Dovolenka bez súhlasu otca

17. jún 2024

Maminky pomoooc, sledujem stranku minv kde su podmienky na vstup do krajiny. Chcela by som ist s dcerkou na dovolenku ale tie podmienky sa stale menia pred tyzdnom cyprus bol bez suhlasu druheho rodica teraz uz len so suhlasom, to iste taliansko-co ma prekvapilo, albansko, cierna hora..Ak cestujete ozaj vyzadovali v tych krajinach? Kde nevyzaduju? Kedze mi take nieco ex nikdy nepodpise :(

hipuska
17. jún 2024

A kam konkrétne chces.ist? Obrat sa na súd, rozhodne do 30 dní a smelo do toho. Aspoň si tam o ňom urobia obraz. Celkovo, európske krajiny sú podľa mňa z tohto pohľadu istejšie. Vynechala by som Egypt, cyprus. Ja toto budem tiež riešiť a budem sa obracať na súd

autor
17. jún 2024

@hipuska ja praveze chcem ist last minute takze nemam ziadnych 30 dni alebo sa natahovat tesne pred odletom s nim. Mala som vyhladnute albansko-nedavno zaviedli podmienku ze potrebujem suhlas, nasledne cyprus-ten zmenili minuly tyzden, potom taliansko aj tam je podmienka. Takze europa vobec nieje "istota"

tarvika
17. jún 2024

v zivote ma nikde nepytali suhlas druheho rodica, to akoze na letisku pri pasovej kontrole myslis ze by pytali? do talianska ani nepotrebujes ist cez pasovu kontrolu.

hipuska
17. jún 2024

Veď tak pôjdeš lastminute v auguste. Podaj si všeobecný súhlas...z dôvodu vycestovania za účelom dovolenky v mesiaci august. My sme sa teraz vrátili z Londýna a nikto ma nič nepýtal. To máš tak. Vo všeobecnosti to potrebné nie je. Nepýtajú. Ale, istotu nemáš keďže stačí jeden pracovník a ostavas doma. Ake veľke je dieťa? Pri starších to je o dosť jednoduchšie

autor
17. jún 2024

@tarvika a kde si vsade bola? Problem je ze tie podmienky sa stale menia.

cookie29
17. jún 2024

Do Talianska potrebujes suhlas druheho rodica, to nie je nic nove. A ci kontroluju, zalezi kedy ides, v lete ked je plna sezona kontroluju viac. A zalezi ako ides. Ja uz som sla autom cez pol Europy a nekontroloval nas nikto a sla som minule lietadlom s detmi a chceli odo mna potvrdenie ze su moje 🙂

hipuska
17. jún 2024

@cookie29 ale, pýtali potvrdenie že sú tvoje alebo súhlas druhého rodiča? Lebo to je rozdiel. Čim si odkladala? Rodný list? Mala si ho v ani?

autor
17. jún 2024

@cookie29 a mate rovnake priezviska? Lebo my mame a praveze sa chystame letecky

ivett311
17. jún 2024

My sme boli v Egypte a nemali sme súhlas

cookie29
17. jún 2024

@tarvika nie, kdekolvek Ta zastavia s detmi. Ja lietam s detmi 7 rokov a bez problemov a teraz v maji chceli odo mna dokaz, ze su moje. Rozdiel je len ze maju ine meno typ Kovac-Kovacova. Bodka.

@hipuska Ja som bola na trase kde nepotrebujes suhlas rodica, ale ked sme boli v Taliansku, tak som mala aj uradne overene potvrdenie. Staci ze zastavia Carabinieri a mozes mat pruser, nestoji mi to za to.

@autorka ano az na -ova

tarvika
17. jún 2024

boli sme v londyne, v grecku, v chorvatsku, a potom uz len v okolitych statoch - madarsko, polsko cechy. Mame rovnake priezvisko, policajti nemaju ako vediet, ze spolu s jej otcom nezijeme.

tarvika
17. jún 2024

@cookie29 a ak ide s detmi matka, ktora zije s ich otcom, len idu bez neho? aj tak musis mat pisomny suhlas? t by uz bolo dost divne.

sulavikova
17. jún 2024

Stačí mať so sebou po anglicky vyplnené a úradne overené tlačivo. So synom máme každý iné priezvisko. Precestovali sme veľa eu krajín, nikdy ho nepýtali ani na letisku, ale na to by som sa určite nespoliehala.

