Dovolenka s dieťaťom, ktoré mi je zverené

14. mar 2024

Prosím vás ako to je keď je dieťa zverené mne, má moje priezvisko, s otcom sa nestretáva, nezaujíma sa o neho a ideme na dovolenku? Treba aby som mala splnomocnenie od bio otca alebo niečo??

janakomancova
14. mar 2024

Nie, nepotrebuješ

autor
14. mar 2024

@janakomancova určite??

autor
14. mar 2024

Ani rodný list nič??

autor
14. mar 2024

Prečo všade potom hovoria že treba od otca splnomocnenie ?? Či to iba keby nemá moje priezvisko

hipuska
14. mar 2024

Na krátkodobé vycestovanie nepotrejes. Teoreticky by si mala oznámiť ex že v tom a tom čase budete v zahraničí. Splnomocnenie by bolo potrebné ak by cestoval s cudzou osobou-babkou napr. Alebo, pri dlhodobom vycestovani do zahranicia

domkakvet
14. mar 2024

Nie netreba, lebo je zverene tebe, ale otca musis o tom informovat, najlepsie pisomne, poslat mu napriklad sms.

janakomancova
14. mar 2024

Píšeš ze zverené je do tvojej starostlivosti... Prečo by si mala mat nejaké povolenie od bio otca ktorý sa ani nezaujíma. Ja som len ex oznámila ideme preč a čau

maciatkolulu
14. mar 2024

Záleží aj od krajiny,Izrael, zaujímalo ich,kde máme otca. Ešte sme boli zobrati... Ja osobne by som ex kontaktovala s tým,že cestujeme,ale keď sa nestretavate,nekomunikujete,tak by som normálne dlaanprelozit rozvodové papiere,o Tom,že tí je dieťa zverené a overila,nosila pri sebe a hotovo. Jeden nikdy nevie. Pre môj pokoj v duši. Pokiaľ ideš niekde do čiech,Rakúska,ale ja by som to urobila aj tak. Nikdy človek nevie,na akého cvoka nadabi,plus kedy ex prepne .

simca06022011
14. mar 2024

pozri si na stranke ministerstva zahranicnych veci (je tam pre kazdu krajinu speci info k cestovaniu s detmi, niektore vyzaduju ine nie), za mna netreba. pre kratkodobe pobyty to nutne nie je + zvacsa je problem ked druhy rodic zacne robit dusno.

kulumulu123
14. mar 2024

Podla toho kam ides. Ak sa to dozvie a bude ti chciet urobit zle tak to moze nahlasit ako unos. Takze ak je zapisany v rodnom listevtak ano potrebujes ak si myslis ze by ti toto urobil. Ty musis vediet ake mate vztahy.

hipuska
14. mar 2024

@kulumulu123 prosím ta, píšeš bludy

klip0
14. mar 2024

@kulumulu123 nieje to tak ako píšeš. Nieje vhodné písať neoverené domnienky v takejto téme.

autor
14. mar 2024

Čiže nikto ma letisku alebo kde nebudú odomna pýtať nič také?? Nebude nikto kontrolovať tieto veci hej??

kulumulu123
14. mar 2024

@klip0
@hipuska dievcata pisem zo skusenosti ale autorka nech sa zariadi ako uzna za vhodne. Prajem pekny den

klip0
14. mar 2024

@kulumulu123 čiže ty si informovala písomne otca dieťaťa, že idete do zahraničia na dovolenku. On to nahlásil ako únos a ty si z únosu aj bola obvinená ?

klip0
14. mar 2024

Nie nebude, ty môžeš ako rodič cestovať kam len chces. Ale určite ho písomne informuj

cookie29
14. mar 2024

@kulumulu123 blbost, pokial ma dieta zverene, tak kazdy z rodicov s nim moze vycestovat zo Slovenska.

@autorka, zalezi od krajiny kam cestujes a podobne. Cestou tam nemusi byt problem, cestou naspat moze byt. Priklad, Egypt. Ak ma dieta otca Egyptana, tak moze byt zverene do Tvojej starostlivosti, pokial ides do Egypta, tak je sanca, ze sa von s dietatom nedostanes....

maciatkolulu
14. mar 2024

Opakujem,záleží od krajiny. Záleží od vzťahov s ex. Ja by som sa zabezpečila,tiež píšem zo skúseností. Môj ex, dal návrh na súd,zákaz vycestovania. Kebyže v tom čase som niekde ,bez predloženého,overeného papiera a on urobí cirkus,že som zdrhla aj s deťmi,tak mám problém. A rozhodne ti nepomôže,že budeš tvrdiť,že babenky z MK ti tvrdili opak. A niekde v Egypte,Izrael sa oháňať slovenskými zákonmi.

kulumulu123
14. mar 2024

@maciatkolulu ved totovale niektore zienky si tu idu svoje tak ich nechaj autorka si toto moze zistit na patricnych uradoch danej krajiny 👍

damian85
14. mar 2024

Dieťa dokonca nemusíš mať zverené a môžeš s ním vycestovať . Riešil som to s kamarátom ktorý nemá zverené dieťa - dieťa mal na každý druhý víkend + prázdniny a práve cez prázdniny sú 2 týždne v zahraničí už 3 rok. Nesúhlas druhého rodiča je k ničomu. Na krátkodobý pobyt nepotrebuješ súhlas druhého rodiča / pas môže byť vystavený 2x - potrebuješ iba informovať druhého rodiča. Toto vždy splní - keďže rodič má právo vedieť kde sa dieťa nachádza.

