ja mat problemy... pytala som sa konkretne ake problemy-nebolo mi vysvetlene.... odvolala som sa na to, ze ake ja mozem mat problemy ak on je povinny k urcitemu dnu zaplatit urcitu sumu a nesplnil to.. neviem 🙂 znama totiz mala ten isty problem-uz roky jej ex na dve deti posiela raz 50 eur ze viac nema, potom 70 ze nema teraz atd... a tiez to chcela riesit exekutorom a tvrdili jej vraj, ze s tym nic nemozu robit... a tak som sa opytala na trestne oznamenie tam kde som volala na 2 exeurady-vraj to mozem ak bude situacia, ze 3mesiace po sebe bude od neho vyzivne 0. Tak neviem-na googlu som nasla ze trestne mozem podat aj ked nezaplati k urcitemu dnu, pripadne sudom urcenu sumu, neviem kto ma teraz pravdu-ci koncipienti na exeurade co nevedia do 5 naratat, alebo google 🙂

veronikastrickova
11. apr 2018

@adus120 ziadat mozes, tym ze mas urcene vyzivne sudom treba ist za exekutorom s rozhodnutim, on ti spise ziadost o dlzne vyzivne pojde to do BB a tam sa vyberie exekutor ktoremu to bude priradene a on sa uz s tebou spoji, aj keby ti platil neskoro ako mne. Exe mu ucet zablokoval a odblokoval az ked som ja potvrdila prijatie platieb.

marusia12
11. apr 2018

@rika27 Na súd to má dať ON. On je totiž stále povinný odvádzať výživné vo výške, ako dostal určené. Pri zmene JEHO životnej situácie je ON povinný žiadať súd o úpravy výšky výživného. Chalan týmto porušuje rozhodnutie súdu, na jeho mieste nevyskakujem... lebo aj za krátenie výživného sa už dáva podmienka.

marusia12
11. apr 2018

@mondolina Zas neúplná info. Takže... síce platí, že 3 mesiace, ale ak ti pošle čo len JEDNO euro každý mesiac, je to z jeho strany snaha platiť výživné a ty si môžeš fúkať. Riešiť to síce môžeš, ale nevyriešiš nič.

marusia12
11. apr 2018

@veronikastrickova Úplná pravda.

adus120
11. apr 2018

@marusia12 no ano, ale co s tym? :D teraz neviem, kto ma pravdu... bude sud pri exekucnom zistovat preco si vyzivovaciu povinnost neslnil? On by totiz povedal, ze ak nebude mat exekuciu za vyzivne, bude ju mat za nezaplatene dlhy alebo za nezaplatene druhe vyzivne :D ze mu to moze byt jedno... len by som chcela vediet kto mi poskytne relevantne informacie aky je za to v reale postih

adus120
11. apr 2018

@veronikastrickova ano to vsetko viem, ale on to vraj moze medzitym za teb 1-2mesiace doplatit :D

veronikastrickova
11. apr 2018

@adus120 vyzivne je nad vsetko ostatne, ty musis ist za exekutorom, nie na sud

veronikastrickova
11. apr 2018

Lebo pokial nemate iny rozsudok o vyzivnom tento co mate je povinny dodrzat a je to dlzne vyzivne uz

adus120
11. apr 2018

@veronikastrickova ale exekutor tunajsi to posle do bystrice a tam (ak budu splnene podmienky a vyplnene vsetky papiere spravne-co medzitym moze zaplatit) potom pridelia exekutora, ktory sa tym bude zaoberat

veronikastrickova
11. apr 2018

@adus120 exekutor do bb tiez len tak nepoda papier, zajdi dnes zajtra povedz ze ti dlzi a kontaktovat ta uz bude ten ktoreho priradia z BB, on sa ta opyta ci to doplatil alebo ako, moj platil ale vzdy neskor ako mal urcene, dala som exe a musim zaklopat rychlo sa polepsil, kedze musel platit aj exekutora.

adus120
11. apr 2018

@adus120 to je sice pravda-vyzivne ma prednost pred ostatnymi vydavkami, ale zas on povie ze ked nema zrat on tak nebude zrat ani zasran kedze zas plati, ze decko ma mat rovnaku zivotnu uroven ako ten rodic :D ak vsak nema peniaze a pribudla mu nova vyzivovacia povinnost? :D no ktoru z tych vyzivovacich povinnosti ma zanedbat? Obe ciastocne? Ci jedno decko bude dostavat 300 a druhe nebude zrat? 🙂

mondolina
11. apr 2018

@adus120 žiadne že 3 mesiace po sebe, ale v priebehu 2 rokov 3 mesiace

mondolina
11. apr 2018

@marusia12
Si úplne mimo, teraz som to riešila, cca mesiac dozadu.ma povinnosť uhradiť v plnej vyske

mondolina
11. apr 2018

@marusia12
Bolo začaté trestné, do týždňa mi dlžné výživné vyplatil

adus120
11. apr 2018

@veronikastrickova nebude to potom riesit na sude ziadostou o zmenu terminu platenia? Z 15.teho na 25teho? :D no na to dlzne jednomesacne vyzivne som sa pytala na exekutorskom urade-vraj to mozem podat a zaplatit za podanie ziadosti ale vraj to riesit nebude nikto, kedze doteraz riadne platil :D

adus120
11. apr 2018

@mondolina lenze on posle vramci poslednych 2rokov stale nieco :D

monikabubko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adus120
11. apr 2018

@monikabubko no a pocuvaj ked to ide potom na sud a nevyuzije tu lutost? Tak co potom?

adus120
11. apr 2018

@monikabubko alebo skor co presne mam chapat pod tou podmienkou? Predpokladam ze ako prv by sud pristupil k tomu kedze doteraz riadne platil... nie hned basu

veronikastrickova
11. apr 2018

@adus120 ale je rozsudok, ked chce znizit vyzivne, alebo znenit datun musi dat ON ziadost na sud, ked neda jeho smola. Je urcity rozsudok, ktori plati kym nieje iny rozsudok

mondolina
11. apr 2018

@adus120
To je jedno, ak nepošle v priebehu 2 rokov 3 mesiace súdom! stanovenú výšku výživného môžeš naňho podať oznámenie