Ex chce priznať otcovstvo a určiť styk

kikush1811
12. dec 2014

Ahojte. Moj ex partner sa rozhodol, ze mi bude zneprijemnovat zivot. Moja dcerka, ktorej nepriznal otcovstvo, ma 3 tyzdne a dokopy ju videl asi 15 minut v zivote. Dnes mi zavolal so slovami, ze "co bude s tym deckom" . Vraj zrazu chce priznat otcovstvo, dat to na sud, aby mal umozneny styk bez mojej pritomnosti. Mam trosku strach, lebo je abstinujuci alkoholik a mam podozrenie, ze sa k svojej neresti vratil. Ide mu jednoznacne o to, aby mi skodil. Ja od neho vyzivne nepytam, v styku mu nebranim. Napadlo ma riesit to mediaciou, co myslite? Bojim sa o malinku.

lorela
12. dec 2014

@kikush1811 Keby ti veľmi znepríjemňoval život (teda keď nie je toto len jeho alkoholický výkrik do tmy), tak práve pre teba bude najlepšie obrátiť sa na súd. Nemáš sa čoho obávať. Bábätko určite neodtrhnú od matky, v žiadnom prípade nehrozí styk s otcom bez prítomnosti matky, a možno nehrozí ani žiaden styk s otcom, keďže dieťatko je malé a otec alkoholik, či abstinujúci alkoholik. Práve naopak, môžeš požiadať aj o zákaz styku s otcom z opodstatnených dôvodov, keby bolo najhoršie.

kikush1811
autor
12. dec 2014

@lorela dokonca mam kopec dokazov vo forme sms, kde sa vyjadruje, ze malu nechce vidiet. Ked som mu dala vediet dopredu, ze napr. ideme k lekarovi, tak to odignoroval. Pocas tehotenstva mi umyselne skodil. Berie nieco taketo do uvahy sud?

kikush1811
autor
12. dec 2014

A co s tou mediaciou? Ma niekto skusenost?

lorela
12. dec 2014

@kikush1811 Rozhodne áno, berie. Sú to veľmi podstatné dôvody.
Nemaj žiaden strach z jeho vyhrážok. Nekomentuj ale hlavne nehovor mu o svojich argumentoch, ktoré by si mohla použiť na súde. Nech o ničom nevie a nech si žije v tej svojej hlúposti.

pribinak
12. dec 2014

S mediaciou skusenosti mam,ale nerozumiem - co chces riesit mediaciou?

ivivaiveta
12. dec 2014

@pribinak tiez som sa isla opytat, vzhladom na povahu bývalého..

klincek
12. dec 2014

@kikush1811 mediacia ti v tomto pripade nepomoze, co by vyriesila? ty potrebujes vykonatelne sudne rozhodnutie, ktorym sa jednoznacne upravia vztahy k dietatu, bude to len vo vas prospech (tvoj a malej). navrh na sud daj ty sama..priznat otcovstvo, urcit vyzivne, a upravit styk. dcerka je este babatko, urcite to nepojde bez tvojej pritomnosti. pripadne sa styk moze uplne zakazat, ak to okolnosti na strane otca odovodnuju. a keby aj nie teraz, tak sa to da kedykolvek neskor. neboj sa toho. dcerka bude mat aspon vyzivne, ktore jej patri, no a "zasluzily otecko" bude mat urcene mantinely, takze to vydieranie si moze niekam strcit.
baby, nebojte sa takychto veci, treba trosku zabojovat, nie sa hned zlaknut 😉

guinevre
12. dec 2014

@kikush1811 Ked chce na sud, a je alkocholik, tak to mozes dokazat na sude, preco by si sa mala bat? To, ze pisal, ze malu nechcel vidiet neverim, ze az tak zoberu do uvahy, skor sa na to budu pozerat ako na hadku medzi rodicmi, kedze si to tak rychlo rozmyslel. S mediaciou ma skusenost moj kolega, lebo sa nevedel dohodnut s byvalou zenou o styku so synom, teda ona ho doslovne chcela vymazat zo synovho zivota, mediacia pomohla, ma ho u seba kazdy druhy vikend a aj cez tyzden jeden den, ale nejak stale sa byvala nevie zmierit, ze ona nie je jediny rodic.