hipuska
14. mar 2024

@maciatkolulu a aký by si mala problém? Pochybujem, ze súd by to vyhodnotil ako únos, vycestovanie s booknutou spiatocnou letenkou, zarezerviabnym počtom dní v hotely. A vsak, na sud si ex moze podat co len chce. Vsetko ale musi byt podozene. A ako dopadol ten jeho návrh? Súd ti aj uložil ten zákaz? Čiže nemôžeš nikde vycestovať s dieťaťom?

maciatkolulu
14. mar 2024

@hipuska mal strach,že sa s deťmi nevrátim....booknutu letenku môžeš mať. To ešte neznamená ,že sa vrátis. Ex partneri vedia robiť všelijaké kúsky,aby ublížili. Opäť píšem,Izrael by som ako rozvedená s ex partnerom,s ktorým nemám dobré vzťahy rozhodne bez predložených právoplatných,overených dokumentov určite neriskovala. Do Rakúska na nákup,do Lednic na predĺžený víkend hej. Nie je to problém a netreba to prekladať každý mesiac a dávať overovať. Ale kazdeho vec.

damian85
14. mar 2024

@hipuska Je to právny nezmysel . Ak by totižto ex partner podal trestné oznámenie za únos , jednak by to na základe rozhodnutia súdu o zverení maloletých neakceptovali a ak by náhodou mu cez vyšetrovateľa prešlo trestné oznámenie , čo nepredpokladám - bolo by neopodstatnené a - súdne trovy a veci okolo by si zaplatil. Druhý krát by si každý ex 2x rozmyslel či podá trestné oznámenie alebo nie . ( Preto je vhodné informovanie druhého rodiča - aby bolo preukazateľné že o tom vedel ). Samotný zákaz vycestovania súd dáva iba v odôvodnených prípadoch , kedy hrozí potencionálne riziko únosu ( napríklad zahraničný expartner alebo recidivista ). Inak sa rodičia , či už v osobnej starostlivosti dieťa majú alebo nie môžu voľne pohybovať ( ak sa to neprieči rozhodnutiu súdu o zverení maloletých t.j je to v čase kedy deti majú byť s dotyčným rodičom ).
Napríklad u nás aj ja aj expartnerka sme lastminútový - často si dáme vedieť až keď sme na letisku resp. v lietadle , resp. na cestách. Ani EGYPT , ani TURECKO , ani TUNIS , ani Srbsko , Macedónsko ( o krajinách EU ani nehovorím ).

cookie29
14. mar 2024

@damian85 ono dost zalezi o krajiny a moznosti. Ja nezijem na SLovensku, ale v ramci EU. A napriklad partner moze podat podnet na zakaz odchodu z uzemia pretoze sa obava, ze sa s dietatom nevratis. Co je v niektorych pripadoch opodstatnene, napriklad ja som SLovenska, takze ok. Nepredpokladam, ze by mi prisili unos, ale trable by narobit mohli... ale celkovo to zalezi od statnej prislusnosti rodicov, vztahov, krajiny kam cestuju a podobne....

hipuska
14. mar 2024

@maciatkolulu no ved dobre, stále píšeš to isté. Pýtam sa, ako dopadol ten súd? Máš zákaz vycestovania? Alebo si skôr vymyslas.

@cookie29 ved je jasne, ze to záleží od krajiny a od národnosti rodičov. Ale, my sa bavíme o Slovesnku a krátkodobom vycestovani. Autorka stále neupresnila na koľko a akú lokalitu.
@damian85 jasne, oznámenie druhému je to najmenej

nikaeli
14. mar 2024

kde ideš a na ako dlho?
my chodievame v lete do Chorvátska, do Maďarska, do Poľska - pošlem mu sms, že ideme do Chorvátska a o 10 dní sme naspäť. Dcéra má iné meno ako ja, má svoj OP, nikdy som problém nemala, ani pri cestnej kontrole, ani pri ubytovaní.

lucylaw
14. mar 2024

Máte súdom stanovené dni alebo časy,kedy môže otec s dieťaťom byť? Ak áno a vy plánujete byť odcestovaní počas tých dní,keď má otec nárok byť s dieťaťom,tak je potrebný jeho súhlas,stačí aj mailom..Inak súhlas nepotrebuješ,len by som mu napísala,že vtedy a vtedy budete preč,ak spolu komunikujete,ak nie, kašľala by som na to..Ja so synom cestujem do zahraničia od rozvodu každý rok a nikto odo mňa nikdy nič nepýtal..

maciatkolulu
14. mar 2024

@hipuska prosím? To ako vážne? Zmysel vymýšľania? Súd dopadol tak,že to stiahol a dievčatá dávno cestujú samé. A samozrejme,vymýšľam si,že Izrael zaujímal dôvod cestovania bez otca. Dobre. Ja som poradila,nemyslím,že zle,alebo nejako,čo by mohlo spôsobiť problémy. Chcela by si ten návrh vidieť? Má to moja mama v spomienkovom fascikly na môjho ex. Je dosť hrubý. Ale ak by si mala záujem,poprosím ju,nech to nájde 😉

hipuska
14. mar 2024

@maciatkolulu mne nemusíš nič dokazovať ani ma to nezaujíma. Presne o to ide, napíšeš A a nenapíšeš B. Ze tvoj ex ten návrh stiahol, pretože nemal žiadne opodstatnenie