sense
17. jún 2024

Ani raz som nemala súhlas otca, boli sme aj kontrolovani a nikdy problém nebol, konkrétne Taliansko. A o dva týždne ideme opäť do Talianska

autor
17. jún 2024

@sulavikova ale ja ten jeho podpis nikdy nedostanem v tom je problem

maranco
17. jún 2024

@tarvika ak je otec tĺk a nedopraje dcére dovolenku môže robiť problémy, nahlási stratu pasu alebo https://europa.eu/youreurope/citizens/family/ch...

autorka otcov podpis nahradí rozhodnutie súdu

laila22
17. jún 2024

Nikdy som žiadny papier so súhlasom nemala a nikdy ho nikto odomna nepýtal.. Taliansko, Chorvátsko, Čechy, Rakúsko, Maďarsko..

mizoko
17. jún 2024

@cookie29 a ako dokážeš že sú tvoje? Ja s deťmi nemám rovnaké priezvisko,nemenila som ho po svadbe ale nie som rozvedená. Len ma to zaujalo.

tarvika
17. jún 2024

@maranco no, to je druha vec ze otec je tlk. V takom pripade ist tak na dovcu, ze o tom nebude vediet. Ked tam uz budu, hadam by uz nenahlasoval stratu pasu, ako by sa jeho dieta dostalo domov.

autor
17. jún 2024

@maranco je premna nepredstavitelne zeby som kazdy rok podavala na sud kvoli 1 mizernemu podpisu, radsej by som si vybrala krajinu kde sa suhlas nevyzaduje :/ ale takych krajin je cim dalej tym menej

katarinaba
17. jún 2024

ja som precestovala sama s detmi Tunis, Turecko aj Egypt (z tych mimo europskych) aj pocas manzelstva aj po rozvode. Mame rovnake priezviska - ja mam ova, chalani nie. Nikto nikdy odo mna nic take nechcel. Nikdy som take nic nevybavovala.

tarvika
17. jún 2024

@mizoko ja mam odfoteny v mobile rodny list a rozhodnutie sudu o zvereni do starostlivosti. Ale samozrejme je to po slovensky, tak neviem ci by stacilo.

autor
17. jún 2024

@katarinaba zhodou okolnosti vymenovane krajiny maju "odporucanie" , cyprus, taliansko, albansko, cierna hora vyzaduje

maranco
17. jún 2024

* Nikdy som žiadny papier so súhlasom nemala a nikdy ho nikto odomna nepýtal *
* Nikto nikdy odo mna nic take nechcel. Nikdy som take nic nevybavovala *

To je taká relevantná odpoveď ako nikdy ma nebrala sanitka, nikdy som nebol v ambulancii/nemocnici v zahraničí, teda netreba vybavovať európsky preukaz zdravotného poistenia alebo komerčné zdravotné poistenie, nikto nikdy ho odomňa nechcel 😀

syslik81
17. jún 2024

ak sa jedna o dovolenku v case kedy on nieje s dietatom tak ziaden suhlas netreba..ale ak ma mat dieta v teh dobe on tak nemozes bez jeho suhlasu ...

autor
17. jún 2024

@syslik81 tak toto nieje pravda, prestuduj si stranku minv

cookie29
17. jún 2024

@tarvika a ako ma kontrolny organ vediet, ze rodicia spolu ziju/neziju?

@syslik81 a to mas prosim Ta odkial taku blbost? Pretoze ono je rozdiel 1) podmienky na vycestovanie zo SLovenska, 2) a vstup do krajiny a 3) pohyb po krajine. A to nehovorim este o 4) cestovani lietadlom. Cize mozno na vystup zo Slovenska ich nepotrebuje, aj ked kontrolny organ NEMOZE vediet, ci dieta ma byt s Tebou v danom case alebo ano, vestecku gulu nemaju.
Ale moze byt namatkova kontrola pri vstupe a mozu ich vyzadovat, moze byt kontrola niekde na mieste a moze vyzadovat letecka spolocnost, ak ide lietadlom...

maranco
17. jún 2024

@syslik81 Slovenské zákony nie sú nadriadené zákonom iných krajín, ak krajina vyžaduje súhlas neprítomného rodiča tak platí zákon danej krajiny
https://www.mzv.sk/web/sk/albansko

cookie29
17. jún 2024

@katarinaba ako pise @maranco toto nie su relevantne argumenty.

Vies ja som nikdy nevidela polarnu ziaru, a nikdy som nevyhrala v sportke, a nikdy som nesoferovala Ferrari... napriek tomu ze soferujem pravidelne, obcas tipujem a cestujem vela. To neznamena, ze Ferrari, polarna ziara alebo vyhra v sportke neexistuju 😉

maranco
17. jún 2024

@cookie29 tento rok ešte budeš mať šancu vidieť polárnu žiaru, Slnko sa blíži k maximu aktivity