pribinak
12. dec 2014

Rozumnejsiu radu ako ti dava klincek tu uz nedostanes

Mediacia je v tvojom pripade s tvojim byvalym a jeho mamou strata casu, navyse ty potrebujes nieco coho sa da chytit a to je rozhodnutie sudu

kikush1811
autor
12. dec 2014

Babulky, dakujem za reakcie. Je pravda, ze tie evricka navyse by sa zisli, ale nestalo mi to za dotahovacky s nim. Aj tak pracuje na cierno, tak co ak mi prisudia iba minimalne vyzivne. Neviem kolko mam pytat na seba a na malu.
A nemate skusenost ako casto by som sa musela s tym pakom stretavat? Berie sud do uvahy aj to, ze zijem v samostatnej domacnosti?

@guinevre
@klincek

guinevre
12. dec 2014

@kikush1811 Tak, ked je mala a za tvojej pritomnosti moze to byt aj 2-3 krat do tyzdna a moze byt aj raz za 2 tyzdne, fakt netusim, len viem podla toho co tu vsetko baby pisali. Niektoi otcovia maju stretavanie aj raz do mesiaca, a niektory aj kazdy tuzden, neviem od coho to zavisi (okrem ked otec byva dalej, tak to chapem ze je menej casto).

klincek
12. dec 2014

@kikush1811 lepsie aj minimalne ako ziadne. a vekom potreby dietata rastu, budes ziadat o zvysenie 😉
na zaciatok by som skusila dat do navrhu aspon 70 eur, urcite nie menej. aj ked v tychto pripadoch sud nie je viazany navrhom, je dobre sa od niecoho odrazit. a samozrejme, pis si vydavky, odkladaj bloky.
styk navrhni trebars kazdu parnu sobotu v mesiaci na dve hodiny v tvojej pritomnosti.

bonaqa2013
12. dec 2014

Dopor. nájdsť si právnika - ten Ti pomože

pribinak
12. dec 2014

@bonaqa2013 pravnik je draha zalezitost, kuratorka jej poradi co a ako, pozna sudkyne v obvode a pomoze jej spisat aj navrh, ktory bude mat dobru sancu prejst tak, aby hlavne vyhovoval matke a dietatu

kikush1811
autor
12. dec 2014

@bonaqa2013 uvazujem o tom.. len neviem, je to velmi financne narocne?

jajka71
12. dec 2014

ja si nemyslim, ze to musis riesit cez pravnika, som clovek od fachu (hoci momentalne pre babatka v brusku PN), ale odporucam skor navstivit Centrum pravnej pomoci, ktore je v kazdom krajskom meste po celej republike, ak chces mat konkretny navrh spisany, tam ti poskytnu uvodnu konultaciu za 4,50 eur (podla povodneho cennika),
no v zasade by bolo mozno stacilo, keby si kontaktovala miestny urad prace a hovorila s kuratorkou o svojich obavach, ak tvoj ex da navrh na sud, tak bude urad prace socialnych veci a rodiny odbor kurately kontaktovany vo veci, aby sa vyjadril, a budu kontaktovat teba i tvojho ex a budu posudzovat vase individualne podmienky na starostlivost o dieta, myslim, ze by ti pomohlo, aby si sa porozpravala o svojich obavach s odbornickou, resp. odbornikom,
je dolezite, aby urad prace socialnych veci a rodiny vedel o tom, ze tvoj ex mal problemy s alkoholom pripadne ma a tiez o ostatnych tvojich obavach, taktiez sa bude riesit preco sa jeho nazor zmenil!

no v zasade sa skumaju podmienky, v akych sa ty staras o svoje dieta a ake podmienky na starostlivost o dieta bude mat resp. ma tvoj ex,
taktiez sa skumaju vase financne pomery, ci prispieval na vyzivu tvoju ako buducej mamicky, pripadne na vybavicku a vydaje spojene s narodenim a starostlivostou o novorodeniatko, nakolko ty zarabat nemozes, lebo sa staras o dieta
a este jedna vec, bude sa skumat to, ci moze byt otcom dietata, preco otcovstvo skor nepriznal a zrejme si sud privola aj odbornika na genetiku, ktory by testami potvrdil alebo vyvratil otcovstvo tvojho ex:(

filipal
12. dec 2014

@kikush1811 ja by som na tvojom mieste este pockala, nic by som nepodavala. Nech sa on domaha urcenia otcovstva, ked ty o to nestojis. Podla mna len skusa, chce ti robit zle. Zablokuj si jeho cislo v telefone. Ked zisti, ze ziadost o urcenie otcovstva nieco stoji, vykasle sa na to. Pravnicky ti povedia do kolko rokov si moze ziadat o urcenie otcovstva, je tam nejaka zakonna lehota. 2 roky??? neviem presne.
ono to s tym vyzivnym je osemetne, viem, ze aj na vysokoskolaka moze sud odklepnut len par desiatok eur, tie skoro nepomozu, ale zneprijemnovat ti zivot bude.Bude mat dokonca pravo dovolit alebo nedovolit vycestovat synovi do zahranicia.
dalsia nevyhoda je, ze pripadny tvoj dalsi partner nemoze uz prijat dieta za svoje, adoptovat.

ivivaiveta
12. dec 2014

na podanie navrhu na urcenie otcovstva nie je lehota, ak si pamatam...ja by som nechala jeho, nech si poda, nech si zaplati...a ak si presvedcena, ze s nim vôbec nic nechces mat, nechcela by som ani jeho 27 eur, co je tusim minimum, aby mi potom cely zivot rozkazoval, co mam robit a natahovat sa s nim...asi si mala dovod, preco si ho neuviedla ako otca...

filipal
12. dec 2014

@kikush1811 teraz citam, ze mu v styku nebranis. tak, ked nechces, aby mu bolo priznane otcovstvo, tak kontakty prerus. Naco ich udrziavat, ked nie je otec? A zrejme je alkoholik? Este moze dietatu ublizit...

filipal
12. dec 2014

@ivivaiveta nie je? ale to je cudne nie? Ved ked sa slobodna matka vyda, dieta si automaticky moze pri sobasi jej manzel adoptovat. kedysi bola priamo v ziadosti kolonka, k tejto situacii.

jajka71
12. dec 2014

filipal pokial viem, tak to nieje az take jednoduche s osvojenim, vsetko zavisi od toho, ci je otec dietata napisany v rodnom liste ak je, tak su s tym tahacky na sude

filipal
12. dec 2014

@jajka71 ved ano. ale ona ho nema zapisaneho v rodnom liste. To som asi mala este doplnit, ze slobodna matka, ktora neudala otca.

ivivaiveta
12. dec 2014

@filipal ak dobre chapem, on najprv otcovstvo zaprel, teraz sa ho uz domaha...tak nech si da navrh na sud on..pre mna by neexistoval...ked sa raz ona vyda, jej novy partner nema problem s osvojenim, lebo otca v dokladoch niet...ked ale v rodnom liste bude, vzhladom na jeho pristup, aj ked o dieta v zivote nezakopne, suhlas neda...a poniektore sudkyne zo zvlastneho dovodu prihladaju v týchto pripadoch na totalne sprostosti, s prepacenim...kolegyna s tym ma problem a to sa tyka o 17 rocne dievca, ktore chce byt osvojene novym otcom, biologického neznasa..oni to vôbec nebrali do uvahy...skoro som odpadla...

xevulax
12. dec 2014

Ja pravnik sice nie som, ale ak si ho neuvadzala do rl, asi to malo svoje dovody. Biekedy je lepsie kaslat na tu almuznu co ti taky clovekda (alebo neda a vlacit sa po sudoch, ze neplati, ale bude zapisany v rl a ptavdepodobne sa bude aj s malou stretavat) ako tu uz pisal niekto predo mnou, ja by som tiez nic nepodavala na sud, ak chce priznat otcovstvo podanie na sud nieco stoji a tiez aj testy dna nieco stoja, pravdepodobne sa na to vykasle), tym padom sa vobe nemusi s malou stretavat (zrazu sa zobudil ze ma dieta? A ete take vyjadrovanie? Proste chce len tebe urobit zle o malu mu nejde). Neverim, ze by ten navrh na sud podal. To su ti chrapuni, ktori stekaju ale nehryzi

jajka71
12. dec 2014

no ano, preto pisem, ze to nieje take jednoduche, lebo vo svojej funkcii ŠPSP som sa s tym stretavala casto, ze si slobodne mamicky mysleli, ze konecne zacina nova etapa zivota, stretli cloveka, ktory mal rad nielen ich ale aj ich dietatko, a otec ich dietatka si na to,ze je otcom spomenul az vtedy, ked ho ziadali o to, aby sa zriekol otcovstva, pritom zvacsa platili len minimalne vyzivne, lebo boli oficialne nezamestnani, ako to uz chodi....
v jedinom jednom pripade sa otec otcovstva vzdal, lebo sa tesil. ze sa zbavil vyzivneho, neskor som sa dozvedela, ze ked si uvedomil, ze minca ma dve strany zuril (ukazalo sa ze uz deti mat nemoze a chcel to rozhodnutie vziat spat...)

v zasade drzim palce a na toto konanie odporucam mamicke dietatka mat vela trpezlivosti a byt birokraticky riadne pripavena, mat vsetky podklady a informacie, tieto konania su velmi narocne nielen financne, administrativne ale aj psychicky, hlavne pre mamicky a deti (pokial si tu ceremoniu vedia uvedomit, teda ked su starsie)

filipal
12. dec 2014

ano, pomylila som sa, zapretie otcovstva moze podat otec do 3 rokov veku dietata. v opacnom pripade nie je stanovena hranica. ale samozrejme ako pise
@ivivaiveta novym manzelstvom si moze manzel dieta hned osvojit. to je asi najlahsia cesta.

filipal
12. dec 2014

@jajka71 takze nezapisovat v takomto pripade "otca" do RL je najlepsie, nie?

ivivaiveta
12. dec 2014

@filipal v jej pripade uplne najlepsie...mne by fakt nestalo par eur, co mu vyrubia z minimálnej mzdy, alebo nebodaj ako nezamestnanému za to, aby taky ignorant, co jej v tehotenstve skodil, nechel byt otcom, uz zrazu chce, podla mna len preto,aby jej robil zle...to co uz je, ze chce byt s malou v jej nepritomnosti?...mala ma 3 tyzdne, neviem, na co sa pan hra, ale po poriadku nebude...a ona raz fakt ked stretne dobrého muza, co si malu bude chciet osvojit, tak tento povie nie, staci, ked jej bude posielat pohladnice 2x do roka...

ivivaiveta
12. dec 2014

@filipal okrem iného, ona sa k nemu moze do rozhodnutia sudu, ak by podal navrh, spravat ako k cudziemu cloveku...ze ani neviem, kto ty si.

jajka71
12. dec 2014

to netvrdim, lebo mam aj taky pripad, kedy par zil rokyyyyyyyyyyy v partnerskom zvazku a mali spolu dve deti, potom doslo k urcitym zalezitostiam a otec deti a ich matku opustil a matka si myslela, ze vzhladom na to, ze sa o deti roky staral a zil s nimi v spolocnej domacnosti, tak moze ziadat stat o nahradne vyzivne a ja som bola ta zla, lebo som jej prva povedala, ze nepochodi, pokial otec nie je zapisany v rodnom liste deti a tym nema uradny doklad o potvrdeni otcovstva, cize ten pan sa vyzivovacej povinnosti takto vyhol....

preto hovorim, ze sa to neda takto pausalizovat, pokial mamicka chce poberat vyzivne na seba a dieta od otca dietata, pripadne od statu nahradne vyzivne a mat pravny narok voci otcovi dietata, tak je nevyhnutne, aby otcovstvo bolo urcene jasne a jednoznacne,

problem nastava aj vtedy, ked otcom dietata otec je a rozhodne sa otcovstvo nepriznat a nesuhlasi s otcovstvom, preto je nevyhnutne sudne konanie vo veci uznania otcovstvo, aby bol otec povinny platit vyzivne...

potom nastavaju aj situacie, kedy otec plati roky minimalne vyzivne a potom ako dospele su povinne platit vyzivne otcovi ak sa jeho situaci vyvinie tak, ze je to nevyhnutne, pripadne mozu okrem majetkov po otcovi zdedit aj dlhy, ale to uz je ina zalezitost